Γ.Σ. Μηχανολόγων Τρίτη 20/09/2011

Γενικές Συνελεύσεις και Ανακοινώσεις της Γραμματείας
Forum rules
Σας υπενθυμίζουμε να μην δημοσιεύετε μηνύματα σε greeklish ή συνεχή ΚΕΦΑΛΑΙΑ! Τέτοια μηνύματα θα διαγράφονται.
Locked
User avatar
ShadowMech
Praetorian
Praetorian
Posts: 2118
Joined: Thu Jan 21, 2010 11:20 am

Re: Γ.Σ. Μηχανολόγων Τρίτη 20/09/2011

Post by ShadowMech »

Καλημερα παιδια!

Εχω να πω αρκετα πραγματα και σκεφτομαι πως να το οργανωσω :P

Για το φοιτητικο κινημα:
Παιδες, οταν καποιος σας ρωταει για ΛΥΣΕΙΣ μην αραδιαζετε ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ. Τα προβληματα τα ξερουμε ολοι, και λιγο-πολυ συμφωνουμε. Οταν λοιπον ολοι βλεπουμε τα προβληματα εχετε αναρωτηθει ΠΟΤΕ για τοσοι ΛΙΓΟΙ σας ακολουθουν στις δρασεις σας? Η απαντηση ειναι απλουστατη: Γιατι ΔΕΝ πειθετε. Γιατι εχετε βαλει ενα πανυψηλο στοχο, την αλλαγη ολης της κοινωνιας και τη λειτουργια της με αλλα προτυπα. Και για αυτο το στοχο θα περιμενε κανεις να δει μια σοβαρη οργανωση, να δει ωριμοτητα, αποψεις, προγραμμα. Αντιθετα βλεπει μια χαβρα που απλα φωναζει συνθηματα στους δρομους και κλεινει σχολες. Ο κοσμος ΔΕΝ ΣΑΣ ΕΜΠΙΣΤΕΥΕΤΑΙ για να ταχτει μαζι σας και να παλεψει απο κοινου, δεν πιστευει οτι το κινημα, στη μορφη και τη καταντια που ειναι, μπορει να φερει καμια αλλαγη. Ειναι το κινημα της αποψης-κασετας, του λαϊκισμου τυπου "θα καειτε στη κολαση" ή του "η δημοσια παιδεια τελειωσε", ειναι το κινημα των 310 καταληψεων με 1000 ατομα στη πορεια. Και οι θεωριες περι λουμπεν προλεταριατου ειναι καλες μεχρι ενα σημειο, απο κει και περα γινονται απλα ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΙΑ για τη μικρη απηχηση, γιατι δεν ΘΕΛΕΤΕ να παραδεχτειτε την αδυναμια σας.
Και εγω στο πρωτο ετος ημουν μαζι σας. Δε βρεθηκα τυχαια πλεον στο πεμπτο απεναντι σας, τα πραγματα που ειδα με εκαναν να αλλαξω σταση.

Χτες ο συναδελφος των ΕΑΑΚ απαριθμησε με μεγαλη περιφανεια τα νομοσχεδια για την παιδεια που εχουν αποσυρθει τις τελευταιες δεκαετιες. Η διαφορα μου ειναι μια και ουσιαστικη: Εγω θα ντρεπομουν. Θα ντρεπομουν γιατι καθε τετοια κινητοποιηση, καθε τετοια απλη αποσυρση ηταν και μια ΧΑΜΕΝΗ ευκαιρια για το φοιτητικο κινημα να προβαλει τις δικες του (ρεαλιστικες) λυσεις, ηταν μια χαμενη ευκαιρια να αλλαξει το πανεπιστημιο προς τη κατευθυνση που ΕΜΕΙΣ θελουμε.

