Πρόγραμμα Μαθημάτων Χειμερινών Εξαμήνων Ακ. Έτους 2010-2011

Γενικές Συνελεύσεις και Ανακοινώσεις της Γραμματείας
Forum rules
Σας υπενθυμίζουμε να μην δημοσιεύετε μηνύματα σε greeklish ή συνεχή ΚΕΦΑΛΑΙΑ! Τέτοια μηνύματα θα διαγράφονται.
User avatar
stam
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 250
Joined: Mon Jun 14, 2010 4:50 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male

Re: Πρόγραμμα Μαθημάτων Χειμερινών Εξαμήνων Ακ. Έτους 2010-2011

Post by stam »

Το ότι έχουμε Κωστόπουλο στα Στοιχεία Ι τι ακριβώς σημαίνει; (καλό-κακό)

Όσον αφορά για Μαρουλά - Αρβανιτάκη είνα πλέον επίκουροι καθηγητές στο MIT λένε ''έγκυρες πηγές'',
για την Πάλλα δεν ξέρω...

Και κάτι τελευταίο...γενικά όταν χρωστάς κάποιο μάθημα και τυχαίνει να αλλάζει ο professor του μαθήματος παθαίνεις εγκεφαλικό ή απλά παλεύεις από σημειώσεις άλλων ;

Στο 3ο εξάμηνο την Δευτέρα υπάρχει ένα επικίνδυνα μεγάλο κενό ...(απλή παρατήρηση...)
let's go design
User avatar
dpunis
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 486
Joined: Wed Apr 14, 2010 8:50 pm
Σχολή: Μηχανολόγος

Re: Πρόγραμμα Μαθημάτων Χειμερινών Εξαμήνων Ακ. Έτους 2010-2011

Post by dpunis »

stam wrote: Και κάτι τελευταίο...γενικά όταν χρωστάς κάποιο μάθημα και τυχαίνει να αλλάζει ο professor του μαθήματος παθαίνεις εγκεφαλικό ή απλά παλεύεις από σημειώσεις άλλων ;
Αν μπορείς και έχεις όρεξη να παρακολουθήσεις είναι καλό. Αλλιώς σημειώσεις από κάποιον επιμελή. Αλλά ρισκάρεις να χρειαστεί να το δώσεις αρκετές φορές, μέχρι να μαθεις πως τα θέλει ο συγκεκριμένος καθηγητής.
User avatar
Spyrοs
Praetorian
Praetorian
Posts: 2274
Joined: Wed Feb 24, 2010 11:17 am
Gender: Male
Location: Ithaca, New York, USA
Contact:

Re: Πρόγραμμα Μαθημάτων Χειμερινών Εξαμήνων Ακ. Έτους 2010-2011

Post by Spyrοs »

dpunis wrote:
stam wrote: Και κάτι τελευταίο...γενικά όταν χρωστάς κάποιο μάθημα και τυχαίνει να αλλάζει ο professor του μαθήματος παθαίνεις εγκεφαλικό ή απλά παλεύεις από σημειώσεις άλλων ;
Αν μπορείς και έχεις όρεξη να παρακολουθήσεις είναι καλό. Αλλιώς σημειώσεις από κάποιον επιμελή. Αλλά ρισκάρεις να χρειαστεί να το δώσεις αρκετές φορές, μέχρι να μαθεις πως τα θέλει ο συγκεκριμένος καθηγητής.
Εξαρτάται το μάθημα :idea:

Στα φυσικομαθηματικά δεν παίζει τόσο ρόλο. Αν όμως αναφέρεσαι στα Στοιχεία Ι προτείνω να το παρακολουθήσεις!
Ευκαιρία να μάθεις 5 πράματα από τον Κωστόπουλο και η παρακολούθηση θα βοηθήσει αν μπει εργασία.

