Προαναγγελία αλλαγών στο εκπαιδευτικό σύστημα.

Ανακοινώσεις, συζητήσεις και προβληματισμοί που αφορούν το Πολυτεχνείο γενικότερα.
Forum rules
Σας υπενθυμίζουμε να μην δημοσιεύετε μηνύματα σε greeklish ή συνεχή ΚΕΦΑΛΑΙΑ! Τέτοια μηνύματα θα διαγράφονται.
TiGinetai
Major General
Major General
Posts: 405
Joined: Thu Jan 28, 2010 6:30 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male

Re: Προαναγγελία αλλαγών στο εκπαιδευτικό σύστημα.

Post by TiGinetai »

Λakedaimonas wrote:
TiGinetai wrote:Σταύρο τουλάχιστον παραδέχεσαι ότι τα εαακ τρέχουν για διάφορα πράγματα.. ;)
Ναι ρε συ Πάνο τα ΕΑΑΚ τρέχουν...στις πορείες...
Διαφωνώ αλλά οκ. Τα έχω πει δεκάδες φορές.


http://www.enet.gr/?i=news.el.ellada&id=207111
Η χώρα καταστρέφεται από την αδιαφορία, αλλά τι με νοιάζει εμένα;
User avatar
Elias
Naval Seeder
Naval Seeder
Posts: 396
Joined: Fri May 14, 2010 1:42 am

Re: Προαναγγελία αλλαγών στο εκπαιδευτικό σύστημα.

Post by Elias »

Λakedaimonas wrote:
Elias wrote: Τέλος, εγώ μίλησα για προσδοκίες.Δηλαδή, η προσδοκία μου δεν είναι να ζω ακριβώς όπως ζουν οι σημερινοί μηχανικοί με μέσο ετήσιο εισόδημα περίπου 25000€ και μέσο όρο εργασίας 9-10 ώρες την ημέρα, αλλά να ζω καλύτερα και να βγάζω περισσότερα.
Οι περισσότεροι κάτι τέτοιο θέλουμε, αλλά να ξέρεις ότι οι τωρινές συνθήκες είναι οι χειρότερες από άποψη μισθών. Πολλοί νέοι μηχανικοί δουλεύουν ακόμα και αμισθί μόνο και μόνο για να αποκτήσουν εμπειρία. Ναι είναι γελοίο αυτό και ναι είναι μαλάκες που δουλεύουν άνευ μισθού με την δικαιολογία ότι είναι νέοι μηχανικοί και δεν έχουν εμπειρία. Εκτός αυτών η εποχή είναι τέτοια όπου ευνοεί την ύπαρξη πολλών απατεώνων που υπόσχονται δουλειά αλλά...
Σαφώς τα πράγματα είναι πολύ πιο δύσκολα για τους νέους μηχανικούς αλλά γενικώς, είμαι της άποψης πως η εποχή θα παραμείνει έτσι και ίσως γίνει και χειρότερη...
Σκέψου, πως αν αυτή η κατάσταση διαιωνιστεί δεν θα φαίνεται περίεργο στις επόμενες γενιές νέων μηχανικών αυτό που σε εμάς φαίνεται αδιανόητο...ίσως είμαι αφελής αλλά νομίζω πως το όλο σύστημα είναι απαράδεκτο και οποιαδήποτε μεταρύθμιση γίνεται τον τελευταίο καιρό το κάνει ακόμα χειρότερο.Απλώς τις μεταρρυθμίσεις στην Παιδεία θα τις νιώσουμε όλοι οι φοιτητές στο πετσί μας αν τελικά περάσουν, ενώ τις όσες οικονομικές μεταρρυθμίσεις έχουν γίνει ως τώρα μερικοί τις νιώθουμε, μερικοί όχι(ακόμα).
Είναι προφανές πως η συζήτηση μπορεί να επεκταθεί πάρα πολύ αλλά δεν ξέρω αν είναι σκόπιμο στο συγκεκριμένο topic.
Ο Ρομπέν του ΕΜΠ.
User avatar
Λakedaimonas
Praetorian
Praetorian
Posts: 2086
Joined: Thu Jan 21, 2010 1:17 am
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male

Re: Προαναγγελία αλλαγών στο εκπαιδευτικό σύστημα.