Για τη χτεσινη συνελευση:
Καταρχην να ζητησω συγνωμη απο ολους εσας που προσπαθησα να αντιπροσωπευσω, επειδη μπηκα στη διαδικασια να δειξω οτι ο νομος αυτος δεν ειναι το τελος του κοσμου, και προσπαθησα να ενημερωσω για καποια σημεια πανω στα οποια γινεται πανηγυρι ανακριβειας. Ηταν εντελως ματαιο.
Το σημειο που ντραπηκα πιο πολυ ηταν η απαντηση στην ερωτηση του Χαρη... Το παιδι ανεφερε με ειλικρινεια το οικονομικο θεμα που εχει αυτος, και πολλα αλλα παιδια απο την επαρχια, και του τη πεσανε με εκφρασεις του στυλ "εχεις δουλεψει ποτε??? αν δεν εχεις δουλεψει να μη μιλας και να μη κρινεις" Ντροπη πραγματικα στον συναδελφο(.....) που προσεβαλε ετσι εναν αλλο σε κατι τοσο προσωπικο και χωρις να τον εχει προκαλεσει. Και στη τελικη για εναν επιμελη φοιτητη η φοιτηση στο πολυτεχνειο ειναι δουλεια πληρους απασχολησης. Αν καποιοι το κανουν εξεταστικο κεντρο και εχουν την ανεση χρονου να δουλευουν οκ. Αλλα μη περιφανευονται κιολας... Το παιδι ειναι 1ο ετος, αμα φτασει στο ετος σου μαγκακο μου και χρωσταει ακομα ισως πιασει κ αυτος δουλεια.

(ασχετο, αλλα τρελο γελιο η ομοφωνη διορθωση "ΣΤΗ μια!")

Τα περι αντιγραφης της ΔΑΠ ηταν πραγματικα τοσο χαζο... Το τι θα εγραφε το πλαισιο ηταν αναρτημενο δημοσια εδω και μερες στο φορουμ. Πιο πιθανο ειναι αν το δουμε με τα δεδομενα η ΔΑΠ να αντεγραψε τις προτασεις στις οποιες ειχε μια χαρα προσβαση παρα το αντιθετο. Και αν ντρεπεται τοσο για την παραταξη που αντιπροσωπευει που το δαπ νδφκ επρεπε να ειναι απλα με bold καπου στη μεση του πλαισιου τοτε γιατι κατεβασε πλαισιο και δεν ηρθε να ψηφισει το δικο μας, αφου αλλωστε εχει τοσο παρομοιες προτασεις? Βλακειες φοιτητοβοσκων...

Για αυτους που ψηφιζουν στη συνελευση
Ειδα χτες παιδια που ξερω προσωπικα, και ξερω οτι δεν εχουν κατεβει ουτε σε μια πορεια να ψηφιζουν καταληψη...
Και με αφορμη αυτο να πω το εξης απλο: Ρε παιδια υποστηριξτε με τις ΠΡΑΞΕΙΣ σας αυτο που ψηφιζετε, αλλιως μην ψηφισετε.

Αν δε σκοπευετε να κατεβειτε στις πορειες, στην καταληψη, στις συνελευσεις της συντονιστικης επιτροπης τοτε ρε παιδια μην ψηφισετε καταληψη! Αφηστε αυτους που πραγματικα θελουν, να δωσουν την εξεταστικη τους!
Και για να ειμαι δικαιος, αν δε σκοπευετε να ασχοληθειτε σοβαρα με την εξεταστικη και με τη σχολη γενικα, και θελετε απλα "να τη σπασετε" στα ΕΑΑΚ τοτε μην ψηφισετε ανεξαρτητο ή οτι αλλο, και αφηστε τους αλλους να κανουν τον αγωνα τους οπως τον θεωρουν σωστο!

Αν δε σκοπευετε να κανετε τιποτα απο αυτα ε τι να πω ψηφιστε λευκο...

Μας λενε ολοι "η γενια τη αδιαφοριας", των πολλων φωνων και λιγων πραξεων. Ας μη τρεχουμε να τους επιβεβαιωσουμε σε καθε ευκαιρια...
Ρώτα οποιονδήποτε ευτυχισμένο άνθρωπο και δεν θα σου πει για συστήματα, πολιτικές, δυνάμεις, αριστερά, κεφάλαιο. Δεν θα σου πει τίποτα πέρα από το "ήξερα τι ήθελα".

