Πως να γίνετε Moderators/Administrators στο Forum της Σχολής

Βοηθήστε μας να κάνουμε το e-polytexneio ακόμα καλύτερο!
Forum rules
Σας υπενθυμίζουμε να μην δημοσιεύετε μηνύματα σε greeklish ή συνεχή ΚΕΦΑΛΑΙΑ! Τέτοια μηνύματα θα διαγράφονται.
User avatar
eΝy
Community Founder
Community Founder
Posts: 6259
Joined: Mon Jan 18, 2010 12:07 pm
Gender: Male

Πως να γίνετε Moderators/Administrators στο Forum της Σχολής

Post by eΝy »

Όπως έχω ανακοινώσει και παλαιότερα, τελειώνοντας τη Σχολή αφήνω το Forum πίσω στην Κοινότητα των Μηχανολόγων & Ναυπηγών.

Συζητήθηκε με κάποιους καθηγητές το ενδεχόμενο να παραδοθεί ολόκληρο το site στη διοίκηση της σχολής, αλλά ήταν όλοι σίγουροι ότι το Forum θα κατέρρεε εντός διμήνου. Το να είσαι διαχειριστής σε αυτό το Forum αποτελεί μία 24ωρη απασχόληση και δεν θα μπορούσε να ζητηθεί από το προσωπικό της Σχολής να αναλάβει έναν τέτοιο κόπο.

Η μόνη δίκαιη λύση που μπόρεσα να σκεφτώ στο παραπάνω πρόβλημα, είναι οι ρόλοι των διαχειριστών και των συντονιστών να είναι κυλιόμενοι από τα μεγαλύτερα έτη στα μικρότερα. Το διάγραμμα που έχω κατά νου και θα ισχύσει από αυτό το εξάμηνο, έχει ως εξής:

- 1ο Έτος: -
- 2ο Έτος: 2 Moderators: 1 Μηχανολόγος + 1 Ναυπηγός (+ μελλοντικά και χημικοί)
- 3ο Έτος: Οι από πάνω συνεχίζουν την "θητεία τους"
- 4ο Έτος: Από τους παραπάνω moderators 1 γίνεται Administrator και ο άλλος Global Moderator
- 5ο Έτος: Δημιουργείται το παραπάνω σχήμα του 8μελούς Staff (2 Admin+6mod)
(Εν συνεχεία ένας απ τους νεότερους mods γίνεται admin και συνεχίζει ο κύκλος)


Είναι λίγο πολύπλοκο στην πρώτη ματιά, αλλά νομίζω εξασφαλίζει μία φυσική ροή στο σύστημα. Εκτός αυτού μετά το 5ο Έτος θέλουν όλοι να πάρουν πτυχίο και να σηκωθούνε να φύγουν, οπότε είναι καλύτερα να φορτώνεται το adminiλίκι το νέο 4ο Έτος.

Το 8μελές Staff είναι πιστεύω ένας καλός αριθμός για την διαχείριση των ~1500 χρηστών που θα έχουμε έως τον Μάρτη. Αρκεί να φροντίζετε και οι ίδιοι οι χρήστες να τηρείτε τους κανόνες και να μην γίνεται το Forum μπουρδέλο...


What say u people?
Mechanical Engineering NTUA, 2010
MTEC ETH Zurich, 2013
Founder: https://polytexneio.gr
Founder: https://globalprep.gr
User avatar
Λakedaimonas
Praetorian
Praetorian
Posts: 2086
Joined: Thu Jan 21, 2010 1:17 am
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male

Re: Πως να γίνετε Modarators/Administrators στο Forum της Σχολής

Post by Λakedaimonas »

gg
Introduce a little anarchy. Upset the established order and everything becomes chaos. I’m an agent of chaos. Oh, and you know the thing about chaos? It’s fair.
e-polytexneio.gr forum ntua all hail ntua
User avatar
Kitharistas
Praetorian
Praetorian
Posts: 5760
Joined: Sun May 16, 2010 2:31 am
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male

Re: Πως να γίνετε Moderators/Administrators στο Forum της Σχολής

Post by Kitharistas »

ΟΚ... εγώ φίλε μου δεν θα μπορούσα να σκεφτώ κάτι καλύτερο.. ειλικρινά νομίζω ότι θα δουλέψει ;)
Rock on buddies...
User avatar
Enositis
Praetorian
Praetorian
Posts: 3714
Joined: Wed Sep 22, 2010 11:47 pm
Σχολή: Ναυπηγός
Gender: Male

Re: Πως να γίνετε Moderators/Administrators στο Forum της Σχολής

Post by Enositis »

