Συνέλευση ΦΣ Μηχανολόγων 19/11/2013

Γενικές Συνελεύσεις και Ανακοινώσεις της Γραμματείας
Forum rules
Σας υπενθυμίζουμε να μην δημοσιεύετε μηνύματα σε greeklish ή συνεχή ΚΕΦΑΛΑΙΑ! Τέτοια μηνύματα θα διαγράφονται.
Locked
User avatar
Pithikas
Private First Class
Private First Class
Posts: 5
Joined: Thu Sep 19, 2013 8:26 am
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male

Re: Συνέλευση ΦΣ Μηχανολόγων 19/11/2013

Post by Pithikas »

Αγαπητοί συνάδελφοι,

Το γεγονός ότι η σχολή μας κλείνει μήνες ολόκληρους δεν είναι κάτι πρωτοφανές και η γενική εμπειρία
μου έχει δείξει ότι καλό είναι να υπολογίζεις αυτόν τον παράγοντα ως έναν ακόμα επιβραδυντικό για να τελειώσεις την σχολή.
Επειδή, δεν θέλω να επαναλάβω τους παραπάνω συναδέλφους για το πόσο θέλει ο καθένας να ανοίξει, θα πω απλά ότι ο καθένας έχει τους
δικούς τους λόγους και καλό είναι να μην τους συγκρίνουμε (είναι σαν να συγκρίνουμε τον ανδρισμό μας).

Όμως, το να θεωρούμε ότι με το άνοιγμα της σχολής πως όλα θα είναι όπως πριν, είναι μεγάλο λάθος. Εγώ με την γραμματεία της
σχολής μας ήμουν πάντα ευχαριστημένος (με τους καθηγητές είχα θέματα). Οι άνθρωποι αυτοί, κάνοντας την εργασία τους, με στήριξαν
όσο κανένας άνθρωπος του ιδρύματος. Ήταν πάντα πρόθυμοι να με βοηθήσουν και προφανώς δεν θέλω να χάσουν την δουλειά τους.

Τέλος, το ότι το ΕΜΠ θα υποστεί πλήγμα στο κύρος του, συγγνώμη κιόλας, αλλά πρέπει να ζείς σε άλλη χώρα αν αυτό δεν το περίμενες.
Γίνεται σε μια χώρα που είναι ουσιαστικά χρεοκοπημένη να μην υποστεί υποβάθμιση στα κρατικά ανώτατα ιδρύματά της;
Εγώ προσωπικά, θεωρώ ότι είναι απαράδεκτο να αντικαταστήσει η κυβέρνηση τους υπαλλήλους με αστυνομικούς μόνο και μόνο για να ανοίξει η σχολή. Ιδιαίτερα με το πέρας
της 17 Νοέμβρη, που καλώς η κακώς, είναι κομμάτι του ΕΜΠ και όλων μας...

Όπως καταλαβαίνετε ΔΕΝ θέλω να ανοίξει η σχολή εάν δεν βρεθεί λύση γι' αυτούς τους ανθρώπους. Η αλήθεια είναι ότι
είναι δύσκολο να βρει κάποιος το δίκιο του σε αυτήν την χώρα και ότι με την απεργία καταπατούνται άλλα δικαιώματα. Αλλά
πείτε μου εάν δεν στηρίξουμε εμείς αυτούς τους ανθρώπους ποιος θα το κάνει; Πώς θα νοιώθατε εάν εσείς ήσασταν στη θέση τους;
That which does not kill us makes us stronger.

Friedrich Nietzsche
User avatar
stratog
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 46
Joined: Mon Oct 24, 2011 3:26 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male

Re: Συνέλευση ΦΣ Μηχανολόγων 19/11/2013

Post by stratog »

giotis wrote:
stratog wrote: δεν ειναι τοσο απλα τα πραγματα. ποιος θα σου ανοιξει τις πυλες ; τις πορτες ; ειδικα για τους πρωτοετεις θα ναι πολυ δυσκολο και γενικοτερα αν γινει ετσι οπως λες θα επικρατει μονιμως μια συγχυση απο ολους μας, ενα χαος
πιστεύω ότι όλοι μας ξέρουμε να ανοίγουμε μία πόρτα σπίτι μας. Κανείς μας δεν έχει έναν υπηρέτη να του ξεκλειδώνει την πόρτα πριν μπει και να του την ξανακλειδώνει όταν βγει. Φαντάζομαι δεν θα πάθουν τίποτα οι καθηγητές να ξεκλειδώνουν και να κλειδώνουν την αίθουσα πριν και μετά το μάθημα.