The Don
User avatar
ShadowMech
Praetorian
Praetorian
Posts: 2118
Joined: Thu Jan 21, 2010 11:20 am

Re: Γ.Σ. Μηχανολόγων Τρίτη 20/09/2011

Post by ShadowMech »

30 χρόνια μετά :




-Μπαμπά, τί είναι άσυλο;


- Άσυλο είναι ένας δικαστικός όρος. Τον επικαλείται κάποιος που διώκεται για τις πολιτικές του απόψεις ή τις θρησκευτικές του πεποιθήσεις. Το άσυλο μπορεί να ισχύει και σε κάποιους συγκεκριμένους χώρους. Για παράδειγμα , στην αρχαιότητα ζητούσαν άσυλο μπροστά σε ναούς και βωμούς. Και σήμερα ακόμα, η εκκλησία θεωρείται άσυλο. Όταν ήμουν εγώ φοιτητής το άσυλο ίσχυε και στον πανεπιστημιακό χώρο, για να μένει ανεπηρέαστη η έρευνα και η επιστημονική σκέψη.


-Τώρα δεν ισχύει;


-Όχι, γι ' αυτό και τα πανεπιστήμια μπορούν και χρηματοδοτούνται από εταιρείες, που χειραγωγούν την έρευνα προς όφελος τους.


-Τί εννοείς;


-Για παράδειγμα, το Χημικό χρηματοδοτείται από την καπνοβιομηχανία Flip & Norris. Ταυτόχρονα εκδίδει αποτελέσματα ερευνών πάνω στη σύσταση του προϊόντος του χρηματοδότη, δηλαδή του τσιγάρου. Τί είδους αποτελέσματα λες να βγάζουν;


-Αυτό , όμως δεν είναι ανήθικο;


- Ακριβώς. Γιατί πλέον το πανεπιστήμιο, παύει να είναι φορέας στην υπηρεσία της κοινωνίας. Είναι ένα ερευνητικό κέντρο επί πληρωμή...


-Και αυτό ξεκίνησε όταν ήσουν φοιτητής;


-Ναι, με ένα νομοσχέδιο, όπου καταργούσε το άσυλο, τάχα επειδή έμπαιναν κάποιοι και έσπαγαν.


-Δεν συνέβαινε;


-Συνέβαινε, άλλα όχι στο βαθμό που ήθελαν να ισχυρίζονται. Το άσυλο ήταν μια Ελευθερία. Ο καθένας τη χρησιμοποιεί , όπως νομίζει. Και η ελευθερία λόγου μπορεί να ενοχλεί κάποιους. Τί σημαίνει αυτό;


-Καλά, και πως ο νόμος για την κατάργηση του ασύλου οδήγησε στον περιορισμό του πανεπιστημίου;


-Ο ίδιος νόμος έλεγε πως το πανεπιστήμιο θα πάψει να χρηματοδοτείται από το κράτος...


-Το χρηματοδοτούσε το κράτος; Ήταν ΔΩΡΕΑΝ;


-... ναι. Πλέον θα έπρεπε το πανεπιστήμιο να βρει πόρους μόνο του. Αυτό , σε συνδυασμό με την κατάργηση του ασύλου, έκανε το πανεπιστήμιο φερέφωνο του χρηματοδότη του.


-Μα καλά, ήταν δωρεάν; Δηλαδή για να μπεις δεν πλήρωνες;


-Όχι. Σε κανένα ελληνικό πανεπιστήμιο, δεν γινόταν αυτό που γίνεται σήμερα...


-Και γιατί πέρασαν ένα τέτοιο νόμο;


-Για να αναβαθμιστεί ο θεσμός του πανεπιστημίου.


-Με δουλεύεις;


-Κοίτα, η πολιτική εκδοχή ήταν ότι τα ΑΕΙ χρειάζονταν πόρους, που το κράτος δεν μπορούσε να δώσει και επειδή το άσυλο κακοχρησιμοποιόταν από κάποιους.


-Και πως τα προηγούμενα χρόνια το κράτος μπορούσε να αντεπεξέλθει;


-Είχαμε κρίση τότε.


-Κι άλλη ; Και όταν ήμουν στο γυμνάσιο είχαμε πάλι...


