ANSYS 13-προβλημα εγκαταστασης

Ρωτήστε και ψάξτε οτιδήποτε έχει να κάνει με θέματα Software. Λειτουργικά, Utilities, εφαρμογές εδώ!
Forum rules
Σας υπενθυμίζουμε να μην δημοσιεύετε μηνύματα σε greeklish ή συνεχή ΚΕΦΑΛΑΙΑ! Τέτοια μηνύματα θα διαγράφονται.
ιστορικός mech-eng
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 1249
Joined: Mon Jun 13, 2011 1:51 pm
Gender: Male

ANSYS 13-προβλημα εγκαταστασης

Post by ιστορικός mech-eng »

θελω να εγκαταστησω το ansys στο pc μου ,το κατεβασα λοιπον απο εδω https://torrentz.eu/51e0463c1051d2cdc9c ... 726a722407 ακολουθησα τις οδηγιες ,τσεκαρα το host & flexid να ειναι σωστα στο licence ,το φορτωσα κανονικα ,ομως το ansys δεν λειτουργει.το μονο που λειτουργει ειναι το workbench και αυτο μου πεταει μηνυμα οτι δεν μπορει να επικοινωνησει με τον server...βεβαια ουτε το fluent & to mechanical APDL δεν ανοιγουν καθως πετανε παρομοια errors.τι κανω λαθος?εχει καποιος καποια παρομοια εμπειρια να μου πει ποια λυση ακολουθησε?το pc μου ειναι 64-bit ,κ γ αυτο κατεβασα το αρχειο παραπανω...
επισης αν εχετε καποιο λινκ για το ansys που να το εχετε εγκαταστησει επιτυχως ,θα ηθελα μου τοπ στειλετε εστω και σε pm...

και η πλακα ειναι οτι δεν μου ανοιγει ουτε το cloudfront για καποιο λογο!
User avatar
Adramelch
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 1730
Joined: Sun Jan 24, 2010 3:31 am
Σχολή: Υπ. Διδάκτορας
Gender: Male
Location: Βαρκελώνη

Re: ANSYS 13-προβλημα εγκαταστασης

Post by Adramelch »

Εγώ έκανα κάτι αντίστοιχο με σένα (με το ίδιο torrent), εγκαταστάθηκε κανονικά, αλλά όταν άνοιγα το ICEM-CFD κι έκανα import geometry για να φτιάξω πλέγμα, μου το έκανε δήθεν κανονικά αλλά δεν γινόταν τίποτα.
ιστορικός mech-eng
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 1249
Joined: Mon Jun 13, 2011 1:51 pm
Gender: Male

Re: ANSYS 13-προβλημα εγκαταστασης

Post by ιστορικός mech-eng »

δηλαδη παιζει καποιο θεμα με το torrent?χρησιμοποιησες το licence του ιδιου τορρεντ ?ή κατεβασες καποιο αλλο?
piperias
Corporal
Corporal
Posts: 13
Joined: Thu Jun 24, 2010 6:05 pm

Re: ANSYS 13-προβλημα εγκαταστασης

Post by piperias »

Όταν βγάζει σφάλμα ότι δεν επικοινωνεί με τον server σημαίνει ότι έχει κάποιο πρόβλημα η license. Τρέξε το License Manager σαν administrator και τσέκαρε ότι και τα τρία κάτω αριστερά στο License Manager Status γράφουν "running". Αν δεν, τότε πάτα το κουμπί "Stop the ANSYS Inc. License Manager" περίμενε λίγο και μετά πάτα το "Start the ANSYS Inc. License Manager". Ξανατσέκαρε κάτω αριστερά, πρέπει να τρέχουν τώρα. Αν όχι, πόσταρε ποιο από όλα δεν τρέχει
User avatar
Kitharistas
Praetorian
Praetorian
Posts: 5760
Joined: Sun May 16, 2010 2:31 am
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male

Re: ANSYS 13-προβλημα εγκαταστασης

Post by Kitharistas »

Συγκεκριμένα για το ANSYS γιατί θέλει να το κατεβάσεις? Αφού το 13 έχει και στο cloudfront από όπου μπορείς να έχεις πρόσβαση από παντού.
User avatar
castiel
Praetorian
Praetorian
Posts: 6466
Joined: Tue Oct 05, 2010 8:08 pm
Σχολή: Ναυπηγός
Gender: Male
Location: 501 Not Implemented

Re: ANSYS 13-προβλημα εγκαταστασης

Post by castiel »

