Γιατί βγάζετε φωτογραφίες?

Forum rules
Σας υπενθυμίζουμε να μην δημοσιεύετε μηνύματα σε greeklish ή συνεχή ΚΕΦΑΛΑΙΑ! Τέτοια μηνύματα θα διαγράφονται.
User avatar
Fermat
Lieutenant Colonel
Lieutenant Colonel
Posts: 249
Joined: Wed Aug 31, 2011 9:11 pm
Σχολή: ΣΕΜΦΕ
Gender: Female

Re: Γιατί βγάζετε φωτογραφίες?

Post by Fermat »

Ααααα ωραία ερώτηση! Βγάζω μια φωτογραφία για πολλους λόγους____ Κυρίως γτ μου αρέσει (στις εκδρομες οι συμμα8ητες μου είχαν πάντα να λένε για την πληρότητα μου σε αυτό το 8έμα__ έβγαζα άπλετες φωτογραφίες)___
Βασικοι λόγοι ήταν σίγουρα γτ ή8ελα να 8υμάμαι πράγματα, γεγονότα , καταστάσεις, να απο8ανατίζω την κά8ε μου στιγμή
αλλά και για χόμπυ (όταν φωτογραφίζεις κάτι εκπληκτικα ωραίο___ ένα τοπίο πχ)

φωτογραφίζεις κάτι γτ νιώ8εις-8έλεις έχεις την ανάγκη να δε8εις με αυτο__ να κρατήσεις κάτι δικο του μεσα σου____ κάτι μονο δικο σου που 8α το έχεις για πάντα___ βγαζεις κατι που αγαπας, που το βρίσκεις ελκυστικο_____κάτι που σε εν8ουσιαζει μα και κάτι που σε απω8ει

γενικα είναι 8έμα πολύ υποκειμενικο__

μια εικόνα 1000 λέξεις___

έχεις άποψη για κάτι---- στη φωτογραφια σου 8α φένεται αυτο
Η ποίηση είναι η τέχνη του να δίνεις στο ίδιο πράγμα διαφορετικά ονόματα, ενώ τα μαθηματικά είναι η τέχνη του να δίνεις σε διαφορετικά πράγματα το ίδιο όνομα---Ανρί Πουανκαρέ
User avatar
castiel
Praetorian
Praetorian
Posts: 6466
Joined: Tue Oct 05, 2010 8:08 pm
Σχολή: Ναυπηγός
Gender: Male
Location: 501 Not Implemented

Re: Γιατί βγάζετε φωτογραφίες?

Post by castiel »

Γιατι είναι ορισμενες στιγμές που θες να θυμάσαι.. όχι αναγκαστικα τη συγκεκριμένη στιγμή, αλλά γενικά την περίοδο... οι φωτογραφίες κρατάνε ζωντανές τις αναμνήσεις... προσωπικα αρκετά συχνά χαζεύω φωτογραφίες που είχα βγάλει πριν 3-4 χρόνια και πιανω τον εαυτο μου να χαμογελαει μπροστά απο τον υπολογιστη ή χαζεύοντας έρχονται στο μυαλό στιγμές που νόμιζες οτι ειχες ξεχάσει. Μια 'ομαδική' φωτογραφία στις διακοπές μπορεί να είναι πολύ κλασική,ίσως γραφική, κάποιος θα κάνει μια γκριματσα,κάποιος θα κοιτάζει αλλου και κάποιος θα βγει με κλειστα μάτια... και ομως, οταν μετα απο καιρό την δεις, δεν θα είναι μια συνηθισμένη φωτογραφία διακοπών, αλλά θα σου θυμίζει οτι εζησες σε αυτές τις διακοπές!

Προσωπικα μου αρέσει να βγάζω και τοπία, εκτός απο προσωπα, ή ομορφα κτηρια, και γενικά αμα πιάσω φωτογραφική στα χέρια μου-γιατι δεν εχω δικιά μου, θέλω όμως να πάρω- θα την "δουλέψω", ενω μου αρεσει μετά να παίζω και με το PhotoShop, να αλλάζω χρώματα, τονισμους κλπ.. ίσως αύριο να ανοιξω και τοπικ για το ps, θα το εκανα τώρα, αλλά ειμαι απο το κινητό και ήδη κουράστηκα!
Now dance, fucker, dance | Man, I never had a chance | And no one even knew | It was really only you
And now you'll lead the way | Show the light of day | Nice work you did | You're gonna go far, kid..


