Συνέλευση - Τετάρτη 28/4/2010

Γενικές Συνελεύσεις και Ανακοινώσεις της Γραμματείας
Forum rules
Σας υπενθυμίζουμε να μην δημοσιεύετε μηνύματα σε greeklish ή συνεχή ΚΕΦΑΛΑΙΑ! Τέτοια μηνύματα θα διαγράφονται.
User avatar
nas
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 187
Joined: Sat Jan 30, 2010 1:13 pm

Re: Συνέλευση - Τετάρτη 28/4/2010

Post by nas »

εμένα όμως δεν με κάλυψες
TiGinetai
Major General
Major General
Posts: 405
Joined: Thu Jan 28, 2010 6:30 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male

Re: Συνέλευση - Τετάρτη 28/4/2010

Post by TiGinetai »

Για την απαρτία. Λέτε(γενικά) ότι φταίνει τα εαακ. Οκ φταίνε. Αλλά αν φταίνε αυτοί τότε οι άλλοι που έρχονται στις συνελεύσεις φέρνοντας 10-20 άτομα τότε τι κάνουν ; Αυτοί δεν απαξιώνουν σκόπιμα τις συνελεύσεις; Πάντως η απαρτία(1/4, περίπου 200 άτομα) σε σχέση με άλλους συλλόγους(1/4, 1/6) είναι μια χαρά.
Στις συνελεύσεις δεν συζητιούνται ζητήματα σχολής.
Να θυμήσω μόνο φέτος είχαμε επανεξέταση Ιβ, εξεταστική 4 και όχι 3 εβδομάδων(άσχετα αν το ξέσχισαν το θέμα), εκτύπωση pdf σημειώσεων σε μερικά μαθήματα(αίτημα είναι να γίνονται σε όλα όσα είναι απαραίτητο.), μια μικρή κανονικοποίηση για τους επί πτυχίων μετά τα αποτελέσματα στο "Εισαγωγή στους Η/Υ" και διάφορα άλλα όπως με το κυλικείο που ζητήσαμε μείωση τιμών και επαναπρόσληψη των εργαζόμενων σε αυτό. Άλλα ζητήματα που τρέχουμε εδώ και καιρό είναι η κατοχύρωση πτυχιακής εξεταστικής και ορισμός minimum αποδεκτού ποσοστού επιτυχίας για όλα τα μαθήματα(αν σε κάποιο μάθημα κόβεται η συντριπτική πλειοψηφία των φοιτητών τότε κάτι συμβαίνει και μάλλον δεν είναι ότι οι φοιτητές είναι τεμπέλιδες ή ηλίθιοι..) κτλ. Οπότε καταρίπτεται πανηγυρικά το ότι οι συλλογικές διαδικασίες και αγώνες δεν έχουν αποτελέσματα.
Ζητήματα πέρα από της σχολής δεν μας αφορούν.
Δεν μας αφορούν ότι οι 13οι και 14οι μισθοί μας, τα επιδόματα μας κτλ θα κοπούν ; Δεν μας αφορούν οι συνθήκες και οι όροι με τους οποίους σε λίγα χρόνια θα δουλεύουμε ; Δεν μας αφορά η αξία του πτυχίου μας όταν η ανεργία σε όλη τη νεολαία(συμπεριλαμβάνονται οι νέοι μηχανικοί) έχει φτάσει το 33% και στους μηχανολόγους μηχανικούς(ανεξαρτήτως ηλικίας) περίπου το 13%;
Νομίζω ότι αυτά είναι που μας αφορούν!
Οι κλειστές σχολές και οι καταλήψεις δεν φέρνουν αποτέλεσμα.
Το 2007 η κυβέρνηση επέλεξε να κάνει την μεγαλύτερη σε εύρος συνταγματική αναθεώρηση και με τον πιο επιθετικό τρόπο. Νομίζω ότι κανείς δεν θα φανταζόταν(με πρώτους απ' όλους εμάς τους ίδιους!) ότι με τις κινητοποιήσεις και τις καταλήψεις που πήραν τεράστιες διαστάσεις θα καταφέρναμε να ανατρέψουμε την κορυφαία θεσμική διαδικασία του ελληνικούς κράτους. Και αυτό το καταφέραμε γιατί πιστέψαμε ότι ήταν ενάντια στα συμφέροντα μας και απαντήσαμε επιθετικά.
Όταν κάποιος πιστεύει ότι με τις κινητοποιήσεις και τα μέσα που έχουμε επιλέξει να χρησιμοποιούμε δεν έχουν αποτέλεσμα τότε μάλλον παραδέχεται ότι πρέπει να είμαστε απαθείς, πολιτικά και κοινωνικά ανενεργοί πολίτες, αφού δεν μπορούμε να αλλάξουμε τίποτα.
Και όπως είπα παραπάνω η ανεργία στους νέους έχει φτάσει στο 30+ % οπότε πιστεύω πως ανάμεσα στο ατομικό δρόμο και στον συλλογικό ο δεύτερος μπορεί να μας κατοχυρώσει τα αυτονόητα για όλους μας.
Τα εαακ προτείνουν συνέχεια κατάληψη.
Στην θερινή περίοδο αν θυμάμαι καλά προτείναμε 2 φορές από 2 μέρες κατάληψη όταν θεωρήσαμε πως αυτό είναι πολιτικά σωστό και έχει κάποιο νόημα να το κάνουμε(Σύμφωνο σταθερότητας, ΔΝΤ). Οπότε για ποιες συνεχόμενες καταλήψεις μιλάμε; Είπαμε καλή η γραμμή "κακά τα εαακ" αλλά δεν ανταποκρίνεται στα δεδομένα. Ώρες ώρες αναρωτιέμαι αν έχει κανείς συμφέρον απ' αυτό..αν ναι τουλάχιστον ας πει ότι είναι δαπίτης, πασπίτης κτλ. Μήπως να αφήναμε τις φρουφρολογίες(δεν ξέρω τι λέξη είναι αυτή :P ) και να κατεβαίναμε σε καμιά συνέλευση ;
(Στην χειμερινή δεν θυμάμαι αλλά το δεκέμβρη αν θυμάμαι καλά δεν είχαμε προτείνει τίποτα το ιδιαίτερο..)

Τέλος βρισκόμαστε σε μια περίοδο που είτε το θέλουμε είτε όχι η (ελληνική) κοινωνία αλλάζει. Είτε συλλογικά είτε ατομικά θα απαιτήσουμε τα δικαιώματα μας. Πιστεύω πως αν ότι κάναμε το κάναμε ατομικά δεν θα είχαμε κατοχυρώσει τίποτα όλον αυτό τον καιρό. Όλα τα γνωστά και επίμαχα άρθρα θα είχαν περάσει με συνοπτικές διαδικασίες. Και αυτό ήθελαν αλλά είχαμε άλλη γνώμη. Λογάριαζαν για εμάς, χωρίς εμάς. Οπότε σε αυτά που μας παρουσιάζουν σαν ατομικά προβλήματα, να δώσουμε συλλογικές απαντήσεις. Να συζητήσουμε, να ψηφίσουμε, να αποφασίσουμε όλοι μαζί και να βάλουμε τέλος στη μεμψιμοιρία και την απάθεια γιατί αυτά ταιριάζουν σε μοιρολογήτρες ή σκιάχτρα και όχι σε ενεργούς πολίτες.



