Παραγωγή vs Ενέργεια !!

Γενικές Συνελεύσεις και Ανακοινώσεις της Γραμματείας
Forum rules
Σας υπενθυμίζουμε να μην δημοσιεύετε μηνύματα σε greeklish ή συνεχή ΚΕΦΑΛΑΙΑ! Τέτοια μηνύματα θα διαγράφονται.

Ε μα ποιος είναι μακράν ο πιο γ@μ@τος τομέας??

Αυτή η ξενέρωτη, άθλια, κοροϊδίστικη τουρμπο-ατμοκίνητη Ενέργεια??
100
34%
Ή η καταπλητική, καθηλωτική, υπέροχη, γ@μ@τη και υπερ-χρήσιμη Παραγωγή??
79
27%
Να πάτε να γ@μηθείτε όλοι: Η κατασκευαστική είναι η μόνη πραγματική θρησκεία.
52
18%
Αεροναυπηγοί!! Αμάξια, αεροπλάνα?? Hello????
64
22%
 
Total votes: 295

SotiropoulosPanos
Private First Class
Private First Class
Posts: 5
Joined: Sun Jun 05, 2016 1:42 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male

Ποιον τομέα προτείνετε ??

Post by SotiropoulosPanos »

Το επόμενο εξάμηνο πρόκειται να διαλέξω τομέα και είμαι ανάμεσα στην επιλογή του ενεργειακού και των εναέριων και επίγειων μεταφορών. Ποιος πιστεύετε ότι είναι καλύτερος ?
a_nikos
Praetorian
Praetorian
Posts: 1784
Joined: Thu Oct 25, 2012 2:10 pm
Gender: Male
Location: Athens

Re: Παραγωγή vs Ενέργεια !!

Post by a_nikos »

Δεν υπαρχει σωστη απαντηση. Ο καθε τομεας εχει τα συν και τα πλην του. Απο εσενα εξαρταται. Για καποιον ειναι καλυτερος ο ενας τομεας, για καποιον αλλον ο αλλος...
http://www.travbuddy.com/maps/6761343
User avatar
sid
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 4031
Joined: Mon Jan 25, 2010 10:47 pm
Σχολή: Χημικός
Gender: Male
Location: 242
Contact:

Re: Παραγωγή vs Ενέργεια !!

Post by sid »

notorius wrote:αλλα γενικα για μενα την αποφαση σου πρεπει να την παρεις με βαση πια μαθηματα σ αρεσουν πιο πολυ...αν γουσταρεις οπδε, επιχειρησιακη, τεχνολογικη οικονομικη τραβα ενεργεια...αν σ αρεσουν θερμο, ατμοι, μεκ, ρευστα, κ.λ.π. ενεργεια....

μήπως τα βλέπεις λίγο μονόπλευρα τα πράγματα;
Και μετά ορισμένοι παραπονιούνται ότι ντε και καλά η λέσχη χρησιμοποιεί κατεψυγμένα κρέατα. Τουναντίον λοιπόν.

- soti
mcd
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 13
Joined: Mon Nov 02, 2015 12:22 am
Σχολή: Χημικός
Gender: Male

Re: Επιλογής 7ου εξαμηνου

Post by mcd »

Παιδιά υπάρχει κάποιο topic για βοήθεια στην επιλογή κύκλου ; Τι αφορά ο καθένας, πόσο δύσκολος είναι, αν θέλει εργασίες ως επί το πλείστον, παρακολούθηση, αρχικές γνώσεις κτλ.
Προσωπικά χρωστάω πολλά και σκεφτόμουν Παραγωγής, καθώς από ότι έχω διαβάσει είναι ο πλέον βατός, δεν έχει πολλές προαπαιτούμενες γνώσεις (τις οποίες δεν έχω καθώς είπαμε χρωστάω πολλά ! ) και είναι και ενδιαφέρων. Το μόνο αρνητικό στο κεφάλι μου είναι κατά πόσον αξίζει να πας ΜΜ Παραγωγής και να μη διαλέξεις εξ αρχής μια σχολή Οικονομικών. Ένας ΜΜ Παραγωγής ασχολείται με διαφορετικά πράγματα από ότι ένας σε σχολή Διοίκησης Επιχειρήσεων για παράδειγμα (και στις σχολές αν διδάσκονται διαφορετικά αντικείμενα και μέσα σε μια επιχείρηση αν έχουν διαφορετικά πόστα) ;
Στα ενδιαφέροντα μου είναι και ο ΕΕΜΜ, αλλά τον θεωρώ πιο απαιτητικό.
Μέχρι στιγμής στη σχολή, τα έχω βρει παλούκια με Τεχνικά Υλικά και Κατεργασίες, ενώ στα γούστα μου πιο πολύ είναι όσα έχουν προγραμματισμό.
Βάσει αυτών, τι έχετε να προτείνετε για κύκλο και τι για επιλογής ;

Το 1 μάλλον θα είναι το Παίγνιο, παρότι θέλει παρακολούθηση, ακούγεται άκρως ενδιαφέρον. Ένα 2ο για εύκολο και υψηλό βαθμό;
Κι αν τελικά αποφασίσω για ΕΕΜΜ, τι προτείνετε εκεί ;
a_nikos
Praetorian
Praetorian
Posts: 1784
Joined: Thu Oct 25, 2012 2:10 pm
Gender: Male
Location: Athens

Re: Παραγωγή vs Ενέργεια !!

Post by a_nikos »

-Αν απλα θες να τελειωσεις γρηγορα, η Ενεργεια ειναι καλυτερη επιλογη. Η Παραγωγη εχει εργασιες κι αρκετο τρεξιμο μεσα στο εξαμηνο οποτε δε θα εχεις χρονο να ασχοληθεις με χρωστουμενα οσο θα ειχες στην Ενεργεια.

-Αλλο πραγμα ο Μηχανικος Παραγωγης, αλλο ο μανατζερ απο οικονομικο πανεπιστημιο. Αν ριξεις μια ματια στα προγραμματα σπουδων θα δεις οτι διαφερουν παρα πολυ.

-Κατευθυνση διαλεγεις με βαση την κλιση σου και οχι τη δυσκολια. Αν σου αρεσει πραγματικα κατι, δε το βρισκεις δυσκολο. Αρκει να εχεις ορεξη να ασχοληθεις.
http://www.travbuddy.com/maps/6761343
Post Reply

Return to “Γενικές Συζητήσεις & Νέα Σχολής Μηχανολόγων”