Συνέλευση ΦΣ Μηχανολόγων 19/11/2013

Γενικές Συνελεύσεις και Ανακοινώσεις της Γραμματείας
Forum rules
Σας υπενθυμίζουμε να μην δημοσιεύετε μηνύματα σε greeklish ή συνεχή ΚΕΦΑΛΑΙΑ! Τέτοια μηνύματα θα διαγράφονται.
andrea21
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 116
Joined: Tue Oct 26, 2010 7:39 pm

Re: Συνέλευση ΦΣ Μηχανολόγων 19/11/2013

Post by andrea21 »

Kuchiki_Byakuya wrote:
insomnia wrote:Δευτέρα δηλαδή κατάληψη σωστα ? δεν υπαρχει περιπτωση να γινει καποια εξεταση!
την δευτέρα νομίζω έχουν συνέλευση οι διοικητικοί. οπότε δύσκολο.

andrea21 wrote:εφόσον η γ.σ πάει τη τρίτη 12.30 από ότι βλέπω,θεωρείτε ότι υπάρχει πιθανότητα να εξεταστούν τα μαθήματα που είναι στις 15.00(πχ ΜΕΚ ΙΙ)? με ενδιαφέρει άμεσα για αυτό ρωτάω?τι εκτιμάτε?
τρεις ακριβώς δεν υπάρχει περίπτωση να εξεταστεί κάτι. ακριβώς μέσα στην συνέλευση. εδώ δεν συμβαίνει μάθημα όταν το ίδρυμα είναι ανοιχτό και θα συμβεί εξέταση όταν κανένας δεν ξέρει αν το ίδρυμα την τρίτη είναι κλειστό ή ανοιχτό;


πάντως μπορεί να βολεύει το πρόγραμμα αλλά δεν θα βασιζόμουν να γίνει κάτι τέτοιο στα μουλωχτά. ο αρβανιτόπουλος λέει για μάθημα την δευτέρα, πρέπει να επιτάξει τους υπαλλήλους, δεν γίνεται αλλιώς αυτό. οι δικοί μας ηλίθιοι λένε για τέσσερις εβδομάδες εξεταστικής (ασχολίαστο) και οποιαδήποτε απόφαση θα πρέπει να περάσει από σύγκλητο. άντε βγάλε άκρη. παίζει και η συνέλευση των διοικητικών την δευτέρα. γενικά πρώτα θα ξεμπερδέψουμε με όλα και μετά θα γίνει αυτό που είναι να γίνει. πρώτα θα αποδεχτούν όλοι ότι το ίδρυμα λειτουργεί και μετά. και το 'όλοι' αφορά τέσσερις ομάδες υπουργείο-κυβέρνηση, πρυτάνεις-σύγκλητο, διοικητικούς και φοιτητές (συνελεύσεις και καταλήψεις). εγώ δεν θα είχα καμία ελπίδα για να μην απογοητευτώ εδώ που φτάσαμε.
και εγώ το σενάριο της μη εξέτασης για τη τρίτη αρχίζω να πιστεύω εκτός αν συμβεί κάτι συνταρακτικό τη δευτέρα κ ομαλόποιηθεί άμεσα η κατάσταση ή δεν βγεί απαρτία τη τρίτη...
απλά πίστευα οτι αν γινόταν τη δευτέρα η γ.σ θα μπορούσαν τη τρίτη να γίνουν εξετάσεις(όπως λέει και ο κοσμήτορας) αλλά τώρα περιπλέκτηκε η κατάσταση...
User avatar
nikolio
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 343
Joined: Sun Jun 03, 2012 11:20 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male

Re: Συνέλευση ΦΣ Μηχανολόγων 19/11/2013

Post by nikolio »

Η αποφαση της Γ.Σ ηταν καταληψη με νεα Γ.Σ τη δευτερα με κλειστη σχολη !
απο τη στιγμη που μεταφερθηκε για τριτη,ισχυουν ακριβως τα ιδια,η μερα αλλαζει μονο.Οποτε εχει ή δεν εχει απαρτια η σχολη θα ειναι κλειστη.Σε περιπτωση μη-απαρτιας,η σχολη συνεχιζει να λειτουργει ( αν δεν εχουμε απεργιες ) κανονικα την τεταρτη
donk
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 59
Joined: Wed Mar 20, 2013 2:32 am
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male

Re: Συνέλευση ΦΣ Μηχανολόγων 19/11/2013

Post by donk »

Καλά κανει ο καθένας ότι γουστάρει - μεταφέρουν συνελεύσεις Τρίτη, ποιος συμφώνησε για αυτό? με ποιο δικαίωμα το κάνουν? τελείως μπουρδελο!