Και μετά από την μικρή εισαγωγή πάμε στην μαύρη θύελλα και τον νας!


Λογικά μπορείτε να ενημερώσετε το προεδρείο και να πάρετε το λόγο.

Ξύλο μέσα σε Γ.Σ. δεν έχει παιχτεί ούτε μια φορά τα τελευταία 3 χρόνια.(για παλιότερα δεν ξέρω αλλά ούτε με ενδιαφέρει)

Για την παρασκευή έμαθα τι έγινε. Τους τραμπούκους που πήγαν πρωί πρωί σχολή για ξύλο ρώτα..δεν με αφορά και στην ουσία δεν σχετίζεται με την συνέλευση οπότε δεν βρίσκω κανένα λόγο για πω την γνώμη μου.(εξάλλου έγραψε και ο rodrigo γι' αυτό..)

Πες μου σε ποια συνέλευση και πότε. Πιο παλιά πριν 10 χρόνια μπορεί να είχαν ανοίξει κεφάλια. Και ;;;

Όχι, το πρώτο νούμερο πήγε κάποιος να το αλλάξει. από 1 πήγε να το κάνει 2. Νομίζω ότι όλοι θεωρούν ότι ήταν πέρα για πέρα μλκια να το κάνει όποιος το σκέφτηκε και ειδικά αφού την συνέλευση θα την έπαιρνε η εαακ στο δεύτερο γύρο. (αναφέρεσαι σε μια συνέλευση το δεκέμβρη του 2008 αν δεν κάνω λάθος)

Στις περισσότερες αίθουσες δεν έχει αφίσες(ή αν έχει είναι πολύ λίγες). Μπορεί να θυμάμαι λάθος αλλά και πάλι προσωπικά δεν το θεωρώ θέμα.

Για το κάπνισμα πράγματι έχεις δίκιο. Ειδικά σε συνελεύσεις με πολλά άτομα γίνεται πανικός.

Δεν έχω να σου απαντήσω κάτι για το κλέψιμο. Τα ξέρω.

Με χαρά θα συζητούσα μαζί του αν είχα όρεξη. Βέβαια επειδή δεν τον ξέρω και πρώτη φορά μου το λες εσύ δεν ξέρω τι λογής συζήτηση γίνεται. Αν απλά έρχεται να υμνήσει το κκε δικαίωμα του είναι αλλά δεν θα μου προκαλούσε ιδιαίτερο ενδιαφέρον..

Δεν ρωτάς τίποτα άλλο.

Η αλήθεια είναι ότι περίμενα άλλες ερωτήσεις!

nas είμαι σίγουρος ότι άμα πήγαινα στο millenium θα έβλεπα βαμμένους δαπίτες..μπορεί να καλούσαν(έστω και αργά...) κόσμο αλλά γεγονός είναι ότι τις περισσότερες φορές διώχνουν κόσμο.

Θεωρώ πως οι συνεχείς γενικές συνελεύσεις(δεν κάνουμε και κάθε μέρα..κάναμε 2 όταν είχε απεργίες τον φλεβάρη-μάρτη. Άλλες 2 τώρα. Και αν δεν κάνω λάθος άλλες 2 τον νοέμβρη-δεκέμβρη. Οπότε πρέπει να μου ορίσεις τι εννοείς συνεχείς γ.σ.) είναι κάτι το οποίο πρέπει να γίνεται ειδικά σε μια περίοδο όπως την σημερινή που κάθε λίγο και λιγάκι βρισκόμαστε με νέα δεδομένα. Πιστεύω πως είναι ανεύθυνο να μην πηγαίνουμε στις συνελεύσεις.
nas wrote: είσαι σε ένα Forum με τόσα άτομα και σχεδόν όλοι διαφωνουν μαζί σου, δεν σε προβληματίζει καθόλου αυτό?
μήπως είσαι απόλυτος?
Αν και αναφέρεσαι στον rodrigo θα σου απαντήσω εγώ πως με "ενοχλεί"(δεν μου έρχεται η κατάλληλη λέξη τώρα!) η απάθεια των συναδέλφων. Δεν πιστεύω ότι είμαστε οι σωστοί ή ότι τα ξέρουμε όλα αλλά παρόλαυτα προτείνουμε μερικά πράγματα(σωστά ή μη. Εγώ τα θεωρώ σωστά αλλά είναι προσωπική άποψη). Στην συγκεκριμένη περίπτωση όπως ξέρετε προτείναμε την κατάληψη της σχολής τις ημέρες(2) που έχουν προκηρύξει οι εκπαιδευτικοί (48ωρη) απεργία(4 και 5 μάη) και στις 5 έχουν προκηρύξει απεργία όλοι οι γνωστοί φορείς: γσεε, αδεδυ, πρωτοβάθμια, παμε(?) κτλ.
Επίσης επειδή διαφωνούν οι περισσότεροι σε ένα φόρουμ πάει να πει κάτι ; Ανέκαθεν και αυτό το φόρουμ αλλά και όλα τα άλλα που έχουν υπάρξει(όχι μόνο δικά μας αλλά και άλλων σχολών) γινόταν αυτή η "σύγκρουση" λογικών-απόψεων και στις περισσότερες περιπτώσεις ήταν περισσότερα τα άτομα που είχαν απόψεις πλησίων των δικών σας(λογικό είναι αφού ολόκληρη η κοινωνία διακατέχεται με τέτοιες απόψεις. Έτσι μεγαλώνουμε..). Δεν καταλαβαίνω γιατί πρέπει να είναι λάθος ο rodrigo και όχι εσύ ας πούμε(δεν κάνω προσωπική επίθεση. Μην το εκλάβεις έτσι.).

Μια μικρή σημείωση.(το οποίο ουσιαστικά είναι συνέχεια με ένα κομμάτι πιο πάνω που λέω για τις καταλήψεις)
Η κάθε μορφή δράσης-αντίδρασης(πείτε το όπως θέλετε) έχει τα υπέρ και τα κατά της. Έτσι και η κατάληψη. Δεν λέω πως δεν χάνονται μαθήματα. Δεν λέω πως είναι ωραίο που χάνονται μαθήματα. Προς θεού. Και εμείς φοιτητές είμαστε. Και εγώ παρακολουθώ. Επίσης δεν λέω πως έχει σίγουρα αποτελέσματα(ειδικά αν γίνεται μεμονωμένα τότε σχεδόν σίγουρα δεν φέρνει αποτελέσματα όμως όλα από κάπου αρχίζουν..). Δεν υπογράφουμε κανά χαρτί-βεβαίωση! Μακάρι να γινόταν έτσι! Όμως πιστεύω(και το πιο πιθανό οι περισσότεροι που κινούνται στον χώρο των εαακ) πως υπάρχουν στιγμές που η κατάληψη και κυρίως οι συλλογικές διαδικασίες και μορφές αντίδρασης εξυπηρετούν πιο πολλά απ' ότι χάνουμε όπως έγινε το '91(που έγινε η πρώτη προσπάθεια να περαστούν μεταρρυθμίσεις που μοιάζουν σε πολλά σημεία με αυτές του 2006-2007), όπως έγινε το '98, όπως έγινε και το '06-'07.


