Solidworks: Δωρεάν σεμινάρια για newbies!! *Οκτώβριος 2010*

Γενικές Συνελεύσεις και Ανακοινώσεις της Γραμματείας
Forum rules
Σας υπενθυμίζουμε να μην δημοσιεύετε μηνύματα σε greeklish ή συνεχή ΚΕΦΑΛΑΙΑ! Τέτοια μηνύματα θα διαγράφονται.
Velvithian
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 130
Joined: Thu Oct 14, 2010 11:25 am
Σχολή: Μεταλλειολόγος
Gender: Female
Location: Paraguay
Contact:

Re: Solidworks: Δωρεάν σεμινάρια για newbies!! *Οκτώβριος 2010*

Post by Velvithian »

με πορωσατε ρε γαμωτο!οποιος εχει την καλοσυνη να μου δωσει οδηγιες για να κατεβασω το solidworks καλοδεχουμενος.οποιος παλι μπορει να μου στειλει κατεβασμενο το solidworks ακομα καλυτερα!βαριεμαι να ασχοληθω που να με παρει....
User avatar
eΝy
Community Founder
Community Founder
Posts: 6260
Joined: Mon Jan 18, 2010 12:07 pm
Gender: Male

Re: Solidworks: Δωρεάν σεμινάρια για newbies!! *Οκτώβριος 2010*

Post by eΝy »

Η σημερινή παρουσίαση είχε πολύ μεγάλη απήχηση τελικά. Χαρήκαμε που είδαμε τέτοια προσέλευση, γιατί θέλουμε ξεκινώντας από το SolidWorks να δώσουμε πάτημα και σε άλλες τέτοιες πρωτοβουλίες!
IMAG0287.jpg

Η παρουσίαση θα συνεχιστεί αύριο (Τετάρτη) την ίδια ώρα στην ίδια αίθουσα. Όσοι δεν ήρθατε στην πρώτη δεν πειράζει αν θέλετε να παρακολουθήσετε τουλάχιστον τη δεύτερη.[/color]
Mechanical Engineering NTUA, 2010
MTEC ETH Zurich, 2013
Founder: https://polytexneio.gr
Founder: https://globalprep.gr
User avatar
pk^
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 19
Joined: Sat Jan 30, 2010 10:11 pm

Re: Solidworks: Δωρεάν σεμινάρια για newbies!! *Οκτώβριος 2010*

Post by pk^ »

κι εγώ παρών!
User avatar
Don Molina
Praetorian
Praetorian
Posts: 757
Joined: Wed Jan 20, 2010 11:11 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male
Location: Outer Heaven

Re: Solidworks: Δωρεάν σεμινάρια για newbies!! *Οκτώβριος 20

Post by Don Molina »

Παιδιά, ΟΚ σας άρεσε το σεμινάριο και το SW, αλλά ότι απορίες follow up έχετε παρακαλώ να τις ποστάρετε εδώ μιας και γεμίζει το inbox μου, και είναι κρίμα να απαντάω παραπλήσιες απορίες με διαφορετικά pms :mrgreen:

Thanks!
Engineering is to physics and math what sex is to masturbation
User avatar
giwrgos_pap
Captain
Captain
Posts: 131
Joined: Mon Aug 09, 2010 6:01 am
Location: Μαρούσι

Re: Solidworks: Δωρεάν σεμινάρια για newbies!! *Οκτώβριος 20

Post by giwrgos_pap »

Χεχε, σόρυ Don, αλλά πορώθηκα και χάθηκα μέσα στο χάος. Μας έδειξες εκείνα τα γαμάτα σχέδια και ήθελα να τα βγάλω κι εγώ. Και τελικά, ακόμα και εκείνο του σχεδίου Ι που υποτίθεται είναι εύκολο και βασικό με πήρε πολύ ώρα.

