Ο ρόλος του Staff

Βοηθήστε μας να κάνουμε το e-polytexneio ακόμα καλύτερο!
Forum rules
Σας υπενθυμίζουμε να μην δημοσιεύετε μηνύματα σε greeklish ή συνεχή ΚΕΦΑΛΑΙΑ! Τέτοια μηνύματα θα διαγράφονται.
Post Reply
User avatar
Kitharistas
Praetorian
Praetorian
Posts: 5760
Joined: Sun May 16, 2010 2:31 am
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male

Ο ρόλος του Staff

Post by Kitharistas »

Από τότε που έγινα moderator του forum των Μηχανολόγων έχω ακούσει πολλά ανακριβή πράγματα και γενικά αλλά και σε προσωπικό επίπεδο σχετικά με το site..
Γενικά ο κόσμος όχι αρκετά "παρεξηγημένη" άποψη για το staff του forum μας, αυτός είναι ο λόγος που ανοίγω το εν λόγω topic.. Σαφώς δεν είμαι ούτε ο πιο έμπειρος, ούτε ο πιο αρμόδιος αλλά πιστεύω πως μπορώ να ξεκαθαρίσω κάποια πράγματα και βέβαια μπορούν όλοι να πουν την γνώμη τους και κυρίως το υπόλοιπο staff να με διορθώσει ή να με συμπληρώσει όπου χρειαστεί..
Λοιπόν σήμερα άκουσα διάφορα.. όπως για παράδειγμα ποια είναι τα κριτήρια που αποδεχόμαστε κόσμο στο site και αν τους δεχόμαστε όλους.. Η απάντηση είναι ότι όλοι γράφονται αυτόματα από το σύστημα (αν ακολουθήσουν σωστά τα βήματα, μιας και αρκετοί το βρίσκουν δύσκολο)..
Επίσης σήμερα άκουσα ένα άλλο κορυφαίο, αυτό που κυρίως μου έδωσε το έναυσμα να ανοίξω το συγκεκριμένο topic, συγκεκριμένα: "Δεν θα μπεις στο μάθημα? Δεν έχεις χρέος ως e-polytexneio να κρατήσεις σημειώσεις?" Καταρχήν το ότι είμαι μέλος του staff του e-polytexneio δεν με κάνει e-polytexneio.. Επίσης κανένας μα κανένας, είτε είναι μέλος του staff είτε απλός seeder δεν έχει χρέος να ανεβάσει κάτι.. Βοηθάμε γιατί πιστεύουμε πως αυτό είναι το σωστότερο και πιστέψτε με κανένας μας δεν έχει κάποιο όφελος από ότι κάνει εδώ μέσα, ότι κάνουμε το κάνουμε με μεράκι και πρόθεση να βοηθήσουμε και να κάνουμε αυτό το μπουρδέλο πιο φιλικό.. Το μόνο ίσως χρέος του staff ως προς το site είναι να κοιτάμε να εφαρμόζονται κάποιοι απλοί κανόνες ώστε να συνεχιστεί η ορθή χρήση του forum από τους χρήστες και να διατηρήσεις το υψηλό (κατά την γνώμη μου επίπεδο) που δυστυχώς δεν έχουν άλλα forum σχολών του πολυτεχνείου (και σαφώς ούτε κάποιες απομιμήσεις ;) )
Το εν λόγω topic δεν έχει ως σκοπό ούτε να "κράξει" όσους λένε κάποια πράγματα που δεν ισχύουν, ούτε να "στοχεύσει" άτομα που έχουν μιλήσει μαζί μου, μιας και δεν ανέφερα τίποτα που να οδηγεί σε αυτά.. Όπως προείπα άνοιξα το εν λόγω topic για να λύσω κάποια θέματα που, πιθανόν, είναι δυσνόητα για κάποιους και απλά θέλησα να γίνει ξεκάθαρο..
Μην ντραπείτε να ρωτήσετε ότι απορία έχετε, όσο χαζή κι αν σας φαίνεται.. Όσοι δουλεύουμε για αυτό το forum το κάνουμε επειδή το γουστάρουμε και σίγουρα δεν δαγκώνουμε..

Εντελώς φιλικά,
Kitharistas
Rock on buddies...
User avatar
Λakedaimonas
Praetorian
Praetorian
Posts: 2086
Joined: Thu Jan 21, 2010 1:17 am
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male

Re: Ο ρόλος του Staff

Post by Λakedaimonas »

LoL άκουσες τέτοια πράγματα?!

Δεν ξέρω τι να πω ρε συ μάλλον αυτό που κάνουμε εδώ μέσα το κάνουμε τόσο καλά που δίνουμε την εντύπωση πως είμαστε εργαζόμενοι.

Ξέρω γω?

