Συνέλευση ΦΣ Μηχανολόγων 19/11/2013

Γενικές Συνελεύσεις και Ανακοινώσεις της Γραμματείας
Forum rules
Σας υπενθυμίζουμε να μην δημοσιεύετε μηνύματα σε greeklish ή συνεχή ΚΕΦΑΛΑΙΑ! Τέτοια μηνύματα θα διαγράφονται.
User avatar
sid
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 4031
Joined: Mon Jan 25, 2010 10:47 pm
Σχολή: Χημικός
Gender: Male
Location: 242
Contact:

Re: Συνέλευση ΦΣ Μηχανολόγων 19/11/2013

Post by sid »

azazel320 wrote:Σχετικά με το κάπνισμα στο αμφιθέατρο, πουθενά δεν έχει εφαρμοστεί αυτός ο νόμος, δεν είναι πρόβλημα μόνο των σχολών. Οπότε μην πέφτει κανείς από τα σύννεφα ( εκτός αν ο αγαπητός συνάδελφος που έθεσε το θέμα, μόλις έγγραψε το επόμενο άρθρο της Καθημερινής για τους τραμπούκους ΕΑΑΚίτες που καπνίζουν για να διώχνουν τους φοιτητής απο τις συνελεύσεις)


κυρία , δεν καταλαβαίνω γιατί μαλώνετε μόνο εμένα αφού και ο Γιωργάκης έκανε φασαρία
Και μετά ορισμένοι παραπονιούνται ότι ντε και καλά η λέσχη χρησιμοποιεί κατεψυγμένα κρέατα. Τουναντίον λοιπόν.

- soti
User avatar
Adramelch
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 1730
Joined: Sun Jan 24, 2010 3:31 am
Σχολή: Υπ. Διδάκτορας
Gender: Male
Location: Βαρκελώνη

Re: Συνέλευση ΦΣ Μηχανολόγων 19/11/2013

Post by Adramelch »

jobo wrote: του chief/boss/president της σχολης(παπαντωνης)
Σαν να έχεις μείνει λίγο πίσω.
I'm a horny engineer Leonard. I never joke about maths or sex.
jobo
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 220
Joined: Tue Nov 09, 2010 8:11 pm
Σχολή: Μηχανολόγος

Re: Συνέλευση ΦΣ Μηχανολόγων 19/11/2013

Post by jobo »

Adramelch wrote:
jobo wrote: του chief/boss/president της σχολης(παπαντωνης)
Σαν να έχεις μείνει λίγο πίσω.
τι εννοεις??τι εχει αλλαξει?
a_nikos
Praetorian
Praetorian
Posts: 1784
Joined: Thu Oct 25, 2012 2:10 pm
Gender: Male
Location: Athens

Re: Συνέλευση ΦΣ Μηχανολόγων 19/11/2013

Post by a_nikos »

Εχει αλλαξει ο Κοσμητορας, δν ειναι πλεον ο Παπαντωνης το big boss
http://www.travbuddy.com/maps/6761343
donk
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 59
Joined: Wed Mar 20, 2013 2:32 am
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male

Re: Συνέλευση ΦΣ Μηχανολόγων 19/11/2013

Post by donk »

Σχετικά με την διαθεσημότητα, σίγουρα είναι πολύ άσχημο και χυδαίο να πετάνε ανθρώπους απο την δουλειά τους σε άλλο πόστο. Δεν χωράει κουβέντα. και οτι είναι σκατά το υπουργείο με μπουρδέλο το κράτος είναι δεδομένο.

Αλλά:

1. Η κατάληψη δεν πρόκειται να τους λύσει τα προβλήματα τους αλλά να τους δημιουργήσει χειρότερα. Στο http://www.asep.gr/asep/site/home/Tabs/ ... _forea.csp έχουν αναρτήσει τους προσορινούς πίνακες των υπαλλήλων της σχολής. Εκεί οι μισοί δεν έχουν βαθμολογία απο την υπηρεσία ώστε κάποιοι απο την πρυτανεία (που λειτουργούσε) που πήραν αξιολόγηση να είναι πιο ψηλά. Μην πώ για τους υπαλλήλους που τους είπαν κάποιοι να μην απογραφούν και τους έβαλε το υπουργείο τους ανθρώπους σε αργία...... Μπορεί να κάνω και λάθος, οι υπάλληλοι σίγουρα γνωρίζουν τα δεδομένα καλύτερα, πιστεύω όμως ότι είναι καλύτερα να ανοιξει η σχολή άμεσα και για αυτούς ώστε να φτιάξουν τα χαρτιά τους για τον ΑΣΕΠ.

2. Πρίν καιρό τα ίδια έγιναν και στο ΤΕΙ Πειραιά. Υπάλληλος που γνωρίζω - που εργαζόνταν στην γραμματεία μηχανολόγων - πήρε απόσπαση λόγω διαθεσιμότητας στην Ευελπίδων και από ότι μου είπε οι περισσότεροι εκεί πήγαν. Δεν απολύθηκαν αλλά μετατάχθηκαν.

3. Η κατάληψη σίγουρα δεν εξυπηρετεί κανέναν ούτε εμάς ούτε τους διοικητικους. δεν θέλει μυαλό να διαπιστώσουμε ποιούς εξυπηρετεί..... και κανένα παραταξιακό πλαίσιο δεν μπορεί να θέσει τον τρόπο αξιολόγησης των υπαλλήλων από το ΑΣΕΠ. Αυτο μόνο αυτοί με τον υπουργό μπορούν να το κάνουν.