Post by Λakedaimonas »

Μωρέ η συζήτηση καλή είναι και μου αρέσει που συμφωνούμε, αλλά...αλλά δεν βλέπω φως στο τούνελ από πουθενά και εμείς εδώ απλά συζητάμε και αναλύουμε κάποιο πρόβλημα, δεν δίνουμε λύσεις.

Θα μου πεις από κάπου πρέπει να αρχίσουμε και θα έχεις δίκιο, το θέμα όμως είναι ποιες πράξεις και από ποιους θα δώσουν πραγματική διέξοδο.
Introduce a little anarchy. Upset the established order and everything becomes chaos. I’m an agent of chaos. Oh, and you know the thing about chaos? It’s fair.
e-polytexneio.gr forum ntua all hail ntua
User avatar
giotis
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 422
Joined: Wed Jan 20, 2010 9:44 pm
Gender: Male

Re: Προαναγγελία αλλαγών στο εκπαιδευτικό σύστημα.

Post by giotis »

Λakedaimonas wrote:
TiGinetai wrote:Σταύρο τουλάχιστον παραδέχεσαι ότι τα εαακ τρέχουν για διάφορα πράγματα.. ;)
Ναι ρε συ Πάνο τα ΕΑΑΚ τρέχουν...στις πορείες...
να ρωτήσω τους παλιότερους ?
πότε προβλέπονται οι καταλήψεις?
πιο μήνα ξεκινάνε? τον Νοέμβριο δν έχει τις περισσότερες?
User avatar
Elias
Naval Seeder
Naval Seeder
Posts: 396
Joined: Fri May 14, 2010 1:42 am

Re: Προαναγγελία αλλαγών στο εκπαιδευτικό σύστημα.

Post by Elias »

Enositis21 wrote:Παντως εχω παει 4-5 φορες στη σχολη και ποτε κανενα κομμα δε μου ειπε τιποτα για τη ΣΧΟΛΗ...ναι εθιξαν προβληματα κοινωνικα κλπ...αλλα κανενας δε μιλησε για βελτιωση ΤΗΣ ΣΧΟΛΗΣ...
Τα πράγματα είναι απλά, εξαρτάται από ποια σκοπιά τα βλέπει ο καθένας.
Εσύ είσαι νέος φοιτητής και πιστεύω πως σε μεγάλο βαθμό έχεις μία θολή εικόνα για την κατάσταση που επικρατεί στη σχολή αλλά και γενικότερα στον φοιτητικό χώρο.Επομένως, σε καίει να μάθεις θέματα που αφορούν το Πολυτεχνείο, τα μαθήματα, τι μπορεί να γίνει για να βελτιωθεί η σχολή κλπ.Αυτά όμως περιορίζονται στον μικρόκοσμο της σχολής.
Για τα παιδιά που συνδικαλίζονται, η πραγματικότητα έχει μια εντελώς διαφορετική όψη(παρόμοια με αυτή που θα έχει και για εσένα του χρόνου, η οποία σαφώς δεν θα έχει καμία σχέση με την τωρινή σου).
Τα όσα εσύ θες να μάθεις αυτοί τα γνωρίζουν ήδη και έχουν μορφώσει γνώμη και πλέον τους απασχολούν και άλλα ευρύτερα κοινωνικά ζητήματα, τα οποία κατά τη γνώμη τους είναι πολύ σοβαρότερα.
Οπότε αν δεν προσανατολίσεις εσύ τη συζήτηση προς τη σχολή, αυτοί θα σου μιλήσουν για τα ζητήματα που τους απασχολούν κυρίως, και πιθανόν στη συνέχεια να απασχολήσουν κι εσένα.Πάντως, οι εξελίξεις στην κοινωνία ασκούν σοβαρή επιρροή στη σχολή είτε άμεσα είτε έμμεσα οπότε μην πέφτεις στην παγίδα και τα θεωρείς δύο άσχετα πράγματα.
Γενικώς όλα τα άτομα που θα γνωρίζεις στο Πολυτεχνείο θα μπορούν να σου προσφέρουν πληροφορίες και γνώμες για ότι σε απασχολεί(είτε αφορά τη σχολή είτε είναι άσχετο) είτε είναι συνδικαλιστές είτε όχι, αρκεί να τους ξεκαθαρίζεις τι θες να μάθεις.
Επιπλέον, η δική μου γνώμη είναι πως οδεύουμε προς την άλωση της τριτοβάθμιας εκπαίδευσης, οπότε συζητήσεις για τη βελτίωση της σχολής νομίζω πως είναι άκαιρες.Οι συζητήσεις για τη διάσωση και εξέλιξη του Πολυτεχνείου και της τριτοβάθμιας εκπαίδευσης γενικότερα, πιστεύω πως θα πρέπει να μας απασχολήσουν περισσότερο στο εξής.
Ο Ρομπέν του ΕΜΠ.
User avatar
ShadowMech
Praetorian
Praetorian
Posts: 2118
Joined: Thu Jan 21, 2010 11:20 am