___P.S.___

Έβαλε ο Θεός σημάδι
παλικάρι στα Σφακιά
κι ο πατέρας του στον Άδη
άκουσε μια τουφεκιά.
User avatar
sid
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 4031
Joined: Mon Jan 25, 2010 10:47 pm
Σχολή: Χημικός
Gender: Male
Location: 242
Contact:

Re: Γιατί βγάζετε φωτογραφίες?

Post by sid »

1.για να απειλώ την άσημη τραγουδίστρια του μπουζουκτζίδικου της εθνικής οδού ότι θα τις πουλήσω στο down town αν την επόμενη φορά που πάει για τόπλες ηλιοθεραπεία δεν με πάρει μαζί
2.για να θυμάμαι τα ταξίδια που έκανα σε όλο τον κόσμο , όταν τα αρθριτικά και τα ρευματικά μου θα δυσκολεύουν ακόμα και το ταξίδι ως την τουαλέτα
3.για να έχω υλικό να απαντήσω στα θέματα που φτιάχνει ο χάρης στις 3 τα ξημερώματα σαββάτου , περιμένοντας την αυγή (για να την φωτογραφήσω)
4.για να σπάω τα νεύρα στους υπόλοιπους που θέλουνε μόνο να απολαύσουν μια στιγμή που εγώ θέλω μόνο να αποθανατίσω και έπειτα να την ζήσω ετεροχρονισμένα σαν καταθλιπτικός κινέζος τουρίστας
5.γιατί αν βάλεις διαδοχικά καρέ ενός φίλου που μία είναι χαμογελαστός και μία σοβαρός , είναι τόσο αστείο και τελικά δεν μπορείς να μείνεις σοβαρός και χαμογελάς
6.γιατί μια και απέτυχες σαν γλύπτης , ζωγράφος και συντάκτης πολιτικών λόγων του Στέλιου Παπαθεμελή , είναι η τελευταία ευκαιρία να αποδείξεις στην Γυναίκα της ζωής σου ότι κρύβεις καλλιτεχνική φλέβα για να μην καταλάβει ποτέ ότι Αυτή είναι η μοναδική φλέβα που καλλιτεχνίζει την ζωή σου
7.για να δικαιολογείς τον μισθό του πιο αργόσχολου και σεξιστικού επαγγέλματος του πλανήτη : σεκιουριτάς σε μουσείο - άκου κοίτα αλλά μην αγγίζεις , ποιός είσαι κύριε , η shirley manson ;
8.για να φωτογραφίζεις τον 50χρονο άνεργο οικοδόμο που αργοπεθαίνει και τον πρώην δικτάτορα που σκοτώνεται από μελλοντικούς δικτάτορες που υποθάλπονται από νυν δικτάτορες και να αποδεικνύεις πόσο σάπιο ον είναι ο άνθρωπος
9.για να αιχμαλωτίζεις στιγμές που δεν ξέφυγαν από το μάτι σου αλλά ξεφεύγουν απειλητικά από την αντιληπτική σου ικανότητα και τις φοβάσαι και τις σέβεσαι και τις ποθείς (θα συνέχιζα αλλά φοβάμαι μην παρέμβει κανένας σεκιουριτάς μουσείου)
10.για να κάνεις νέες σύντομες γνωριμίες


κατσικοτέτοιε στο υπόσχομαι , δεν είναι χαζοτράγουδο

αυτό είναι :

Και μετά ορισμένοι παραπονιούνται ότι ντε και καλά η λέσχη χρησιμοποιεί κατεψυγμένα κρέατα. Τουναντίον λοιπόν.

- soti
User avatar
who
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 1369
Joined: Thu Jul 01, 2010 6:48 am
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male

Re: Γιατί βγάζετε φωτογραφίες?

Post by who »

Γιατί με αναγκάζει (η κοπέλα μου). :P

Και για να πετύχουμε κι αυτή που θέλει, πρέπει να βγάλουμε καμιά 200αριά.

Αν δείτε κανένα ζευγάρι να κυκλοφορεί στο κέντρο, με τον τύπο σε μανιοκατάθλιψη έτοιμο να βαρέσει το κεφάλι του στον τοίχο, και την κοπέλα χεσμένη απ' τη χαρά της, να τον τραβάει απ' το χέρι κρατώντας μια φωτογραφική, γιατί μόλις εντόπισε ένα καταπληκτικό σημείο για φωτογραφία, εμείς είμαστε. :P (Μην πλησιάσετε να χαιρετίσετε, είμαι σε mood να δαγκώσω άνθρωπο εκείνη τη στιγμή)

Μακριά από κοπέλες με φωτογραφικές, είναι ανώμαλες. Εκτός κι αν είστε επαγγελματίες φωτογράφοι με γαμάουα φωτογραφική. Μέχρι τότε τραβάτε τοπία. :P
"First comes smiles, then lies. Last is gunfire."

