Εξεταστική Σεπτεμβρίου 2011

Ανακοινώσεις, συζητήσεις και προβληματισμοί που αφορούν το Πολυτεχνείο γενικότερα.
Forum rules
Σας υπενθυμίζουμε να μην δημοσιεύετε μηνύματα σε greeklish ή συνεχή ΚΕΦΑΛΑΙΑ! Τέτοια μηνύματα θα διαγράφονται.
User avatar
elitis
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 234
Joined: Sun Feb 21, 2010 5:49 pm

Re: Εξεταστική Σεπτεμβρίου 2011

Post by elitis »

Τα μαθήματα της Δευτέρας και της Τρίτης θεωρείτε ότι είναι πιο πιθανό να πάνε την τελευταία βδομάδα(δλδ αρχές Οκτώβρη) ή μπορεί
να τα βάλουν και εμβόλιμα μέσα στην εξεταστική μια τυχαία μερα?
User avatar
Adramelch
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 1730
Joined: Sun Jan 24, 2010 3:31 am
Σχολή: Υπ. Διδάκτορας
Gender: Male
Location: Βαρκελώνη

Re: Εξεταστική Σεπτεμβρίου 2011

Post by Adramelch »

elitis wrote:Τα μαθήματα της Δευτέρας και της Τρίτης θεωρείτε ότι είναι πιο πιθανό να πάνε την τελευταία βδομάδα(δλδ αρχές Οκτώβρη) ή μπορεί
να τα βάλουν και εμβόλιμα μέσα στην εξεταστική μια τυχαία μερα?
Δεν νομίζω αφού το πρόγραμμα είναι full τις περισσότερες μέρες.
I'm a horny engineer Leonard. I never joke about maths or sex.
electron
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 240
Joined: Fri Jan 22, 2010 5:33 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Female

Re: Εξεταστική Σεπτεμβρίου 2011

Post by electron »

Τα μαθηματα Δευτερας Τριτης ειναι το θεμα ???? Ή οπως φαινεται ολη η επομενη βδομαδα ?
Διάτανος
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 1607
Joined: Wed Jan 20, 2010 10:14 pm
Gender: Male

Re: Εξεταστική Σεπτεμβρίου 2011

Post by Διάτανος »

παιδιά όχι άλλη κινδυνολογία σας παρακαλώ.η εξεταστική δεν νομίζω να χαθεί
“The oldest and strongest emotion of mankind is fear, and the oldest and strongest kind of fear is fear of the unknown”
electron
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 240
Joined: Fri Jan 22, 2010 5:33 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Female

Re: Εξεταστική Σεπτεμβρίου 2011

Post by electron »

Μα δεν ειναι κινδυνολογια. Δεν εξαρταται απο το τι πιστευεις εσυ ή απο το τι πιστευω εγω. Εξαρταται απο το κατα ποσο θα προτεινεται και ψηφιζεται καταληψη. Αν εννοει οσα λεει η συντονιστικη επιτροπη καταληψης, δεν υποχωρει, δεν ειναι προθυμη για συναινεση. Απο την αλλη η Διαμαντοπουλου δεν παιρνει πισω το νομο. Δεν καταλαβαινω γιατι το σεναριο σου φαινεται τοσο εξωπραγματικο... στο παρελθον παντως εχουν δοθει διπλες και τριπλες εξεταστικες. Εξαρταται τι εννοουμε οταν λεμε "χαθει", ισως. Η μεταφορα μπορει να μη θεωρειται "χασιμο". Αν γινεται μεταφορα της εξεταστικης του Σεπτεμβρη.
*Εκτος αν υπαρχει περιπτωση οι παραταξεις να αφησουν τα περι αγωνα διαρκειας κατα μερος... δεν ξερω.
User avatar
Kitharistas
Praetorian
Praetorian
Posts: 5760
Joined: Sun May 16, 2010 2:31 am
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male

Re: Εξεταστική Σεπτεμβρίου 2011

Post by Kitharistas »

http://www.ntua.gr/announcements/rector ... 2-9-11.pdf

η απόφαση της χθεσινής συνέλευσης των πρυτάνεων.. νομίζω το "ζουμί" βρίσκεται στην τελευταία παράγραφο..
Η  Σύνοδος  καλεί  τα  πανεπιστημιακά  όργανα  να  αναλάβουν  πρωτοβουλίες  και 
να  διαμορφώσουν  τις  προϋποθέσεις  ακαδημαϊκής  και  δημοκρατικής  λειτουργίας  των 
ΑΕΙ, ώστε να διασφαλισθούν Πανεπιστήμια ανοιχτά στην υπηρεσία της κοινωνίας.
άρα μ'αυτό αποφασίζουν να λειτουργήσουμε κανονικά? (i assume..)
Rock on buddies...
User avatar
katsanetrino
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 350
Joined: Wed Oct 20, 2010 8:28 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male
Location: Inside Satrapy

Re: Εξεταστική Σεπτεμβρίου 2011

Post by katsanetrino »