-Τί να γίνει...;


-Δεν καταλαβαίνω. Και οι φοιτητές πως το δέχτηκαν;


-Αντέδρασαν, με πορείες και καταλήψεις.


-Και;


-Και τίποτα. Τί λες να έγινε; Δεν βλέπεις πόσα δίνουμε σήμερα για το κολέγιο της αδερφής σου; Και πόσα, άραγε, θα δίνουμε για το δικό σου σε κάνα δυο χρόνια, αν καταφέρνουμε να τα δίνουμε...


- Καλά και πως το δεχτήκατε;


-Τί να σου πω, παιδί μου; Ήταν Σεπτέμβριος, είχαμε και εξεταστική... κάποιοι διαφωνούσαν με την ιδέα της κατάληψης...


-Καλά ρε πατέρα, και σταματήσατε να αντιδράτε σε αυτό το νόμο επειδή είχατε εξεταστική ή επειδή σας φαινόταν λάθος η κατάληψη;


-Σε κάποιους...


-Τί σε κάποιους μου λες; Και οι άλλοι τί κάνετε;


-Ηρέμησε, τί μπορούσαμε να κάνουμε;



-Να μην τους αφήσετε να το κάνουν. Μα καλά τι εγωιστικά κωλόπαιδα ήσασταν; Τί πάρτη σας μόνο σκεφτήκατε; Τα παιδιά σας πώς θα τα σπουδάσετε; Μετά λες για ' μένα και την αδερφή μου.


- Τα λες υπερβολικά.


-Δεν νομίζω. Πήγες σε δωρεάν πανεπιστήμιο;


-Ναι.


-Πλήρωσες για το πτυχίο σου ;


-Όχι.


-Οι καθηγητές σου είχαν πλήρη ελευθερία λόγου;


-Ναι.


-Η έρευνα σου χρειαζόταν καμιά "προέγκριση";


-Όχι.


-Μήπως, για τα θέματα του πανεπιστημίου σου αποφάσιζαν εξωπανεπιστημιακοί;


-Όχι, μόνο καθηγητές και φοιτητές...


-Και φοιτητές;;;


-Ναι...


-Και τα παραδώσατε όλα αυτά;


-Μα...


-Δηλαδή η γενιά σου , πατέρα , αποφάσισε να μην σπουδάζουν αυτοί που δεν έχουν να πληρώσουν και όσοι έχουν να κάνουν σπουδές "κονσέρβα";


-Ήμουν στο πτυχίο εγώ.


-Και τί το έκανες; Αφού στο μαγαζί με τη μαμά δουλεύεις. Και μετά μου μιλάς για ιδέες. Βολευτήκατε, δεν σας έπιανε , δηλαδή, ο νόμος και τα παρατήσατε. Ρίξατε το μπαλάκι στους επόμενους, αλλά τώρα ξαναγύρισε σε 'σένα. Δίκαιη τιμωρία, αν δεν έκαιγε και 'μένα μαζί.


-Μη λες μεγάλα λόγια, γιατί τη δική σου γενιά δεν την έχω δει μια φορά στο δρόμο!


-Είμαστε σπορά δικιά σας. Από πριν ηττημένοι, τί περιμένεις; Ποιος μας έδειξε το δρόμο... Κινούμαστε από τον εγωισμό. Ζώα, που έχουν μόνο το ένστικτο της αυτοσυντήρησης αναπτυγμένο. Μόνο αυτό, μόνο για τον εαυτό τους.








Σ.Σ:
Οποιαδήποτε ομοιότητα με μελλοντικά γεγονότα είναι πλήρως συνειδητή και προμελετημένη...
ΘΑ ΚΑΤΑΣΤΑΦΕΙ Ο ΠΛΑΝΗΤΗΣ!!! 666! ΘΑ ΠΕΣΕΙ ΦΩΤΙΑ ΝΑ ΣΑΣ ΚΑΨΕΙ!

Μια ακομα διασκεδαστικη συνεισφορα λαϊκισμου και ¨προβληματισμου"
Ρώτα οποιονδήποτε ευτυχισμένο άνθρωπο και δεν θα σου πει για συστήματα, πολιτικές, δυνάμεις, αριστερά, κεφάλαιο. Δεν θα σου πει τίποτα πέρα από το "ήξερα τι ήθελα".

