Θα πάρουμε φέτος πάσο?

Ανακοινώσεις, συζητήσεις και προβληματισμοί που αφορούν το Πολυτεχνείο γενικότερα.
Forum rules
Σας υπενθυμίζουμε να μην δημοσιεύετε μηνύματα σε greeklish ή συνεχή ΚΕΦΑΛΑΙΑ! Τέτοια μηνύματα θα διαγράφονται.
User avatar
liakoskotsi
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 1672
Joined: Thu Mar 10, 2011 7:24 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male
Location: near kage's hidden village

Re: Θα πάρουμε φέτος πάσο?

Post by liakoskotsi »

cornerstone wrote:
liakoskotsi wrote:βεβαιωση εγγραφης?? δηλαδη?
Δηλ παίρνοντας μια βεβαίωση απ' τη γραμματεία ότι ανήκεις στο τάδε εξάμηνο, πιστοποιείται το γεγονός ότι είσαι φοιτητής. Πρακτικά ισοδυναμεί με πάσο αυτή η βεβαίωση. Και εγώ βεβαίωση κουβαλάω μαζί μου μέχρι να εδεήσουν να μου κάνουν δεκτή την αίτηση για το πάσο μου...
αα ωραια... ναι γιατι απο οτι φαινεται το πασο θα μας το φερει ο αγιος βασιλης...
Wise Man wrote:Όχι 'κάποια' γυναίκα. Η μία και μοναδική. Ο σωστός άνδρας φυλάει το λουλουδάκι του για μια ξεχωριστή ψυχή που βρίσκεται κάπου εκεί έξω και τον ψάχνει.
User avatar
castiel
Praetorian
Praetorian
Posts: 6466
Joined: Tue Oct 05, 2010 8:08 pm
Σχολή: Ναυπηγός
Gender: Male
Location: 501 Not Implemented

Re: Θα πάρουμε φέτος πάσο?

Post by castiel »

αν μπείτε στις ανακοινωσεις της πρυτανείας, έχει στείλει μια ανακοίνωση το υπουργείο για την επιτάχυνση των διαδικασιών έγκρισης και μετά αναλυτικά το ποσοστό των αιτησεων και εγκρίσεων που έχει πραγματοποιηθεί σε κάθε σχολή...
στους μηχανολόγους έχουν εγκριθεί μέχρι τώρα μόλις το 15% αν είδα καλά!!
Now dance, fucker, dance | Man, I never had a chance | And no one even knew | It was really only you
And now you'll lead the way | Show the light of day | Nice work you did | You're gonna go far, kid..


___P.S.___

Έβαλε ο Θεός σημάδι
παλικάρι στα Σφακιά
κι ο πατέρας του στον Άδη
άκουσε μια τουφεκιά.
User avatar
cornerstone
Naval Seeder
Naval Seeder
Posts: 1242
Joined: Mon Oct 03, 2011 1:14 am
Σχολή: Ναυπηγός
Gender: Female

Re: Θα πάρουμε φέτος πάσο?

Post by cornerstone »

castiel wrote:αν μπείτε στις ανακοινωσεις της πρυτανείας, έχει στείλει μια ανακοίνωση το υπουργείο για την επιτάχυνση των διαδικασιών έγκρισης και μετά αναλυτικά το ποσοστό των αιτησεων και εγκρίσεων που έχει πραγματοποιηθεί σε κάθε σχολή...
στους μηχανολόγους έχουν εγκριθεί μέχρι τώρα μόλις το 15% αν είδα καλά!!
Ναι, όντως το ποσοστό των μηχανολόγων είναι πολύ μικρό, αλλά έχουν οριστικοποιήσει την αίτηση μόνο 485, και απ' αυτούς έχουν εγκριθεί οι 77. Πολύ λίγοι επί του συνόλου των μηχανολόγων.Μάλλον επειδή δεν έχουν εγγραφεί στο τρέχον εξάμηνο, όμως και η γραμματεία τους είναι πάρα πολύ αργή...Δλδ τι θα κάνει όταν θα πλακώσουν όλοι σε λίγο;
Εμείς οι Ναυπηγοί είμαστε σε λίγο καλύτερη μοίρα. Έχουν οριστικοποιήσει 202 και έχουν εγκριθεί οι 157. Πόσοι είναι συνολικά οι Ναυπηγοί; Εμένα πάντως σήμερα μου έστειλαν mail να πάω απ' το γερμανό, να σκάσω 2,46 (το 0.46 είναι το Φ.Π.Α. ;;;-αν δε ζητ΄σω απόδειξη, τό παίρνω και με 2;;) και να το πάρω, έχοντας κάνει αίτηση απ΄τις 13/10. Ε δεν άργησαν και τόσο, θα έρθει και τον υπολοίπων κάποια στιγμή, αλλά λογικά πρέπει να επιταχυνθούν οι διαδικασίες σ' όλο το ΕΜΠ - έχει απ' τα χαμηλότερα ποσοστά- και να δωθεί και άλλη παράταση στα μέσα...Αυτά...
Engineering pervades everything...
It's how to take very complex systems and break them down into nice,tight, abstract parts...
Engineering is for people who want to change the world
User avatar
SlasherG
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 2526
Joined: Sat Nov 13, 2010 12:39 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male
Location: Somewhere I Belong