Re: Προαναγγελία αλλαγών στο εκπαιδευτικό σύστημα.

Post by ShadowMech »

LOL!

Λες και ειναι καιρικο φαινομενο πια, κατι σα τους μουσωνες ας πουμε :twisted:

Δε ξερω, οποτε ερθουν σε στυση.
Ρώτα οποιονδήποτε ευτυχισμένο άνθρωπο και δεν θα σου πει για συστήματα, πολιτικές, δυνάμεις, αριστερά, κεφάλαιο. Δεν θα σου πει τίποτα πέρα από το "ήξερα τι ήθελα".

The Don
TiGinetai
Major General
Major General
Posts: 405
Joined: Thu Jan 28, 2010 6:30 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male

Re: Προαναγγελία αλλαγών στο εκπαιδευτικό σύστημα.

Post by TiGinetai »

giotis wrote:
Λakedaimonas wrote:
TiGinetai wrote:Σταύρο τουλάχιστον παραδέχεσαι ότι τα εαακ τρέχουν για διάφορα πράγματα.. ;)
Ναι ρε συ Πάνο τα ΕΑΑΚ τρέχουν...στις πορείες...
να ρωτήσω τους παλιότερους ?
πότε προβλέπονται οι καταλήψεις?
πιο μήνα ξεκινάνε? τον Νοέμβριο δν έχει τις περισσότερες?
Θα κάνουμε συνελεύσεις πρώτα και όπως εξελιχθεί φίλε γιώτης.
Η χώρα καταστρέφεται από την αδιαφορία, αλλά τι με νοιάζει εμένα;
User avatar
Elias
Naval Seeder
Naval Seeder
Posts: 396
Joined: Fri May 14, 2010 1:42 am

Re: Προαναγγελία αλλαγών στο εκπαιδευτικό σύστημα.

Post by Elias »

Λakedaimonas wrote:Μωρέ η συζήτηση καλή είναι και μου αρέσει που συμφωνούμε, αλλά...αλλά δεν βλέπω φως στο τούνελ από πουθενά και εμείς εδώ απλά συζητάμε και αναλύουμε κάποιο πρόβλημα, δεν δίνουμε λύσεις.

Θα μου πεις από κάπου πρέπει να αρχίσουμε και θα έχεις δίκιο, το θέμα όμως είναι ποιες πράξεις και από ποιους θα δώσουν πραγματική διέξοδο.
Το να καταλήξουμε στο πως θα πρέπει να πράξουμε, θα είναι μία μακρά και επίπονη διαδικασία που πιθανόν να μην δόσει και κανένα αποτέλεσμα...
Το θέμα είναι πως οι πράξεις που γίνονται τώρα, από αυτούς που γίνονται δεν φαίνεται να μας συμφέρουν.Θα μου πεις η αντίδραση χωρίς αντιπρόταση είναι ελλιπής, αλλά κατά τη γνώμη μου είναι καλύτερη από την αδράνεια.Επίσης, ελπίζω πως όταν αρχίσουν και τα μαθήματα, θα πυροδοτηθεί και άμεσως διάλογος που δεν θα έχει μόνο θέμα τις πορείες και τις καταλήψεις αλλά και την διαμόρφωση αντιπροτάσεων.
Όσοι πιστεύουν ότι οι φοιτητικές παρατάξεις είναι ανίκανες να επιτύχουν τίποτα, αντί να αναλώνονται στην απαξίωση τους, νομίζω πως θα ήταν πιο χρήσιμο να συμμετέχουν στο διάλογο ακόμα κι αν γίνεται με πολιτικές ταμπέλες γιατί ούτως ή άλλως σχεδόν όλοι μας έχουμε μια πολιτική γνώμη.Στο κάτω κάτω δεν πρέπει να ξεχνάμε πως οι πολιτικές παρατάξεις αποτελούν μειοψηφία στο σύνολο των φοιτητών και υπάρχουν για να "βοηθούν" τη λειτουργία των φοιτικών συλλόγων, όσο ο φοιτητικός σύλλογος τις αποδέχεται.
Ο Ρομπέν του ΕΜΠ.
User avatar
Λakedaimonas
Praetorian
Praetorian
Posts: 2086
Joined: Thu Jan 21, 2010 1:17 am
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male