Υ.Γ για αυτούς που λένε εγώ τι σχολή θέλω να τελειώσω. Και εμείς θέλουμε!!!Όλοι θέλουν!! Αλλά να έχουμε να δουλέψουμε μετά..σίγουρα αυτό δεν θα γίνει αν περάσουν και αυτά τα μέτρα(οικονομικά-εκπαδευτικά-εργασιακά-ασφαλιστικά). Δεν το λέω εγώ. Ούτε για θεωρίες μιλάω. Αλλά για ολόκληρες χώρες που ακολούθησαν αυτές τις πολιτικές. Οπότε μιλάω με παραδείγματα και με πράξεις. Ένα τεστ για τις διαθέσεις του κόσμου θα γίνει αύριο. Για να δούμε.

Υ.Γ2 Να υποθέσω ότι δεν σας κάλυψα έτσι ; :mrgreen:
Η χώρα καταστρέφεται από την αδιαφορία, αλλά τι με νοιάζει εμένα;
maurh_8uella
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 572
Joined: Wed Feb 24, 2010 2:31 pm

Re: Συνέλευση - Τετάρτη 28/4/2010

Post by maurh_8uella »

rodrigo wrote:
maurh_8uella wrote:
Στο ότι στις γενικές συνελεύσεις δεν ακούγονται οι φωνές των φοιτητών, παρά μονάχα των παρατάξεων.
Συνάδελφε στην γενικη συνελευση δεν μπορεί να μιλήσει ο καθενας μας γιατι είναι ένα δημοκρατικό όργανο της δυναμης των φοιτητών μπορεις απλά ν ζητήσεις το μικρόφωνο και η φωνη σου θα ακουστεί
Μπορεί σε ένα θεωρητικό επίπεδο να έχεις δίκιο, ωστόσο σε όσες συνελεύσεις έχω παρευρεθεί μιλάνε μόνο οι παρατάξεις διακόπτωντας η μία την άλλη με χλευαστικές γκριμάτσες και μορφασμούς. Σπανίως έχω ακούσει κάποιον φοιτητή που δεν υπόκειται κάπου να έχει μιλήσει. Μια φορά κατέβηκε ανεξάρτητο πλαίσιο για ανοιχτή σχολή και έπεσαν τα κομματόσκυλα πάνω στο παιδί που το πρότεινε, αποκαλώντας τον συνένοχο στην δολοφονία του Αλέξη Γρηγορόπουλου ή κάτι τέτοιο. Αυτό εσύ δεν το θεωρείς τραμπουκισμό? Μετά γιατί να κατεβει το παιδί αυτό να ξαναπεί την γνώμη του? Ένας άλλος που είπε για τις αφίσες, πήρε το λόγο ο Σκουλήκης και με συνοπτικές διαδικασίες τον ακύρωσε (έχει γίνει η αντίστοιχη συζήτηση σε κάποιο thread). Ααα και το παιδί που είπε για το κάπνισμα. Εγώ αυτούς θυμάμαι. Τέλος πάντων πες πως σε αυτό το σημείο είσαι θεωρητικά σωστός.
rodrigo wrote:
maurh_8uella wrote:Στο ότι ζητάνε οι παρατάξεις στήριξη από την φοιτητική κοινότητα, ενώ παράλληλα γελοιοποιούνται παίζοντας ξύλο μεταξύ τους.

Μόλις την προηγούμενη Παρασκευή διαδραματίστηκαν σκηνές απείρου κάλους ανάμεσα σε ΕΑΑΚ και ΠΑΣΠ.

Πιο παλιά σε συνέλευση, τραμπουκισμός ανάμεσα σε ΕΑΑΚ και ΔΑΠ και πέταγμα των ΔΑΠιτών έξω από το 030.
η γελοιοποίηση για την οποια μιλάς δεν προκαλειτε απο ολες τις κομματικές παραταξεις συνάδελφε, απειρες φορές ΔΑΠιτες και ΠΑΣΠιτες προκαλουν με την συμπεριφορα τους και τις κινήσεις με μοναδικο στόχο να δημιουργήσουν επεισόδια και όπως εσυ λες να γελοιοποιήσουν την διαδικασία της γσ. για τους πρασινους τραμπουκους έχω κάνει αλλού ποστ να ενημερωθούν οι συνάδελφοι φοιτητές
Η γελοιοποίηση για την οποία μιλάω προκαλείται ΑΠΟ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΠΑΡΑΤΑΞΕΙΣ. Είναι εκπρόσωποι των φοιτητών (σ.σ. και καλα) και αντί να λογομαχούν, αυτές μονομαχούν. Δεν είναι δυνατόν να παίζεις ξύλο απλά επειδή ο άλλος δεν μοιράζεται τις ίδιες απόψεις με σένα. Το youtube είναι γεμάτο με βιντεάκια από ξύλο ανάμεσα σε παρατάξεις και υπάρχει και ένα από την σχολή μας. Ψήσε ποπ-κορν και απόλαυσέ το. Και στην ίδια συνέλευση, στην οποία παρευρισκόμουν, να φωνάζουν " Μη βγάζετε φωτογραφίες. Είναι φασιστικό." ή κάτι παρόμοιο. Δηλαδή έλεος.

Πιο συγκεκριμένα τώρα στην σχολή μας.

ΔΑΠ: Σε όσα είπα προσθέτω το ότι τραμπούκισε την ΠΑΣΠ πριν κανά δίμηνο περίπου με θέμα κάτι αφίσες.
ΕΑΑΚ: Σε όσα είπα προσθέτω το γλέντι με κοψίδια πίσω από το στέκι.
ΠΑΣΠ: Για κάποιο λόγο είναι καρπαζοεισπράκτορες ακόμα και από τους αναρχικούς. Είμαι σίγουρος ότι εσύ θα έχεις να πεις κάτι για την γούνα τους που εμένα θα μου διαφεύγει.
ΠΚΣ: Γραφική παράταξη με τον ομιλητή να δίνει ρεσιτάλ σε συνελέυσεις χοροπηδώντας πάνω στα έδρανα του 030. Και για αυτούς θα έχεις κάτι παραπάνω να πεις...
ΑΡΕΝ: Είναι ψιλοανύπαρκτοι, για αυτό και πάντα κρύβονται κάτω από τα φουστάνια των ΕΑΑΚ στις ΓΣ.

Και τώρα μου λες ότι δεν είναι όλοι τους γελοίοι. Δεν λέω ότι η τάδε παράταξη είναι γελοία, ενώ κάποια άλλη όχι. ΕΙΝΑΙ ΟΛΕΣ ΤΟΥΣ ΤΡΑΓΙΚΕΣ.