Re: Θα πάρουμε φέτος πάσο?

Post by SlasherG »

cornerstone wrote:...να πάω απ' το γερμανό, να σκάσω 2,46 (το 0.46 είναι το Φ.Π.Α. ;;;-αν δε ζητ΄σω απόδειξη, τό παίρνω και με 2;;) και να το πάρω, έχοντας κάνει αίτηση απ΄τις 13/10. Ε δεν άργησαν και τόσο...
Θα έλεγα πως ναι, τα 0,46€ είναι φπα, αλλιώς είναι τρομερή σύμπτωση. Πήγαινε όμως και ζήτα τους ως ρέστα τα 4 λεπτά, ή δώσε τους 2,51€ να σου δώσουν πίσω τάληρο. Γιατί είναι εύκολος τρόπος να σε κλέψουν, κι ειδικά αν αναλογιστείς από πόσους φοιτητές μπορούν να το κάνουν.

Από την άλλη, εγώ είχα κάνει αίτηση αρχές Οκτώβρη για πάσο, και δε μου έχει έρθει μέηλ ή τίποτα. Άρα μάλλον η γραμματεία μας στους Μηχανολόγους καθυστερεί/είναι καθυστερημένη.
Come ride with me
Through the veils of history
I'll show you how god
falls asleep on a job.


______________________________________________

First they ignore you, then they laugh at you, then they fight you, then you win
User avatar
castiel
Praetorian
Praetorian
Posts: 6466
Joined: Tue Oct 05, 2010 8:08 pm
Σχολή: Ναυπηγός
Gender: Male
Location: 501 Not Implemented

Re: Θα πάρουμε φέτος πάσο?

Post by castiel »

SlasherG wrote: Θα έλεγα πως ναι, τα 0,46€ είναι φπα, αλλιώς είναι τρομερή σύμπτωση. Πήγαινε όμως και ζήτα τους ως ρέστα τα 4 λεπτά, ή δώσε τους 2,51€ να σου δώσουν πίσω τάληρο. Γιατί είναι εύκολος τρόπος να σε κλέψουν, κι ειδικά αν αναλογιστείς από πόσους φοιτητές μπορούν να το κάνουν.
πάντως σε μένα και σε αρκετούς φίλους μου-που το πήραμε από το ίδιο μαγαζί- ζήτησαν 2.45 για να μην μπλέκουν με ρέστα 1 ή 2 λεπτά, η απόδειξη έγραφε 2.46.
και 5λεπτα ρέστα δίνουν γενικά τέτοια μαγαζιά, 1 και 2 είναι που δεν δίνουν. άλλα σου λένε στο ταμείο 20, ενώ γράφει 19.99 και άλλα σου λένε με ένα ηλίθιο χαμόγελο "¨Να σας χρωστάμε 1 λεπτό?"
Έκει είναι που θες να πεις "Όχι μωρή ηλίθια, να σου χρωστάω εγώ 23,99 € και να φύγω??" αλλά συγκρατιέσαι...
Now dance, fucker, dance | Man, I never had a chance | And no one even knew | It was really only you
And now you'll lead the way | Show the light of day | Nice work you did | You're gonna go far, kid..


