Προαναγγελία αλλαγών στο εκπαιδευτικό σύστημα.

Ανακοινώσεις, συζητήσεις και προβληματισμοί που αφορούν το Πολυτεχνείο γενικότερα.
Forum rules
Σας υπενθυμίζουμε να μην δημοσιεύετε μηνύματα σε greeklish ή συνεχή ΚΕΦΑΛΑΙΑ! Τέτοια μηνύματα θα διαγράφονται.
User avatar
ShadowMech
Praetorian
Praetorian
Posts: 2118
Joined: Thu Jan 21, 2010 11:20 am

Re: Προαναγγελία αλλαγών στο εκπαιδευτικό σύστημα.

Post by ShadowMech »

Elias wrote: Σαφώς τα πράγματα είναι πολύ πιο δύσκολα για τους νέους μηχανικούς αλλά γενικώς, είμαι της άποψης πως η εποχή θα παραμείνει έτσι και ίσως γίνει και χειρότερη...
Σκέψου, πως αν αυτή η κατάσταση διαιωνιστεί δεν θα φαίνεται περίεργο στις επόμενες γενιές νέων μηχανικών αυτό που σε εμάς φαίνεται αδιανόητο...ίσως είμαι αφελής αλλά νομίζω πως το όλο σύστημα είναι απαράδεκτο και οποιαδήποτε μεταρύθμιση γίνεται τον τελευταίο καιρό το κάνει ακόμα χειρότερο.Απλώς τις μεταρρυθμίσεις στην Παιδεία θα τις νιώσουμε όλοι οι φοιτητές στο πετσί μας αν τελικά περάσουν, ενώ τις όσες οικονομικές μεταρρυθμίσεις έχουν γίνει ως τώρα μερικοί τις νιώθουμε, μερικοί όχι(ακόμα).
Είναι προφανές πως η συζήτηση μπορεί να επεκταθεί πάρα πολύ αλλά δεν ξέρω αν είναι σκόπιμο στο συγκεκριμένο topic.
Nα στο θεσω απλα, λογικα και χωρις πολλα-πολλα:
Αν ειχαν οντως τη διαθεση να προσφερουν, να διεκδικησουν και να ειναι αποτελεσματικες οι φοιτητικες παραταξεις, θα ειχαν ΠΡΩΤΑ ΑΠΟ ΟΛΑ ξεκινησει με το να ασκουν σωστα και ενεργα τον ΘΕΣΜΙΚΟ ΡΟΛΟ τους μεσα στη σχολη, που ειναι να εκπροσωπουν την αποψη των φοιτητων για τα ΘΕΜΑΤΑ ΤΗΣ ΣΧΟΛΗΣ. Για αυτο (υποτιθεται οτι) τους ΨΗΦΙΖΟΥΜΕ.
Οταν αποδεικνυουν την αδιαφορια ισως, τεμπελια ισως, στα @@ τους να το πω? στο ρολο που τυπικα τους εχει ανατεθει, τοτε για μενα χανουν καθε σοβαροτητα και αξιοπιστια οταν διεκδικουν κατι ευρυτερο και εκτος σχολης.

Εχουν ξεκαθαρα δειγματα γραφης απο τα του οικου τους, δε γινεται να το παραβλεψεις αυτο πως να το κανουμε.
Ρώτα οποιονδήποτε ευτυχισμένο άνθρωπο και δεν θα σου πει για συστήματα, πολιτικές, δυνάμεις, αριστερά, κεφάλαιο. Δεν θα σου πει τίποτα πέρα από το "ήξερα τι ήθελα".

The Don
User avatar
Elias
Naval Seeder
Naval Seeder
Posts: 396
Joined: Fri May 14, 2010 1:42 am

Re: Προαναγγελία αλλαγών στο εκπαιδευτικό σύστημα.

