Solidworks vs Inventor

Γενικές Συνελεύσεις και Ανακοινώσεις της Γραμματείας
Forum rules
Σας υπενθυμίζουμε να μην δημοσιεύετε μηνύματα σε greeklish ή συνεχή ΚΕΦΑΛΑΙΑ! Τέτοια μηνύματα θα διαγράφονται.
Angelopoulos
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 38
Joined: Sun Nov 07, 2010 3:15 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male
Location: Κηφισιά

Solidworks vs Inventor

Post by Angelopoulos »

Γενικά δεν ξέρω και πολλά απο τα συγκεκριμένα προγράμματα. Θα ήθελα αν ξέρει κάποιος να μου πει τις διαφορές τους και γενικά ποιο χρησιμοποιήται περισσότερο... Υπάρχουν και άλλα παρόμοια 3Dcad προγράμματα κατάλληλα για μηχανολόγους?
katsikis_g
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 167
Joined: Thu Sep 02, 2010 2:22 pm

Re: Solidworks vs Inventor

Post by katsikis_g »

Angelopoulos wrote:Γενικά δεν ξέρω και πολλά απο τα συγκεκριμένα προγράμματα. Θα ήθελα αν ξέρει κάποιος να μου πει τις διαφορές τους και γενικά ποιο χρησιμοποιήται περισσότερο... Υπάρχουν και άλλα παρόμοια 3Dcad προγράμματα κατάλληλα για μηχανολόγους?
Γενικά υπάρχουν πολλά προγράμματα. Πιο γνωστά είναι το Solidworks, Inventor και Autocad. Για design συνιστώ Solidworks και Inventor καθώς. Μεταξύ των δύο, πιστεύω το Solidworks μαθαίνεται πιο εύκολα και έχει περισσότερες "ευκολίες" κατά τη σχεδίαση. Εννοείται ότι και με τα δύο "κάνεις τη δουλειά σου".

Εγώ πάντως με το Solidworks έβγαλα όλο το design της διπλωματικής μου. Τα βήματα είναι τα εξής:

1. Σχεδιαζεις τρισδιάστατα
2. Το Solidworks παράγει από μόνο του τις όψεις που θες στο μηχανολογικό σχέδιο βάσει του 3-Δ αντικειμένου σου.
3. Μπορείς να προχωρήσεις στην κατασκευή. Το μοντελάκι που έφτιαξα στο Solidworks σκεφτείτε το έκανα σε κατάλληλο format το οποίο έδωσα
στο εργοστάσιο το οποίο έφτιαξε το τεμάχιο σε μηχανή CNC σχεδόν κατευθείαν!

Ένα μικρό, πολύ μικρό δείγμα των δυνατοτήτων του Solidworks παρακάτω από τη δική μου δουλειά στη διπλωματική. Θέλει να ασχοληθείς για να φτάσεις σε ένα επίπεδο αλλά με κατάλληλη καθοδήγηση και προπόνηση φτάνεις αρκετά γρήγορα σε πολύ καλό επίπεδο!
Attachments
Doc1.jpg
User avatar
Don Molina
Praetorian
Praetorian
Posts: 757
Joined: Wed Jan 20, 2010 11:11 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male
Location: Outer Heaven

Re: Solidworks vs Inventor

Post by Don Molina »

Solidworks γιατί είναι άπειρα ολοκληρομένο πρόγραμμα, πλησιάζοντας τέρατα όπως το CATIA που είναι πολλαπλά ακριβό.

Στα ίδια λεφτά που παίζει το Inventor, δεν έχει τίποτα παραπάνω από το SW, και μάλιστα του λείπουνε και ενσωματωμένα εργαλεία CAE που κάνουν την δουλειά σου γρήγορα, εύκολα και χωρίς λάθη. Τα FEA του παίζουνε στια ίδια επίπεδα με Abaqus (πλέον Simulia και ενσωματωμένο στο CATIA) και ANSYS μιας κι έχει ορθοτροπικά και σύνθετα/sandwich, ενώ πειραματικά είναι Επίσης το Inventor δεν έχει καμία δυνατότητα άμεσης συνεργασίας με CFD από Autodesk (ενώ έχει τύπου FEA, αλλά όχι ακριβώς ενσωματωμένα μιας και ανοίγεις ξεχωριστά preprocessor από modeler), ενώ στο Premium SW έχεις και γαμώ τα εργαλεία.

Ακόμα και με AutoCAD συνεργάζεται άψογα το SW, οπότε ούτε εκεί δεν μπορεί να πατήσει το Inv...

