Συνέλευση ΦΣ Μηχανολόγων 19/11/2013

Γενικές Συνελεύσεις και Ανακοινώσεις της Γραμματείας
Forum rules
Σας υπενθυμίζουμε να μην δημοσιεύετε μηνύματα σε greeklish ή συνεχή ΚΕΦΑΛΑΙΑ! Τέτοια μηνύματα θα διαγράφονται.
Locked
User avatar
Pithikas
Private First Class
Private First Class
Posts: 5
Joined: Thu Sep 19, 2013 8:26 am
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male

Re: Συνέλευση ΦΣ Μηχανολόγων 19/11/2013

Post by Pithikas »

Onoffon wrote:
Pithikas wrote:Αλλά
πείτε μου εάν δεν στηρίξουμε εμείς αυτούς τους ανθρώπους ποιος θα το κάνει; Πώς θα νοιώθατε εάν εσείς ήσασταν στη θέση τους;
αυτο δεν ειναι επιχειρημα οπως το θετεις γιατι πολλοι εξ ημων που εργαζομαστε εχουμε υπαρξει στη θεση του απολυμενου και επομενως ξερουμε πως ειναι. αλλα δεν σημαινει οτι εμποδισαμε τους υπολοιπους να συνεχισουν να εργαζονται .
δεν το πιανω το point σου


Θεωρώντας ότι και εσύ είσαι φοιτητής, προφανώς η δουλειά που έκανες ήταν για χαρτζιλίκι ή κάτι τέτοιο. Το ότι δεν θες να δείξεις αλληλεγγύη γούστο σου και καπέλο σου, αλλά μην συγκρίνεις τον εαυτό σου με ανθρώπους που δουλεύουν για να συνταξιοδοτηθούν. Αύριο μεθαύριο που θα τελειώσεις με το καλό και βρισκόσουν σε αυτήν την θέση μετά από χρόνια εργασίας και ήσουν στο 0 πάλι, ίσως έπιανες το point μου.
That which does not kill us makes us stronger.

Friedrich Nietzsche
LindemannWeierstrass
Captain
Captain
Posts: 124
Joined: Sun Sep 04, 2011 1:54 pm
Σχολή: ΣΕΜΦΕ
Gender: Male
Location: Oxford, United Kingdom

Re: Συνέλευση ΦΣ Μηχανολόγων 19/11/2013

Post by LindemannWeierstrass »

Δεν θα βάλω την στήριξή μου στους διοικητικούς πάνω από το συμφέρον μου, γιατί και οι δικοί μου άνεργοι είναι και δεν έχουμε καθόλου εισόδημα. Έχω κι εγώ ανάγκες που αυτοί με το έτσι θέλω μου τις στερούν, οπότε γιατί να τους στηρίξω εγώ και όχι και αυτοί εμένα; Στο κάτω κάτω δεν τους είπαμε να σταματήσουν την απεργία που έχει δίκαια αιτήματα, να μπορέσουμε να μπούμε στο ίδρυμα (το οποίο χρηματοδοτείται από τους φόρους των γονέων μας, άρα δεν ανήκει στους εργαζομένους του) τους ζητήσαμε έστω για να κανονίσουμε κάποια στοιχειώδη θέματα μαζί με άλλα μέλη της ακαδημαϊκής κοινότητας (προσωπικά μένω επαρχία, την Παρασκευή λήγει η προθεσμία για τις συστατικές που πρέπει να στείλω, και ακόμα δεν έχω βρει τους 2 από τους 3 καθηγητές, ενώ ξέρω ΥΔ που θέλει απλά να δουλέψει στο ερευνητικό του αντικείμενο χωρίς να ενοχλεί κανέναν και δεν τον αφήνουν). Το έχουμε πει, πολιτικό έγκλημα οι οριζόντιες απολύσεις όταν τα βύσματα που μπήκαν επί Παυλόπουλου και δεν προσφέρουν τίποτα παραμένουν στις θέσεις τους, αλλά όταν οι ευσυνείδητοι διοικητικοί βάζουν ως ασπίδα των συμφερόντων τους άλλες κοινονικές ομάδες, χάνουν απλά το δίκιο τους όσο μεγάλο και αν είναι αυτό. Όταν το καταλάβετε αυτό μερικοί εκεί στην αριστερά, τότε μπορεί κάποια στιγμή να σας στηρίξει ο κόσμος και να κυβερνήσετε, αν το θέλετε βέβαια.
Graduate student at: Centre for Doctoral Training in Partial Differential Equations (Analysis and Applications) - University of Oxford.
panacota
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 15
Joined: Wed Nov 07, 2012 2:32 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Female