Όπως παράδειγμα το χάος που επικρατεί στην Πάτρα που οι διοικητικοί απεργούν ενώ οι εξετάσεις και τα μαθήματα έγιναν/γίνονται κανονικά?

Ειναι αρκετο νομιζεις να ανοιγουν τις πορτες και να τις κλεινουν; το μονο προβλημα αυτο ειναι; σταθηκες στο ζητημα της πορτας και κακως το εκανες ...
Χωρις τους απεργους το ΕΜΠ δεν μπορει να λειτουργησει, ετσι ειναι, ειτε μας αρεσει ειτε οχι, μηπως να βαλουμε τους καθηγητες φρουρους στις πυλες; να καθαριζουν; στη γραμματεια για να μας εξυπηρετουν; στο pc lab; στην βιβλιοθήκη; να κανουν και κανενα δρομολογιο με το 242; και πολλα πολλα αλλα ...
Δεν αρκει να δωσουμε μια εξεταστικη, αυτο ισως και να γινει κουτσα στραβα, ε και; μετα;

Οσο για το Πανεπιστημιο της Πατρας, δεν ξερω τι γινεται και ειμαι σιγουρος οτι ουτε αυτοι ξερουν τη πραγματικα γινεται σε εμας, οτι ακουνε απο την Τρεμη ξερουν ... οταν λες γινονται μαθηματα ΚΑΝΟΝΙΚΑ τι εννοεις; με τα εργαστηρια τους; με τους βοηθους τους; με εγγραφη στο μαθημα; κ.τ.λπ.
User avatar
turelio1
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 181
Joined: Mon Jan 25, 2010 10:11 am

Re: Συνέλευση ΦΣ Μηχανολόγων 19/11/2013

Post by turelio1 »

Γνωριζει κανεις εαν λειτουργει το 242 αυτες τις ημερες ή εαν ειναι ανοικτη η σχολη για να μπεις με αυτοκινητο σημερα?
fontas
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 51
Joined: Thu Jun 17, 2010 10:40 am

Re: Συνέλευση ΦΣ Μηχανολόγων 19/11/2013

Post by fontas »

Αν και το έχουμε αναλύσει πολύ, είμαι σίγουρος ότι κανείς δεν μπορεί να πει ,με βεβαιότητα, πόσο προσωπικό χρειάζεται για να λειτουργήσει το ΕΜΠ και επομένως το κατά πόσο θα πρέπει να γίνουν απολύσεις.
Πάντως στα παιδιά που υποστηρίζουν ότι η σχολή πρέπει να παραμείνει κλειστή μέχρι να βρεθεί λύση για τους απεργούς, έχω να ρωτήσω τα παρακάτω
Πόσο διάστημα πρέπει να μείνει κλειστή η σχολή ώστε να δείξει έμπρακτα την υποστήριξη της στους απεργούς? (δεν είναι αρκετές 10 εβδομάδες?)
Τι ελπίζετε ότι μπορεί να πετύχει μία ακόμα βδομάδα κατάληψης?
Ακόμα και αν συμφωνήσουμε ότι πρέπει να τους στηρίξουμε αυτό δεν πρέπει να γίνει μέσω κάποιας ψηφοφορίας ? Από πότε δικαιολογείται οι απεργοί να κλείνουν με το έτσι θέλω ολόκληρο το πολυτεχνείο και να διώχνουν καθηγητές και φοιτητές από τα εργαστήρια κακήν κακώς ?
Αν θέλουν να απεργούν είναι δικαίωμα τους ,όμως, το να εμποδίζουν τους υπόλοιπους εργαζόμενους να πάνε στα γραφεία τους είναι ανεπίτρεπτο. Δηλαδή οι καθηγητές δεν έχουν δικαιώματα?
Τέλος, ποιος είναι υπεύθυνος για τυχόν ζημιές που θα έχουν προκληθεί στα εργαστήρια/εξοπλισμό? ποιος θα τα πληρώσει αυτά?
User avatar
scooby
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 1205
Joined: Sun Jun 13, 2010 5:06 pm
Σχολή: Μηχανολόγος