Άσε που το community του Solidworks είναι επικό, με fora, blogs κλπ που ασχολούνται κατ' αποκλειστικότητα.

Αν έχεις βλέψεις για εξωτερικό πιάσε Solidworks και λιώστο.
Engineering is to physics and math what sex is to masturbation
User avatar
Kuchiki_Byakuya
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 6498
Joined: Fri Oct 22, 2010 6:55 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male
Location: Seireitei

Re: Solidworks vs Inventor

Post by Kuchiki_Byakuya »

Πέσ' τα δάσκαλε.
Παροτι δεν έχω επαφή με το Inventor πιστεύω ότι το SW είναι το καλύτερο για διάφορους λόγους. Αρχικά μπορείς να κάνεις πάρα πολλά πράγματα χωρίς να ψαχτείς πολύ και με τα στάνταρ εργαλεια της οθόνης χωρίς να τρέχεις στα διάφορα μενού, διαδικασία που μου τι σπάει, άσε που δε βρίσκαω τίποτα. Με αίσθηση μηχανικού και μερικές βασικές γνώσεις κάνεις παπάδες. Ως φωτογράφος θα το συγκρίνω με τη φωτογραφία, με αισθητική και δύο βασικές τεχνικές τραβάς και γαμώ τις φωτογραφίες και βρίσκεις και ωραίες γκόμενες ενώ είσαι μπάζο.
Είναι ιδιαίτερα φιλικό προς το χρήστη, αντιθέτως με το AutoCad και το Inventor, δηλαδή μπορείς αρκετά πράγματα εύκολα, γρήγορα και χωρίς σπαζοκεφαλιές. Όταν αρχίζεις σε βοηθά πολύ το Smart Dimension, που είναι φανταστικό εργαλείο. Απίστευτα βοηθητικά είναι τα διάφορα εργαλεία τύπου
mirror. Το υπέρτατο εργαλείο για άσχετους: Power Trim. Κάνεις ότι σου καυλώσει και στο τέλος μπορείς να σβήσεις όποια γραμμή με ένα πέρασμα από πάνω της. Στο Σχέδιο2 δύο τεμάχια που μας τα έδωσαν τα έκανα σε 20 λεπτά και τα δύο. Don Molina:'Και καθυστερυμένος να είσαι, σχεδιάζεις.'
Ταυτόχρονα μπορείς να αλλάξεις εύκολα τα σχέδια σου όταν έχεις κάνει μαλακία ή κάνεις μια μελέτη. Μπορείς να αποθηκεύσεις διαστάσεις ως γράμματα και να αλλάζεις τους αριθμούς σε ένα φύλλο Excel. Ακόμα αποθηκεύεις και διάφορα features και τα κολλάς σε διάφορα κομμάτια. Εμένα με έχει βοηθήσει πολύ γιατί κάνω συχνά μαλακίες γιατί είμαι πρωτοετείςκαι δεν ακόμα την αίσθηση του μηχανολόγου.
Υ.Γ. Όχι ότι ενδιαφέρει κανέναν, αλλά το Σχέδιο2 δεν το παιρνάω με τίποτα, όχι πως πέρασα το 1.
Be proud to die by my Bankai.
Bankai. Senbonsakura Kageyoshi
User avatar
castiel
Praetorian
Praetorian
Posts: 6466
Joined: Tue Oct 05, 2010 8:08 pm
Σχολή: Ναυπηγός
Gender: Male
Location: 501 Not Implemented

Re: Solidworks vs Inventor

Post by castiel »

Από περιέργεια, σε τι τιμές κυμαίνονται οι άδειες για Solidworks, inventor και CATIA?
επίσης ισχύει ότι αν μάθεις να δουλεύεις σε ένα, τότε σχετικά εύκολα μαθαίνεις και μπορείς να δουλέψεις τα άλλα(αυτό μας το έλεγε ο καθηγητής του σχεδίου)

btw, inventor και γενικά λογισμικό της autodesk οι φοιτητές του εμπ δικαιούνται δωρεάν για 3 χρόνια, με μία εγγραφή στο www.students.autodesk.com. εγώ γράφτηκα με το @central.ntua.gr και δεν είχα πρόβλημα..
Now dance, fucker, dance | Man, I never had a chance | And no one even knew | It was really only you
And now you'll lead the way | Show the light of day | Nice work you did | You're gonna go far, kid..