Re: Συνέλευση ΦΣ Μηχανολόγων 19/11/2013

Post by panacota »

Δεν μπορώ πραγματικά να καταλάβω πως νέα παιδιά στη σημερινή εποχή συντάσσονται με κόμματα της ελληνικής βουλής (μιλάω για ΟΛΑ-ΟΛΑ ΤΑ ΚΟΜΜΑΤΑ), δηλαδή με τους απατεώνες-κλέφτες-ψεύτες-προδότες που έχουν διασύρει διεθνώς την χώρα μας, έχουν καταστρέψει τα όνειρά μας, έχουν οδηγήσει εκατοντάδες ανθρώπους στην αυτοκτονία, έχουν μαυρίσει τη ψυχή μας, οδηγούν καθημερινά τον κόσμο σε μετανάστευση και έχουν καταστήσει αβέβαιο το μέλλον των παιδιών μας.
Το μήνυμα που θέλω να στείλω σε όσους απαρτίζουν τα σημερινά κόμματα των Πανεπιστημίων είναι:
Για όσους δεν το έχουν ακόμα καταλάβει πως έχουν γίνει τα πιόνια των διεφθαρμένων πολιτικών μας προκειμένου να υλοποιούν τα σχέδια τους,

Ενώ για τους υπόλοιπους ο λόγος είναι προφανής: ΕΠΙΔΙΩΚΟΥΝ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟ ΟΦΕΛΟΣ ΑΠΟ ΤΑ ΚΟΜΜΑΤΑ ΚΑΙ ΙΣΩΣ ΟΝΕΙΡΕΥΟΝΤΑΙ ΝΑ ΓΙΝΟΥΝ ΟΙ ΑΥΡΙΑΝΟΙ (ΠΡΩΘ)ΥΠΟΥΡΓΟΙ.

ΥΓ: Το σχόλιο μου έχει να κάνει με την ύπαρξη των κομμάτων και ΜΟΝΟ, που κατά την γνώμη μου δεν έχουν καμία θέση στα ελληνικά πανεπιστήμια (πόσο μάλλον για τον πρωταγωνιστικό ρόλο που παίζουν σήμερα!) και δεν σχετίζεται με τον αγώνα των διοικητικών υπαλλήλων, τον οποίο και σέβομαι απόλυτα.

Φανταστείτε πόσο καλύτερη και ωραιότερη θα ήταν σήμερα η παιδεία, χωρίς παρατάξεις στους χώρους που σπουδάζουμε, μαθαίνουμε, ονειρευόμαστε...
User avatar
scooby
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 1205
Joined: Sun Jun 13, 2010 5:06 pm
Σχολή: Μηχανολόγος

Re: Συνέλευση ΦΣ Μηχανολόγων 19/11/2013

Post by scooby »

μαθαμε τπτ για την συνελευση;
elena
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 8
Joined: Sat Dec 18, 2010 7:11 pm
Σχολή: Μηχανολόγος

Re: Συνέλευση ΦΣ Μηχανολόγων 19/11/2013

Post by elena »

μέχρι πριν κανά μισάωρο δεν είχε ξεκινήσει καν η ψηφοφορία...κανένα πιο πρόσφατο νέο;
adt
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 105
Joined: Thu Jun 10, 2010 7:35 pm

Re: Συνέλευση ΦΣ Μηχανολόγων 19/11/2013

Post by adt »

nagas94 wrote:Ο ΦΣ Μηχανολόγων έχει Γενική Συνέλευση την Τρίτη 19/11/2013 στις 12:30 στο Αμφιθέατρο Α.

και η ώρα είναι 7:59... κλασσικό τρίκ για να μείνουν στην ψηφοφορία μόνο οι παραταξιακοί....
Delini
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 19
Joined: Sun Nov 27, 2011 2:28 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male

Re: Συνέλευση ΦΣ Μηχανολόγων 19/11/2013

Post by Delini »

adt wrote:
nagas94 wrote:Ο ΦΣ Μηχανολόγων έχει Γενική Συνέλευση την Τρίτη 19/11/2013 στις 12:30 στο Αμφιθέατρο Α.