The Don
User avatar
Kitharistas
Praetorian
Praetorian
Posts: 5760
Joined: Sun May 16, 2010 2:31 am
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male

Re: Γ.Σ. Μηχανολόγων Τρίτη 20/09/2011

Post by Kitharistas »

Το ηττημένο παιδί που δεν βγήκε στον δρόμο αφού ήταν γεννημένο ηττημένο πως και είχε τέτοια επαναστατική σκέψη? Ας έρθει στην πραγματικότητα αυτός που το 'γραψε και να μην φάσκει και αντιφάσκει μες στο κείμενο του..
Rock on buddies...
herculas
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 115
Joined: Mon Feb 08, 2010 11:58 pm
Σχολή: Μηχανολόγος

Re: Γ.Σ. Μηχανολόγων Τρίτη 20/09/2011

Post by herculas »

Επειδή ήρθα και είδα το κλίμα στη ΓΣ συγχαρητήρια στους συναδέλφους που υπερασπίστηκαν το δικαίωμα για ανοιχτή σχολή .
Επειδή είμαι αρκετά μεγαλύτερος από όλους στη σχολή , πλην κάποιων υπέργηρων κομματόσκυλων , χάρηκα πραγματικά που άκουσα δομημένο λόγο δηλαδή λογικά επιχειρήματα .
Η δύναμη όμως του όχλου δεν αφήνει περιθώρια.

Η φάρσα ξεκινάει από την έννοια της ΓΣ και το τι έχει δικαίωμα να αποφασίζει .
Επαναλαμβάνω , η ΓΣ δεν έχει δικαίωμα να συζητά και να αποφασίζει κατάληψη Δημόσιου κτιρίου.
Το να αποφασίζεις Δημοκρατικά να παρανομήσεις και ταυτόχρονα να σου κάνουν και πλάτες οι καθηγητές , είναι Ελληνική πατέντα .

Υγ : Το κείμενο με το παιδί που ρωτάει για το άσυλο το μπαμπά του είναι απλά εμετικό.
Πάλι η φάρσα ξεκινάει με το κωλόπαιδο που ρωτάει μαλακίες τον πατέρα του ,ο οποίος στάνταρ είναι εργατοπατέρας .
Ουστ ρε μελλοντολόγοι του κώλου .
User avatar
ShadowMech
Praetorian
Praetorian
Posts: 2118
Joined: Thu Jan 21, 2010 11:20 am

Re: Γ.Σ. Μηχανολόγων Τρίτη 20/09/2011

Post by ShadowMech »

-Τί να σου πω, παιδί μου; Ήταν Σεπτέμβριος, είχαμε και εξεταστική... κάποιοι διαφωνούσαν με την ιδέα της κατάληψης...
Που ηταν το μοοονο μεσο αντιδρασης.... ΩΩΩ τι κριμα...
Να μην τους αφήσετε να το κάνουν. Μα καλά τι εγωιστικά κωλόπαιδα ήσασταν;
Μαργαριταρια δημοκρατιας και σεβασμου της πλειοψηφιας...
Μήπως, για τα θέματα του πανεπιστημίου σου αποφάσιζαν εξωπανεπιστημιακοί;


-Όχι, μόνο καθηγητές και φοιτητές...


-Και φοιτητές;;;
Μπα οχι... Μονο κομματοβοσκοι με κομματικες γραμμες...

Μονο σε παιδακια πιανει μια τοσο χαζη προπαγανδα
Ρώτα οποιονδήποτε ευτυχισμένο άνθρωπο και δεν θα σου πει για συστήματα, πολιτικές, δυνάμεις, αριστερά, κεφάλαιο. Δεν θα σου πει τίποτα πέρα από το "ήξερα τι ήθελα".

