Γ.Σ. Φ.Σ. Μηχανολόγων Τρίτη 21/10/14

Γενικές Συνελεύσεις και Ανακοινώσεις της Γραμματείας
Forum rules
Σας υπενθυμίζουμε να μην δημοσιεύετε μηνύματα σε greeklish ή συνεχή ΚΕΦΑΛΑΙΑ! Τέτοια μηνύματα θα διαγράφονται.
User avatar
nagas
Praetorian
Praetorian
Posts: 940
Joined: Tue Oct 02, 2012 2:29 pm
Σχολή: Ναυπηγός
Gender: Male
Location: Berlin, Germany

Re: Γ.Σ. Φ.Σ. Μηχανολόγων Τρίτη 21/10/14

Post by nagas »

sid wrote:
blackadder wrote:Μαθήματα γίνονται την ώρα της συνέλευσης?

ναι

μαθήματα ήθους, μέσα στην συνέλευση
Προσκυνώ απλά
Draco dormiens nunquam titillandus
Never tickle a sleeping dragon
Onoffon
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 395
Joined: Tue Jun 25, 2013 10:06 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male

Απ: Γ.Σ. Φ.Σ. Μηχανολόγων Τρίτη 21/10/14

Post by Onoffon »

sid wrote:
blackadder wrote:Μαθήματα γίνονται την ώρα της συνέλευσης?

ναι

μαθήματα ήθους, μέσα στην συνέλευση
Χαχα υποκλίνομαι

Στάλθηκε από το SM-N9005 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2
Δώς μοι πᾶ στῶ καὶ τὰν γᾶν κινάσω
User avatar
Kuchiki_Byakuya
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 6498
Joined: Fri Oct 22, 2010 6:55 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male
Location: Seireitei

Re: Γ.Σ. Φ.Σ. Μηχανολόγων Τρίτη 21/10/14

Post by Kuchiki_Byakuya »

blackadder wrote:Μαθήματα γίνονται την ώρα της συνέλευσης?
μπράβο για το νικ αλλά δεν γίνονται μαθήματα γιατί ενοχλούν τους μεγαλειώδεις αγώνες του κινήματος.

γαβ γαβ.

Zoubulbasaur wrote:Εγώ θα ήθελα συνοπτικά κάποιος να μου πει για αυτό το ρημάδι 3+2 που ακούω και γιατί δεν μας συμφέρει να ισχύσει...
όντως δεν υπάρχει κάποιο πρόβλημα και το μοναδικό επιχείρημα που υπάρχει εναντίον είναι ότι μετά θα λειτουργήσει σαν βάση για να μπουν δίδακτρα που είναι σχέδιο εδώ και είκοσι πέντε χρόνια (περίπου όσος χρόνος πέρασε από την διάσπαση της κνε και την δημιουργία των εαακ). επίσης αν το κράτος είχε τόσο μακροχρόνια σχεδιασμό δεν θα είχαμε χρεοκοπήσει αλλά τέλος πάντων, μπορεί και να μας ψεκάζουν.

επίσης αυτό το σύστημα συμφέρει πολλά παιδιά που δεν γουστάρουν το αντικείμενο και θα έχουν την δυνατότητα να φύγουν με ένα πτυχίο χωρίς να φάνε δυο χρόνια ακόμα τουλάχιστον, από τρία και πάνω στην ουσία, αλλά να έχουν και ένα πτυχίο.

πάντως εγώ δεν είμαι υπέρ (γιατί δεν έχω τόση γνώση της αγοράς εργασίας του χώρου) αλλά δεν έχω ακούσει και κανένα σοβαρό επιχείρημα για το κατά.
Be proud to die by my Bankai.
Bankai. Senbonsakura Kageyoshi
User avatar
castiel
Praetorian
Praetorian
Posts: 6466
Joined: Tue Oct 05, 2010 8:08 pm
Σχολή: Ναυπηγός
Gender: Male
Location: 501 Not Implemented

Re: Γ.Σ. Φ.Σ. Μηχανολόγων Τρίτη 21/10/14

Post by castiel »