Στο κάτω κάτω δεν είναι μόνο το staff που αποτελεί το e-polytexneio είναι και όλοι οι χρήστες του που γράφουν σε αυτό αλλιώς αν e-polytexneio=moderators,admins κλπ τότε θα καταλήγαμε ένα "blog" που θα γράφαμε 3-4 άτομα.
Introduce a little anarchy. Upset the established order and everything becomes chaos. I’m an agent of chaos. Oh, and you know the thing about chaos? It’s fair.
e-polytexneio.gr forum ntua all hail ntua
User avatar
notorius
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 141
Joined: Sat Jan 23, 2010 2:02 pm
Σχολή: Μηχανολόγος

Re: Ο ρόλος του Staff

Post by notorius »

αυτο που βλεπω εγω ειναι 1243 μελη σ αυτο το φορουμ..πολυς κοσμος ρε παιδια....οταν γραφτηκα αρχικα σ αυτο το φορουμ πριν απο σχεδον 2,5 χρονια τα πραγματα ηταν αλλιως...καποιοι απ το staff ηταν γνωστοι μου ή τουλαχιστον φατσικα τους ηξερα και γενικα η ολη κοινοτητα ηταν αρκετα πιο κλειστη (με την καλη εννοια) και η φαση πιο οικογενειακη...και αυτα τα λεω εγω που ποτε δεν ημουν μελος της κεντρικης ''παρεας'' που ουσιαστικα ετρεχε το φορουμ, ουτε πριν το κλεισιμο ουτε μετα....και για να μην παρεξηγηθω, το φορουμ μ αρεσει περισσοτερο σ αυτην του τη μορφη...αλλα ας ερθουμε στο δια ταυτα...

φιλε κιθαριστα εισαι μελος ενος staff που σ αυτη την φαση του φορουμ εχει περισσοτερες αρμοδιοτητες και υποχρεωσεις (ποσοτικα) απ οτι ειχαν παλλιοτερα τα παιδια που ηταν στη θεση σου...και επειδη εκτος απ το πολυτεχνειο ειμαι μελος και σ αλλα φορουμ μπορω να σε διαβεβαιωσω οτι ο κανιβαλλισμος μολις ξεκινησε....οσο αυξανεται ο κοσμος εδω μεσα θα παρατηρησεις κι αλλα φαινομενα τετοιων συμπεριφορων οπως αυτες που ανεφερες και ισως ακομα χειροτερων...ολο και περισοοτεροι θα απαιτουν και ο αριθμος αυτων που προσφερουν θα παραμενει σταθερος....δυστυχως η πειρα μου αυτο εχει δειξει...μακαρι να βγω λαθος....

η φετινη χρονια ειναι πολη σημαντικη για το φορουμ γιατι το ετος που μπηκε ειναι το πρωτο που ειχε τη δυνατοτητα να ερθει σε επαφη τοσο γρηγορα μ αυτο και να το χρησιμοποιησει...στο τελος αυτου του εξαμηνου θα γινει το ταμειο πιστευω...και σ αυτο το διαστημα πρεπει τα παιδια του staff να κανουν υπομονη και κυριως να τηρησουν την γραμμη που εχουν αποφασισει να χαραξουν χωρις παρεκλισεις γιατι αλλιως θα γινει χαοτικη η κατασταση...
User avatar
eΝy
Community Founder
Community Founder
Posts: 6260
Joined: Mon Jan 18, 2010 12:07 pm
Gender: Male

Re: Ο ρόλος του Staff

Post by eΝy »

Παιδιά στο χέρι σας είναι να αυξήσετε την in real life επαφή σας και έτσι αντί να αποτελείτε μία ιντερνετική περσόνα, να σας βλέπουν σαν έναν καθημερινό φίλο με κάποιες επιπλέον αρμοδιότητες. Υπάρχει βαθύτερη φιλοσοφία πίσω από την σχεδιαστική επιλογή να γραφόμαστε με τα mc μας. Δεν το έκανα από βίτσιο για να βλέπω τον κόσμο να παιδεύεται να γραφτεί. Το έκανα για να μπορούμε να επικοινωνούμε σαν άνθρωποι και όχι σαν usernames.

Τα πάντα είναι θέμα διαπροσωπικής επαφής. Όσο ήμουν active διαχειριστής, όσοι ήταν μέχρι και τρία έτη μικρότεροι με γνώριζαν προσωπικά, δεν ήμουν κανένας εξαφανισμένος webmaster χαμένος στο pc του. Οπότε όποιος ήθελε κάτι ερχόταν και με έβρισκε προσωπικά.

Το έγραψα και αλλού: Σ αυτό το forum έχουμε όνομα, πρόσωπο και ταυτότητα. Δεν είμαστε ούτε καμμένοι μπλιμπλικάδες ούτε keyboard jokeys που αντλούν ζωή από μία ψεύτικη ιντερνετική περσόνα. Όταν ο άλλος σε βλέπει ως πρόσωπο, αρχίζει να σου συμπεριφέρεται και ως πρόσωπο.

Οπότε κοίτα να γνωριστείς σε πρώτη φάση με όλα τα παιδιά του έτους σου, να τους δώσεις να καταλάβουν τι ακριβώς κάνεις, και θα σου λυθούν αυτομάτως αυτά τα ζητήματα.
Mechanical Engineering NTUA, 2010
MTEC ETH Zurich, 2013
Founder: https://polytexneio.gr
Founder: https://globalprep.gr
Post Reply

Return to “Λειτουργία & Feedback για την Ιστοσελίδα”