Εγω και άλλα παιδιά διαβάζουμε σαν μαλάκες για τα μαθήματα της άλλης βδομάδας. σεβασμός μηδέν! στα @@ τους.

Ας βγούν και να μιλήσουν στα ίσα αυτοί που κάνουν τέτοια, πότε σκοπεύουν να ανοίξουν την σχολή.

Πότε? οταν τελειώσει το μνημόνιο? όταν συμφωνήσει ο υπουργός? όταν χορτάσουν τα πεινασμένα παιδια της Αφρικής? μέχρι πότε?

Τουλάχιστον να μην διαβάζουμε τζάμπα.

10 βδομάδες αγώνας δεν τους φτάνει? Τι σκατά δεν βλέπουν οτί εκτός από το Φθινόπορο αν ανοιξουν οι σχολές για να βγεί το πρόγραμμα έχει ήδη χαθεί και το καλοκαίρι?
Mauricio
First Lieutenant
First Lieutenant
Posts: 78
Joined: Wed Oct 20, 2010 2:40 pm

Re: Συνέλευση ΦΣ Μηχανολόγων 19/11/2013

Post by Mauricio »

Να "ανοίξουν τη σχολή" ??
Αδερφέ, δεν πρέπει να περιμένουμε τους υπέρμαχους των άκρων να μας επιτρέψουν να σπουδάσουμε!
Ανοιχτή σχολή έρχεται μόνο αν όλοι κατέβουμε στη συνέλευση.
Κατεβαίνει ανεξάρτητο πλαίσιο, ας εμφανιστούμε μια φορά μαζικά.

Έφτασε ο κόμπος στο χτένι, έγιναν κλοπές σε εργαστήρια.
Αν αυτοί θέλουν κλειστές σχολές, τότε εμείς θέλουμε ΑΝΟΙΧΤΑ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΑ.

People, action.
mariath
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 19
Joined: Mon May 24, 2010 8:06 pm

Re: Συνέλευση ΦΣ Μηχανολόγων 19/11/2013

Post by mariath »

donk wrote:Καλά κανει ο καθένας ότι γουστάρει - μεταφέρουν συνελεύσεις Τρίτη, ποιος συμφώνησε για αυτό? με ποιο δικαίωμα το κάνουν? τελείως μπουρδελο!

Εγω και άλλα παιδιά διαβάζουμε σαν μαλάκες για τα μαθήματα της άλλης βδομάδας. σεβασμός μηδέν! στα @@ τους.

Ας βγούν και να μιλήσουν στα ίσα αυτοί που κάνουν τέτοια, πότε σκοπεύουν να ανοίξουν την σχολή.

Πότε? οταν τελειώσει το μνημόνιο? όταν συμφωνήσει ο υπουργός? όταν χορτάσουν τα πεινασμένα παιδια της Αφρικής? μέχρι πότε?

Τουλάχιστον να μην διαβάζουμε τζάμπα.

10 βδομάδες αγώνας δεν τους φτάνει? Τι σκατά δεν βλέπουν οτί εκτός από το Φθινόπορο αν ανοιξουν οι σχολές για να βγεί το πρόγραμμα έχει ήδη χαθεί και το καλοκαίρι?
Συνάδελφε donk καταλαβαίνω τον εκνευρισμό σου, κι εγώ στα ίδια είμαι, τελειόφοιτη και υποτίθεται δίνω τελευταίο μου μάθημα Τετάρτη
Θα συμφωνήσω μαζί σου, κανείς δεν ενδιαφέρεται για τους φοιτητές. Σκέτη απογοήτευση!
Ωστόσο έχω να προτείνω ψυχραιμία.
Η συνέλευση της Τρίτης θα απαιτήσει γερό στομάχι.
Όλοι ξέρουμε ότι θα ακουστούν τα τέρατα, συκοφαντίες, ψέμματα, θα τραβηχτεί η συνέλευση μέχρι το βράδυ, θα υπάρξει ένταση μέχρι αργά για να κουραστούν και να φύγουν οι φοιτητές.
Δε θα τους περάσει!
Πρέπει να δράσουμε άμεσα, και θα είμαστε όλοι εκεί, για να διεκδικήσουμε τις σπουδές μας, χωρίς να χάσουμε το δίκιο μας, στη θέα των "τραμπούκων", που για προσωπικα συμφέροντα θέλουν τη φοιτητική κοινότητα ανενεργή!
Πρέπει να είμαστε όλοι εκεί!
Θα την ανοίξουμε τη σχολή!
mariath
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 19
Joined: Mon May 24, 2010 8:06 pm