Kuchiki_Byakuya wrote:
πάντως εγώ δεν είμαι υπέρ (γιατί δεν έχω τόση γνώση της αγοράς εργασίας του χώρου) αλλά δεν έχω ακούσει και κανένα σοβαρό επιχείρημα για το κατά.
καθηγητης μας, σημερα μας είπε ότι δεν συμφωνεί με τις σπουδές διάρκειας 3 ετών, που εφαρμόζουν στην Ευρώπη, γιατί ένας μηχανικός δεν παίρνει εν τέλει τις γνώσεις που χρειάζεται.
επίσης, είπε ότι υπάρχει μια τάση γυρισμού στα 4ετη ή 5ετη ενιαία πτυχία σε κάποιες χώρες, για αυτόν τον λογο. αν θυμαμαι καλα μίλησε και για την Γερμανία, που υπαρχουν πιέσεις από την βιομηχανία, καθώς πολλές φορές οι εργαζόμενοι δεν έχουν τα απαραίτητα προσόντα και πρέπει οι εταιρειες να τους εκπαιδεύσουν, που φυσικά τους στοιχίζει.
Now dance, fucker, dance | Man, I never had a chance | And no one even knew | It was really only you
And now you'll lead the way | Show the light of day | Nice work you did | You're gonna go far, kid..


___P.S.___

Έβαλε ο Θεός σημάδι
παλικάρι στα Σφακιά
κι ο πατέρας του στον Άδη
άκουσε μια τουφεκιά.
a_nikos
Praetorian
Praetorian
Posts: 1784
Joined: Thu Oct 25, 2012 2:10 pm
Gender: Male
Location: Athens

Re: Γ.Σ. Φ.Σ. Μηχανολόγων Τρίτη 21/10/14

Post by a_nikos »

Παντως στη Γερμανια κατηργησαν αν δν κανω λαθος το diplom, το 5ετες πτυχιο, αντιστοιχο αυτου που δινει το ΕΜΠ και πλεον εφαρμοζουν κι εκει το 3+2. Σημερα στα Στροβιλα ο εκπροσωπος της ΕΑΑΚ ως επιχειρημα κατα της διασπασης του πτυχιου ειπε οτι θα μειωθουν τα επαγγελματικα δικαιωματα και δεν θα μπορουν να υπογραφουν στο μελλον συλλογικες συμβασεις.

Παντως σε σχολες με κατευθυνσεις (οπως οι μηχ-μηχ) θα ειχε μεγαλυτερο νοημα το 3+2 απο οσες δεν εχουν οπως οι Ναυπηγοι.
http://www.travbuddy.com/maps/6761343
User avatar
castiel
Praetorian
Praetorian
Posts: 6466
Joined: Tue Oct 05, 2010 8:08 pm
Σχολή: Ναυπηγός
Gender: Male
Location: 501 Not Implemented

Re: Γ.Σ. Φ.Σ. Μηχανολόγων Τρίτη 21/10/14

Post by castiel »

a_nikos wrote:Παντως στη Γερμανια κατηργησαν αν δν κανω λαθος το diplom, το 5ετες πτυχιο, αντιστοιχο αυτου που δινει το ΕΜΠ και πλεον εφαρμοζουν κι εκει το 3+2.
ίσως να είπε τότε ότι η βιομηχανία γκρινιάζει για αυτήν την αλλαγή και να μην το καταλαβα εγώ καλά :P

οπως κα να'χει, ο συγκεκιρμένος καθηγητής το πήγε καθαρά σε θέματα γνώσεων και εφοδίων που παίρνει ο φοιτητής σε μια engineering σχολή διάρκειας 5 ετών, και σε μια 3 ετών.
Now dance, fucker, dance | Man, I never had a chance | And no one even knew | It was really only you
And now you'll lead the way | Show the light of day | Nice work you did | You're gonna go far, kid..


___P.S.___

Έβαλε ο Θεός σημάδι
παλικάρι στα Σφακιά
κι ο πατέρας του στον Άδη
άκουσε μια τουφεκιά.
User avatar
arxaios
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 574
Joined: Wed Dec 18, 2013 4:35 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male
Location: 127.0.0.1

Post by arxaios »

Το πλαισιο των ΕΑΑΚ κανει λογο για καταληψη μεχρι τη Πεμπτη 23/10. Εχει αρκετο κοσμο στο αμφ Α και ειναι κ αρκετοι εξω απο το αμφιθεατρο
Before you judge a man, walk a mile in his shoes; after that, who cares?! He's a mile away and you've got his shoes!
User avatar
eΝy
Community Founder
Community Founder
Posts: 6259
Joined: Mon Jan 18, 2010 12:07 pm
Gender: Male

Re: Γ.Σ. Φ.Σ. Μηχανολόγων Τρίτη 21/10/14

Post by eΝy »

Zoubulbasaur wrote:Εγώ θα ήθελα συνοπτικά κάποιος να μου πει για αυτό το ρημάδι 3+2 που ακούω και γιατί δεν μας συμφέρει να ισχύσει...
Το 3+2 θα σπάσει το πτυχίο του ΕΜΠ σε δύο ξεχωριστά πτυχία. Στα 3 χρόνια θα παίρνεις BSc και στα 5 MSc, όπως γίνεται στον υπόλοιπο κόσμο.

