Πέφτει η νύχτα στο Παλέρμο [συμμετοχές]

Καμμένα online παιχνίδια για μεταμεσονύκτιο και μεσοεξεταστικό κάψιμο!
Forum rules
Σας υπενθυμίζουμε να μην δημοσιεύετε μηνύματα σε greeklish ή συνεχή ΚΕΦΑΛΑΙΑ! Τέτοια μηνύματα θα διαγράφονται.
Locked
User avatar
castiel
Praetorian
Praetorian
Posts: 6466
Joined: Tue Oct 05, 2010 8:08 pm
Σχολή: Ναυπηγός
Gender: Male
Location: 501 Not Implemented

Πέφτει η νύχτα στο Παλέρμο [συμμετοχές]

Post by castiel »

Ψήνεστε να οργανώσουμε ένα "Πέφτει η νύχτα στο Παλέρμο" online?
το έχω παίξει σε ένα άλλο φόρουμ και είχε αρκετό ενδιαφέρον!
Οι κανόνες είναι οι ίδιοι με το κλασσικό παιχνίδι και μπορείς να προσθέσεις και ρόλους που δεν είναι εύκολο να πραγματοποιηθούν στο κανονικό παιχνίδι.
Υπάρχει ένας αφηγητής, στον οποίο οι ρόλοι μιλάνε το βράδυ για το ποιος θα σκοτωθεί κλπ.
Οι παίχτες μιλάνε σε ενα τοπικ, όπου γίνεται συζήτηση και ψηφοφορία, ενώ το "βράδυ" όποιοι ρόλοι το απαιτούν, πχ δολοφόνοι, συνενοούνται με pm και στέλνουν την απόφασή τους με pm στον αφηγητή, απαγορεύονται τα μηνυματα παιχτών κατά τη διαρκεια του παιχνιδιού-του στυλ να στειλω εγω με μηνυμα σε καποιον αλλον, ρε ειμαι αθωος, μην με ψηφισεις, ή που αποκαλύπτουν τον ρόλο του κάθε παίχτη.

ε, τι λέτε? ψήνεστε?
(αν μαζευτούμε από 15+ άτομα νομίζω μπορεί να γίνει πολύ καλό παιχνίδι, εγώ το είχα παίξει με 25 και είχε γίνει χαμός, παίζαμε κανά τρίμηνο+ !)


Το βασικό concept του παιχνιδιού:

Μια δολοφονία συμβαίνει σε μια πόλη ένα βράδυ. Την επόμενη μέρα οι πολίτες μαζεύονται για να βρουν ποιοι ευθύνονται για αυτό το γεγονός.
Ανάμεσα στο πλήθος, εκτός από τους αθώους πολίτες, βρίσκονται και οι δολοφόνοι! έτσι ξεκινάει μια συζήτηση για το ποιος είναι ένοχος η οποία καταλήγει σε ψηφοφορία. Αυτός που μαζεύει τις περισσότερες ψήφους λιντσάρεται και φεύγει από το παιχνίδι. Σκοπός για τους μεν πολίτες είναι να βρουν και να ψηφίσουν τους δολοφόνους και για τους δολοφόνους να μην λιντσαριστούν και να αποκαλύψουν την ταυτότητά τους. Αυτά γίνονται στη διάρκεια της "μέρας". Κάθε βράδυ όμως οι δολοφόνοι ξαναχτυπούν, σκοτώνοντας ακόμα έναν πολίτη! Παράλληλα δρουν διάφοροι "ειδικοί ρόλοι, οι οποίοι θα αναλυθούν πριν το παιχνίδι. Το επόμενο πρωί, ξεκινάει πάλι η συνέλευση, με τα άτομα που έχουν λιντσαριστεί/πεθάνει να μην μιλάνε και με τους πολίτες να προσπαθούν να βρουν ποιος είναι ο δολοφόνος.
Στο κλασσικό παλέρμο, υπάρχουν οι εξής ρόλοι:
δολοφόνοι: ανάλογα τα άτομα, υπάρχουν οι κρυφοί και οι φανεροί: γνωρίζονται μεταξύ τους και-προφανώς- κάνουν τις δολοφονίες τα βράδια.
ρουφιάνος: γνωρίζει ποιος είναι ο φανερός δολοφόνος, προσπαθεί να κατευθύνει τους πολίτες να τον ψηφίσουν. δεν αποκαλύπτει ποιος είναι, δηλαδή δεν πετάει ατάκες, είμαι ο ρουφιάνος, ή εγώ ψηφίζω γιατί κάτι παραπάνω ξέρω. πρέπει να είναι προσεκτκός για να μην τον καταλάβουν οι δολοφόνοι, και τον φάνε πριν προλάβει να δώσει κάποια πληροφορία στο group.
απλοί πολίτες: προσπαθούν να βρουν ποιοι είναι οι δολοφόνοι, και να τους ψηφίσουν.

