Παραγωγή vs Ενέργεια !!

Γενικές Συνελεύσεις και Ανακοινώσεις της Γραμματείας
Forum rules
Σας υπενθυμίζουμε να μην δημοσιεύετε μηνύματα σε greeklish ή συνεχή ΚΕΦΑΛΑΙΑ! Τέτοια μηνύματα θα διαγράφονται.

Ε μα ποιος είναι μακράν ο πιο γ@μ@τος τομέας??

Αυτή η ξενέρωτη, άθλια, κοροϊδίστικη τουρμπο-ατμοκίνητη Ενέργεια??
100
34%
Ή η καταπλητική, καθηλωτική, υπέροχη, γ@μ@τη και υπερ-χρήσιμη Παραγωγή??
79
27%
Να πάτε να γ@μηθείτε όλοι: Η κατασκευαστική είναι η μόνη πραγματική θρησκεία.
52
18%
Αεροναυπηγοί!! Αμάξια, αεροπλάνα?? Hello????
64
22%
 
Total votes: 295

User avatar
eΝy
Community Founder
Community Founder
Posts: 6259
Joined: Mon Jan 18, 2010 12:07 pm
Gender: Male

Παραγωγή vs Ενέργεια !!

Post by eΝy »

Ευτυχώς που ο κόσμος πια κατάλαβε ότι η Παραγωγή είναι για τους λίγους και εκλεκτούς (που τους κόβει) και η μάζα πλέον κατευθύνεται στην ανέφικτη λύση των ΑΠΕ, των ανεμόμυλων και των νερόμυλων.

xaxaax άκου ανεμόμυλοι! Φουρνιές μηχανικών κυνηγάνε την ανέφικτη λύση των ανεμόμυλων μέσα στο Υπουργείο Πράσινης Ενέργειας (lol!) ως άλλοι Δον Κιχώτες! Ζήτω το κάρβουνο! Ζήτω το πετρέλαιο!

Και δεν λέω, για να τσιμπήσεις μια kinky επιδοτησούλα για να στήσεις φωτοβολταϊκά και αιολικά πάρκα (που δεν πρόκειται να αποσβεστούν ποτέ ως επενδύσεις, αλλά στα @@ μας γιατί πληρώνει η ΕΕ) είναι μια καλή αρπαχτή.

Αλλά δεν πρόκειται για true μηχανιλίκι! Να βλέπεις τα εργοστάσια να δουλεύουν, τους ιμάντες και τα κοπτικά εργαλεία να παράγουν τεμάχια που να στοιβάζονται το ένα πάνω απ το άλλο. Και να φεύγουν τα φορτηγά μεταφέροντας τα κιβώτια στις αποθήκες και στους πελάτες!

Αγαπάμε Εργονομία, Ποιοτικό Έλεγχο, Επιχειρησιακή Έρευνα και Logistics! Η Παραγωγή είναι η κατεύθυνσή μας και η αποδοτικότητα η θρησκεία μας! Οι υπόλοιποι όλοι: Τον πούλο arm!!

:lol: :lol: :lol:
Mechanical Engineering NTUA, 2010
MTEC ETH Zurich, 2013
Founder: https://polytexneio.gr
Founder: https://globalprep.gr
Διάτανος
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 1607
Joined: Wed Jan 20, 2010 10:14 pm
Gender: Male

Re: Παραγωγή vs Ενέργεια !!

Post by Διάτανος »

eNy wrote:Ευτυχώς που ο κόσμος πια κατάλαβε ότι η Παραγωγή είναι για τους λίγους και εκλεκτούς (που τους κόβει) και η μάζα πλέον κατευθύνεται στην ανέφικτη λύση των ΑΠΕ, των ανεμόμυλων και των νερόμυλων.

xaxaax άκου ανεμόμυλοι! Φουρνιές μηχανικών κυνηγάνε την ανέφικτη λύση των ανεμόμυλων μέσα στο Υπουργείο Πράσινης Ενέργειας (lol!) ως άλλοι Δον Κιχώτες! Ζήτω το κάρβουνο! Ζήτω το πετρέλαιο!

Και δεν λέω, για να τσιμπήσεις μια kinky επιδοτησούλα για να στήσεις φωτοβολταϊκά και αιολικά πάρκα (που δεν πρόκειται να αποσβεστούν ποτέ ως επενδύσεις, αλλά στα @@ μας γιατί πληρώνει η ΕΕ) είναι μια καλή αρπαχτή.