θα μπορουσε ισως να γινει και δημοκρατικο:).Δηλαδη τα μελη να ψηφιζουν αντμινς...αν και δυσκολο...αλλα φαινεται πολυ καλο πλαν
User avatar
Kitharistas
Praetorian
Praetorian
Posts: 5760
Joined: Sun May 16, 2010 2:31 am
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male

Re: Πως να γίνετε Moderators/Administrators στο Forum της Σχολής

Post by Kitharistas »

Σύμφωνει.. να ψηφίζουν τα μέλη.. αλλά ρε φίλε δεν γνωριζόμαστε καν μεταξύ μας.. εγώ ένα χρόνο στην σχολή τώρα δεν ήξερα κανέναν από εδώ μέσα... Πριν 2-3 μέρες γνώρισα τους από πάνω τύπους ;)
Rock on buddies...
User avatar
eΝy
Community Founder
Community Founder
Posts: 6259
Joined: Mon Jan 18, 2010 12:07 pm
Gender: Male

Re: Πως να γίνετε Moderators/Administrators στο Forum της Σχολής

Post by eΝy »

Kitharistas wrote:ΟΚ... εγώ φίλε μου δεν θα μπορούσα να σκεφτώ κάτι καλύτερο.. ειλικρινά νομίζω ότι θα δουλέψει ;)
Άσχετο εσύ έχεις απαθανατιστεί στη διπλωματική μου σε μια εικόνα με ένα post που γράφει "kgianna is watching you" :lol:
Mechanical Engineering NTUA, 2010
MTEC ETH Zurich, 2013
Founder: https://polytexneio.gr
Founder: https://globalprep.gr
User avatar
Enositis
Praetorian
Praetorian
Posts: 3714
Joined: Wed Sep 22, 2010 11:47 pm
Σχολή: Ναυπηγός
Gender: Male

Re: Πως να γίνετε Moderators/Administrators στο Forum της Σχολής

Post by Enositis »

Ρε συ...θα τον βλεπεις απο τη συμπεριφορα του στο φορουμ.αλλα οντως εχεις ενα σημαντικοτατο ποιντ εδω...
User avatar
Kitharistas
Praetorian
Praetorian
Posts: 5760
Joined: Sun May 16, 2010 2:31 am
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male

Re: Πως να γίνετε Moderators/Administrators στο Forum της Σχολής

Post by Kitharistas »

eΝy wrote:
Kitharistas wrote:ΟΚ... εγώ φίλε μου δεν θα μπορούσα να σκεφτώ κάτι καλύτερο.. ειλικρινά νομίζω ότι θα δουλέψει ;)
Άσχετο εσύ έχεις απαθανατιστεί στη διπλωματική μου σε μια εικόνα με ένα post που γράφει "kgianna is watching you" :lol:
ναι ε? οκ ;) και για όποιον θέλει να το βρει http://www.e-polytexneio.gr/viewtopic.p ... a&start=80 ιδού ;)
Enositis21 wrote:Ρε συ...θα τον βλεπεις απο τη συμπεριφορα του στο φορουμ.αλλα οντως εχεις ενα σημαντικοτατο ποιντ εδω...
έχεις δίκιο για αυτό που λες για την συμπεριφορά στο φόρουμ.. αλλά είναι ψιλοαπρόσωπο, για αυτό το είπα.. δηλαδή υποστηρίζεις κάποιον που μπορεί να τον βλέπεις κάθε μέρα και να μην του λες ούτε καλημέρα, χωρίς να το ξέρεις βέβαια.. εκεί κόλλησα εγώ λίγο.. ;)
Rock on buddies...
ball38
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 381
Joined: Mon Feb 08, 2010 8:19 pm

Re: Πως να γίνετε Moderators/Administrators στο Forum της Σχολής

Post by ball38 »

Δε συμφωνω να ψηφιζουν!

Οι υπαρχοντες χριζουν τους μελλοντες mods.
User avatar
Kitharistas
Praetorian
Praetorian
Posts: 5760
Joined: Sun May 16, 2010 2:31 am
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male

Re: Πως να γίνετε Moderators/Administrators στο Forum της Σχολής

Post by Kitharistas »

ballas38 wrote:Δε συμφωνω να ψηφιζουν!

Οι υπαρχοντες χριζουν τους μελλοντες mods.
Ίσως τελικά αυτό να είναι πιο δημοκρατικό.. με την έννοια ότι κάποιοι που ήταν σε αυτό το post, μπορούν να κρίνουν καλύτερα ποιος είναι ικανός και ποιος όχι

αυτό το post
νομίζω πλησιάζει ώρα για ύπνο... :P αυτό το πόστο!!!
Last edited by Kitharistas on Thu Oct 07, 2010 11:51 pm, edited 1 time in total.
Rock on buddies...
Post Reply

Return to “Λειτουργία & Feedback για την Ιστοσελίδα”