Γνώμη για κατευθύνσεις (4ο έτος)

Γενικές Συνελεύσεις και Ανακοινώσεις της Γραμματείας
Forum rules
Σας υπενθυμίζουμε να μην δημοσιεύετε μηνύματα σε greeklish ή συνεχή ΚΕΦΑΛΑΙΑ! Τέτοια μηνύματα θα διαγράφονται.
Post Reply
alex18
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 34
Joined: Mon Oct 15, 2012 2:47 am
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male

Γνώμη για κατευθύνσεις (4ο έτος)

Post by alex18 »

'Οπως μαρτυρά ο τίτλος θα θελα καποιος, κυρίως που έχει επιλέξει καποιο κύκλο σπουδών, να πει την γνώμη του για να βοηθήσει και μας τους αναποφάσιστους.
User avatar
Zoubulbasaur
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 615
Joined: Fri Oct 08, 2010 1:47 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male
Location: Pallet Town

Re: Γνώμη για κατευθύνσεις (4ο έτος)

Post by Zoubulbasaur »

Ρίξε μια ματιά στα 3 πρώτα χρόνια στη σχολή και βρες τι σου άρεσε περισσότερο γι αρχή. (όχι τι πέρασες με καλύτερους βαθμούς, τι απόλαυσες ως αντικείμενο)

- Σου άρεσαν περισσότερο οι Κατεργασίες, τα Υλικά, τα Στοιχεία, τα ΣΑΕ, μηχανισμοί κτλ? Μάλλον θα ταιριάξεις Κατασκευαστής

- Προτιμούσες θερμοδυναμική, ατμούς, ΜΕΚ, Μεταφορά θερμότητας κτλ? Ενεργειακός καλύτερα.

- Αν ήσουν φαν Τεχνολογικής Οικονομικής, ΟΠΔΕ και Επιχειρησιακής τότε καλύτερα να κοιτάξεις λίγο τον τομέα Παραγωγής

- Αν σου αρέσουν τα μαθήματα της πρώτης κατηγορίας + τα ρευστά και επιπλέον έχεις τρέλα με αμάξια και αεροπλάνα τότε ΕΕΜΜ μάλλον για σένα

Αν είσαι στο ενδιάμεσο σε ό,τι αφορά τα γούστα σου τότε έχε υπόψιν ότι μπορείς να πας σε μια κατεύθυνση και να διαλέγεις 2 μαθήματα επιλογής κάθε εξάμηνο από άλλη κατεύθυνση, απλώς μπορεί να μη σε βολέψουν οι ώρες στην παρακολούθηση. Έτσι πχ μπορεί να είσαι Παραγωγής και να κάνεις Ρομποτική, ή Εισαγωγή στο Αεροσκάφος κτλ.

Το πτυχίο είναι ενιαίο, όποια κατεύθυνση κι αν τελειώσεις Μηχανολόγος Μηχανικός ΕΜΠ θα είσαι, ο εργοδότης μετά τη σχολή δε θα σταθεί τόσο στην κατεύθυνση που είχες (λόγια παλιότερων), όσο στο τι ικανότητες και γνώσεις μπορείς να του αποδείξεις ότι κατέχεις ακόμα κι αν τις απέκτησες διαβάζοντας στο σπίτι μόνος σου. Δεν είναι όλα άσπρο μαύρο, ξέρω παιδιά από Παραγωγής που κατασκευάζουν αυτοματισμούς στα εργαστήρια και Κατασκευαστές που ασχολούνται πολύ με ρευστά, επειδή το γουστάρουν.

Ακόμα συμβουλή δική μου μην πας με γνώμονα κάτι βλακείες που κυκλόφορούν του στυλ "Παραγωγής πας αν δεν το χεις με τα μαθηματικά, ΕΕΜΜ μόνο αν είσαι καήλας, Ενέργειας για να τα περνάς όλα με 2 μέρες διάβασμα πριν την εξέταση και Κατασκευαστής αν σου αρέσουν τα αμάξια αλλά δεν το χεις με τα ρευστά" (έχω ακούσει και χειρότερα 6 χρόνια τώρα στη Σχολή, συνόψισα λίγα). Έχει να κάνει με το τι θες εσύ να λάβεις από τις σπουδές σου. Εγώ πήγα Κατασκευαστής γιατί μου αρέσει να σχεδιάζω αν και μου λέγανε γνωστοί μου τράβα Ενέργεια, εκεί είναι το χρήμα και είναι και εύκολη κατεύθυνση (λέγανε) και αν γύριζα πίσω την ίδια επιλογή θα έκανα.
Scientists dream about doing great things. Engineers do them
a_nikos
Praetorian
Praetorian
Posts: 1784
Joined: Thu Oct 25, 2012 2:10 pm
Gender: Male
Location: Athens

Post by a_nikos »

Υπάρχει κι ένα τοπικ Παραγωγή vs Ενέργεια. Ίσως πάρεις πληροφορίες για τις κατευθύνσεις. Νομίζω όμως ότι δεν πρέπει να έχεις κριτήριο τη δυσκολία (το β ενικο δεν πάει σε σενα) γιατί αν σ αρέσει κάτι θα το κάνεις με όρεξη ενώ αν δεν σ αρέσει, όσο εύκολο και να ναι θα το κάνεις βογκωτας