Αλλά δεν πρόκειται για true μηχανιλίκι! Να βλέπεις τα εργοστάσια να δουλεύουν, τους ιμάντες και τα κοπτικά εργαλεία να παράγουν τεμάχια που να στοιβάζονται το ένα πάνω απ το άλλο. Και να φεύγουν τα φορτηγά μεταφέροντας τα κιβώτια στις αποθήκες και στους πελάτες!

Αγαπάμε Εργονομία, Ποιοτικό Έλεγχο, Επιχειρησιακή Έρευνα και Logistics! Η Παραγωγή είναι η κατεύθυνσή μας και η αποδοτικότητα η θρησκεία μας! Οι υπόλοιποι όλοι: Τον πούλο arm!!

:lol: :lol: :lol:
αχχααχαχααχχα!εγραψες!
“The oldest and strongest emotion of mankind is fear, and the oldest and strongest kind of fear is fear of the unknown”
User avatar
Don Molina
Praetorian
Praetorian
Posts: 757
Joined: Wed Jan 20, 2010 11:11 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male
Location: Outer Heaven

Re: Παραγωγή vs Ενέργεια !!

Post by Don Molina »



BLOW ME :twisted: :twisted: :twisted:
Engineering is to physics and math what sex is to masturbation
User avatar
Minus
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 2079
Joined: Wed Jan 20, 2010 8:56 pm
Gender: Male
Location: Mystic Goofyland

Re: Παραγωγή vs Ενέργεια !!

Post by Minus »

Γιατι ως γνωστον ακομα και ολη η τεχνολογια να παει 100 χρονια πισω για καποιο λογο , ο θεος Μηχ.Παρ. θα κανει μπιζνες με την παραγωγη και τη διαχειρηση της Τυροπιτας!

Οταν οι αλλοι κοιτανε για ανεμομυλους, ο Μηχ.Παρ. κοιταει να βγαλει απο τη μιγα ξυγκι

Οταν οι αλλοι κοιτανε να φτιαξουν την υπερκατασκευη, Ο γνωστης της Εργονομιας κοιταει να την κανει φιλικη και λειτουργικη για τον ανθρωπο..

Και οταν οι αλλοι γινουν σαν τον Γιαννακογλου (κονδορες), αλλοι θα κυκλοφορανε με γκομενες και λευκα χαμογελα σαν τον Βρασιδα (Λεωπουλο)!!!


+υ.γ. τι ΑΠΕ ρε και μαλακιες τουμπανα, αν δεν βγει το υδρογονο μπροστα σωστη λυση δεν βρισκεται...
Senatus Populusque Romanus

Special effects by Loonatik and drinks
Freeze frame, screen kiss, hot heads, lights and power
Διάτανος
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 1607
Joined: Wed Jan 20, 2010 10:14 pm
Gender: Male

Re: Παραγωγή vs Ενέργεια !!

Post by Διάτανος »

eny τσαμπα η προπαγανδα ρε μαν.σε φαγαν οι ατμοκινητοι στο poll
“The oldest and strongest emotion of mankind is fear, and the oldest and strongest kind of fear is fear of the unknown”
User avatar
Don Molina
Praetorian
Praetorian
Posts: 757
Joined: Wed Jan 20, 2010 11:11 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male
Location: Outer Heaven

Re: Παραγωγή vs Ενέργεια !!

Post by Don Molina »

Χέστε με ρε με την κωλοενέργεια που από το πρωί μέχρι το βράδυ τραβάτε ισολογισμούς ως άλλοι Δημήτρηδες Χορν.
1.101.101.10 Joule μου περισσέψανε, άντε βρες την μαλακία στα 2342045324058 υποσυστήματα που έχει η υπεραποδοτική μου εφεύρεση...

Και μετά μιλάει κι ο Παραγωγής για conveyor belts και παπάρια μέντολες.

Ο ΜΗΧΑΝΙΚΟΣ ΤΑ ΚΑΝΕΙ ΟΛΑ ΚΑΙ ΓΑΜΑΕΙ._

Και η μεγαλύτερη καύλα imo είναι η ενσωμάτωση/ολοκλήρωση συστημάτων. Αυτό τα σπάει.
Κάτι εργονομίες, logistics κλπ ας προσλάβω κάποιον να μου τα κάνει. :D
Engineering is to physics and math what sex is to masturbation
User avatar
falcon
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 8
Joined: Sat Jan 23, 2010 12:37 pm
Σχολή: Υπ. Διδάκτορας
Gender: Male
Location: Zografou

Re: Παραγωγή vs Ενέργεια !!