Σημειώσεις από παιδιά του έτους σου πάντα προσπαθείς να βρεις αν δεν έχεις ασχοληθεί με κάποιο μάθημα :!:
Image
Προετοιμασία για Μεταπτυχιακές Σπουδές
GRE - GMAT - TOEFL- IELTS
Κατεχάκη 17, Αθήνα - 210.6910882
website: https://globalprep.gr/
Facebook: https://www.facebook.com/globalprep
e-mail: info@globalprep.gr
t1991
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 259
Joined: Mon Jun 14, 2010 12:40 am

Re: Πρόγραμμα Μαθημάτων Χειμερινών Εξαμήνων Ακ. Έτους 2010-2011

Post by t1991 »

ερωτηση προς μεγαλυτερα ετη
τι εινα τελοσπαντων αυτος ο κωστοπουλος κ τον εχετε καταθαψει?
ειναι περιεργος,βαζει δυσκολα,αξιζει να τον παρακολουθω?
τι συμβαινει εν τελει με το μυθο-κωστοπουλο..?
User avatar
somekindofgrinder
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 406
Joined: Sun Feb 07, 2010 3:31 pm
Σχολή: Μεταπτυχιακός

Re: Πρόγραμμα Μαθημάτων Χειμερινών Εξαμήνων Ακ. Έτους 2010-2011

Post by somekindofgrinder »

Ειναι περιπτωσαρα.
Γατα μεγαλη,δεν του ξεφευγει τιποτα (ή..σχεδον τιποτα),ολιγον,-εως πολυ-λαλημενος και τρελος.

Διδασκει με τον δικο του,μοναδικο τροπο (ο οποιος ειναι love or hate).
Οσοι τον καταλαβαινουνε,τον πανε.
Οσοι δεν..δε ξαναπατανε.

Τα θεματα που βαζει ειναι τρελα και παλαβα-προφανως και ενας 2οετης ΔΕΝ μπορει να τα λυσει απο την πρωτη εξεταση-και γενικως γουσταρει να το παιζει ιστορια.

Στα θετικα τωρα,ειναι πολυ ανοικτος στους φοιτητες (σχεδον επιβαλλεται να τον επισκεφθεις για αποριες),ΒΑΖΕΙ ΘΕΜΑ (το οποιο ειναι χρησιμοτατο,διοτι μαθαινεις και δεν πας σαν το σκυλι στ'αμπελι στην εξεταση) και ειναι δικαιος (δινει πολλες ευκαιριες στους φοιτητες να περασουν,με μια ιδιοτυπη επετηριδα που εφαρμοζει).

Παντως κανενας δεν μπορει να πει οτι εχει καβατζωμενο το μαθημα ή οτι μπορει να προβλεψει τι θα πεσει.

Μετα απο 20 χρονια Διπλαρη,θα αναστεναξουνε τα φροντιστηρια με αυτη την αλλαγη!
"Το πρωί στα καβαλέτα και το βράδυ στα μπαλέτα..."-Λευτέρης Λαζάρου,Cooking Engineer.
User avatar
dpunis
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 486
Joined: Wed Apr 14, 2010 8:50 pm
Σχολή: Μηχανολόγος

Re: Πρόγραμμα Μαθημάτων Χειμερινών Εξαμήνων Ακ. Έτους 2010-2011

Post by dpunis »

somekindofgrinder wrote: Τα θεματα που βαζει ειναι τρελα και παλαβα-προφανως και ενας 2οετης ΔΕΝ μπορει να τα λυσει απο την πρωτη εξεταση-και γενικως γουσταρει να το παιζει ιστορια.

Μετα απο 20 χρονια Διπλαρη,θα αναστεναξουνε τα φροντιστηρια με αυτη την αλλαγη!
Είμαι λίγο off αλλά πιάσαμε κουβέντα για τη λατρεία, οπότε δε μπορώ να μην απαντήσω :lol:
Καταρχάς πιστεύω πως γίνεται πολύς ντόρος για το τίποτα. Στο έτος μου τουλάχιστον, όσοι ασχολήθηκαν σοβαρά με θέμα το περάσανε. Πιο πολύς είναι ο ντόρος που γίνεται, απ' ό,τι ισχύει στη πραγματικότητα. Αν ασχοληθείς και μπορείς να λύσεις το θέμα, πιστεύω πας για 5αράκι.