Ο Αγώνας είναι να ανοίξουμε την σχολή και όχι να εξυπηρετήσουμε κομματικά συμφέροντα. φτάνει πια
Melenios
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 75
Joined: Thu Feb 23, 2012 10:35 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male

Re: Συνέλευση ΦΣ Μηχανολόγων 19/11/2013

Post by Melenios »

βρε και εγώ θέλω να ανοίξει η σχολή .....αλλά δεν θέλω να αρχίσουμε με εξεταστική για προφανείς λόγους. (δεν ειμαι ευχαριστημένος με ενα 5 και άντε πάμε παρακάτω)

βασικά δεν συμφωνώ με την "πράξη" του πρύτανη....
User avatar
nikolio
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 343
Joined: Sun Jun 03, 2012 11:20 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male

Απ: Συνέλευση ΦΣ Μηχανολόγων 19/11/2013

Post by nikolio »

Εγω που ειμαι στο πτυχιο κ με το 5 ειμαι πολυ ευχαριστημενος γτ δε ξερω κατα ποσο η εξεταστικη μπορει να σπρωχτει ως διπλη το φλεβαρη κ τον ιουλη.αυριο που οι πολιτικοι θα εινσι ανοιχτοι,θα δουμε κατα ποσο ειναι δυνατη η προσβαση στη σχολη.αν κ προβλεπω μια απο τα ιδια παλι

Ταπατολκντ!
mariath
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 19
Joined: Mon May 24, 2010 8:06 pm

Re: Συνέλευση ΦΣ Μηχανολόγων 19/11/2013

Post by mariath »

Είναι σημαντικό να ανοίξει η σχολή! Τώρα εξετστική ή μη είναι διαφορετική υπόθεση. Ένας χαμηλός βαθμός δεν είναι τίποτα μπροστά στην υποβάθμιση και την καταβαράθρωση που δέχεται η σχολή μας.
User avatar
Kuchiki_Byakuya
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 6498
Joined: Fri Oct 22, 2010 6:55 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male
Location: Seireitei

Re: Συνέλευση ΦΣ Μηχανολόγων 19/11/2013

Post by Kuchiki_Byakuya »

Melenios wrote:βασικά δεν συμφωνώ με την "πράξη" του πρύτανη....
όπως όλοι όσοι ξέρουν απλή αριθμητική.

donk wrote:2. Πρίν καιρό τα ίδια έγιναν και στο ΤΕΙ Πειραιά. Υπάλληλος που γνωρίζω - που εργαζόνταν στην γραμματεία μηχανολόγων - πήρε απόσπαση λόγω διαθεσιμότητας στην Ευελπίδων και από ότι μου είπε οι περισσότεροι εκεί πήγαν. Δεν απολύθηκαν αλλά μετατάχθηκαν.
με αφορμή αυτό να υπενθυμήσω ότι από τους 1400 υπαλλήλους που μπαίνουν στην διαθεσιμότητα, περίπου οι 650 θα μεταταχθούν σε άλλα πανεπιστήμια (κυρίως) και υπηρεσίες.

ας είμαστε ρεαλιστές και ας αφήσουμε τις αριστεροφανφάρες. κανένας δεν θέλει να μειώσει το κράτος. όλοι οι δημοτικοί αστυνομικοί πήγαν στην αστυνομία, στην ερτ από τους 2600 προσλήφθηκαν ήδη οι 2200 με μια αίτηση που τα μόρια προϋπηρεσίας στην ερτ ήταν περισσότερα από τα μόρια διδακτορικού. το 2007 η νδ δεν έβαλε στα πανεπιστήμια τόσους υπαλλήλους;
Be proud to die by my Bankai.
Bankai. Senbonsakura Kageyoshi
User avatar
giotis
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 422
Joined: Wed Jan 20, 2010 9:44 pm
Gender: Male

Re: Συνέλευση ΦΣ Μηχανολόγων 19/11/2013

Post by giotis »

stratog wrote: δεν ειναι τοσο απλα τα πραγματα. ποιος θα σου ανοιξει τις πυλες ; τις πορτες ; ειδικα για τους πρωτοετεις θα ναι πολυ δυσκολο και γενικοτερα αν γινει ετσι οπως λες θα επικρατει μονιμως μια συγχυση απο ολους μας, ενα χαος
πιστεύω ότι όλοι μας ξέρουμε να ανοίγουμε μία πόρτα σπίτι μας. Κανείς μας δεν έχει έναν υπηρέτη να του ξεκλειδώνει την πόρτα πριν μπει και να του την ξανακλειδώνει όταν βγει. Φαντάζομαι δεν θα πάθουν τίποτα οι καθηγητές να ξεκλειδώνουν και να κλειδώνουν την αίθουσα πριν και μετά το μάθημα.

Όπως παράδειγμα το χάος που επικρατεί στην Πάτρα που οι διοικητικοί απεργούν ενώ οι εξετάσεις και τα μαθήματα έγιναν/γίνονται κανονικά?
Locked

Return to “Γενικές Συζητήσεις & Νέα Σχολής Μηχανολόγων”