Προαναγγελία αλλαγών στο εκπαιδευτικό σύστημα.

Ανακοινώσεις, συζητήσεις και προβληματισμοί που αφορούν το Πολυτεχνείο γενικότερα.
Forum rules
Σας υπενθυμίζουμε να μην δημοσιεύετε μηνύματα σε greeklish ή συνεχή ΚΕΦΑΛΑΙΑ! Τέτοια μηνύματα θα διαγράφονται.
User avatar
Λakedaimonas
Praetorian
Praetorian
Posts: 2086
Joined: Thu Jan 21, 2010 1:17 am
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male

Re: Προαναγγελία αλλαγών στο εκπαιδευτικό σύστημα.

Post by Λakedaimonas »

tsag wrote:ΖΟΖΕ Μ. ΓΚΑΓΚΟ
Ο Πορτογάλος «γκουρού» των εκπαιδευτικών μεταρρυθμίσεων
LOL μια ζωή φέρνουμε "γκουρού" από έξω να εφαρμόσουν λύσεις που λειτούργησαν σε εντελώς διαφορετικά συστήματα. Λες και δεν ξέρουμε τι χρειάζεται να κάνουμε από μόνοι μας.

Σαν κάποιους που τρέχουν στους διαιτολόγους για να τους πουν ποια θα είναι η σωστή διατροφή που πρέπει να ακολουθήσουν, ενώ όλοι μας ξέρουμε από μόνοι μας τη σωστή διατροφή που πρέπει να ακολουθήσουμε.
Introduce a little anarchy. Upset the established order and everything becomes chaos. I’m an agent of chaos. Oh, and you know the thing about chaos? It’s fair.
e-polytexneio.gr forum ntua all hail ntua
TiGinetai
Major General
Major General
Posts: 405
Joined: Thu Jan 28, 2010 6:30 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male

Re: Προαναγγελία αλλαγών στο εκπαιδευτικό σύστημα.

Post by TiGinetai »

Και έλεγα πότε θα το πόσταραν στο φόρουμ. :lol:
Όποιος βρει τις διαφορές μεταξύ αυτού και του νόμου πλαισίου επί γιαννάκου κερδίζει μια καραμέλα..(και μη μου πείτε για το αλλά "καλλικράτης"!)
Σώνει και καλά να τα μπουρδελοποιήσουν περισσότερο.
Αυτή η κυβέρνηση θα γραφτεί στις πιο μαύρες σελίδες της ιστορίας της χώρας. Το έχει βάλει στόχο.
Το τραγικό είναι ότι έχουν μπερδέψει την #ουτσα με την βούρτσα. Να χαρώ εγώ "μεταρρυθμίσεις" και "προτάσεις".
Σε κανά μήνα(3 μήνες λέει αλλά τέλος πάντων..) θα λέει για τους "διαλόγους" που κάνανε! Να χαρώ εγώ διαλόγους! Διαλόγους του στυλ : "Εμείς θα κάνουμε αυτό, αυτό και αυτό. Κόψτε το λαιμό σας να τα βγάλετε πέρα."
Η χώρα καταστρέφεται από την αδιαφορία, αλλά τι με νοιάζει εμένα;
ChildInTime
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 153
Joined: Tue Mar 02, 2010 11:08 pm

Re: Προαναγγελία αλλαγών στο εκπαιδευτικό σύστημα.

Post by ChildInTime »

Kitharistas wrote:Πάντως γενικά από παράταξη άκουσα σήμερα ότι αποκλείεται να τελειώσει το εξάμηνο στην ώρα του.. τώρα... θα δούμε.. δεν ξέρω αν αναφέρονταν σε αυτό ή και σε αυτό αλλά τέλος πάντων...
Δεν νομίζω ότι θα είναι μόνο αυτό . Γενικότερα έρχεται βαρυς χειμώνας...

Δεν σχολιάζω τα περι manager-πρυτανεων και χρηματοδοτησεων με προυποθεσεις ή και απο εταιρείες κλπ. Οι "αιώνιοι" φοιτητές όμως γιατί θεωρούνται τόσο μεγάλο πρόβλημα άραγε ;
TiGinetai
Major General
Major General
Posts: 405
Joined: Thu Jan 28, 2010 6:30 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male

Re: Προαναγγελία αλλαγών στο εκπαιδευτικό σύστημα.

Post by TiGinetai »

ChildInTime wrote:
Kitharistas wrote:Πάντως γενικά από παράταξη άκουσα σήμερα ότι αποκλείεται να τελειώσει το εξάμηνο στην ώρα του.. τώρα... θα δούμε.. δεν ξέρω αν αναφέρονταν σε αυτό ή και σε αυτό αλλά τέλος πάντων...
Δεν νομίζω ότι θα είναι μόνο αυτό . Γενικότερα έρχεται βαρυς χειμώνας...

Δεν σχολιάζω τα περι manager-πρυτανεων και χρηματοδοτησεων με προυποθεσεις ή και απο εταιρείες κλπ. Οι "αιώνιοι" φοιτητές όμως γιατί θεωρούνται τόσο μεγάλο πρόβλημα άραγε ;
Πολύ απλά στοχοποίηση. Ακόμα και ΕΝΑ μάθημα να χρωστάει κάποιος θεωρείται αιώνιος φοιτητής.
Δεν έχουν τι να πουν.
Η χώρα καταστρέφεται από την αδιαφορία, αλλά τι με νοιάζει εμένα;
User avatar
Enositis
Praetorian
Praetorian
Posts: 3714
Joined: Wed Sep 22, 2010 11:47 pm
Σχολή: Ναυπηγός
Gender: Male

Re: Προαναγγελία αλλαγών στο εκπαιδευτικό σύστημα.