Βασικά δεν νομίζω ότι είναι τόσο χάος, αλλά είναι όπως μας το έλεγες στην αίθουσα. Αν δεν έχεις καθοδήγηση ή πίεση λόγω δουλειάς, solidworks δεν μαθαίνεις τόσο εύκολα, και ας είναι από τα πιο εύκολα προγράμματα! Και που να δοκίμαζα τα άλλα που ανέφερες δηλαδή! Δεν βγάζεις άκρη ποτέ!


Σίγουρα δεν το σκέφτεσαι να κάνεις μαθήματα κλπ? Σου είπα και στα pms ότι θα ενδιαφερόμουνα πολύ και σίγουρα θα θέλει κι άλλος κόσμος. 900€ είναι πολλά για 2 φορές τον χρόνο που κάνει η άλλη εταιρεία...
User avatar
megaloetis
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 76
Joined: Thu Jul 08, 2010 6:45 pm
Location: Νίκαια

Re: Solidworks: Δωρεάν σεμινάρια για newbies!! *Οκτώβριος 20

Post by megaloetis »

Καλά Don τα σχέδια που μας έδειξες ήταν απλά γαμάτα!

Εκείνος ο κινητήρας ήταν απίστευτος κι ας μην σου έκανε την χάρη το μωβ laptop με τις βίδες :lol:

Μου άρεσε πάρα πολύ το όλο σκηνικό και μπράβο στην ομάδα του e-polytexneio για την προσπάθεια. Μακάρι να μας έκανες και κανένα μαθηματάκι ρε φίλε, αλλιώς να παλεύουμε μόνοι μας στα κύματα δε λέει
User avatar
Don Molina
Praetorian
Praetorian
Posts: 757
Joined: Wed Jan 20, 2010 11:11 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male
Location: Outer Heaven

Re: Solidworks: Δωρεάν σεμινάρια για newbies!! *Οκτώβριος 20

Post by Don Molina »

Παιδιά ευχαριστώ για τα καλά σας λόγια, αλλά 2 πράγματα για μαθήματα:

Αυτόν τον καιρό δουλεύω στον ΟΤΕ part time για να βγαίνουν οι λογαριασμοί και για να πάω κι ένα ταξιδάκι με την κοπέλα μου. Αν κάνω μαθήματα SW θα πρέπει πολύ απλά να αφήσω τον ΟΤΕ, που σημαίνει ότι θ' αφήσω έναν μισθό. Θα μ' άρεσε πάρα πολύ να παρατήσω το 1242 και από μαλάκες που δεν ξέρουν τι είναι το "Enter" να το γυρίσω σε μαθήματα Solidworks για συναδέλφους μηχανικούς με τους οποίους λέμε μαλακίες και γελάμε.

Αλλά είναι εύκολα κατανοητό ότι δεν μπορώ να έχω 2-3 άτομα (τα οποία ανά πάσα ώρα και στιγμή για τον οποιονδήποτε λόγο μπορεί και να το ακυρώσουνε) για μάθημα και γι' αυτά να αφήσω σταθερό εισόδημα +ένσημα για το ταμείο ανεργίας (που είναι free money μετά την δουλειά) +δώρα χριστουγέννων πάσχα κλπ.

Αν μαζευτούνε 2 τμήματα των 4 or something, ευχαρίστως να πιάσω τον προϊστάμενο που έχω και άχτι και να τον μπινελικώσω φεύγοντας. Αλλά αν δεν υπάρχει σοβαρό ενδιαφέρον δυστυχώς δεν μπορώ να βοηθήσω στην παρούσα φάση

Έχω να τελειώσω και σχολή και FSAE :|



edit:
@megaloetis: για πάρτη σου τα μπιελοπίστονα :mrgreen:

@dpunis: αν λιώσεις στο CFD, κοίτα τι μπορείς να φτιάξεις στο άλλο attachment
Attachments
μπιελοπίστονα
μπιελοπίστονα
CFD - V2 coolant flow
CFD - V2 coolant flow
Engineering is to physics and math what sex is to masturbation
Post Reply

Return to “Γενικές Συζητήσεις & Νέα Σχολής Μηχανολόγων”