___P.S.___

Έβαλε ο Θεός σημάδι
παλικάρι στα Σφακιά
κι ο πατέρας του στον Άδη
άκουσε μια τουφεκιά.
User avatar
SlasherG
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 2526
Joined: Sat Nov 13, 2010 12:39 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male
Location: Somewhere I Belong

Re: Θα πάρουμε φέτος πάσο?

Post by SlasherG »

castiel wrote:...σου λένε στο ταμείο 20, ενώ γράφει 19.99 και άλλα σου λένε με ένα ηλίθιο χαμόγελο "¨Να σας χρωστάμε 1 λεπτό?"
Έκει είναι που θες να πεις "Όχι μωρή ηλίθια, να σου χρωστάω εγώ 23,99 € και να φύγω??" αλλά συγκρατιέσαι...
Image
Come ride with me
Through the veils of history
I'll show you how god
falls asleep on a job.


______________________________________________

First they ignore you, then they laugh at you, then they fight you, then you win
User avatar
kage21
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 2113
Joined: Sun Nov 28, 2010 12:28 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male
Location: Hidden village in the New World

Re: Θα πάρουμε φέτος πάσο?

Post by kage21 »

Εμενα παλι μια βδομαδα πηρε να εγκριθει απο τη γραμματεια...μαλιστα εκανα νωρις δηλωση και πρεπει να εχω κλεισει 2 βδομαδες που το εχω...επισης που εδωσαν και τα 4 λεπτα ρεστα...αν και στην αρχη το σκεφτοταν...
Tomorrow will take us away
Far from home
No one will ever know our names
But the bards' songs will remain...
User avatar
liakoskotsi
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 1672
Joined: Thu Mar 10, 2011 7:24 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male
Location: near kage's hidden village

Re: Θα πάρουμε φέτος πάσο?

Post by liakoskotsi »

kage21 wrote:Εμενα παλι μια βδομαδα πηρε να εγκριθει απο τη γραμματεια...μαλιστα εκανα νωρις δηλωση και πρεπει να εχω κλεισει 2 βδομαδες που το εχω...επισης που εδωσαν και τα 4 λεπτα ρεστα...αν και στην αρχη το σκεφτοταν...
λακι γιου :P
Wise Man wrote:Όχι 'κάποια' γυναίκα. Η μία και μοναδική. Ο σωστός άνδρας φυλάει το λουλουδάκι του για μια ξεχωριστή ψυχή που βρίσκεται κάπου εκεί έξω και τον ψάχνει.
User avatar
cornerstone
Naval Seeder
Naval Seeder
Posts: 1242
Joined: Mon Oct 03, 2011 1:14 am
Σχολή: Ναυπηγός
Gender: Female

Re: Θα πάρουμε φέτος πάσο?

Post by cornerstone »

kage21 wrote:...επισης που εδωσαν και τα 4 λεπτα ρεστα...αν και στην αρχη το σκεφτοταν...
Στο γερμανό που πήγα να το πάρω σήμερα, 2,5 ευρώ σου έλεγε η πωλήτρια. 3 παιδιά μπροστά μου στην ουρά τα πλήρωσαν και δεν είπαν τίποτα. Αλλά εγώ από περιέργεια και μόνο, τη ρώτησα γιατί και θίχτηκε.Δεν είναι για τα 4 λεπτά, αλλά για το γαμώτο της νοοτροπίας τους...
Engineering pervades everything...
It's how to take very complex systems and break them down into nice,tight, abstract parts...
Engineering is for people who want to change the world
User avatar
who
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 1369
Joined: Thu Jul 01, 2010 6:48 am
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male

Re: Θα πάρουμε φέτος πάσο?

Post by who »

Επειδή δεν έχω πάρει ακόμα το πάσο, και επειδή κι εγώ, όπως και αρκετοί άλλοι, δεν έχω να δίνω 3-4 ευρώ καθημερινά σε μετακινήσεις, σήμερα ρώτησα σ' ένα εκδοτήριο στο μετρό, και η κοπέλα που ήταν εκεί, μου απάντησε ότι μέχρι να εκδοθούν τα πάσο, μπορεί κάποιος να βγάλει μηνιαία κάρτα απεριορίστων με μια βεβαίωση από την γραμματεία. Ψάξτε το όσοι καίγεστε.
"First comes smiles, then lies. Last is gunfire."

Roland Deschain of Gilead
Post Reply

Return to “Τα Πολυτεχνειακά”