Kitharistas wrote:http://www.ntua.gr/announcements/rector ... 2-9-11.pdf

η απόφαση της χθεσινής συνέλευσης των πρυτάνεων.. νομίζω το "ζουμί" βρίσκεται στην τελευταία παράγραφο..
Η  Σύνοδος  καλεί  τα  πανεπιστημιακά  όργανα  να  αναλάβουν  πρωτοβουλίες  και 
να  διαμορφώσουν  τις  προϋποθέσεις  ακαδημαϊκής  και  δημοκρατικής  λειτουργίας  των 
ΑΕΙ, ώστε να διασφαλισθούν Πανεπιστήμια ανοιχτά στην υπηρεσία της κοινωνίας.
άρα μ'αυτό αποφασίζουν να λειτουργήσουμε κανονικά? (i assume..)
Αυτή είναι η μια όψη του ζητήματος. Σύμφωνα με την άλλη ο νέος νόμος υποβαθμίζει τα "ανοιχτά στην υπηρεσία της κοινωνίας" πανεπιστήμια οπότε καλούνται τα πανεπιστημιακά όργανα να δράσουν όπως νομίζουν αυτά καλύτερα. Όπως και να έχει λίγη σημασία έχει αυτή η ανακοίνωση μπροστά στη ΓΣ της Τρίτης.
DeterministiC OR StochastiC
User avatar
dpunis
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 486
Joined: Wed Apr 14, 2010 8:50 pm
Σχολή: Μηχανολόγος

Re: Εξεταστική Σεπτεμβρίου 2011

Post by dpunis »

Πριν δυο χιλιάδες χρόνια(κατά πολλούς) ο Πιλάτος είπε μια φράση... "Νίπτω τας χείρας μου"
Οι αποφάσεις τις συνόδου είναι τόσο καλά γραμμένες που δεν μπορείς να καταλάβεις ποια είναι τελικά η στάση των πρυτάνεων απέναντι στο νόμο και τις καταλήψεις. It's all about politics.
Όπως και να έχει λίγη σημασία έχει αυτή η ανακοίνωση μπροστά στη ΓΣ της Τρίτης.
Αυτό που έχει σημασία μπροστά στη ΓΣ της τρίτης είναι ότι καλούμαστε να κάνουμε κατάληψη, να απολέσουμε το δικαίωμα μας στην ακαδημαϊκή εκπαίδευση, για διεκδικήσεις συναισθηματικού περιεχομένου με μαύρους λύκους και κοκκινοσκουφίτσες. Λυπάμαι αλλά αυτό προσβάλει τη νοημοσύνη μου σαν σπουδαστή σε σχολή θετικών επιστημών. 1+1 κάνει 2. Ή τεκμηριώνουμε γιατί πρέπει να αντισταθούμε στο νέο νόμο ή τον αποδεχόμαστε. Οι κακοί λύκοι ας μείνουν εκεί που τους αρμόζει. Στα παραμυθάκια για νήπια.
Last edited by dpunis on Sat Sep 03, 2011 2:19 pm, edited 1 time in total.
User avatar
Kitharistas
Praetorian
Praetorian
Posts: 5760
Joined: Sun May 16, 2010 2:31 am
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male

Re: Εξεταστική Σεπτεμβρίου 2011

Post by Kitharistas »

ισχύει.. αλλά το "δημοκρατική λειτουργία" δεν νομίζω ότι συμπεριλαμβάνει κατάληψη (που στην τελική είναι και παράνομη)
Rock on buddies...
User avatar
katsanetrino
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 350
Joined: Wed Oct 20, 2010 8:28 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male
Location: Inside Satrapy

Re: Εξεταστική Σεπτεμβρίου 2011

Post by katsanetrino »

Kitharistas wrote:ισχύει.. αλλά το "δημοκρατική λειτουργία" δεν νομίζω ότι συμπεριλαμβάνει κατάληψη (που στην τελική είναι και παράνομη)
Επειδή ακριβώς είναι παράνομη δεν υπάρχει περίπτωση να βγουν και να πουν "εμείς συμφωνούμε με αυτή".
Και πέρα από αυτό έστω ότι μερικοί θα έλεγαν κάτι τέτοιο, πώς μετά θα έβγαινε ομόφωνη απόφαση για να δείξουν συνοχή;
Βγάζουν λοιπόν μια διττή ανακοίνωση και ρίχνουν το μπαλάκι στους φοιτητές, όπως υποτίθεται ότι έγινε και την προηγούμενη εβδομάδα με την απόφαση της συγκλήτου(και καλά μας έδιναν χρόνο να αποφασίσουμε). Πλήρης αποποίηση ευθυνών.
dpunis wrote: Ή τεκμηριώνουμε γιατί πρέπει να αντισταθούμε στο νέο νόμο ή τον αποδεχόμαστε.
Έχεις απόλυτο δίκαιο ως προς αυτό αλλά δε συμφωνείς ότι αυτή η τεκμηρίωση πρέπει να γίνει στη ΓΣ και όχι για μια ακόμη φορά στο forum;
DeterministiC OR StochastiC
Post Reply

Return to “Τα Πολυτεχνειακά”