Re: Συνέλευση ΦΣ Μηχανολόγων 19/11/2013

Post by scooby »

turelio1 wrote:Γνωριζει κανεις εαν λειτουργει το 242 αυτες τις ημερες ή εαν ειναι ανοικτη η σχολη για να μπεις με αυτοκινητο σημερα?

το 242 δν μπανει νομιζω μεσα,ειναι κλειστη υ πυλη κοκκινοπουλου! με αυτοκινητο μπορεις να μπεις απο κατεχακι!σημερα ειδα κ εμπαιναν αν κ ειχε αρκετο κοσμο σητν πυλη κ η μια ηταν κατεβασμενη!
adt
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 105
Joined: Thu Jun 10, 2010 7:35 pm

Re: Συνέλευση ΦΣ Μηχανολόγων 19/11/2013

Post by adt »

ρε παιδιά μαθαίνω ότι στους πολιτικούς δεν έγινε εξέταση γιατί μπήκανε τα ΕΑΑΚ και τους διώξανε....? ισχύει κάτι τέτοιο?
Onoffon
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 395
Joined: Tue Jun 25, 2013 10:06 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male

Re: Συνέλευση ΦΣ Μηχανολόγων 19/11/2013

Post by Onoffon »

Pithikas wrote:Αλλά
πείτε μου εάν δεν στηρίξουμε εμείς αυτούς τους ανθρώπους ποιος θα το κάνει; Πώς θα νοιώθατε εάν εσείς ήσασταν στη θέση τους;
αυτο δεν ειναι επιχειρημα οπως το θετεις γιατι πολλοι εξ ημων που εργαζομαστε εχουμε υπαρξει στη θεση του απολυμενου και επομενως ξερουμε πως ειναι. αλλα δεν σημαινει οτι εμποδισαμε τους υπολοιπους να συνεχισουν να εργαζονται .
δεν το πιανω το point σου
Δώς μοι πᾶ στῶ καὶ τὰν γᾶν κινάσω
Διάτανος
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 1607
Joined: Wed Jan 20, 2010 10:14 pm
Gender: Male

Re: Συνέλευση ΦΣ Μηχανολόγων 19/11/2013

Post by Διάτανος »

παιδιά γνωρίζει κανείς/μπορεί να πει με υπευθυνότητα αν έγιναν οι εξετάσεις στους πολιτικούς σήμερα γιατί όλοι έχουμε ακουσει διαφορετικές εκδοχες
“The oldest and strongest emotion of mankind is fear, and the oldest and strongest kind of fear is fear of the unknown”
User avatar
katsanetrino
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 350
Joined: Wed Oct 20, 2010 8:28 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male
Location: Inside Satrapy

Re: Συνέλευση ΦΣ Μηχανολόγων 19/11/2013

Post by katsanetrino »

Διάτανος wrote:παιδιά γνωρίζει κανείς/μπορεί να πει με υπευθυνότητα αν έγιναν οι εξετάσεις στους πολιτικούς σήμερα γιατί όλοι έχουμε ακουσει διαφορετικές εκδοχες
Αν μπείτε στο φόρουμ τους http://www.mqn.gr/ θα δείτε ότι λένε πως οι εξετάσεις στις 8:30 και στις 12 γίνανε κανονικά αλλά με μειωμένη προσέλευση των φοιτητών.
DeterministiC OR StochastiC
rg1989
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 191
Joined: Mon Mar 01, 2010 11:01 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Location: Παντού και πουθενά...

Re: Συνέλευση ΦΣ Μηχανολόγων 19/11/2013

Post by rg1989 »

Ξέρω ότι είναι νωρίς, αλλά ξέρουμε τι γίνεται στις συνελεύσεις σήμερα;
Locked

Return to “Γενικές Συζητήσεις & Νέα Σχολής Μηχανολόγων”