Επίθεση οπλισμένου νέου σε δημοτικό - ευθύνες και στο ME3!

Συζητήσεις για πολιτικά και οικονομικά θέματα
Forum rules
Σας υπενθυμίζουμε να μην δημοσιεύετε μηνύματα σε greeklish ή συνεχή ΚΕΦΑΛΑΙΑ! Τέτοια μηνύματα θα διαγράφονται.
User avatar
Adamaklas
Praetorian
Praetorian
Posts: 3929
Joined: Mon Nov 22, 2010 4:07 am
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male

Re: Επίθεση οπλισμένου νέου σε δημοτικό - ευθύνες και στο ME

Post by Adamaklas »

Ρε συ, τι να σου πω για την ευρεση του οπλου. Εδω στην ελλάδα ο 20 χρονος νερντουλας, ΔΕΝ ΘΑ ΕΒΡΙΣΚΕ οπλο ευκολα. οχι δεν θα εβρισκε καθόλου ευκολα.

Αλλα σε τι ποσοστο τον βοηθησε να κανει αυτην την μαζικη δολοφονια το γεγονος οτι ειχε οτι οπλο γουσταρε στην κατοχη του?

Δλδ.... τι συζητάμε καν... Μαλακα ο τυπος ειχε τα μισα οπλα απο το Counter strike ξερω γω να τα κανει οτι γουστάρει .
MrHim
Chemical Seeder
Chemical Seeder
Posts: 51
Joined: Wed Oct 05, 2011 9:28 pm
Σχολή: Χημικός
Gender: Male

Re: Επίθεση οπλισμένου νέου σε δημοτικό - ευθύνες και στο ME

Post by MrHim »

Όχι μόνο δεν θα έβρισκε εύκολα όπλο, αλλά ακόμα κι αν έβρισκε σίγουρα θα έβρισκε λιγότερες σφαίρες, θα είχαμε λιγότερα θύματα , ή μόνο τραυματισμούς. Όταν έχεις ένα όπλο fullαρισμένο που χωράει 150 σφαίρες, στα χέρια ενός ψυχοπαθή, αυτές μπορεί να ισοδυναμούν με περισσότερα θύματα.

Αυτοί που υπερασπίζονται τα όπλα λένε ότι μπορείς να φτιάξεις βόμβα από χημικά μέσα στο σπίτι, ή μπορεί να πάρεις κανένα μαχαίρι και να αρχίσεις να σουβλίζεις κόσμο.

Από την μια το πρώτο θέλει να ξέρεις τι κάνεις, πράγμα που προϋποθέτει σχεδιασμό και προμύθιες (άρα αποκλείουμε έτσι την περίπτωση της παρόρμησης, δηλαδή αρπάζω ότι έχω και έφυγα) κι από την άλλη το δεύτερο είναι πολύ πιο έυκολο να αντιμετωπιστεί εκτός αν ο ψυχοπαθής είναι η μετενσάρκωση του Conan, και σίγουρα έχει λίγότερα θύματα.
User avatar
castiel
Praetorian
Praetorian
Posts: 6466
Joined: Tue Oct 05, 2010 8:08 pm
Σχολή: Ναυπηγός
Gender: Male
Location: 501 Not Implemented

Re: Επίθεση οπλισμένου νέου σε δημοτικό - ευθύνες και στο ME

Post by castiel »

εγώ πάντως δεν υπερασπίζομαι τα όπλα-απλά επειδή έγραψα ένα επιχείρημα που λένε αυτοί που τα υπερασπίζονται-
απλά νομίζω ότι ένας ψυχοπαθής, επειδή ακριβώς είναι ψυχοπαθής, θα έφτανε στον στόχο του.

σίγουρα ισχύει αυτό που λες ισχύει, ότι θα ήταν πιο δύσκολο να έχουμε τα ίδια αποτελέσματα χωρίς όπλα..
User avatar
soti
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 640
Joined: Wed Feb 23, 2011 12:47 am
Σχολή: Μηχανολόγος

Re: Επίθεση οπλισμένου νέου σε δημοτικό - ευθύνες και στο ME

Post by soti »

Έχω μία απορία:
Και τα ναρκωτικά είναι απαγορευμένα. Πως γίνεται τότε να έχει γεμίσει ο τόπος πρεζάκια; Φταίει τελικά η εύκολη πρόσβαση ή κάτι αλλο;
MrHim
Chemical Seeder
Chemical Seeder
Posts: 51
Joined: Wed Oct 05, 2011 9:28 pm
Σχολή: Χημικός
Gender: Male

Re: Επίθεση οπλισμένου νέου σε δημοτικό - ευθύνες και στο ME

Post by MrHim »

soti wrote:Έχω μία απορία:
Και τα ναρκωτικά είναι απαγορευμένα. Πως γίνεται τότε να έχει γεμίσει ο τόπος πρεζάκια; Φταίει τελικά η εύκολη πρόσβαση ή κάτι αλλο;
Κοίτα , τα ναρκωτικά είναι πολύ ευκολότερο να κρυφτούν, να παραχθούν, να διακινηθούν και να πουληθούν. Μπορεί να στα πλασάρει ο άλλος μέσα σε κουτί για depon. Δεν μπορείς να συγκρίνεις 5 χάπια με μια κουμούτσα με ένα καλάζνικοφ.
User avatar
Kuchiki_Byakuya
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 6498
Joined: Fri Oct 22, 2010 6:55 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male
Location: Seireitei

Re: Επίθεση οπλισμένου νέου σε δημοτικό - ευθύνες και στο ME

Post by Kuchiki_Byakuya »

MrHim wrote:Κοίτα , τα ναρκωτικά είναι πολύ ευκολότερο να κρυφτούν, να παραχθούν, να διακινηθούν και να πουληθούν. Μπορεί να στα πλασάρει ο άλλος μέσα σε κουτί για depon.
Και έχουν και πολύ πιο ισχυρό λόμπι. όπλα και ναρκωτικά είναι στις τρεις πρώτες θέσεις στον τζίρο στον κόσμο.

Adamaklas wrote:Φυσικά και μας πειράζει, κολλάς σε ασχετα πραγματα εντελώς!
άντε πες του τα.
Post Reply

Return to “Πολιτική-Οικονομία”