και η ώρα είναι 7:59... κλασσικό τρίκ για να μείνουν στην ψηφοφορία μόνο οι παραταξιακοί....
το πέτυχες, μπραβο...
rg1989
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 191
Joined: Mon Mar 01, 2010 11:01 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Location: Παντού και πουθενά...

Re: Συνέλευση ΦΣ Μηχανολόγων 19/11/2013

Post by rg1989 »

adt wrote:
nagas94 wrote:Ο ΦΣ Μηχανολόγων έχει Γενική Συνέλευση την Τρίτη 19/11/2013 στις 12:30 στο Αμφιθέατρο Α.

και η ώρα είναι 7:59... κλασσικό τρίκ για να μείνουν στην ψηφοφορία μόνο οι παραταξιακοί....
Δεν ξέρω αν είναι τρικ, αλλά όποιος δίνει βάσει προγράμματος αύριο-μεθαύριο μάλλον θα είναι σπίτι και θα διαβάζει. 'Η θα ψηφίζει κατάληψη...
Σίγουρα όμως με βάση τις ανθρωποώρες και φαιά ουσία που έχει σπαταληθεί επίσημα σε συνελεύσεις θα έπρεπε μέχρι τώρα να είχαμε λύσει το οικονομικό ζήτημα της χώρας.
User avatar
Pithikas
Private First Class
Private First Class
Posts: 5
Joined: Thu Sep 19, 2013 8:26 am
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male

Re: Συνέλευση ΦΣ Μηχανολόγων 19/11/2013

Post by Pithikas »

panacota wrote:Δεν μπορώ πραγματικά να καταλάβω πως νέα παιδιά στη σημερινή εποχή συντάσσονται με κόμματα της ελληνικής βουλής (μιλάω για ΟΛΑ-ΟΛΑ ΤΑ ΚΟΜΜΑΤΑ), δηλαδή με τους απατεώνες-κλέφτες-ψεύτες-προδότες που έχουν διασύρει διεθνώς την χώρα μας, έχουν καταστρέψει τα όνειρά μας, έχουν οδηγήσει εκατοντάδες ανθρώπους στην αυτοκτονία, έχουν μαυρίσει τη ψυχή μας, οδηγούν καθημερινά τον κόσμο σε μετανάστευση και έχουν καταστήσει αβέβαιο το μέλλον των παιδιών μας.
Το μήνυμα που θέλω να στείλω σε όσους απαρτίζουν τα σημερινά κόμματα των Πανεπιστημίων είναι:
Για όσους δεν το έχουν ακόμα καταλάβει πως έχουν γίνει τα πιόνια των διεφθαρμένων πολιτικών μας προκειμένου να υλοποιούν τα σχέδια τους,

Ενώ για τους υπόλοιπους ο λόγος είναι προφανής: ΕΠΙΔΙΩΚΟΥΝ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟ ΟΦΕΛΟΣ ΑΠΟ ΤΑ ΚΟΜΜΑΤΑ ΚΑΙ ΙΣΩΣ ΟΝΕΙΡΕΥΟΝΤΑΙ ΝΑ ΓΙΝΟΥΝ ΟΙ ΑΥΡΙΑΝΟΙ (ΠΡΩΘ)ΥΠΟΥΡΓΟΙ.

ΥΓ: Το σχόλιο μου έχει να κάνει με την ύπαρξη των κομμάτων και ΜΟΝΟ, που κατά την γνώμη μου δεν έχουν καμία θέση στα ελληνικά πανεπιστήμια (πόσο μάλλον για τον πρωταγωνιστικό ρόλο που παίζουν σήμερα!) και δεν σχετίζεται με τον αγώνα των διοικητικών υπαλλήλων, τον οποίο και σέβομαι απόλυτα.

Φανταστείτε πόσο καλύτερη και ωραιότερη θα ήταν σήμερα η παιδεία, χωρίς παρατάξεις στους χώρους που σπουδάζουμε, μαθαίνουμε, ονειρευόμαστε...

+1
That which does not kill us makes us stronger.

Friedrich Nietzsche
User avatar
scooby
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 1205
Joined: Sun Jun 13, 2010 5:06 pm
Σχολή: Μηχανολόγος

Re: Συνέλευση ΦΣ Μηχανολόγων 19/11/2013

Post by scooby »

μολις με πληροφορησαν οτι τελειωσε η συνελευση κ ανοιξαμε!δν ξερω ψηφους κτλ!

70 ψηφους περιπου απο εαακ
Locked

Return to “Γενικές Συζητήσεις & Νέα Σχολής Μηχανολόγων”