Kitharistas wrote:Συγκεκριμένα για το ANSYS γιατί θέλει να το κατεβάσεις? Αφού το 13 έχει και στο cloudfront από όπου μπορείς να έχεις πρόσβαση από παντού.
ιστορικός mech-eng wrote:
και η πλακα ειναι οτι δεν μου ανοιγει ουτε το cloudfront για καποιο λογο!
:P
User avatar
Adramelch
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 1730
Joined: Sun Jan 24, 2010 3:31 am
Σχολή: Υπ. Διδάκτορας
Gender: Male
Location: Βαρκελώνη

Re: ANSYS 13-προβλημα εγκαταστασης

Post by Adramelch »

ιστορικός mech-eng wrote:δηλαδη παιζει καποιο θεμα με το torrent?χρησιμοποιησες το licence του ιδιου τορρεντ ?ή κατεβασες καποιο αλλο?
Όχι, χρησιμοποίησα το license του Πολυτεχνείου. :D

@castiel: Έχω την εντύπωση ότι το Ansys του cloudfront είναι λίγο λειψό. Τουλάχιστον εγώ δεν είχα βρει το icem cfd που έψαχνα.
ιστορικός mech-eng
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 1249
Joined: Mon Jun 13, 2011 1:51 pm
Gender: Male

Re: ANSYS 13-προβλημα εγκαταστασης

Post by ιστορικός mech-eng »

piperias wrote:Όταν βγάζει σφάλμα ότι δεν επικοινωνεί με τον server σημαίνει ότι έχει κάποιο πρόβλημα η license. Τρέξε το License Manager σαν administrator και τσέκαρε ότι και τα τρία κάτω αριστερά στο License Manager Status γράφουν "running". Αν δεν, τότε πάτα το κουμπί "Stop the ANSYS Inc. License Manager" περίμενε λίγο και μετά πάτα το "Start the ANSYS Inc. License Manager". Ξανατσέκαρε κάτω αριστερά, πρέπει να τρέχουν τώρα. Αν όχι, πόσταρε ποιο από όλα δεν τρέχει
φιλε το licence manager που θα το βρω?στον φακελο που εχω εγκαταστησει το ansys?σορρυ γ την ερωτηση αλλα εχω w8 και δεν μου βγαζει καμια συντομευση στην επιφανεια εργασιας ,μονο στην εναρξη ,που εκει γινεται χαμος και δεν βρισκω καποιο licence manager...
User avatar
Kitharistas
Praetorian
Praetorian
Posts: 5760
Joined: Sun May 16, 2010 2:31 am
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male

Re: ANSYS 13-προβλημα εγκαταστασης

Post by Kitharistas »

castiel wrote:
Kitharistas wrote:Συγκεκριμένα για το ANSYS γιατί θέλει να το κατεβάσεις? Αφού το 13 έχει και στο cloudfront από όπου μπορείς να έχεις πρόσβαση από παντού.
ιστορικός mech-eng wrote:
και η πλακα ειναι οτι δεν μου ανοιγει ουτε το cloudfront για καποιο λογο!
:P
My bad, sorry then.

Εμένα είχε πρόβλημα, έβγαζε σφάλμα στο cloudfront γιατί τα windows κάποια μαλακία έχουν, δεν το έχω προσδιορίσει ακριβώς ακόμη και με πλήρη δικαιώματα διαχειριστή, δεν τρέχουν τα προγράμματα by default σαν διαχειριστής, τελικά έβαλα στο chrome προεπιλογή να τρέχει σαν admin και ήταν κομπλέ :) Try it αν έχεις το ίδιο θέμα.
ιστορικός mech-eng
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 1249
Joined: Mon Jun 13, 2011 1:51 pm
Gender: Male

Re: ANSYS 13-προβλημα εγκαταστασης

Post by ιστορικός mech-eng »

Adramelch wrote:
ιστορικός mech-eng wrote:δηλαδη παιζει καποιο θεμα με το torrent?χρησιμοποιησες το licence του ιδιου τορρεντ ?ή κατεβασες καποιο αλλο?
Όχι, χρησιμοποίησα το license του Πολυτεχνείου. :D
και που το βρισκουμε αυτο???απ οτι φαινεται παιζει προβλημα με το licence...

@γιαννη ειχες δικιο ,με firefox δεν ανοιγει ,με google chrome μονο οταν μπει σε windows 8 mode...
Post Reply

Return to “Software”