Από εκεί και πέρα, θα προστεθούν και μερικοί ακόμα ρόλοι, για να γίνει ποιο ενδιαφέρον το παιχνίδι, οι οποίοι είναι από παραλλαγές του κλασσικού παλέρμο (μερικοί αναλύονται στα ποστς πιο κατω)
περισσότερες λεπτομέρειες και επιμέρους κανόνες, πριν αρχίσει το παιχνίδι.



Συμμετοχές (μέχρι τώρα)
1.mama mafia
2.Adamaklas
3.Adramelch
4.Kitharistas
5.eirini
6.kage21
7.paulspot92
8.HarisSukhoi
9.SlasherG
10.EiRiNaKi
11.Mpourditsas
12.SissyKiro
13.Agiaksitelamon
14.(β-α)/2
15.Enositis21
16.Fermat
17.κολοκύθα
18.angelbar
19.kara
20.tsili
21.miranda
22.joanna tpgr
23.Trapezomantilo
24.Siamonas
25.all. koukoulofloros

ΑΝ ΚΑΠΟΙΟΣ ΕΧΕΙ ΔΗΛΩΣΕΙ ΚΑΙ ΔΕΝ ΒΛΕΠΕΙ ΤΟ ΟΝΟΜΑ ΤΟΥ ΣΤΗ ΛΙΣΤΑ ΑΣ ΜΟΥ ΣΤΕΙΛΕΙ ΜΗΝΥΜΑ
Last edited by castiel on Wed Oct 12, 2011 1:31 am, edited 30 times in total.
Now dance, fucker, dance | Man, I never had a chance | And no one even knew | It was really only you
And now you'll lead the way | Show the light of day | Nice work you did | You're gonna go far, kid..


___P.S.___

Έβαλε ο Θεός σημάδι
παλικάρι στα Σφακιά
κι ο πατέρας του στον Άδη
άκουσε μια τουφεκιά.
User avatar
mama mafia
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 1717
Joined: Fri Dec 17, 2010 12:40 am
Σχολή: Μηχανολόγος

Re: Πέφτει η νύχτα στο Παλέρμο online

Post by mama mafia »

γαματη ιδεα ψηστε το
ό,τι πρέπει για μέσα στην εξεταστικη
Leave the gun. Take the cannoli
User avatar
Mpourditsas
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 288
Joined: Wed Mar 09, 2011 11:36 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male

Re: Πέφτει η νύχτα στο Παλέρμο online

Post by Mpourditsas »

θα πρεπει να υπαρχει καποια standard ωρα που θα παιζεται το παιχνιδι?
We never really grow up, we only learn how to act in public
User avatar
castiel
Praetorian
Praetorian
Posts: 6466
Joined: Tue Oct 05, 2010 8:08 pm
Σχολή: Ναυπηγός
Gender: Male
Location: 501 Not Implemented

Re: Πέφτει η νύχτα στο Παλέρμο online

Post by castiel »