Re: Συνέλευση ΦΣ Μηχανολόγων 19/11/2013

Post by mariath »

Στηρίζουμε το ανεξάρτητο πλαίσιο!
Έχουμε Φωνη!
donk
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 59
Joined: Wed Mar 20, 2013 2:32 am
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male

Re: Συνέλευση ΦΣ Μηχανολόγων 19/11/2013

Post by donk »

mariath wrote:
donk wrote:Καλά κανει ο καθένας ότι γουστάρει - μεταφέρουν συνελεύσεις Τρίτη, ποιος συμφώνησε για αυτό? με ποιο δικαίωμα το κάνουν? τελείως μπουρδελο!

Εγω και άλλα παιδιά διαβάζουμε σαν μαλάκες για τα μαθήματα της άλλης βδομάδας. σεβασμός μηδέν! στα @@ τους.

Ας βγούν και να μιλήσουν στα ίσα αυτοί που κάνουν τέτοια, πότε σκοπεύουν να ανοίξουν την σχολή.

Πότε? οταν τελειώσει το μνημόνιο? όταν συμφωνήσει ο υπουργός? όταν χορτάσουν τα πεινασμένα παιδια της Αφρικής? μέχρι πότε?

Τουλάχιστον να μην διαβάζουμε τζάμπα.

10 βδομάδες αγώνας δεν τους φτάνει? Τι σκατά δεν βλέπουν οτί εκτός από το Φθινόπορο αν ανοιξουν οι σχολές για να βγεί το πρόγραμμα έχει ήδη χαθεί και το καλοκαίρι?
Συνάδελφε donk καταλαβαίνω τον εκνευρισμό σου, κι εγώ στα ίδια είμαι, τελειόφοιτη και υποτίθεται δίνω τελευταίο μου μάθημα Τετάρτη
Θα συμφωνήσω μαζί σου, κανείς δεν ενδιαφέρεται για τους φοιτητές. Σκέτη απογοήτευση!
Ωστόσο έχω να προτείνω ψυχραιμία.
Η συνέλευση της Τρίτης θα απαιτήσει γερό στομάχι.
Όλοι ξέρουμε ότι θα ακουστούν τα τέρατα, συκοφαντίες, ψέμματα, θα τραβηχτεί η συνέλευση μέχρι το βράδυ, θα υπάρξει ένταση μέχρι αργά για να κουραστούν και να φύγουν οι φοιτητές.
Δε θα τους περάσει!
Πρέπει να δράσουμε άμεσα, και θα είμαστε όλοι εκεί, για να διεκδικήσουμε τις σπουδές μας, χωρίς να χάσουμε το δίκιο μας, στη θέα των "τραμπούκων", που για προσωπικα συμφέροντα θέλουν τη φοιτητική κοινότητα ανενεργή!
Πρέπει να είμαστε όλοι εκεί!
Θα την ανοίξουμε τη σχολή!
Mariath λίγο από τα ίδια ΟΛΟΙ ΜΑΣ....

