Συνέλευση 9/3/2010

Γενικές Συνελεύσεις και Ανακοινώσεις της Γραμματείας
Forum rules
Σας υπενθυμίζουμε να μην δημοσιεύετε μηνύματα σε greeklish ή συνεχή ΚΕΦΑΛΑΙΑ! Τέτοια μηνύματα θα διαγράφονται.
Post Reply
electron
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 240
Joined: Fri Jan 22, 2010 5:33 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Female

Συνέλευση 9/3/2010

Post by electron »

Δεν ξέρω αν έπρεπε να το κάνω ποστ εδώ, αν θέλουν οι admin το μεταφέρουν ανοίγοντας νέο τόπικ.

Την τριτη που θα γινει η επομενη Γ.Σ. θα κατέβει ψηφισμα για:

1) Αφαιρεση των αφισων απο ΟΛΕΣ τις αιθουσες διδασκαλιας

2) Αφαιρεση των αφισων απο τα τζαμια των διαδρομων της σχολης μας.
(τα χρειαζομαστε για να περναει ....ΦΩΣ)

3) Πινακες εξω απο τα μεγαλα αμφιθεατρα ή σε γωνιες της σχολης απο τις οποιες περναει πολυς κοσμος στους οποιους θα αναρτωνται αφισες ....οι οποιες καλουν σε Γ.Σ...παρτυ...εκδηλωσεις...πολιτικες ομιλιες κ.ο.κ.
Μια (1) αφισα για το καθε θεμα!!!!ΑΥΣΤΗΡΑ!!!!

4) Τα τραπεζακια των παραταξεων θα μεινουν ως εχουν.
Ωστοσο θα αφαιρεθουν οι αφισες πανω απο το κυλικειο(ΔΑΠ) και εξω απο την εστια σιτισης(ΠΚΣ).Θα μειωθουν και οι αφισες των υπολοιπων παραταξεων αναλογικα.
Ωστε να υπαρχουν οι απαραιτητες αφισες γυρω απο τα τραπεζακια και ΜΟΝΟ.
Η εκταση που θα καταλαμβανουν οι αφισες/τραπεζακια θα ειναι "αναλογικη" του ποσοστου που μαζεψε καθε παραταξη στις φοιτητικες εκλογες(αλλιως δεν προκειται να το δεχουν οι παραταξεις)

5) Οι παραταξεις θα ειναι υπευθυνες στο να κατεβουν οι αφισες τους μεχρι την Παρασκευη.Η καθε παραταξη θα φρουρει την αλλη ωστε να υπαρχει αποτελεσματικοτητα.

6) Οποια παραταξη δεν συμμορφωθει και μετα απο καιρο ξαναρχισει να κολλαει αφισες τοτε ο καθε φοιτητης εχει ΔΙΚΑΙΩΜΑ(εφοσον του "ανηκει" και εκεινου ο τοιχος) να κατεβασει την αφισα...χωρις να την σκισει και να την εναποθεσει σε μια γωνια ωστε μετα να τις μαζεψουν οι παραταξεις.

Αυτό έγινε με αφορμή μια κουβέντα που έχει ξεκινήσει για το αν πρέπει να γεμίζει κάθε παράταξη τη σχολή με εκατοντάδες αφίσες... Όποιος θέλει, ας το στηρίξει.
User avatar
blackjohnny
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 415
Joined: Wed Jan 20, 2010 9:34 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Location: Αλλού

Re: Συνέλευση 4/3/2010

Post by blackjohnny »

γαμάτο!επιτέλους...
relax..it's over...you belong to me....
User avatar
giotis
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 422
Joined: Wed Jan 20, 2010 9:44 pm
Gender: Male

Re: Συνέλευση 4/3/2010

Post by giotis »

ωραίοι! κρίμα που δν θά μαι Αθήνα να ψηφίσω κ εγώ υπέρ αυτών
User avatar
Doublecore
Praetorian
Praetorian
Posts: 1950
Joined: Thu Jan 21, 2010 2:58 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Location: Top Secret

Re: Συνέλευση 4/3/2010

Post by Doublecore »

ωραια κινηση!ομως δεν θελω να φανω απαισιοδοξος αλλα και σε μια παρομοια περιπτωση περυσι ειχε ψηφιστει κανεις να μην καπνιζει μεσα στο αμφιθεατρο στην ωρα της συνελευσης.Ομως την επομενη φορα παλι τεκες ειχε γινει το 030.
μακαρι να διαψευστω και αν με το καλο ψηφιστουν αυτα τα μετρα να εφαρμοστουν απο την πρωτη μερα και να τα σεβονται ΟΛΟΙ.
Information learned is more valuable than information given.
φορουμ εμπ e-polytexneio.gr forum ntua


Remember, it's just a ride
electron
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 240
Joined: Fri Jan 22, 2010 5:33 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Female

Re: Συνέλευση 4/3/2010

Post by electron »

Παιδιά πραγματικά ελπίζω να βγει κάτι από όλο αυτό... αρκεί να συμμετέχουμε και να το ψηφίσουμε. :)
User avatar
eΝy
Community Founder
Community Founder
Posts: 6259
Joined: Mon Jan 18, 2010 12:07 pm
Gender: Male

Re: Συνέλευση 4/3/2010

Post by eΝy »