όχι.. ξεκινάμε και παίζουμε, και απλώς υπάρχει κάποιο deadline που πρέπει να έχει ψηφίσει ο κάθε παίχτης... πχ η πρώτη "μέρα" μπορεί να είναι αρκετά μεγάλη, μέχρι να πάρουν μπρος οι παίχτες και να αρχίσουν να μιλάνε και να ψηφίζουν.
και μετά μπορούμε είτε να πούμε ότι κάθε "χ" μέρες θα έχουμε ψηφοφορία, ή να το αποφασίζει ο αφηγητής, ανάλογα με το πως βλέπει οτι κυλάει το παιχνίδι.
αρχίστε να δηλώνετε συμμετοχές να δούμε αν θα μαζευτούμε!!
εγώ μπορώ να κάνω τον αφηγητή πάντως, επειδή το έχω ξαναπαίξει, αν θέλει και ξέρει και άλλος, πολύ ευχαρίστως!
Now dance, fucker, dance | Man, I never had a chance | And no one even knew | It was really only you
And now you'll lead the way | Show the light of day | Nice work you did | You're gonna go far, kid..


___P.S.___

Έβαλε ο Θεός σημάδι
παλικάρι στα Σφακιά
κι ο πατέρας του στον Άδη
άκουσε μια τουφεκιά.
User avatar
mama mafia
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 1717
Joined: Fri Dec 17, 2010 12:40 am
Σχολή: Μηχανολόγος

Re: Πέφτει η νύχτα στο Παλέρμο online

Post by mama mafia »

castiel wrote:όχι.. ξεκινάμε και παίζουμε, και απλώς υπάρχει κάποιο deadline που πρέπει να έχει ψηφίσει ο κάθε παίχτης... πχ η πρώτη "μέρα" μπορεί να είναι αρκετά μεγάλη, μέχρι να πάρουν μπρος οι παίχτες και να αρχίσουν να μιλάνε και να ψηφίζουν.
και μετά μπορούμε είτε να πούμε ότι κάθε "χ" μέρες θα έχουμε ψηφοφορία, ή να το αποφασίζει ο αφηγητής, ανάλογα με το πως βλέπει οτι κυλάει το παιχνίδι.
αρχίστε να δηλώνετε συμμετοχές να δούμε αν θα μαζευτούμε!!
εγώ μπορώ να κάνω τον αφηγητή πάντως, επειδή το έχω ξαναπαίξει, αν θέλει και ξέρει και άλλος, πολύ ευχαρίστως!
ο αφηγητής θα ορίσει τους ρόλους?? (μαφιοζοι, χαφιεδες κλπ)

ναι κι εγώ το έχω ξαναπάιξει όχι online αλλά μαρεσει πολύ :P
Leave the gun. Take the cannoli
User avatar
castiel
Praetorian
Praetorian
Posts: 6466
Joined: Tue Oct 05, 2010 8:08 pm
Σχολή: Ναυπηγός
Gender: Male
Location: 501 Not Implemented

Re: Πέφτει η νύχτα στο Παλέρμο online

Post by castiel »

ναι, αλλά random, όχι με απευθείας ανάθεση :p
υπάρχει αυτή η σελίδα, http://www.random.org/ που νομίζω μπορεί να κάνει την δουλειά μας, αλλά αν δεν δουλέψει με τον παραδοσιακό τρόπο (βλ. κλήρωση με χαρτάκια) και μετά στέλνονται με pm, με επεξηγήσεις όπου χρειάζεται

και online έχει πολύ ενδιαφέρον,γιατί μπορείς να βάλεις και ρόλους που όταν είσαι από κοντά δεν γίνεται να μπουν και αρκεί να τηρούνται οι κανονές και να μην πας εσύ και μαρτυρήσεις τον ρόλο σου είτε από το φόρουμ είτε από κοντά σε κάποιον άλλον...
Now dance, fucker, dance | Man, I never had a chance | And no one even knew | It was really only you
And now you'll lead the way | Show the light of day | Nice work you did | You're gonna go far, kid..