The Don
chernobill
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 258
Joined: Tue Nov 23, 2010 9:46 am
Σχολή: Μηχανολόγος

Re: Γ.Σ. Μηχανολόγων Τρίτη 20/09/2011

Post by chernobill »

Θα ρωτήσω κάτι άσχετο.... με το θέμα της εξεταστικής, ξέρουμε τι θα γίνει? θα βγει κάποια ανακοίνωση?θα χαθει , θα πάρει παράταση??? ξέρει κανεις τίποτα?
User avatar
elitis
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 234
Joined: Sun Feb 21, 2010 5:49 pm

Re: Γ.Σ. Μηχανολόγων Τρίτη 20/09/2011

Post by elitis »

Πότε θα σταματήσετε την "κλάψα"?Έχετε καταντήσει γραφικοί.
1) @shadow-mech: πραγματικά δε ξέρεις τι λες..Από την μία είσαι κατά των καταλήψεων αλλά από την άλλη χρησιμοποιείς ως
επιχείρημα ότι ψηφίζονται καταλήψεις και δεν μένουν μέσα πολλά άτομα..Αυτό φίλε μου είναι λαικισμός,αν όχι για γέλια.Αφού είσαι αντικαταληψίας δεν έχεις το δικαίωμα να κρίνεις "απ έξω".Ψήφισε κατάληψη και τότε έλα να μιλήσουμε για το πως πρέπει να γίνεται.Επίσης βάλε στο μυαλό σου και το γεγονός ότι δεν υπήρχε ούτε υπάρχει κανόνας ότι όποιος ψηφίζει κατάληψη πρέπει να ξημεροβραδιάζεται στην σχολή μέρα νύχτα..ΟΧΙ φίλε μου..Κανείς δεν χτυπάει κάρτα.Όπως κι εσύ,έτσι κι εμείς έχουμε κι άλλες δουλειές να κάνουμε.Και επίσης κάποιοι ψηφίζουν υπέρ του συντονιστικού κατάληψης για ιδεολογικούς λόγους και όχι γιατί σόνι και καλά γουστάρουν να κάνουν κατάληψη.Δικαίωμα τους είναι να μην πατάνε στην καταληψη.Άλλωστε στο πλαίσιο που ψηφίστηκε(ΕΑΑΚ-ΑΡΕΝ) η κατάληψη είναι μόνο ένα από τα σημεία του..Με ποιο δικαίωμα εσύ προσπερνάς όλα τα άλλα και εστιάζεις μόνο στην κατάληψη??Μα προφανώς γιατί είσαι λαϊκιστής.
2) @herculas : εισαι βαθια νυχτωμένος.αν δεν είχε αυτό το δικαίωμα η ΓΣ όπως λες,γιατί θαρρείς πως οι Δαπίτες δεν το έχουν θίξει τόσα χρόνια?Πολύ απλά γιατί το έχει η ΓΣ αυτό το δικαίωμα!Δεν το σκέφτηκες εσύ πρώτος μεγάλε σωτήρα της ανοιχτής σχολής...Και επίσης η ΓΣ και η δημοκρατικότητα που εμπεριέχει έχουν γίνει με αγώνες και γι αυτό μάθε πρώτα πριν πεις κάτι.Και μην πεις την κλασικη καραμελα ότι οι λίγοι αποφασίζουν για τους πολλούς...Όσοι ενδιαφέρονται κατεβαίνουν στις συνελεύσεις..
3) @ shadow-mech (again) : Θα έπρεπε να ντρέπεσαι γι αυτό που είπες ("ειναι το κινημα των 310 καταληψεων με 1000 ατομα στη πορεια. Και οι θεωριες περι λουμπεν προλεταριατου ειναι καλες μεχρι ενα σημειο, απο κει και περα γινονται απλα ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΙΑ για τη μικρη απηχηση, γιατι δεν ΘΕΛΕΤΕ να παραδεχτειτε την αδυναμια σας.")...Έχεις το θράσος,για την ακρίβεια την μικροπρέπεια να παρουσιάζεις κάτι μεγαλύτερο από αυτό που εσύ υποστηρίζεις ως μικρό...!!!Ακόμα και όντως αυτές οι καταλήψεις να μην βγαίνουν με μεγάλη πλειοψηφία(που δεν ισχύει γενικά και εχω και στοιχεία γι αυτό),σημασία έχει ότι οι φοιτητές που θέλουν ανοιχτή σχολή είναι
ΛΙΓΟΤΕΡΟΙ!!Σας είναι δύσκολο να το χωνέψετε(αναφέρομαι κ σε άλλους που χλευάζουν τις καταλήψεις)???ΝΑΙ,με απλή αριθμητική φαίνεται ότι οι φοιτητες που ψηφιζουν καταληψ είναι ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟΙ!Είναι ντροπή λοιπόν να τους υποτιμας λες και είναι σκουπιδια...Που είναι λοιπόν φίλε μου όλοι αυτοί ανά την Ελλάδα που θέλουν ανοιχτες σχολές??Ή απλά δεν υπάρχουν ή στον καναπέ τους...