Post by Enositis »

μα γιατι στο Ινγλαντ δεν εχουν αιωνιους...κι εμεις εχουμε το κομπλεξ να γινουμε Ινγκλαντ...
User avatar
misfit
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 384
Joined: Thu Jan 21, 2010 11:30 pm
Σχολή: Μηχανολόγος

Re: Προαναγγελία αλλαγών στο εκπαιδευτικό σύστημα.

Post by misfit »

Ότι οι μεταρρυθμίσεις φαίνονται εκτός τόπου και χρόνου για τα σημερινά ελληνικά δεδομένα είναι σίγουρο.
Τώρα,γα την εντατικοποίηση των σπουδών επιτρέψτε μου να διαφωνήσω.Ναι,είπαμε να μην είμαστε όλη μέρα πάνω από ένα βιβλίο,αλλά πόσο εντατική μπορεί να γίνει η φοίτηση ρε παιδιά?Θα είναι τόσο εντατική που θα μας τρώει όλον τον χρόνο και δεν θα προλαβαίνουμε να παίζουμε ούτε μπάλα ή να σκεφτόμαστε για το τι γίνεται τριγύρω μας?Δε λέω,μπορεί να έχετε και δίκιο,αλλά μου φαίνται πολύ ακραίο το σενάριο αυτό...
Αναφορικά με τους αιώνιους φοιτητές,δεν γνωρίζω αν όντως δημιουργούν πρόβλημα (οικονομικό,οργανωτικό ή ο,τιδήποτε) στα πανεπιστήμια,αλλά νομίζω ότι είναι άσχημο από πλευράς νοοτροπίας.Και δε μιλάω για τους αθρώπους που κάτι απρόσμενο έτυχε στη ζωή τους (πχ) ή έχουν κάποιες σημαντικές δυσκολίες κτλ...
γιατρέ μου είμαι κόκκαλοοοοοοο
User avatar
tsag
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 696
Joined: Fri Jan 22, 2010 7:18 pm

Re: Προαναγγελία αλλαγών στο εκπαιδευτικό σύστημα.

Post by tsag »

Elias wrote: Και τελικά θα βγαίνουμε από το Πολυτεχνείο όσοι βγαίνουμε στα 5-6 χρόνια maximum, έτοιμοι για την αγορά εργασίας με χαμηλές οικονομικό-κοινωνικές προσδοκίες και χωρίς τους προβληματισμούς που θα είχαμε αποκτήσει αν σκεφτόμασταν ή αν συζητάγαμε λίγο παραπάνω ώς φοιτητές.Έτοιμα γυαλισμένα γρανάζια του συστήματος.
εγω δεν πιστευω οτι ισχυει αυτο . οσο λιγοτεροι βγαινουν απο καποια σχολη τοσα περισσοτερα λεφτα θα παιρνουν στην δουλεια . .....
User avatar
Enositis
Praetorian
Praetorian
Posts: 3714
Joined: Wed Sep 22, 2010 11:47 pm
Σχολή: Ναυπηγός
Gender: Male

Re: Προαναγγελία αλλαγών στο εκπαιδευτικό σύστημα.

Post by Enositis »

misfit wrote:Αναφορικά με τους αιώνιους φοιτητές,δεν γνωρίζω αν όντως δημιουργούν πρόβλημα (οικονομικό,οργανωτικό ή ο,τιδήποτε) στα πανεπιστήμια,αλλά νομίζω ότι είναι άσχημο από πλευράς νοοτροπίας.Και δε μιλάω για τους αθρώπους που κάτι απρόσμενο έτυχε στη ζωή τους (πχ) ή έχουν κάποιες σημαντικές δυσκολίες κτλ...
Ειναι ασχημο απο πλευρας νοοτροπιας οντως.ΑΛλα φιλε την αποφαση ναμη γινω συνταξιουχος φοιτητης πρεπει να την παρω μονος μου...Οχι να με πιασει απο το χερακι το παν/μιο.Ουτε να με απειλησει.Επισης...Εχω ακουσει να λενε παιδια που βγαζουν το ΕΜΠ στα 8 και στα 7 αιωνιους.Ρε φιλε ξερεις μηπως τι ζορια τραβαγε αυτος;δε λεω μπορει να κωλοβαραγε.Αλλα σου λεω...την περιπτωση ταυτοχρονα να δουλευει τι σκεφτηκες;να εχασε καποιον δικο του μηπως;
Απο τη στιγμη που αυτο το παιδι μπηκε μεσα σημαινει οτι μεσα κατι χαλασε...το ενδεχομενο να μην του προσφερει η σχολη κινητρα το σκεφτηκαμε;
User avatar
Don Molina
Praetorian
Praetorian
Posts: 757
Joined: Wed Jan 20, 2010 11:11 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male
Location: Outer Heaven

Re: Προαναγγελία αλλαγών στο εκπαιδευτικό σύστημα.

Post by Don Molina »

Enositis21 wrote:Κλα ας μην θιξω τους Ελληνες του εξωτερικου που μπαινουν ΑΠΘ με 10 στην εκθεση..

Δίκιο έχεις γενικά αλλά η έκθεση που κολλάει?

Εγώ 13 έγραψα και μπήκα με σειρά :lol:
Engineering is to physics and math what sex is to masturbation
User avatar
Enositis
Praetorian
Praetorian
Posts: 3714
Joined: Wed Sep 22, 2010 11:47 pm
Σχολή: Ναυπηγός
Gender: Male

Re: Προαναγγελία αλλαγών στο εκπαιδευτικό σύστημα.

Post by Enositis »

Οχι δεν καταλαβες...δινουν ΜΟΝΟ εκθεση και χρειαζεται απλα να γραψουν πανω απο 10...
Post Reply

Return to “Τα Πολυτεχνειακά”