rodrigo wrote:
maurh_8uella wrote:Πιο παλιά, όχι πολύ, που τα ΕΑΑΚ πήγαν να κλέψουν στην καταμέτρηση ψήφων χρησιμοποιώντας με μαεστρία το σφουγγάρι και τροποποιώντας ένα 10 σε 19 και που πάλι είναι ο ίδιος καταμετρητής στον πίνακα.
τα πράγματα δεν ειχαν γινει έτσι συνάδελφε, αλλά δεν ημουν παρών για να μιλησω με σιγουρια
Επειδή ήταν από τις μαζικότερες συνελεύσεις που έχουν γίνει, υπάρχουν πολλά παιδιά που θα στο επιβεβαιώσουν. Ααααα ναι σβήσαν και τα φώτα την ίδια στιγμή κατά τύχη πάντα. Τραγικές καταστάσεις. Τα πράγματα είχαν γίνει ακριβώς έτσι όπως τα λέω, άσχετα που προσπαθούν τα ΕΑΑΚ να το κουκουλώσουν ή να το παραγκωνίσουν. Δηλαδή θες να μου πεις ότι ο καταμετρητής που ήταν στον πίνακα και πρόσκειται στην παράταξη των ΕΑΑΚ κατά λάθος αλλοίωσε ένα αποτέλεσμα υπέρ της παράταξής του που τύχαινε να ήταν και κρίσιμη για την συνέχιση του "αγώνα". Ας σοβαρευτούμε. Στην τελική πήγαινε και ρώτα να δεις τι θα σου πούνε, αν δεν ήσουν παρόντας τότε.
rodrigo wrote:
maurh_8uella wrote:Αφίσες μέσα στα αμφιθέατρα.
προτιμας να μην ενημερώνεσαι καθόλου δηλαδή? τόσο πολύ σας εχει διαφθειρει το κεφάλαιο?
Ρε φίλε μας δουλεύεις? Τι καυραφέξαλα περί κεφαλαίου μου λες? Μια χαρά ενημερώνομαι από τις αφίσες που κολλάνε σε κάθε πιθανό σημείο της σχολής. Δεν χρειάζομαι και μέσα στο αμφιθέατρο.
rodrigo wrote:
maurh_8uella wrote:Κάπνισμα την ώρα της συνέλευσης, ενώ έχει περάσει αντίστοιχο ψήφισμα που το απαγορεύει.
μπορεις να ζητησεις από τους συναδελφους να σβησουν το τσιγάρο γιατί δεν το κάνεις?
Έχεις δίκιο, συνήθως κάποιος φιλοτιμείται και το επισημαίνει, σβήνουν τα τσιγάρα για κανά τέταρτο και μετά ως δια μαγείας πάλι ανάβουν και γίνεται τεκές. Μετά ή γίνεσαι γραφικός και το ξαναζητάς ή αποχωρείς και έρχεσαι την ώρα που ψηφίζουμε.
rodrigo wrote:
maurh_8uella wrote:Διάφοροι εσωτερικοί κανονισμοί που υπαγορεύουν στις παρατάξεις, και αναφέρομαι στην ΔΑΠ, για το πώς να κλέψουν σε ψήφους κατά την διάρκεια των εκλογών.
τώρα ερχεσαι στα λόγια μου περι ΔΑΠ ειναι ξεκαθαροι φασίστες
Σωστά γιατί ο τραμπουκισμός των ΕΑΑΚ δεν είναι φασισμός. Είναι δημοκρατία. Είμαστε περισσότεροι και άρα σας παίρνουμε στο κυνήγι. Δεν στοχοποιώ κάποια παράταξη, εσύ απλά λες ότι οι ΔΑΠίτες είναι φασίστες, εγώ λέω ότι είναι όλοι τους ΤΡΑΓΙΚΟΙ.
rodrigo wrote:
maurh_8uella wrote:Λιβανέζος που φέρνει η ΠΚΣ για να μου πει για την κατάσταση στο Λίβανο. Άκρως λαϊκιστική κίνηση λες και περιμέναμε την ΓΣ για να ενημερωθούμε και λες και θα κάνουμε τον συλλογισμό ότι πρέπει να ψηφίσουμε την ΠΚΣ γιατί ενδιαφέρεται για τους Λιβανέζους.
εγώ πιστεύω πως στον κόσμο που ζούμε καλο ειναι να ειμαστε ενημεροι για τα παντα και συ αν ησουν λιβανεζος δεν θα ήθελες να έχεις την υποστήριξει του κόσμου για αυτά που περνάς?
Ενήμεροι είμαστε και δεν περιμένουμε τις γενικές συνελεύσεις για να ενημερωθούμε για το παγκόσμιο και το εγχώριο γίγνεσθαι. Αν δεν την εκλαμβάνεις αυτήν την πράξη ως λαϊκισμό, τότε ή γεννήθηκες χτες ή απλά χρησιμοιείς σοφιστείες. Πάντως αν ήμουν Λιβανέζος, δεν θα πήγαινα σε ΓΣ Μηχανολόγων και να κάνω ανάγνωση ενός κειμένου. Θα πήγαινα στην Πρεσβεία της χώρας μου και αν μου άρεσε και το γυαλί, θα έβγαινα και σε κανά κανάλι εθνικής εμβέλειας.
rodrigo wrote:
maurh_8uella wrote:Ύστερα από τόσα παραδείγματα, γιατί ζητάνε την στήριξή μας? Είναι όλοι τους γελοίοι και το λιγότερο υποκριτές. Κανείς δεν νοιάζεται για τον φοιτητή, παρά μονάχα για το καλό της παράταξής του. Μπορεί να έχουν διαβάσει 20 βιβλία παραπάνω από εμένα, στους αριστερούς αναφέρομαι, αλλά δεν έχουν παιδεία όλοι τους και δεν σέβονται την νοημοσύνη μου.
συναδελφε εσυ απλά θες να περνουν άλλοι τις αποφασεις για εσένα ενώ εσύ θα κάθεσαι, οταν θα βρεθεις προ εκπλήξεων τότε θα αρχισεις να γκρινιάζεις ότι εμείς δεν καναμε αγώνες για να αποτρέψουμε όλα αυτά αλλά όταν εμεις καναμε αγωνες εσυ μας εβριζες ...
Υπέπεσες σε Μέγα Σφάλμα. Έρχομαι συνήθως από το πρωί, παρακολουθώ μέχρι τις 12:30, την κάνω για κανά PC Lab η καμμιά βιβλιοθήκη και στο τέλος κάθε συνέλευσης, γύρω στις 16:00, ψηφίζω. Έτσι γλιτώνω το αλαλούμ, χωρίς να χάνω την ουσία. Και για να σε προλάβω ρίχνω και μια ματιά στα φυλλαδιάκια, για να ξέρω τι έχει να πει έκαστος.
rodrigo wrote:
maurh_8uella wrote:Τώρα, στο ότι το 1ο- 2ο έτος στηρίζει τις συνελέυσεις, συμφωνώ απόλυτα με τον all. koukoulofloro, απλά να προσθέσω ότι υπάρχει και ένας κορμός από άτομα που no matter what θα ψηφίζουν συγκεκριμένη παράταξη και απλά τυχαίνει των ΕΑΑΚ να είναι μεγαλύτερος, για αυτό και παίρνουν τις περισσότερες συνελέυσεις....
το να στοχοποιεις συναδέλφους από μικρά έτη για τα αποτελεσματα των γσ επειδή δεν σου αρέσουν είναι ηλίθιο. οι γσ περνει αγωνιστικες αποφάσεις γιατί απλά η πλειονότητα των φοιτητών στηριζει και συμμετεχει στον αγωνα