υγ: δεν με πειράζει που έχετε άλλη άποψη οι περισσότεροι εδώ στο φόρουμ και θέλετε ανοιχτή σχολή..απλά είναι γελοίο να βλέπεις μορφωμένους νέους,συναδέλφους μου να παραβλέπουν την αλήθεια ότι οι περισσότεροι φοιτητές στην Ελλάδα αυτή την στιγμή είναι υπέρ των καταλήψεων και αυτό φαίνεται έμπρακτα στις ΓΣ όλων των σχολών..Απλά δεχθείτε το και προχωρηστε στην ζωή σας...
User avatar
ShadowMech
Praetorian
Praetorian
Posts: 2118
Joined: Thu Jan 21, 2010 11:20 am

Re: Γ.Σ. Μηχανολόγων Τρίτη 20/09/2011

Post by ShadowMech »

Καμαρι μου γλυκο, λεω ενα απλο πραγμα:

Αν εσεις μονοι σας ξεφτυλιζετε τον αγωνα σας με την αποχη σας απο πορειες και καταληψεις, τοτε μην τον κανετε! Αν δεν ειστε διατεθιμενοι να αγωνιστειτε και ο αγωνας σας περιοριζεται στο ενα σηκωμενο χερακι σε ενα αμφιθεατρο ενα απογευμα παρεα με τα φιλαρακια απ τη σχολη, τοτε αφηστε ανοιχτη τη σχολη!

Λεω πολυ απλα οτι η καταληψη ειναι το τελευταιο μεσο αντιδρασης. Οταν η πλειοψηφια αυτων που ψηφιζουν καταληψη μετα καθονται σπιτια τους και δεν συμμετεχουν ΚΑΝ στις κινητοποιησεις που ελεγε το ΙΔΙΟ το πλαισιο που ψηφισαν τοτε μας δουλευουν! Σημαινει οτι ΔΕΝ ειναι πραγματικα διατεθιμενοι να αγωνιστουν και τζαμπα κλεινουν τη σχολη.

Το ξερω οτι ενοχλει αυτο που λεω, αλλα ειναι ενα ελεϊνα απλο και σαφες επιχειρημα.
Ρώτα οποιονδήποτε ευτυχισμένο άνθρωπο και δεν θα σου πει για συστήματα, πολιτικές, δυνάμεις, αριστερά, κεφάλαιο. Δεν θα σου πει τίποτα πέρα από το "ήξερα τι ήθελα".

The Don
User avatar
Kitharistas
Praetorian
Praetorian
Posts: 5760
Joined: Sun May 16, 2010 2:31 am
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male

Re: Γ.Σ. Μηχανολόγων Τρίτη 20/09/2011

Post by Kitharistas »

και επίσης, αφού θίξαμε και την εγκυρότητα των ΓΣ (ήθελα να το πω και χθες αλλά λέω screw it)

από το καταστατικό (συγκεκριμένα άρθρο 9)
Στη Γενική Συνέλευση συμμετέχουν τα ταμειακά εντάξει μέλη.
Η Γενική Συνέλευση βρίσκεται σε απαρτία όταν συμμετέχει το 1/4 των ταμειακά εντάξει μελών. Σε περίπτωση που δεν βρίσκεται σε απαρτία η Γενική Συνέλευση, συνέρχεται μέσα σε 7 μέρες με τα ίδια θέματα ημερήσιας διάταξης, οπότε βρίσκεται σε απαρτία εφ'όσον είναι παρόν το 1/6 των μελών.
Ταμειακά εντάξει είναι τα μέλη που πληρώνουν εισφορά για την εγγραφή στον σύλλογο.. Πουθενά δεν αναφέρονται εκλογές.. Και αφού κανείς μας δεν πληρώνει εισφορά είμαστε όλοι ταμειακά εντάξει μέλη του συλλόγου.