Από τέτοια πράγματα υποβαθμίστηκε η σχολή. Σε αγγλικά πανεπιστήμια με πολύ λιγότερα μαθήματα (π.χ. σε Αγγλικό πανεπ. έχουν 2 μαθήματα θερμοδυναμικής - θερμο 1 και Θέρμο 2 ενώ εμείς 20 μαθήματα για την αντίστοιχη ύλη - Θερμο 1, 2, ατμούς, στροβιλά, μεκ 1, 2, υπερπλήρωση, πυρινική, ..... Το ίδιο με ρευστά - αυτοί εχουν ρευστά 1 και 2 και εμείς έχουμε ρευστα 1, 2, υδρο, Βουρου, περιβαντ,.... Μην πώ για κατασκευαστικά που έχουν 1 μάθημα machine design και εμείς αντιστοίχως στοιχεία 1, 2, κατεργ 1 , 2, μηχανισμοί, κυκλώματα,......) και έχουν ψηλότερη κατάταξη στην παγκόσμια κλίμακα. Με τόση λιγότερη ύλη και είναι ψηλότερα από εμάς. Βλέπεις αυτοί δεν έχουν ΠΟΤΕ καταλήψεις και φυσικά ΔΕΝ έχουν νταβατζιλίκια και φοιτητικές παρατάξεις. Και να ελεγες ότι εξυπηρετούν φοιτητικά συμφέροντα..... κομματικά κυρίως. τεσπα.

ΤΗΝ ΤΡΙΤΗ ΟΛΟΙ ΠΑΡΟΝΤΕΣ. ειδοποιήστε όσους περισσότερους συναδέλφους μπορείτε. σίγουρα το menu θα έχει αναλύσεις για την τρόικα κ μνημόνιο. υπομονή!
stasta21
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 3
Joined: Tue May 17, 2011 5:17 pm
Σχολή: Μηχανολόγος

Re: Συνέλευση ΦΣ Μηχανολόγων 19/11/2013

Post by stasta21 »

Καλησπέρα σε όλους

Παίρνω την πρωτοβουλία αυτή να γράψω στο forum μας για λόγους υπευθυνότητας και αυτοσεβασμού. Αυτό το κάνω διότι έχω μια τεράστια απορία όσο αναφορά το γιατί μόνο μια μικρή μερίδα φοιτητών είναι εκείνη που κατεβαίνει στις φοιτητικές συνελεύσεις να ψηφίσει για τα τεκταινόμενα και ούτε λίγο ούτε πολύ διαχειρίζεται τις τύχες των υπολοίπων που μένουν αμέτοχοι! Είναι πραγματικά εντυπωσιακό το πόσο πολύ η γενιά μας είναι αποστασιοποιημένη από όλα όσα την αφορούν! Από την άλλη παραδέχομαι το γεγονός ότι αυτά που θα έπρεπε να αφορούν ένα φοιτητή είναι η αποκόμιση της γνώσης και η πρόοδος στα μαθήματα του. Από την άλλη η επίτευξη όλων αυτών είναι άμεση συνάρτηση με το περιβάλλον στο οποίο ζει. Όταν λοιπόν το κράτος που θα έπρεπε να έχει το ρόλο της υπεράσπισης των δικαιωμάτων των πολιτών και κατ' επέκταση των φοιτητών είναι μονίμως απών (για τους διάφορους λόγους που ο καθένας γνωρίζει), το κενό αυτό ποιος περιμένουμε να μας το καλύψει;;;; Υπό αυτήν την έννοια η επιβίωση μας σαν σύνολο θα εξαρτηθεί από την ικανότητα μας να προσαρμοζόμαστε στο περιβάλλον μας! Παραδόξως όμως η δική μου γνώμη και άποψη από όλα όσα βλέπω είναι ότι κάτι τέτοιο δεν προκύπτει σε καμία περίπτωση. Υπάρχει η αιτιολόγηση του φαινομένου που υπογραμμίζει το γεγονός ότι όλα σε αυτή τη χώρα είναι απαξιωμένα, ο διχασμός σε επίπεδο πολιτών βασιλεύει (γιατί το ψωμί του ενός είναι η ασιτία του άλλου), το γεγονός ότι δεν μπορούμε πλέον να διαχειριστούμε το θυμό που νιώθουμε από τις αλλεπάλληλες αδικίες που υφιστάμεθα σε καθημερινή βάση και πολλά άλλα που μας οδηγούν τις περισσότερες φορές στην απραγία!!! Αυτό όμως που για εμένα μένει αναπάντητο είναι το πιο είναι το όριο της ανοχής του καθενός και όλων συνολικά. Μπορεί ο καθένας μας να έχει μια διαφορετική άποψη για το σωστό και το λάθος ή για το τι είναι καλύτερο ή χειρότερο, δεν έχει όμως καμία δικαιολογία στο να μην το υπερασπίζεται για τον εαυτό του και ως συνέπεια για εκείνους που το έχουν έχουν ανάγκη. Δεν έχει δικαίωμα να μην αναλαμβάνει τις εξορισμού ευθηνές που του αναλογούν. Αυτός είναι και ό δικός μου λόγος για τον οποίο γράφω, δηλαδή για να αναλάβω και εγώ τις δικές μου ευθύνες απέναντι στον εαυτό μου και σε αυτούς που μπορεί να έχουν ανάγκη να αναλάβω εγώ τις ευθύνες μου. Δεν ελπίζω ότι η κατάσταση θα αλλάξει προς το καλύτερο, ούτε ότι θα συγκινηθεί κανένας διαβάζοντας αυτά που γράφω. Πολύ απλά προσπαθώ να κάνω ότι καλύτερο μπορώ και περνάει από το χέρι μου!
Για αυτό προτρέπω όλους να πηγαίνουν στις συνελεύσεις και να ψηφίζουν ότι νομίζουν ότι είναι καλύτερο!