Δεν στοχοποιώ κανέναν. Υπήρξα και εγώ θύμα του "Πυρετού του 1ου έτους", κρίνοντας πάντα εκ των υστέρων. Δεν το μετανιώνω. Στο ότι από τις 100 ανακοινώσεις που θα γίνουν κατά την διάρκεια μαθημάτων και θα αφορούν τις Συνελεύσεις, αν αρνηθείς το γεγονός ότι οι 80 θα γίνουν στο 1ο έτος, οι 15 στο 2ο έτος άντε και οι υπόλοιπες στο 3ο για ξεκάρφωμα, τότε τι να πω? Ρε μαύρα μάτια κάνουμε να δουμέ τους καλοθελητές που μας ενημερώνουν από το 4ο Εξάμηνο και μετά. Πάντως και εγώ αν στήριζα κάποια παράταξη/ήμουν μέλος αυτό θα έκανα. Θα όριζα ως target group τους μικρούς που θέλουν να μετάσχουν σε κάτι νέο και πρωτοφανές, και που δεν έχουν καταλάβει ακόμα το ΣΥΣΤΗΜΑ και θα προσπαθούσα να τους πείσω για την ορθότητα των προτάσεών μου. Είτε ήμουν ΕΑΑΚ, είτε ΔΑΠ, είτε ΠΚΣ, είτε ΠΑΣΠ, είτε ΑΡΕΝ.
rodrigo wrote:
maurh_8uella wrote:Σε αυτά τα ολίγα θέλω απαντήσεις...
σε κάλυψα περιμένω την αποψη σου συναδελφε
Αυτή είναι η άποψή μου...
TiGinetai
Major General
Major General
Posts: 405
Joined: Thu Jan 28, 2010 6:30 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male

Re: Συνέλευση - Τετάρτη 28/4/2010

Post by TiGinetai »

maurh_8uella wrote: Μια φορά κατέβηκε ανεξάρτητο πλαίσιο για ανοιχτή σχολή και έπεσαν τα κομματόσκυλα πάνω στο παιδί που το πρότεινε, αποκαλώντας τον συνένοχο στην δολοφονία του Αλέξη Γρηγορόπουλου ή κάτι τέτοιο. Αυτό εσύ δεν το θεωρείς τραμπουκισμό? Μετά γιατί να κατεβει το παιδί αυτό να ξαναπεί την γνώμη του? Ένας άλλος που είπε για τις αφίσες, πήρε το λόγο ο Σκουλήκης και με συνοπτικές διαδικασίες τον ακύρωσε (έχει γίνει η αντίστοιχη συζήτηση σε κάποιο thread). Ααα και το παιδί που είπε για το κάπνισμα. Εγώ αυτούς θυμάμαι.
Το ή κάτι τέτοιο ισχύει. Αυτό που έγινε είναι ότι στην πλευρά που κάθεται πάντα η δαπ στην τελευταία μέτρηση είπε ένας "δολοφόνοι στηρίζουν ανεξάρτητους" εννοώντας τους δαπίτες που το μόνο που τους νοιάζει είναι ποια μέρα θα κλείσουν τραπέζι στον τερζή..οπότε δεν είπε κάτι για τους ανεξάρτητους τότε, άσχετα αν ήταν ανεξάρτητοι ή όχι.
Κάτι άλλο. Δεν νομίζω να σου έδωσε ο ίδιος το δικαίωμα να τον αναφέρεις με το παρατσούκλι του. Ηλία τον λένε. Ακριβώς έχει γίνει ήδη η συζήτηση.
maurh_8uella wrote: γελοιοποίηση για την οποία μιλάω προκαλείται ΑΠΟ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΠΑΡΑΤΑΞΕΙΣ. Είναι εκπρόσωποι των φοιτητών (σ.σ. και καλα) και αντί να λογομαχούν, αυτές μονομαχούν. Δεν είναι δυνατόν να παίζεις ξύλο απλά επειδή ο άλλος δεν μοιράζεται τις ίδιες απόψεις με σένα. Το youtube είναι γεμάτο με βιντεάκια από ξύλο ανάμεσα σε παρατάξεις και υπάρχει και ένα από την σχολή μας. Ψήσε ποπ-κορν και απόλαυσέ το. Και στην ίδια συνέλευση, στην οποία παρευρισκόμουν, να φωνάζουν " Μη βγάζετε φωτογραφίες. Είναι φασιστικό." ή κάτι παρόμοιο. Δηλαδή έλεος.
Ρε κόψτε τις μλκιες. Ξύλο σε Γ.Σ. δική μας τα τελευταία χρόνια δεν έχει πέσει. Έχω δει όλα τα βιντεάκια στο youtube και σε κανένα δεν πέφτει ξύλο. Άλλο αν κάποια στιγμή μπορεί να έχει επικρατήσει ένταση και άλλο ξύλο.
Έρχεται κάποιος και τραβάει βιντεάκια για να τα ανεβάζει στο youtube. Πες μου ποιος του δίνει το δικαίωμα αυτό.
maurh_8uella wrote:ΔΑΠ: Σε όσα είπα προσθέτω το ότι τραμπούκισε την ΠΑΣΠ πριν κανά δίμηνο περίπου με θέμα κάτι αφίσες.
ΕΑΑΚ: Σε όσα είπα προσθέτω το γλέντι με κοψίδια πίσω από το στέκι.
ΠΑΣΠ: Για κάποιο λόγο είναι καρπαζοεισπράκτορες ακόμα και από τους αναρχικούς. Είμαι σίγουρος ότι εσύ θα έχεις να πεις κάτι για την γούνα τους που εμένα θα μου διαφεύγει.
ΠΚΣ: Γραφική παράταξη με τον ομιλητή να δίνει ρεσιτάλ σε συνελέυσεις χοροπηδώντας πάνω στα έδρανα του 030. Και για αυτούς θα έχεις κάτι παραπάνω να πεις...
ΑΡΕΝ: Είναι ψιλοανύπαρκτοι, για αυτό και πάντα κρύβονται κάτω από τα φουστάνια των ΕΑΑΚ στις ΓΣ.

Εξήγησε μου τι σχέση έχει το ότι αποφασίσαμε μια μέρα να φέρουμε κρέας και κρασάκι. Ενοχλήσαμε κανέναν; Δεν μπορώ να σε ακολουθήσω..
maurh_8uella wrote:Επειδή ήταν από τις μαζικότερες συνελεύσεις που έχουν γίνει, υπάρχουν πολλά παιδιά που θα στο επιβεβαιώσουν. Ααααα ναι σβήσαν και τα φώτα την ίδια στιγμή κατά τύχη πάντα. Τραγικές καταστάσεις. Τα πράγματα είχαν γίνει ακριβώς έτσι όπως τα λέω, άσχετα που προσπαθούν τα ΕΑΑΚ να το κουκουλώσουν ή να το παραγκωνίσουν. Δηλαδή θες να μου πεις ότι ο καταμετρητής που ήταν στον πίνακα και πρόσκειται στην παράταξη των ΕΑΑΚ κατά λάθος αλλοίωσε ένα αποτέλεσμα υπέρ της παράταξής του που τύχαινε να ήταν και κρίσιμη για την συνέχιση του "αγώνα". Ας σοβαρευτούμε. Στην τελική πήγαινε και ρώτα να δεις τι θα σου πούνε, αν δεν ήσουν παρόντας τότε.
Η απάντηση μου σε κάλυψε για το συγκεκριμένο περιστατικό ;