Επίσης αυτό με τα φροντιστήρια ρε παιδιά... Καλά στο διπλάρη που δεν καταλάβαινες χριστό απ' ό,τι έλεγε. Αλλά ο Κωστόπουλος και τα εξηγεί, και απορίες λύνει. Φτάσαμε 2ο έτος στο πολυτεχνείο και πάμε ακόμα φροντιστήριο? Δεν είναι λίγο ειρωνεία? Όλοι οι "παλιοί" λένε είναι δύσκολο μάθημα, και χωρίς φροντιστήριο δε περνιέται και και και.. τα ... μας κουνιούνται. Μπείτε μέσα, δείτε πως κάνει το μάθημα, και μετά αποφασίζετε αν ΧΡΕΙΑΖΕΣΤΕ φροντιστήριο, ή όχι. Πάντως αν ασχοληθείτε όσες είναι οι ώρες του φροντιστηρίου, με το μάθημα, πιστεύω πηγαίνετε για βαθμό.

Γενικά αν ασχοληθεί κανείς με το μάθημά του, περνιέται, όπως οποιοδήποτε δύσκολο μάθημα της σχολής. Σίγουρα είναι στοιχεία μηχανών, και δεν περνάς νύχτα όπως σε φυσικές, εισαγωγή στη μηχανολογία κλπ. Αλλά αν έχεις τη βάση, θα σε περάσει. Δε θα σε κόψει όπως άλλοι κι άλλοι. Εξάλλου γίνεται κανονικοποίηση, οπότε για να περάσει κάποιος, αρκεί να περάσει το ΜΟ του τμήματος. [Ο οποίος κυμαίνεται στο 1,5-2 :lol: ]

Γενικά προς τους μικρότερους [μιλησε ο μεγαλος :P ] μπείτε και κρίνετε και μόνοι σας τους καθηγητές. Σας το λέει ένας βλάκας που την πάτησε ακούγοντας μεγαλύτερους μέντορες. :mrgreen:
User avatar
boutsi
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 354
Joined: Mon Mar 22, 2010 7:40 pm
Σχολή: Μηχανολόγος

Re: Πρόγραμμα Μαθημάτων Χειμερινών Εξαμήνων Ακ. Έτους 2010-2011

Post by boutsi »

Αυτο με τα φροντιστηρια δεν θα το καταλαβω ποτε στη ζωη μου...μα ποτε...αν δεν σας εφτασαν τα φροντιστηρια του λυκειου λιωστε στα φροντιστηρια...αλλα μην ξεχασετε οταν παρετε το πτυχιο να ευχαριστησετε τους ευεργετες σας τους φροντιστηριαρχες και καθε ειδους καθηγηταραδες που πλουτιζουν απο κατι κοροιδα σαν και εσας...ειναι πραγματικα τραγικο οταν ακουω συμφοιτητη μου να λεει οτι εχει να παει φροντιστηριο και αναρωτιεμαι πραγματικα αν δεν βλεπει πως ολο αυτο ειναι οξυμωρο...

Στο κατω κατω αν εχετε τοσο πολυ την αναγκη να ξοδεψετε λεφτα λες και δεν υπαρχει αυριο consider this:
«Λογαριασμός Αλληλεγγύης για την απόσβεση του δημοσίου χρέους» στην Τράπεζα της Ελλάδος με κωδικό 26132462.
Τραγικο isn't it?
Wir müssen wissen, wir werden wissen!
User avatar
Kitharistas
Praetorian
Praetorian
Posts: 5760
Joined: Sun May 16, 2010 2:31 am
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male

Re: Πρόγραμμα Μαθημάτων Χειμερινών Εξαμήνων Ακ. Έτους 2010-2011

Post by Kitharistas »

boutsi wrote:Αυτο με τα φροντιστηρια δεν θα το καταλαβω ποτε στη ζωη μου...μα ποτε...αν δεν σας εφτασαν τα φροντιστηρια του λυκειου λιωστε στα φροντιστηρια...αλλα μην ξεχασετε οταν παρετε το πτυχιο να ευχαριστησετε τους ευεργετες σας τους φροντιστηριαρχες και καθε ειδους καθηγηταραδες που πλουτιζουν απο κατι κοροιδα σαν και εσας...ειναι πραγματικα τραγικο οταν ακουω συμφοιτητη μου να λεει οτι εχει να παει φροντιστηριο και αναρωτιεμαι πραγματικα αν δεν βλεπει πως ολο αυτο ειναι οξυμωρο...
Δίκιο έχει.. Ρε παιδιά.. υποτίθεται πως όσοι είμαστε σε αυτοί την σχολή έχουμε ένα μυαλό που κόβει λιγάκι, γιατί να μην παλέψουμε λίγο για το πτυχίο? ότι καταφέρνει κανείς το καταφέρνει με προσωπική προσπάθεια.. τέλος πάντων αυτό πιστεύω εγώ κι ας ξεκινάω τώρα το 2ο έτος κι ίσως δεν είμαι κι ο πιο αρμόδιος να το πει