Η δική μου γνώμη και θέση είναι ότι τα ιδρύματα δεν ανήκουν μεμονωμένα ούτε στους καθηγητές ούτε σους φοιτητές ούτε στο διοικητικό προσωπικό, ανήκουν στους πολίτες της χώρας. Και μιλώντας από την σκοπιά του φοιτητή για εμένα ένα ίδρυμα κλειστό δεν θα λύσει τα προβλήματα ΚΑΝΕΝΟΣ από εμάς, αντιθέτως επωφελούνται εκείνοι (αν και αυτοί θεωρώ περιστασιακά πλέον) που έχουν τη λιγότερη ανάγκη και συγχρόνως τη μεγαλύτερη ευθύνη για την ΚΑΚΗ μοίρα του ιδρύματος. Η υπεύθυνη θέση για εμένα είναι τα ιδρύματα ανοιχτά, τα μαθήματα να γίνονται και οι εξετάσεις να δίνονται!!!!

Θεωρώ ότι πρέπει όλοι μα όλοι να πάρουμε μια θέση και να αναλάβουμε την ευθύνη αυτής της θέσης στα πράγματα που μας αφορούν αλλιώς είναι σαν να μην σεβόμαστε τον ίδιο μας τον εαυτό άρα είναι σαν να μην υπάρχουμε!!! Όχι άλλη λούφα στην ευθύνη!!!

ΠΑΜΕ ΟΛΟΙ ΣΤΗ ΦΣ ΝΑ ΠΑΡΟΥΜΕ ΘΕΣΗ!!!!!!!!!!!!!!

ΕΓΩ ΨΗΦΙΖΩ ΓΙΑ ΑΝΟΙΧΤΑ ΜΥΑΛΑ ΚΑΙ ΑΝΟΙΧΤΑ ΙΔΡΥΜΑΤΑ!!!!!!!
mariath
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 19
Joined: Mon May 24, 2010 8:06 pm

Re: Συνέλευση ΦΣ Μηχανολόγων 19/11/2013

Post by mariath »

+1 stasta21
brokor
Second Lieutenant
Second Lieutenant
Posts: 64
Joined: Tue May 04, 2010 10:00 am

Re: Συνέλευση ΦΣ Μηχανολόγων 19/11/2013

Post by brokor »

Eπειδή θέλω να έρθω στην συνέλευση, μπορώ να ρωτήσω κάτι;

Υπάρχει κάποιος κανόνας της συνέλευσης ή του ιδρύματος για το κάπνισμα μέσα στην αίθουσα;

Λόγω χρόνιου θέματος αποφεύγω να βρίσκομαι σε εσωτερικούς χώρους με καπνό. Τα κομματόσκυλα μπορούν να απαρνηθούν τα καπνά τους 2 ώρες (η να βγαίνουν έξω) για να πάμε όσοι θέλουμε στη συνέλευση; Η αυτό λειτουργεί ως παράγοντας να πάνε περισσότεροι δικοί τους από ότι κανονικοί φοιτητές οπότε το κάνουνε ηθελημένα;
Locked

Return to “Γενικές Συζητήσεις & Νέα Σχολής Μηχανολόγων”