Sent from my LG-D802 using Tapatalk
http://www.travbuddy.com/maps/6761343
alex18
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 34
Joined: Mon Oct 15, 2012 2:47 am
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male

Re: Γνώμη για κατευθύνσεις (4ο έτος)

Post by alex18 »

Ευχαριστω πολυ θα το ψαξω λιγο με τα μαθηματα και θα την βγαλω την ακρη
a_nikos
Praetorian
Praetorian
Posts: 1784
Joined: Thu Oct 25, 2012 2:10 pm
Gender: Male
Location: Athens

Re: Γνώμη για κατευθύνσεις (4ο έτος)

Post by a_nikos »

Ε κοιτα ολο και καποια προτιμηση θα εχεις, δεν γινεται να σ αρεσουν και οι 4 το ιδιο :lol:
http://www.travbuddy.com/maps/6761343
mechengineer
Major
Major
Posts: 169
Joined: Mon Dec 31, 2012 11:20 am
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male

Re: Γνώμη για κατευθύνσεις (4ο έτος)

Post by mechengineer »

Mια ερωτηση σχετικα με την κατευθυνση των ΕΕΜΜ:
Τα μαθηματα που προσφερει η κατευθυνση , π.χ. ρευστα, αμκ , ορισμενα περι κατεργασιών κλπ , μ'αρεσουν και σκέφτομαι να την επιλεξω. Ωστοσο, δεν εχω καθολου καλη σχεση γενικοτερα με προγραμματισμο , και εδικότερα Fortran.Aυτο μπορει να μου δημιουργησει πρόβλημα ,εάν επιλεξω ΕΕΜΜ ??
User avatar
Adamaklas
Praetorian
Praetorian
Posts: 3929
Joined: Mon Nov 22, 2010 4:07 am
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male

Re: Γνώμη για κατευθύνσεις (4ο έτος)

Post by Adamaklas »

mechengineer wrote:Mια ερωτηση σχετικα με την κατευθυνση των ΕΕΜΜ:
Τα μαθηματα που προσφερει η κατευθυνση , π.χ. ρευστα, αμκ , ορισμενα περι κατεργασιών κλπ , μ'αρεσουν και σκέφτομαι να την επιλεξω. Ωστοσο, δεν εχω καθολου καλη σχεση γενικοτερα με προγραμματισμο , και εδικότερα Fortran.Aυτο μπορει να μου δημιουργησει πρόβλημα ,εάν επιλεξω ΕΕΜΜ ??
H fortran οχι, αλλά γενικότερα θα γράψεις κανα κώδικα σε matlab κανα simulink αρα η γνωση προγραμματισμου ίσως να χρειάζεται. αλλά απο την άλλη μπορείς να τα βρεις απο άλλους αυτά που έχουν σχέση με προγραμματισμο και δεν θα έχεις πρόβλημα!

Γενικά οι ΕΕΜΜ να ξέρεις οτι έχουν υπεραρκετές εργασίες.
Ολος ο κοσμος, ενα μεγαλο τασακι.

Αλλα δεν γαμιεται :)
stathis wrote: Εχει αδειες ξαπλωστρες πιο κατω,μακρια απο το ηχειο.
User avatar
who
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 1369
Joined: Thu Jul 01, 2010 6:48 am
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male

Re: Γνώμη για κατευθύνσεις (4ο έτος)

Post by who »

mechengineer wrote:Mια ερωτηση σχετικα με την κατευθυνση των ΕΕΜΜ:
Τα μαθηματα που προσφερει η κατευθυνση , π.χ. ρευστα, αμκ , ορισμενα περι κατεργασιών κλπ , μ'αρεσουν και σκέφτομαι να την επιλεξω. Ωστοσο, δεν εχω καθολου καλη σχεση γενικοτερα με προγραμματισμο , και εδικότερα Fortran.Aυτο μπορει να μου δημιουργησει πρόβλημα ,εάν επιλεξω ΕΕΜΜ ??
Σίγουρα υπάρχουν κάνα-δυο μαθήματα που θα χρειαστεί κάποιος στοιχειώδης προγραμματισμός. Τώρα, ανάλογα και τα μαθήματα επιλογής που θα πάρεις, ίσως χρειαστεί να προγραμματίσεις κάτι, λίγο πιο "σοβαρό", σε FORTRAN. Γενικά μη σε αγχώνει. Κι εγώ ΕΕΜΜ μπήκα 7ο εξάμηνο χωρίς ιδέα από FORTRAN, αλλά έμαθα για όπου χρειάστηκε.
"First comes smiles, then lies. Last is gunfire."

Roland Deschain of Gilead
a_nikos
Praetorian
Praetorian
Posts: 1784
Joined: Thu Oct 25, 2012 2:10 pm
Gender: Male
Location: Athens

Re: Γνώμη για κατευθύνσεις (4ο έτος)

Post by a_nikos »

alex18 wrote:Ευχαριστω πολυ θα το ψαξω λιγο με τα μαθηματα και θα την βγαλω την ακρη
Αυτο ειναι το τοπικ που ελεγα
http://www.travbuddy.com/maps/6761343
Post Reply

Return to “Γενικές Συζητήσεις & Νέα Σχολής Μηχανολόγων”