maurh_8uella wrote:Σωστά γιατί ο τραμπουκισμός των ΕΑΑΚ δεν είναι φασισμός. Είναι δημοκρατία. Είμαστε περισσότεροι και άρα σας παίρνουμε στο κυνήγι. Δεν στοχοποιώ κάποια παράταξη, εσύ απλά λες ότι οι ΔΑΠίτες είναι φασίστες, εγώ λέω ότι είναι όλοι τους ΤΡΑΓΙΚΟΙ.
Πες μου πότε τραμπουκίσαμε..
maurh_8uella wrote:Ενήμεροι είμαστε και δεν περιμένουμε τις γενικές συνελεύσεις για να ενημερωθούμε για το παγκόσμιο και το εγχώριο γίγνεσθαι. Αν δεν την εκλαμβάνεις αυτήν την πράξη ως λαϊκισμό, τότε ή γεννήθηκες χτες ή απλά χρησιμοιείς σοφιστείες. Πάντως αν ήμουν Λιβανέζος, δεν θα πήγαινα σε ΓΣ Μηχανολόγων και να κάνω ανάγνωση ενός κειμένου. Θα πήγαινα στην Πρεσβεία της χώρας μου και αν μου άρεσε και το γυαλί, θα έβγαινα και σε κανά κανάλι εθνικής εμβέλειας.
Πάντως εγώ όπως είπα πρώτη φορά το ακούω..ο μοναδικός είμαι ;
Η χώρα καταστρέφεται από την αδιαφορία, αλλά τι με νοιάζει εμένα;
User avatar
sid
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 4031
Joined: Mon Jan 25, 2010 10:47 pm
Σχολή: Χημικός
Gender: Male
Location: 242
Contact:

Re: Συνέλευση - Τετάρτη 28/4/2010

Post by sid »

TiGinetai wrote: Αυτό που έγινε είναι ότι στην πλευρά που κάθεται πάντα η δαπ στην τελευταία μέτρηση είπε ένας "δολοφόνοι στηρίζουν ανεξάρτητους" εννοώντας τους δαπίτες που το μόνο που τους νοιάζει είναι ποια μέρα θα κλείσουν τραπέζι στον τερζή..οπότε δεν είπε κάτι για τους ανεξάρτητους τότε, άσχετα αν ήταν ανεξάρτητοι ή όχι.

rodrigo wrote:
maurh_8uella wrote:Πιο παλιά πάλι, όχι πολύ, που τα ΕΑΑΚ πήγαν να κλέψουν στην καταμέτρηση ψήφων χρησιμοποιώντας με μαεστρία το σφουγγάρι και τροποποιώντας ένα 10 σε 19 και που πάλι είναι ο ίδιος καταμετρητής στον πίνακα.
τα πράγματα δεν ειχαν γινει έτσι συνάδελφε, αλλά δεν ημουν παρών για να μιλησω με σιγουρια
Image
Και μετά ορισμένοι παραπονιούνται ότι ντε και καλά η λέσχη χρησιμοποιεί κατεψυγμένα κρέατα. Τουναντίον λοιπόν.

- soti
TiGinetai
Major General
Major General
Posts: 405
Joined: Thu Jan 28, 2010 6:30 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male

Re: Συνέλευση - Τετάρτη 28/4/2010

Post by TiGinetai »

all. koukoulofloros wrote:
Image

Σε τι ; :roll:
Η χώρα καταστρέφεται από την αδιαφορία, αλλά τι με νοιάζει εμένα;
maurh_8uella
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 572
Joined: Wed Feb 24, 2010 2:31 pm

Re: Συνέλευση - Τετάρτη 28/4/2010

Post by maurh_8uella »

TiGinetai wrote:Για την παρασκευή έμαθα τι έγινε. Τους τραμπούκους που πήγαν πρωί πρωί σχολή για ξύλο ρώτα..δεν με αφορά και στην ουσία δεν σχετίζεται με την συνέλευση οπότε δεν βρίσκω κανένα λόγο για πω την γνώμη μου.(εξάλλου έγραψε και ο rodrigo γι' αυτό..)
Τι λες ρε φίλε? Είσαι σοβαρός? Στηρίζεις ξεκάθαρα ένα σχήμα και λες ότι δεν σε αφορά το ότι παίζει ξύλο με άλλα παιδιά, τα οποία είναι και συμφοιτητές, και που μετά φωνάζει συνθήματα λες και νίκησε σε κάποια μάχη?
TiGinetai wrote:Πες μου πότε τραμπουκίσαμε...
TiGinetai wrote:Έχω δει όλα τα βιντεάκια στο youtube και σε κανένα δεν πέφτει ξύλο. Άλλο αν κάποια στιγμή μπορεί να έχει επικρατήσει ένταση και άλλο ξύλο.
Μόλις σου είπα και γενικά την ένταση που εσύ λες, εγώ την λέω κάτι ψιλές που αρπάζει πάντα ο Ψηλός (Γιώργος Σαμαρτζής) (σ.σ. ελπίζω να με αφήσει να το λέω ψηλό αν και δεν μου έχει δώσει την άδεια του) και πέταγμα των ΔΑΠιτών έξω από το αμφιθέατρο με σπρώξιμο. Τώρα πες είναι αυτό ή δεν είναι τραμπουκισμός? Και ένα άλλο περιστατικό που έγινε το 2007 θαρρώ. Εσύ θα το ξέρεις και καλύτερα. Πήγαν τα παιδιά των ΕΑΑΚ και κάνανε επεισόδια στο Πάντειο, κάψανε και κάτι έδρανα, επειδή δεν τηρήθηκε η απόφαση μιας ΓΣ της Παντείου. Κάτσε λίγο ρε φίλε... Τι είναι τα ΕΑΑΚ? Τοποτηρητές? Και στη τελική όπου τελειώνει ο διάλογος αρχίζει το ξύλο?
TiGinetai wrote:Έρχεται κάποιος και τραβάει βιντεάκια για να τα ανεβάζει στο youtube. Πες μου ποιος του δίνει το δικαίωμα αυτό.
Εσύ γιατί του το αφαιρείς? Το καταστατικό που πάντα με τόση άνεση επικαλείσαι δεν λέει κάτι τέτοιο! Μπορεί το παληκάρι να γουστάρει να δείχνει στους φίλους του "ΩΩΩΩ κοίτα "ένταση'' που έπεσε στη συνέλευση!!!'' Εσύ γιατί δεν θέλεις ο άλλος να τραβήξει βίντεο ή εικόνες από την συνέλευση?
TiGinetai wrote:Εξήγησε μου τι σχέση έχει το ότι αποφασίσαμε μια μέρα να φέρουμε κρέας και κρασάκι. Ενοχλήσαμε κανέναν; Δεν μπορώ να σε ακολουθήσω..
Ρε εν ώρα μαθημάτων πας και στήνεις γλέντι στη σχολή? Τι εικόνα βγάζεις προς τα έξω? Τι πολιτικό μήνυμα περνάς προς τους άλλους? Και στην τελική το φαγοπότι δεν μπορούσε να λάβει χώρα κάπου αλλού??? Έπρεπε να γίνει στη σχολή? Εμένα προσωπικά με ενόχλησε, γιατί θεωρώ πως απαξιώνεται με αυτόν τον τρόπο η σχολή.
TiGinetai wrote:Όχι, το πρώτο νούμερο πήγε κάποιος να το αλλάξει. από 1 πήγε να το κάνει 2. Νομίζω ότι όλοι θεωρούν ότι ήταν πέρα για πέρα μλκια να το κάνει όποιος το σκέφτηκε και ειδικά αφού την συνέλευση θα την έπαιρνε η εαακ στο δεύτερο γύρο. (αναφέρεσαι σε μια συνέλευση το δεκέμβρη του 2008 αν δεν κάνω λάθος)

Γιατί μιλάς γενικά? Το παληκάρι είναι ΕΑΑΚίτης τέλος! Η όλη φάση είναι ΑΥΤΟΓΚΟΛ των ΕΑΑΚ ΤΕΛΟΣ!!! Το ότι τα ΕΑΑΚ θα έβγαιναν στο δεύτερο γύρο δεν έχει καμμία σημασία ΑΠΟΛΥΤΩΣ. Προσπάθησαν να κλέψουν.