___P.S.___

Έβαλε ο Θεός σημάδι
παλικάρι στα Σφακιά
κι ο πατέρας του στον Άδη
άκουσε μια τουφεκιά.
User avatar
Vladimir
Praetorian
Praetorian
Posts: 383
Joined: Mon Oct 11, 2010 8:17 pm
Gender: Male

Re: Πέφτει η νύχτα στο Παλέρμο online

Post by Vladimir »

Εγώ έχω παίξει Λύκους, ένα Γαλλικό που μου είπαν ότι είναι αντίστοιχο.
Αλλά δεν έχω δοκιμάσει ποτέ σε forum και δεν ξέρω αν θα είναι τόσο ΓΑΜΑΤΟ όσο το face to face.
mysterious wrote:Από ένα πορνόγερο ως και του λόγου σας, περίμενα να αποφεύγατε αυτή την στενωπό! Όμως, αν και ραμολί, επιδίδεστε, λίαν επιτυχώς, στο κασκαντεριλίκιον!!! Γι'αυτό σας αρμόζει ένα ΕΥΓΕ για το κοινωνικόν έργον που επιτελείτε! RESPECT, βοήθειά μας!!!!
User avatar
castiel
Praetorian
Praetorian
Posts: 6466
Joined: Tue Oct 05, 2010 8:08 pm
Σχολή: Ναυπηγός
Gender: Male
Location: 501 Not Implemented

Re: Πέφτει η νύχτα στο Παλέρμο online

Post by castiel »

και εγώ έχω παίξει λύκους, πολύ γαμάτο και καλύτερο από το "κλασικό" παλέρμο.
κοίτα, face to face, μπορείς να κόβεις αντιδράσεις και να ακούς ήχους κατά τη διάρκεια της νύχτας, το πρώτο κυρίως είναι πολύ σημαντικό.
από την άλλη σε φόρουμ, πιάνεσαι από τις λέξεις του άλλου, τυχόν λάθη που θα κάνει(απαγορεύονται τα edits στα posts) και έχεις όλες τις συζητήσεις συγκεντρωμένες, οπότε μπορείς να βλέπεις το ιστορικό των συνομιλιών και πχ την 5η "μέρα" να συνδέεις πράγματα και συμμαχίες ή κόντρες, που ειπώθηκαν την 3η και την 4η.
επίσης το να δεις την αντίδραση του άλλου μέσα από γραπτό λόγο, μπορεί να γίνει εξίσου εύκολο με το face to face, αλλά και πολύ δύσκολο, οπότε πρέπει να προσέχεις τι ακριβως γράφει ο καθε παίχτης και να προσπαθείς να διακρίνεις προς ποια κατεύθυνση κινείται.
γενικά όταν το είχα παίξει online το είχα διασκεδάσει πολύ.
Now dance, fucker, dance | Man, I never had a chance | And no one even knew | It was really only you
And now you'll lead the way | Show the light of day | Nice work you did | You're gonna go far, kid..


___P.S.___

Έβαλε ο Θεός σημάδι
παλικάρι στα Σφακιά
κι ο πατέρας του στον Άδη
άκουσε μια τουφεκιά.
User avatar
Kitharistas
Praetorian
Praetorian
Posts: 5760
Joined: Sun May 16, 2010 2:31 am
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male

Re: Πέφτει η νύχτα στο Παλέρμο online

Post by Kitharistas »

castiel wrote:απαγορεύονται τα edits στα posts
άρα θες και κάποιον να κλειδώνει ένα ένα τα ποστς? :P
Rock on buddies...
User avatar
Adamaklas
Praetorian
Praetorian
Posts: 3929
Joined: Mon Nov 22, 2010 4:07 am
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male

Re: Πέφτει η νύχτα στο Παλέρμο online

Post by Adamaklas »

χμμμμ δεν ξερω δεν ξερω! Αν και την τελευταια φορα που το εκανα λυπηθηκα τον εαυτο μου ( γιατι ρε παιδια απλα σκεφτητε τι κανουμε ουσιαστικά) ειμαι μεσα!!
Ολος ο κοσμος, ενα μεγαλο τασακι.

Αλλα δεν γαμιεται :)
stathis wrote: Εχει αδειες ξαπλωστρες πιο κατω,μακρια απο το ηχειο.
Locked

Return to “Forum Burnout”