___P.S.___

Έβαλε ο Θεός σημάδι
παλικάρι στα Σφακιά
κι ο πατέρας του στον Άδη
άκουσε μια τουφεκιά.
User avatar
Don Molina
Praetorian
Praetorian
Posts: 757
Joined: Wed Jan 20, 2010 11:11 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male
Location: Outer Heaven

Re: Solidworks vs Inventor

Post by Don Molina »

CATIA είναι άλλο πράγμα, αν θα σας χρειαστεί το ξέρετε κι έχετε ασχοληθεί ήδη. Άδειες με το έτος, μεγάλο 5ψήφιο ποσό για κάθε άδεια :mrgreen:

Inventor και Solidworks ξεκινάνε στα ίδια λεφτά, αλλά το μεγάλο Inventor είναι το Professional Solidworks και το Solidworks συνεχίζει σε Premium που έχει τα πάντα και πάει πλέον σε 5 ψήφιο νούμερο κι αυτό.
Και τα 2 πληρώνεις άπαξ και λειτουργεί για πάντα, απλά αν θες πάντα support και την τελευταία έκδοση έχεις μία ετήσια συνδρομή κόστους αναλόγου της εκδόσεως.

Γενικά όλα τα 3D CAD έχουν την ίδια φιλοσοφία, χωριζόμενα σε βασικές κατηγορίες. Τα feature based parametric είναι σαν το Solidworks και υπάρχουν και τα Synchronous που κάτι λένε για rapid design, αλλά δεν με πείθουνε.

Για drafting σκουπίδια τύπου AutoCAD δεν συζητάμε. Κάνει και 3 χιλιάρικα η μαλακία :!: Δώσε άλλα λίγα, κάνε δουλειά σωστή με SW και αν όλοι οι συνεργάτες δουλεύουνε με AutoCAD τους δίνεις πανεύκολα .dwg με απλό Save As :mrgreen:



Φοιτητικό SW επίσης παίζει, αλλά δεν ξέρω τι κωλομπέρδεμα γίνεται με τον ftp...
Engineering is to physics and math what sex is to masturbation
User avatar
Λakedaimonas
Praetorian
Praetorian
Posts: 2086
Joined: Thu Jan 21, 2010 1:17 am
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male

Re: Solidworks vs Inventor

Post by Λakedaimonas »

Δεν είμαι experienced χρήστης σε κανένα από τα δύο. ΑΛΛΑ στον ίδιο χρόνο στο solidworks κάνω πολλά περισσότερα πράγματα απ' ότι στο inventor. Χώρια που είναι πολύ πιο φιλικό να πειραματιστείς με το Solidworks.

Οπότε η ψήφος μου πάει :

Image
Introduce a little anarchy. Upset the established order and everything becomes chaos. I’m an agent of chaos. Oh, and you know the thing about chaos? It’s fair.
e-polytexneio.gr forum ntua all hail ntua
User avatar
Enositis
Praetorian
Praetorian
Posts: 3714
Joined: Wed Sep 22, 2010 11:47 pm
Σχολή: Ναυπηγός
Gender: Male

Re: Solidworks vs Inventor

Post by Enositis »

Καλησπέρα...Θα ήθελα να ρωτήσω καποιον και να μου δώσει μια απάντηση για την οποια να ειναι σιγουρος.
εγω σαν ναυπηγος αυριο στη δουλεια μου θα χρειαστει να σχεδιασω ειτε σε inventor ειτε σε solidworks?
User avatar
Doublecore
Praetorian
Praetorian
Posts: 1950
Joined: Thu Jan 21, 2010 2:58 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Location: Top Secret

Re: Solidworks vs Inventor

Post by Doublecore »

Enositis21 wrote:Καλησπέρα...Θα ήθελα να ρωτήσω καποιον και να μου δώσει μια απάντηση για την οποια να ειναι σιγουρος.
εγω σαν ναυπηγος αυριο στη δουλεια μου θα χρειαστει να σχεδιασω ειτε σε inventor ειτε σε solidworks?

Ουτε το ενα ουτε το αλλο.Οι ναυπηγοι για να σχεδιασουν πλοια χρησιμοποιουν το Tribon.
Information learned is more valuable than information given.
φορουμ εμπ e-polytexneio.gr forum ntua


Remember, it's just a ride
User avatar
Enositis
Praetorian
Praetorian
Posts: 3714
Joined: Wed Sep 22, 2010 11:47 pm
Σχολή: Ναυπηγός
Gender: Male

Re: Solidworks vs Inventor

Post by Enositis »

Το ξέρω αυτο.Δε μιλαω για σχεδιασμο πλοιων.Αλλα για σχεδιασμο μηχανολογικων εξαρτηματων...
Post Reply

Return to “Γενικές Συζητήσεις & Νέα Σχολής Μηχανολόγων”