Post by Elias »

ShadowMech wrote:
Elias wrote: Σαφώς τα πράγματα είναι πολύ πιο δύσκολα για τους νέους μηχανικούς αλλά γενικώς, είμαι της άποψης πως η εποχή θα παραμείνει έτσι και ίσως γίνει και χειρότερη...
Σκέψου, πως αν αυτή η κατάσταση διαιωνιστεί δεν θα φαίνεται περίεργο στις επόμενες γενιές νέων μηχανικών αυτό που σε εμάς φαίνεται αδιανόητο...ίσως είμαι αφελής αλλά νομίζω πως το όλο σύστημα είναι απαράδεκτο και οποιαδήποτε μεταρύθμιση γίνεται τον τελευταίο καιρό το κάνει ακόμα χειρότερο.Απλώς τις μεταρρυθμίσεις στην Παιδεία θα τις νιώσουμε όλοι οι φοιτητές στο πετσί μας αν τελικά περάσουν, ενώ τις όσες οικονομικές μεταρρυθμίσεις έχουν γίνει ως τώρα μερικοί τις νιώθουμε, μερικοί όχι(ακόμα).
Είναι προφανές πως η συζήτηση μπορεί να επεκταθεί πάρα πολύ αλλά δεν ξέρω αν είναι σκόπιμο στο συγκεκριμένο topic.
Nα στο θεσω απλα, λογικα και χωρις πολλα-πολλα:
Αν ειχαν οντως τη διαθεση να προσφερουν, να διεκδικησουν και να ειναι αποτελεσματικες οι φοιτητικες παραταξεις, θα ειχαν ΠΡΩΤΑ ΑΠΟ ΟΛΑ ξεκινησει με το να ασκουν σωστα και ενεργα τον ΘΕΣΜΙΚΟ ΡΟΛΟ τους μεσα στη σχολη, που ειναι να εκπροσωπουν την αποψη των φοιτητων για τα ΘΕΜΑΤΑ ΤΗΣ ΣΧΟΛΗΣ. Για αυτο (υποτιθεται οτι) τους ΨΗΦΙΖΟΥΜΕ.
Οταν αποδεικνυουν την αδιαφορια ισως, τεμπελια ισως, στα @@ τους να το πω? στο ρολο που τυπικα τους εχει ανατεθει, τοτε για μενα χανουν καθε σοβαροτητα και αξιοπιστια οταν διεκδικουν κατι ευρυτερο και εκτος σχολης.

Εχουν ξεκαθαρα δειγματα γραφης απο τα του οικου τους, δε γινεται να το παραβλεψεις αυτο πως να το κανουμε.
Δεν μπορώ να συμφωνήσω με την άποψη σου για την μη άσκηση του Θεσμικού τους ρόλου, σύμφωνα με τα όσα έχω δει ως τώρα.
Σαφώς δεν βάζω όλες τις παρατάξεις στο ίδιο τσουβάλι και σαφώς μπορώ να έχω γνώμη μόνο για τους Ναυπηγούς(αλλά δεν νομίζω ότι υπάρχει τόσο μεγάλο χάσμα μεταξύ των παρατάξεων των δύο σχολών).
Παρόλα αυτά, οι διχογνωμίες σε αυτό το θέμα είναι φυσιολογικές, αλλά δεν αποτελούν την ουσία.
Το ότι μπορεί ο φοιτητικός σύλλογος να κάνει τις παρατάξεις του να τρέξουν για αυτόν το θεωρώ δεδομένο και σε ένα βαθμό το έχω ήδη δει.
Αρκεί οι φοιτητές να έχουν συνειδητοποιήσει ότι ορισμένα ζητήματα αντιμετωπίζονται μόνο συλλογικά και ότι ο ατομικός δρόμος πρόκειται να αποδόσει καρπούς μόνο για μία ισχνή μειοψηφία.
Ο Ρομπέν του ΕΜΠ.
Post Reply

Return to “Τα Πολυτεχνειακά”