Για να μην παραξηγηθώ: Δεν στοχοποιώ την ΕΑΑΚ. Απλά επειδή εσύ την υποστηρίζεις και μάχεσαι υπέρ της, σου αντιπαραθέτω γεγονότα που την ενοχοποιούν και την καταβαραθρώνουν μαζί με τις υπόλοιπες παρατάξεις. Ξέρω ότι δεν πρόκειται να αλλάξεις άποψη, όπως ούτε και εγώ. Κατηγορώ όλες τις παρατάξεις και δεν με εκφράζει καμμιά τους, γιατί όπως σου έδειξα όλες έχουν κάνει σκληρά ΦΑΟΥΛ.
TiGinetai
Major General
Major General
Posts: 405
Joined: Thu Jan 28, 2010 6:30 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male

Re: Συνέλευση - Τετάρτη 28/4/2010

Post by TiGinetai »

maurh_8uella wrote:
TiGinetai wrote:Για την παρασκευή έμαθα τι έγινε. Τους τραμπούκους που πήγαν πρωί πρωί σχολή για ξύλο ρώτα..δεν με αφορά και στην ουσία δεν σχετίζεται με την συνέλευση οπότε δεν βρίσκω κανένα λόγο για πω την γνώμη μου.(εξάλλου έγραψε και ο rodrigo γι' αυτό..)
Τι λες ρε φίλε? Είσαι σοβαρός? Στηρίζεις ξεκάθαρα ένα σχήμα και λες ότι δεν σε αφορά το ότι παίζει ξύλο με άλλα παιδιά, τα οποία είναι και συμφοιτητές, και που μετά φωνάζει συνθήματα λες και νίκησε σε κάποια μάχη?
Η δική μου ενημέρωση είναι ότι οι πασόκοι κατέβηκαν στη σχολή για ξύλο. Μπήκαν παράνομα στο στέκι το βράδυ, ζητήσαμε το λόγο και να επιστρέψουν ότι πήραν-κατάστρεψαν. Δεν το έκαναν και άρχισαν τους τραμπουκισμούς. Τι περίμενες ότι θα γινόταν ; Ότι θα κάθονταν τα παιδιά από το σχήμα να τις φάνε ;
Μια χαρά σοβαρός είμαι..
(παρόλαυτα όπως είπα εγώ έλειπα. Δεν ήμουν καν Αθήνα.)
maurh_8uella wrote:
TiGinetai wrote:Πες μου πότε τραμπουκίσαμε...
TiGinetai wrote:Έχω δει όλα τα βιντεάκια στο youtube και σε κανένα δεν πέφτει ξύλο. Άλλο αν κάποια στιγμή μπορεί να έχει επικρατήσει ένταση και άλλο ξύλο.
Μόλις σου είπα και γενικά την ένταση που εσύ λες, εγώ την λέω κάτι ψιλές που αρπάζει πάντα ο Ψηλός (Γιώργος Σαμαρτζής) (σ.σ. ελπίζω να με αφήσει να το λέω ψηλό αν και δεν μου έχει δώσει την άδεια του) και πέταγμα των ΔΑΠιτών έξω από το αμφιθέατρο με σπρώξιμο. Τώρα πες είναι αυτό ή δεν είναι τραμπουκισμός? Και ένα άλλο περιστατικό που έγινε το 2007 θαρρώ. Εσύ θα το ξέρεις και καλύτερα. Πήγαν τα παιδιά των ΕΑΑΚ και κάνανε επεισόδια στο Πάντειο, κάψανε και κάτι έδρανα, επειδή δεν τηρήθηκε η απόφαση μιας ΓΣ της Παντείου. Κάτσε λίγο ρε φίλε... Τι είναι τα ΕΑΑΚ? Τοποτηρητές? Και στη τελική όπου τελειώνει ο διάλογος αρχίζει το ξύλο?
Κοίτα όταν όλα τα βαφτίζουμε ξύλο τότε τι περιμένεις να σου απαντήσω ; Εγώ προσωπικά διαχωρίζω το σπρώξιμο από το ξύλο.
Τότε στην συγκεκριμένη συνέλευση δεν είχα μπει ακόμα σχολή(2006-2007 αυτά που αναφέρεις). Οπότε δεν μπορώ να ξέρω τι ειπώθηκε και τι έγινε συγκεκριμένα. Άρα τραμπουκισμός or not δεν θα το κρίνω εγώ. Αλλά μην λέμε ότι έπεσε ξύλο..έλεος!
Καλά έκαναν που πήγαν να περιφρουρήσουν την κατάληψη ή ότι απόφαση είχε παρθεί. Στο ότι κάψανε έδρανα(αν ισχύει) δεν συμφωνώ.
(βέβαια να πω την αλήθεια δεν ξέρω ούτε το συγκεκριμένο..)
Πάντως καλό είναι και οι μεν και οι δε να μην προκαλούν. Έχουν και τα όρια τους οι άνθρωποι..

maurh_8uella wrote:
TiGinetai wrote:Έρχεται κάποιος και τραβάει βιντεάκια για να τα ανεβάζει στο youtube. Πες μου ποιος του δίνει το δικαίωμα αυτό.
Εσύ γιατί του το αφαιρείς? Το καταστατικό που πάντα με τόση άνεση επικαλείσαι δεν λέει κάτι τέτοιο! Μπορεί το παληκάρι να γουστάρει να δείχνει στους φίλους του "ΩΩΩΩ κοίτα "ένταση'' που έπεσε στη συνέλευση!!!'' Εσύ γιατί δεν θέλεις ο άλλος να τραβήξει βίντεο ή εικόνες από την συνέλευση?
Λοιπόν παραβιάζει το προσωπικό μου απόρρητο, την ιδιωτική ζωή. Δεν χρειάζεται να έχουμε ασφαλίτες και στις συνελεύσεις. Όπως ΔΕΝ γουστάρω να υπάρχουν κάμερες στους δρόμους έτσι ΔΕΝ γουστάρω να με τραβάει κάποιος με την κάμερα του. Αν ήταν έτσι θα ανέβαζα μόνος μου τη φάτσα μου στο διαδίκτυο και δεν θα περίμενα από άλλον. Οπότε μπορεί να το γουστάρει αυτός να το τραβήξει αλλά όχι οι υπόλοιποι. Υπερισχύουν οι δεύτεροι και καλύπτονται και από το νόμο..
maurh_8uella wrote:
TiGinetai wrote:Εξήγησε μου τι σχέση έχει το ότι αποφασίσαμε μια μέρα να φέρουμε κρέας και κρασάκι. Ενοχλήσαμε κανέναν; Δεν μπορώ να σε ακολουθήσω..
Ρε εν ώρα μαθημάτων πας και στήνεις γλέντι στη σχολή? Τι εικόνα βγάζεις προς τα έξω? Τι πολιτικό μήνυμα περνάς προς τους άλλους? Και στην τελική το φαγοπότι δεν μπορούσε να λάβει χώρα κάπου αλλού??? Έπρεπε να γίνει στη σχολή? Εμένα προσωπικά με ενόχλησε, γιατί θεωρώ πως απαξιώνεται με αυτόν τον τρόπο η σχολή.
Ναι. Εν ώρα μαθημάτων(όσα υπήρχαν τέλος πάντων...Νομίζω ότι η μέρα και ώρα 2+ που έγινε είχε επιλεχτεί για να μην έχουν όλοι μάθημα.). Πολιτικό μήνυμα ; Επειδή φέραμε μερικά κιλά κρέας και κρασάκι ; Εκεί θέλαμε, εκεί το κάναμε. Πραγματικά δεν ενοχλήσαμε κανέναν. Ούτε μάθημα διακόψαμε(η μουσική ήταν χαμηλά και μετά από ένα σημείο κλειστή) ούτε παρενοχλήσαμε κάποιον άλλο. Ήταν ανοιχτό προς όλους όσους ήθελαν να περάσουν. Αυτό. Τίποτα περισσότερο τίποτα λιγότερο. Προσπάθησε να μου εξηγήσεις πως απαξιώνεται η σχολή...δυσκολεύομαι πραγματικά.