Roland Deschain of Gilead
User avatar
Kitharistas
Praetorian
Praetorian
Posts: 5760
Joined: Sun May 16, 2010 2:31 am
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male

Re: Γιατί βγάζετε φωτογραφίες?

Post by Kitharistas »

castiel wrote:ενω μου αρεσει μετά να παίζω και με το PhotoShop, να αλλάζω χρώματα, τονισμους κλπ.. ίσως αύριο να ανοιξω και τοπικ για το ps, θα το εκανα τώρα, αλλά ειμαι απο το κινητό και ήδη κουράστηκα!
ωπ να 'μαστε.. αυτήν την παράγραφο σήμερα την διάβασα.. άντε γιατί η φωτογραφία δεν είναι η τρέλα μου, ενώ το photoshop ένα χρόνο τώρα το έχω λιώσει ;)

από φωτογραφίες βγάζω μερικές, τοπία ή ανθρώπους, ανάλογα με την περίσταση, μπορεί να γουστάρω εκείνη την στιγμή και να το κάνω, μπορεί να μην θέλω καθόλου και να μην μου περάσει καν από το μυαλό..

Και αφού είστε και ειδήμονες πείτε μου και την γνώμη σας για μερικές από τις αγαπημένες μου (δεν έχει γίνει καμία μετατροπή με photoshop, στις 2 τελευταίες απλά μείωσα την ανάλυση για να μπορέσω να τις ανεβάσω, γιατί τις έχω τραβήξει με πιο καινούριο κινητό και έχουν αρκετά μεγάλη ανάλυση (ναι κινητό, όχι κάμερα :P )
DSC00151.JPG
DSC00153.JPG
DSC00267(s).jpg
DSC00522(s).jpg
γενικά αν θέλετε μπορούμε να ανοίξουμε ένα άλλο τόπικ να ποστάρουμε φωτογραφίες που μας άρεσαν ;)


who wrote:Γιατί με αναγκάζει (η κοπέλα μου). :P

Και για να πετύχουμε κι αυτή που θέλει, πρέπει να βγάλουμε καμιά 200αριά.

Αν δείτε κανένα ζευγάρι να κυκλοφορεί στο κέντρο, με τον τύπο σε μανιοκατάθλιψη έτοιμο να βαρέσει το κεφάλι του στον τοίχο, και την κοπέλα χεσμένη απ' τη χαρά της, να τον τραβάει απ' το χέρι κρατώντας μια φωτογραφική, γιατί μόλις εντόπισε ένα καταπληκτικό σημείο για φωτογραφία, εμείς είμαστε. :P (Μην πλησιάσετε να χαιρετίσετε, είμαι σε mood να δαγκώσω άνθρωπο εκείνη τη στιγμή)
έγραψες! :mrgreen:
αν και νομίζω πως υπάρχουν κι άλλα τέτοια "θύματα" :P
Rock on buddies...
User avatar
ShadowMech
Praetorian
Praetorian
Posts: 2118
Joined: Thu Jan 21, 2010 11:20 am

Re: Γιατί βγάζετε φωτογραφίες?

Post by ShadowMech »

Οταν δω ενα πραγματικα ωραιο τοπιο δε μου φτανει να το χαζεψω εκεινη τη στιγμη, θελω να το αποτυπωσω.

Επισης μου αρεσει να βρισκω την πιο ωραια γωνια ληψης, το καλυτερο "καδρο" για την φωτο, ειναι σαν προκληση εκεινη τη στιγμη.
Ρώτα οποιονδήποτε ευτυχισμένο άνθρωπο και δεν θα σου πει για συστήματα, πολιτικές, δυνάμεις, αριστερά, κεφάλαιο. Δεν θα σου πει τίποτα πέρα από το "ήξερα τι ήθελα".

The Don
User avatar
Irishman
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 660
Joined: Tue May 04, 2010 5:31 pm
Gender: Male
Location: Athenry

Re: Γιατί βγάζετε φωτογραφίες?

Post by Irishman »

εγώ βγάζω μόνο μαλακίες φωτογραφίες για να τις ανεβάζω στα έργα και φωτογραφίες με ποτά για να τις ανεβάζω στα ξίδια.
και πάντα απ' το κινητό.
By a lonely prison wall
I heard a young girl calling
Micheal they are taking you away
For you stole Trevelyn's corn
So the young might see the morn.
Now a prison ship lies waiting in the bay.
User avatar
(β-α)/2
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 1219
Joined: Wed Nov 10, 2010 7:41 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Female
Location: by the lake near kage's hidden village

Re: Γιατί βγάζετε φωτογραφίες?