+ Αν ισχύσει τότε το πτυχίο του ΕΜΠ θα αναγνωριστεί επιτέλους ως μαστερ.

- Απ την άλλη οι αριστερές παρατάξεις πιστεύουν ότι με αφορμή το σπάσιμο, στα τελευταία 2 χρόνια θα μπουν δίδακτρα. Αυτό βέβαια είναι μάλλον απίθανο, αν αναλογιστεί κανείς ότι ήδη όλα τα μαστερ του ΕΜΠ ΔΕΝ εχουν δίδακτρα.

++ Στην πράξη αν εφαρμοστεί αυτό το μέτρο, θα βοηθηθούν ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ ΠΟΛΥ όσοι κάνουν αιτήσεις για μεταπτυχιακά στο εξωτερικό. Επί της ουσίας θα μπορείς να σηκωθείς να φύγεις από το 3ο έτος, αντί να περιμένεις σαν τον μαλάκα να τελειώσεις στα 5 χρόνια τη στιγμή που όλοι μας οι συμφοιτητές στην Ευρώπη και την Αμερική ξεκινάνε τα μαστερ τους στα 21.
Mechanical Engineering NTUA, 2010
MTEC ETH Zurich, 2013
Founder: https://polytexneio.gr
Founder: https://globalprep.gr
EARENDIL
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 67
Joined: Sat Jun 26, 2010 7:23 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male

Re: Γ.Σ. Φ.Σ. Μηχανολόγων Τρίτη 21/10/14

Post by EARENDIL »

eΝy wrote:
Zoubulbasaur wrote:Εγώ θα ήθελα συνοπτικά κάποιος να μου πει για αυτό το ρημάδι 3+2 που ακούω και γιατί δεν μας συμφέρει να ισχύσει...
Το 3+2 θα σπάσει το πτυχίο του ΕΜΠ σε δύο ξεχωριστά πτυχία. Στα 3 χρόνια θα παίρνεις BSc και στα 5 MSc, όπως γίνεται στον υπόλοιπο κόσμο.

+ Αν ισχύσει τότε το πτυχίο του ΕΜΠ θα αναγνωριστεί επιτέλους ως μαστερ.

- Απ την άλλη οι αριστερές παρατάξεις πιστεύουν ότι με αφορμή το σπάσιμο, στα τελευταία 2 χρόνια θα μπουν δίδακτρα. Αυτό βέβαια είναι μάλλον απίθανο, αν αναλογιστεί κανείς ότι ήδη όλα τα μαστερ του ΕΜΠ ΔΕΝ εχουν δίδακτρα.

++ Στην πράξη αν εφαρμοστεί αυτό το μέτρο, θα βοηθηθούν ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ ΠΟΛΥ όσοι κάνουν αιτήσεις για μεταπτυχιακά στο εξωτερικό. Επί της ουσίας θα μπορείς να σηκωθείς να φύγεις από το 3ο έτος, αντί να περιμένεις σαν τον μαλάκα να τελειώσεις στα 5 χρόνια τη στιγμή που όλοι μας οι συμφοιτητές στην Ευρώπη και την Αμερική ξεκινάνε τα μαστερ τους στα 21.
Όπως είναι προφανές λοιπόν, δε συμφέρει καθόλου.
.
.
.
Fuck logic. 8-)
When I 'm sad, I stop being sad and be awesome instead. True story.
Barney Stinson
User avatar
arxaios
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 574
Joined: Wed Dec 18, 2013 4:35 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male
Location: 127.0.0.1

Re: Γ.Σ. Φ.Σ. Μηχανολόγων Τρίτη 21/10/14

Post by arxaios »

Υπάρχει απαρτία. Τώρα μιλάει το τελευταίο πλαίσιο.

Διόρθωση σε αυτό που έγραψα παραπάνω. Τα πλαίσια των ΕΑΑΚ και ΑΡΕΝ αναφέρουν κατάληψη ΜΟΝΟ για την Πέμπτη και ΟΧΙ ΜΕΧΡΙ και την Πέμπτη 23/10.
Before you judge a man, walk a mile in his shoes; after that, who cares?! He's a mile away and you've got his shoes!
Post Reply

Return to “Γενικές Συζητήσεις & Νέα Σχολής Μηχανολόγων”