Re: Προαναγγελία αλλαγών στο εκπαιδευτικό σύστημα.

Post by Λakedaimonas »

Elias wrote:Επίσης, ελπίζω πως όταν αρχίσουν και τα μαθήματα, θα πυροδοτηθεί και άμεσως διάλογος που δεν θα έχει μόνο θέμα τις πορείες και τις καταλήψεις αλλά και την διαμόρφωση αντιπροτάσεων.
Καλά μη λέμε μαλακίες φέτος περισσότερο από κάθε άλλη χρονιά οι αριστερές παρατάξεις έχουν "δικαίωμα" να πυροδοτούν καταστάσεις.
Δηλαδή που φτάσαμε!!! Να λέω εγώ ότι έχουν "δικαίωμα" για κινητοποιήσεις!!! Πόσο LoL!
Elias wrote:Όσοι πιστεύουν ότι οι φοιτητικές παρατάξεις είναι ανίκανες να επιτύχουν τίποτα, αντί να αναλώνονται στην απαξίωση τους, νομίζω πως θα ήταν πιο χρήσιμο να συμμετέχουν στο διάλογο ακόμα κι αν γίνεται με πολιτικές ταμπέλες γιατί ούτως ή άλλως σχεδόν όλοι μας έχουμε μια πολιτική γνώμη.Στο κάτω κάτω δεν πρέπει να ξεχνάμε πως οι πολιτικές παρατάξεις αποτελούν μειοψηφία στο σύνολο των φοιτητών και υπάρχουν για να "βοηθούν" τη λειτουργία των φοιτικών συλλόγων, όσο ο φοιτητικός σύλλογος τις αποδέχεται.
Also true, όλοι βρίζουν τις παρατάξεις αλλά κανείς δεν παίρνει κάποια άλλη πρωτοβουλία. Οκ μπορεί να μην πάω μία ΕΑΑΚ, ΠΚΣ κλπ αλλά για να λέμε τα σύκα σύκα και την σκάφη σκάφη τουλάχιστον αυτοί κάτι κάνουν, έστω και αν αυτό που κάνουν είναι ανούσιο. Κατά την γνώμη μου.
Introduce a little anarchy. Upset the established order and everything becomes chaos. I’m an agent of chaos. Oh, and you know the thing about chaos? It’s fair.
e-polytexneio.gr forum ntua all hail ntua
TiGinetai
Major General
Major General
Posts: 405
Joined: Thu Jan 28, 2010 6:30 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male

Re: Προαναγγελία αλλαγών στο εκπαιδευτικό σύστημα.

Post by TiGinetai »

Επειδή έχω ψιλοκαεί σήμερα μετά φυσικά από την αγαπημένη μου αριθμητική ανάλυση :mrgreen: ας ποστάρω ένα τελευταίο για σήμερα λινκ.
Αν και δεν επιβεβαίωσα(και ποιος το κάνει!!!) τα νούμερα που λέει είναι ενδιαφέρον.
http://sxoliastesxwrissynora.wordpress. ... %8C%CE%BD/
Η χώρα καταστρέφεται από την αδιαφορία, αλλά τι με νοιάζει εμένα;
Post Reply

Return to “Τα Πολυτεχνειακά”