Να δούμε και τα νουμεράκια? Εγγεγραμμένοι φοιτητές 3400 περίπου.. Ενεργοί φοιτητές (γράφονται σε κάθε εξάμηνο κλπ) 1700 (και κάτι ψιλά)..

Το 1/4 είναι 425 + (κάτι ψιλά)/4

Στην χθεσινή συνέλευση (που είχε την μεγαλύτερη προσέλευση) ψήφισαν 403.. Άρα καμία συνέλευση δεν είναι έγκυρη, οπότε σταματήστε να φωνάζετε γιατί οι χειρότεροι αντιδημοκράτες είναι αυτοί που παίρνουν για έγκυρη μια άκυρη απόφαση..
Rock on buddies...
User avatar
elitis
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 234
Joined: Sun Feb 21, 2010 5:49 pm

Re: Γ.Σ. Μηχανολόγων Τρίτη 20/09/2011

Post by elitis »

ShadowMech wrote:Καμαρι μου γλυκο, λεω ενα απλο πραγμα:

Αν εσεις μονοι σας ξεφτυλιζετε τον αγωνα σας με την αποχη σας απο πορειες και καταληψεις, τοτε μην τον κανετε! Αν δεν ειστε διατεθιμενοι να αγωνιστειτε και ο αγωνας σας περιοριζεται στο ενα σηκωμενο χερακι σε ενα αμφιθεατρο ενα απογευμα παρεα με τα φιλαρακια απ τη σχολη, τοτε αφηστε ανοιχτη τη σχολη!

Λεω πολυ απλα οτι η καταληψη ειναι το τελευταιο μεσο αντιδρασης. Οταν η πλειοψηφια αυτων που ψηφιζουν καταληψη μετα καθονται σπιτια τους και δεν συμμετεχουν ΚΑΝ στις κινητοποιησεις που ελεγε το ΙΔΙΟ το πλαισιο που ψηφισαν τοτε μας δουλευουν! Σημαινει οτι ΔΕΝ ειναι πραγματικα διατεθιμενοι να αγωνιστουν και τζαμπα κλεινουν τη σχολη.

Το ξερω οτι ενοχλει αυτο που λεω, αλλα ειναι ενα ελεϊνα απλο και σαφες επιχειρημα.
Εσύ ξεφτιλίζεις τον εαυτό σου κρίνοντας τον αγώνα κάποιων άλλων χωρίς να συμμετέχεις σε αυτόν..Εσύ δεν είσαι διατεθειμένος να αγωνιστείς για οτιδήποτε άλλο πέρα από το να ανοίξει η σχολή και έχεις το θράσος και ζυγίζεις πόσο "επαναστάτης" είναι ο καθένας που ψηφίζει κατάληψη???Έλεος πραγματικά είσαι για γέλια...Δεν ήξερα ότι υπάρχει ζυγαριά επαναστατικότητας...
Και σταματά να λαικιζεις τόσο πολύ..("Οταν η πλειοψηφια αυτων που ψηφιζουν καταληψη μετα καθονται σπιτια τους και δεν συμμετεχουν ΚΑΝ στις κινητοποιησεις που ελεγε το ΙΔΙΟ το πλαισιο που ψηφισαν τοτε μας δουλευουν! Σημαινει οτι ΔΕΝ ειναι πραγματικα διατεθιμενοι να αγωνιστουν και τζαμπα κλεινουν τη σχολη.") Που ξέρεις τι κάνει ο καθένας ρε παλικάρι?Τους παρακολουθείς στα σπίτια τους ή κατεβαίνεις σε όλες τις πορείες και έχεις απουσιολόγιο...Τι να σου πω,πραγματικά..Απλά γελάω.
Locked

Return to “Γενικές Συζητήσεις & Νέα Σχολής Μηχανολόγων”