boutsi wrote:Στο κατω κατω αν εχετε τοσο πολυ την αναγκη να ξοδεψετε λεφτα λες και δεν υπαρχει αυριο consider this:
«Λογαριασμός Αλληλεγγύης για την απόσβεση του δημοσίου χρέους» στην Τράπεζα της Ελλάδος με κωδικό 26132462.
Τραγικο isn't it?
όχι μόνο τραγικό δυστυχώς...
Rock on buddies...
ball38
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 381
Joined: Mon Feb 08, 2010 8:19 pm

Re: Πρόγραμμα Μαθημάτων Χειμερινών Εξαμήνων Ακ. Έτους 2010-2011

Post by ball38 »

Iστορία από Κωστόπουλο στην προφορική για το ΘΕΜΑ στα ΥΔΡΑΥΛΙΚΑ πέρυσι!!


Εγώ την έκανα συνεταιρικά με κάποιον συνάδελφο, δλδ. παρουσιάσαμε την ίδια λύση αλλά στο φορμάτ που ήθελε ο καθένας , όχι αντιγραφή σαφώς, απλά για να γλιτώσουμε υπολογισμούς!!!

Τεσπα παει εκεινος στην προφορικη, ολα καλα...

Παω εγω μετα απο 10΄ και μου λεει "Βλεπω εδω οτι εχετε συνεργαστει με τον κυριο Ταδοπουλο, αλλα δεν το αναφερετε..."

Του λεω "Δεν ειναι κρυφο, πραγματι συνεργαστηκαμε"

"ΟΚ" μου λεει

Τεσπα μου λεει να του δειξω και να του πω τι εκανα, και στα 6-7' που κρατησε ολο αυτο, εκανε τον παντελως χαζο και οτι δεν καταλαβαινε τι του λεω, για να δει αν ξερω ή αν εκανα καμια στεγνη κοπια!!
Μεταξυ αλλων ειπε "Τπτ δεν εχεις κανει εδω" , "Μα καλα, και τωρα πως θα παει η ροη πισω?" κλπ.

Του πεταω και στο τελος μια ψαγμενη απορια στην οποια απαντησα μονος μου και πηρα και καλυτερο βαθμο απο το συναδελφο :P

Το συμπερασμα ειναι το εξης.....δεν μπορεις να κοροιδεψεις στον Κωστο! Δουλευεις σοβαρα = μαθαινεις και περνας. Δε δουλευεις = δε μαθαινεις και χλωμο να περασεις
Δλδ στα μαθηματα του δεν υπαρχει πισω πορτα οπως σε αλλα!
Vallian
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 190
Joined: Thu Jun 03, 2010 12:04 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Female

Re: Πρόγραμμα Μαθημάτων Χειμερινών Εξαμήνων Ακ. Έτους 2010-2011

Post by Vallian »

Χαιρετίσματα κι από μένα :) Μάλλον βολικό θα χαρακτήριζα το πρόγραμμα του 5ου εξαμήνου...Καλές ώρες παρακολούθησης(όχι πρωινά με τσίμπλα στο μάτι), δυνατότητα να κάψεις μία παρασκευή η δευτέρα για να την κάνεις για 3ήμερο και ένα-δυο κενά μεταξύ μαθημάτων για καφέ.Αυτό βέβαια αφορά τα μαθήματα π σκοπεύω εγώ να παρακολουθώ π δν είναι πάνω απο 3. Συμβουλή: μην τα ξεπεράσετε, το πρόγραμμα θα γίνει πολύ φορτικό μετά ;)
Η τεχνητή νοημοσύνη δεν μπορεί να υπερνικήσει την φυσική ηλιθιότητα
Post Reply

Return to “Γενικές Συζητήσεις & Νέα Σχολής Μηχανολόγων”