Με τα σεντόνια των ΕΑΑΚ και τα συνθήματα των αναρχικών τι θα γίνει; Όχι τιποτα άλλο, αλλά αυτό με το Μουντζούρη μ αρέσει!.. ;)
Mechanical Engineering NTUA, 2010
MTEC ETH Zurich, 2013
Founder: https://polytexneio.gr
Founder: https://globalprep.gr
User avatar
sid
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 4031
Joined: Mon Jan 25, 2010 10:47 pm
Σχολή: Χημικός
Gender: Male
Location: 242
Contact:

Re: Συνέλευση 4/3/2010

Post by sid »

εγώ θα έρθω να το ψηφίσω αυτό , αλλά παραφράζοντας ένα σύνθημα κοντά στην ξύλινη εξέδρα της σχολής για να δείξω πόσο αναμένω αποτέλεσμα , έχω να πω

οι αφίσες πέθαναν , ζήτω οι αφίσες

:P
Και μετά ορισμένοι παραπονιούνται ότι ντε και καλά η λέσχη χρησιμοποιεί κατεψυγμένα κρέατα. Τουναντίον λοιπόν.

- soti
User avatar
TheHorde
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 250
Joined: Mon Jan 25, 2010 7:39 pm

Re: Συνέλευση 4/3/2010

Post by TheHorde »

δεν θελω να σας απογοητευσω παιδια αλλα τιποτα δεν θα κανετε. και την επομενη βδομαδα και την μεθεπομενη το εμπ παλι γεματο αφισες θα ειναι.

ουτως η αλλως οι αφισες δεν ενοχλουν πολυ. οι παραταξεις ειναι αυτες που ενοχλουνε. μπορουμε να ξεφορτωθουμε τις παραταξεις; οχι. ε ούτε τις αφισες μπορουμε να ξεφορτωθουμε. γιατι δεν ξερω για σας, αλλα εγω να κατεβαινω το βραδυ να κανω περιφρουρηση και να πλακωνομαι με τα εαακια και τους κνιτες που θα κατεβαινουν για αφισοκοληση 3 η ωρα τη νυχτα, δεν υπαρχει περιπτωση..
My life for the Horde!
User avatar
eΝy
Community Founder
Community Founder
Posts: 6259
Joined: Mon Jan 18, 2010 12:07 pm
Gender: Male

Re: Συνέλευση 4/3/2010

Post by eΝy »

Καλό θα ήταν φίλε μου να μην είσαι τόσο αρνητικός. Ειδικά σε ότι έχει να κάνει με την προσπάθεια κάποιου άλλου και όχι με δική σου. Κάθε κίνηση και κάθε προσπάθεια, όσο μικρή και όσο ανούσια και αν φαίνεται, είναι ένα ακόμη βήμα προς τη σωστή κατεύθυνση.

Αν δεν είχε ξεκινήσει - από δω μέσα κιόλας - η πρώτη προσπάθεια 3-4 χρόνια πριν για ανεξάρτητα πλαίσια κλπ, ακόμα θα κατέβαινε ο κόσμος φανατισμένα να ψηφίσει κομματικά πλαίσια. Κι ας απέτυχαν όλες οι προσπάθειες, το σημαντικό είναι ότι με τις ιδέες που κυκλοφόρησαν και διαβάστηκαν μέσα από το forum, η συντριπτική πλειοψηφία των παιδιών σήμερα (ξεκινώντας απο εκείνο το έτος mc05) είναι απολιτίκ. Όταν μπήκα εγώ στη σχολή ήταν όλοι μα όλοι βαμμένοι...
Mechanical Engineering NTUA, 2010
MTEC ETH Zurich, 2013
Founder: https://polytexneio.gr
Founder: https://globalprep.gr
User avatar
ShadowMech
Praetorian
Praetorian
Posts: 2118
Joined: Thu Jan 21, 2010 11:20 am

Re: Συνέλευση 4/3/2010

Post by ShadowMech »

Επειδη το απολιτικ ακουγεται ασχημο σε πολλους, και σιγουρα αρκετους δε τους εκφραζει, εγω θα ελεγα καλυτερα "ακοματικ" :P

Εχω δει πολλες πολιτικες συζητησεις εδω μεσα, αρκετες απο αυτες ηταν και πολυ ενδιαφερουσες, απο παιδια που δεν υποστηριζαν καποια συγκεκριμενη παραταξη. σιγουρα παντως ηταν ανωτερες απο τις "συζητησεις" που γινονται μεσα στη συνελευση !(Ω θεοι...)

Το βασικο ηταν οτι εδω, πολλα τετεια παιδια με καποιους προβληματισμους βρηκαν το βημα να που ηρεμα και ολοκληρωμενα την αποψη τους χωρις αυτη να ειναι κομματικα ενταγμενη. Πραγμα που φυσικα στη συνελευση ειναι αδυνατο...

Βλεποντας οτι δεν ειναι μονοι τους ισως αρχισαν να υπαστηριζουν και πιο εντονα την αποψη τους στις παρεες τους κλπ και εξαπλωθηκε. Πραγμα πολυ θετικο, αφου στο δευτερο ετος που αρχισα να πιανω πως δουλευουν τα πραγματα καταλαβα ποσο προβατιλα και μαζοποιηση βρομαει σε αυτη τη σχολη...
Ρώτα οποιονδήποτε ευτυχισμένο άνθρωπο και δεν θα σου πει για συστήματα, πολιτικές, δυνάμεις, αριστερά, κεφάλαιο. Δεν θα σου πει τίποτα πέρα από το "ήξερα τι ήθελα".

The Don
Post Reply

Return to “Γενικές Συζητήσεις & Νέα Σχολής Μηχανολόγων”