maurh_8uella wrote:
TiGinetai wrote:Όχι, το πρώτο νούμερο πήγε κάποιος να το αλλάξει. από 1 πήγε να το κάνει 2. Νομίζω ότι όλοι θεωρούν ότι ήταν πέρα για πέρα μλκια να το κάνει όποιος το σκέφτηκε και ειδικά αφού την συνέλευση θα την έπαιρνε η εαακ στο δεύτερο γύρο. (αναφέρεσαι σε μια συνέλευση το δεκέμβρη του 2008 αν δεν κάνω λάθος)

Γιατί μιλάς γενικά? Το παληκάρι είναι ΕΑΑΚίτης τέλος! Η όλη φάση είναι ΑΥΤΟΓΚΟΛ των ΕΑΑΚ ΤΕΛΟΣ!!! Το ότι τα ΕΑΑΚ θα έβγαιναν στο δεύτερο γύρο δεν έχει καμμία σημασία ΑΠΟΛΥΤΩΣ. Προσπάθησαν να κλέψουν.
Είδες πουθενά να λέω ότι δεν είναι/ήταν ΕΑΑΚιτης; Χρησιμοποίησα τη λέξη "κάποιος" γιατί δεν θυμάμαι ποιος ήταν συγκεκριμένα. Θυμάμαι ότι έγινε αλλά δεν θυμάμαι ποιος το έκανε. Δεν προσπάθησαν να κλέψουν τα ΕΑΑΚ αλλά αυτός τέλος πάντων που είχε τη φαινή ιδέα. Πίστεψε με δεν είχαν συννενοηθεί από πριν. Και όπως σου είπα δεν τους σύμφερε να κάνουν κάτι τέτοιο. Η συνέλευση ήταν δική τους. Αυτό έχει την μεγαλύτερη σημασία καθώς αποδεικνύει ότι αφού ξέρουν ότι θα την πάρουν την συνέλευση δεν θα πήγαιναν να βάλουν "αυτογκόλ" όπως λες. Δεν είναι μλκες. Και τελικά εγώ σε εκείνη τη συνέλευση είχα ξενερώσει τελείως γιατί περίμενα ως τις 6 και δεν έγινε τίποτα..(τότε πρέπει να ψήφισα πασπ!χαχαχαχαχαχαχα)

Τέλος πάντων σε όλα τα άλλα έχω απαντήσει.
Η χώρα καταστρέφεται από την αδιαφορία, αλλά τι με νοιάζει εμένα;
User avatar
Vasilis
Second Lieutenant
Second Lieutenant
Posts: 71
Joined: Mon Mar 22, 2010 9:03 pm
Σχολή: Υπ. Διδάκτορας
Gender: Male
Location: Leicester

Re: Συνέλευση - Τετάρτη 28/4/2010

Post by Vasilis »

TiGinetai wrote:Λοιπόν παραβιάζει το προσωπικό μου απόρρητο, την ιδιωτική ζωή. Δεν χρειάζεται να έχουμε ασφαλίτες και στις συνελεύσεις. Όπως ΔΕΝ γουστάρω να υπάρχουν κάμερες στους δρόμους έτσι ΔΕΝ γουστάρω να με τραβάει κάποιος με την κάμερα του. Αν ήταν έτσι θα ανέβαζα μόνος μου τη φάτσα μου στο διαδίκτυο και δεν θα περίμενα από άλλον. Οπότε μπορεί να το γουστάρει αυτός να το τραβήξει αλλά όχι οι υπόλοιποι. Υπερισχύουν οι δεύτεροι και καλύπτονται και από το νόμο..
Εκτός τόπου και χρόνου. Είσαι σε ΔΗΜΟΣΙΟ χώρο. Όποιος θέλει μπορεί να σε τραβήξει βίντεο για όση ώρα θέλει._
User avatar
sid
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 4031
Joined: Mon Jan 25, 2010 10:47 pm
Σχολή: Χημικός
Gender: Male
Location: 242
Contact:

Re: Συνέλευση - Τετάρτη 28/4/2010

Post by sid »

ρε παιδιά μην δίνετε πατήματα (δικαίως ) στους έχοντες ανάγκη για πατήματα


1. το γλέντι με το φαγητό δεν ενόχλησε κανέναν ούτε επειδή έγινε (αν έγινε) εν ώρα μαθήματος σημαίνει κάτι . Επιλογή του καθενός να πάει ή όχι . Ενήλικοι είμαστε

2.δεν είναι δικαίωμα του καθενός να σε τραβάει βίντεο . Εγώ το θεωρώ προφανές να αντιδράσεις σε αυτό

π.σ. αυτό που επίσης είναι προφανές είναι ότι έχεις δικαίωμα να βγάλεις τον πίνακα με τα αποτελέσματα βίντεο και αυτό που είναι ακόμα πιο προφανές είναι ότι ο άλλος δεν μπορεί να ξέρει αν βγάζεις μόνο τον πίνακα ή πάρεις και την φάτσα του οπότε και πάλι δικαιούται να αντιδράσει

αυτό για το οποίο οι κατηγορούμενοι σε αυτό το τόπικ :P πρέπει να προβληματιστούν είναι γιατί κάποιος θέλει να βγάλει βίντεο

α. είναι ένας μυστικός πράκτορας της κυβέρνησης που αμείβεται για να στείλει τις φώτος σας στην cia

b.βλέπει μπροστά στα γαμημένα μάτια του έναν %^&%&^ να παίζει στον πίνακα το παιχνίδι πρώτης δημοτικού <<μαθαίνω πρόσθεση και καλλιγραφία σβήνοντας και ξαναγράφοντας>>

ντάξει , εύκολο

το α είναι 8-)
Και μετά ορισμένοι παραπονιούνται ότι ντε και καλά η λέσχη χρησιμοποιεί κατεψυγμένα κρέατα. Τουναντίον λοιπόν.

- soti
Post Reply

Return to “Γενικές Συζητήσεις & Νέα Σχολής Μηχανολόγων”