Post by (β-α)/2 »

Γιατί μερικές φορές είναι όμορφο, να "κάνεις" κάτι άσχημο όμορφο, λόγω της οπτικής που θα το τραβήξεις, ή να βρίσκεις την ομορφιά σε κάτι φαινομενικά αδιάφορο.

Γιατί τα μάτια της φωτογραφικής μπορεί να μη βλέπουν όπως τα δικά μας, αλλά έχουν μία εξίσου αξιοπερίεργη οπτική να μας δώσουν.

Επίσης,
για να θυμάμαι τα ταξίδια που έκανα σε όλο τον κόσμο ,
Γιατί είναι ένα είδος τέχνης, ποίησης δε ξέρω, έκφρασης μάλλον, που μου είναι ιδιαίτερα αγαπητά.

Και για πολλούς άλλους πολύ πιο καθημερινούς λόγους που ποικίλουν κάθε φορά.
Δεν ξερεις απο μαθηματικους. Μην μιλας για αυτους. :)
User avatar
Kuchiki_Byakuya
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 6498
Joined: Fri Oct 22, 2010 6:55 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male
Location: Seireitei

Re: Γιατί βγάζετε φωτογραφίες?

Post by Kuchiki_Byakuya »

Γιατί απλά γαμάει. Μόνο γι' αυτό το λόγο.

Μετά ανακάλυψα ότι είναι ο καλύτερος τρόπος να αναπτύξεις το αίσθημα της αισθητικής, ανέξοδα, γρήγορα και αξιόπιστα. Ακόμα είναι μια αρκετά μυστηριακή μορφή τέχνης που τα όρια ανάμεσα στην αποτύπωση και στη δημιουργία χάνονται το ένα μέσα στο άλλο σαν φράκταλ. Είναι καθαρά αποτύπωση της πραγματικότητας αλλά είναι αποτύπωση της δικής σου πραγματικότητας και αυτού που θα σου κάνει εντύπωση εκείνη τη χρονική στιγμή. Δευτερευόντως υπάρχουν αρκετοί λόγοι σαν και αυτούς που είπατε, κυρίως το επόμενο του αλλ.
all. koukoulofloros wrote:4.για να σπάω τα νεύρα στους υπόλοιπους που θέλουνε μόνο να απολαύσουν μια στιγμή που εγώ θέλω μόνο να αποθανατίσω και έπειτα να την ζήσω ετεροχρονισμένα σαν καταθλιπτικός κινέζος τουρίστας
Επίσης ξεπερνώ το κατσικοτέτοιε. Δεν έχεις καταλάβει την μαγεία του χαρακτήρα μου. Είμαι σίγουρος ότι ξέρεις πολύ καλά ποιος είμαι (το έχεις ψάξει) αλλά το έγραψες έτσι, επειδή σου ήρθε και ήταν και γαμάτο. Ακόμη, μην το παίζεις αισιόδοξος, μείνε ο απογοητευμένος από την ανθρωπότητα φιλόσοφος που όλοι αγαπάμε και σου ταιριάζει. Η εικόνα της φιγούρας σου φωτισμένης από την οθόνη του υπολογιστή, στο σκοτάδι του καταφυγίου που άλλοι λιγότερο ποιητές θα αποκαλούσαν δωμάτιο, να αποκαλύπτει τα μεγάλα μυστήρια που βρίσκονται φυλακισμένα στα πιο βαθιά μπουντρούμια της ψυχής και πίσω από συστήματα αλουμινίου Europa ή Alousystem.
Έχεις διαβάσει ποτέ Σοπενχάουερ, θα γίνει ο αγαπημένος σου και θα ποστάρεις ατάκες του στο 'κανείς δε θα σε θυμάται για τις κρυφές σου σκέψεις' σαν την ημιδιαφορά και την ακρογωνιαίο λίθο, μπας και γράψεις λίγα ποστ παραπάνω αγαπημένο μας τρολ.
Be proud to die by my Bankai.
Bankai. Senbonsakura Kageyoshi
User avatar
Minus
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 2079
Joined: Wed Jan 20, 2010 8:56 pm
Gender: Male
Location: Mystic Goofyland

Re: Γιατί βγάζετε φωτογραφίες?

Post by Minus »

for fun! ή απλά επειδή έτσι μας κάπνισε... άλλωτε βέβαια για να θυμόμαστε... αλλα αυτό είναι μια σπάνια υποπερίπτωση
Senatus Populusque Romanus

Special effects by Loonatik and drinks
Freeze frame, screen kiss, hot heads, lights and power
Post Reply

Return to “Φωτογραφία”