Post by falcon »

Don Molina wrote:

BLOW ME :twisted: :twisted: :twisted:
Μιλάμε για αληθινή πόρωση...
User avatar
Don Molina
Praetorian
Praetorian
Posts: 757
Joined: Wed Jan 20, 2010 11:11 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male
Location: Outer Heaven

Re: Παραγωγή vs Ενέργεια !!

Post by Don Molina »

Και είναι και μούφα το μοτέρ. Απλή αναπαράσταση και πολύ ώρα στο SW χωρίς ουσιαστικό design...
Ακόμα πιο καύλα:




Και θέλετε να μου πείτε ότι η φλωροπαραγωγή είναι μεγαλύτερη καύλα από αυτό...

:lol:
Engineering is to physics and math what sex is to masturbation
User avatar
ShadowMech
Praetorian
Praetorian
Posts: 2118
Joined: Thu Jan 21, 2010 11:20 am

Re: Παραγωγή vs Ενέργεια !!

Post by ShadowMech »

Spare me... Εχω μπει ποιοτητα, εφοδιαστικη και μαρκετινγκ και η κατασταση ηταν λολα να ενα μηλο...
Ναι μαθηματα οπως το παιγνιο, η τα logistics εχουν τρελο potential να δωσουν αλλα αυτο απεχει πολυ απο τη πραξη.
Και ακομα δε προκειται με τιποτα να χαραμιζα τα 3 χρονια που εχω λιωσει σε μηχανολογικα και μαθηματικα για να κανω τελικα πραγματα που θα μπορουσα να κανω απο το 1ο ετος... Και μη μου πει κανεις οτι η παραγωγη θελει κανενα σοβαρο backround...

Οκ στην ενεργεια θα φαμε στη μαπα και αχρηστες γνωσεις. Αλλα περα απο αυτο θα μαθουμε και εν δυναμει χρησιμα πραγματα που δε θα μαθαιναμε καπου αλλου! Και που για να τα μαθεις χριαζεσαι αυτα τα γαμημενα 3 ετη που σου βγαλαν τη πιστη...

Συμφωνω οτι η παραγωγη εχει μερικα πολυ γαματα αντικειμενα, αλλα γιατι να φαω στη μαπα ολη τη σκαρταδουρα, πραγματα που θα μπορουσα να μαθω ακομα και διαβαζοντας ενα βιβλιο? Η ακομα καλυτερα κανοντας ενα μεταπτυχιακο σε αυτο για να εχω και τη πιστοποιηση?
Και δε μιλαω καν για το επιπεδο της παραγωγης, παροτι ξερω γεγονοτα και καταστασεις...

δε ψηφισα κατι γιατι δε θεωρω την ενεργεια αξιολογη, ειδικα με την υλη που εχει, αλλα για αυτη τη σχολη εχει πολυ μεγαλυτερο γνωστικο potenctial απο την παραγωγης...
Καλα για κατασκευαστες δε μιλαω... ΜΕ τους καθηγητες που εχει αυτος ο καημενος τομεας αγγιζει τα ορια ανωμαλιας η επιλογη του.
Τωρα για ΕΕ ειναι λιγο φαντασμα, no info, οποτε δε μιλαω γι δε ξερω.
Ρώτα οποιονδήποτε ευτυχισμένο άνθρωπο και δεν θα σου πει για συστήματα, πολιτικές, δυνάμεις, αριστερά, κεφάλαιο. Δεν θα σου πει τίποτα πέρα από το "ήξερα τι ήθελα".

The Don
Διάτανος
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 1607
Joined: Wed Jan 20, 2010 10:14 pm
Gender: Male

Re: Παραγωγή vs Ενέργεια !!

Post by Διάτανος »

εγω ειμαι νουμπας δευτεροετης ακομα και ψηφισα αεροναυπηγους γιατι απλα μου φαινεται το αντικειμενο πολυ πιο ενδιαφερον απο τα αλλα αλλα και γιατι ειναι αυτο που εγω προσωπικα εχω ταυτισει περισσοτερο σαν μηχανολογηλικι...τωρα αν θα το επιλεξω αμφιβαλω γιατι ακουω οτι ειναι πολυ π@@τσα
“The oldest and strongest emotion of mankind is fear, and the oldest and strongest kind of fear is fear of the unknown”
Post Reply

Return to “Γενικές Συζητήσεις & Νέα Σχολής Μηχανολόγων”