SHUTTER ISLAND

Forum rules
Σας υπενθυμίζουμε να μην δημοσιεύετε μηνύματα σε greeklish ή συνεχή ΚΕΦΑΛΑΙΑ! Τέτοια μηνύματα θα διαγράφονται.
User avatar
berge
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 221
Joined: Sun Feb 21, 2010 4:33 pm

SHUTTER ISLAND

Post by berge »

Και γαμώ τις ταινιουλες! 138 λεπτά απόλυτου μυστηρίου... Την συνιστώ ανεπιφύλαχτα! Ακολουθεί περίληψη:


Καλοκαίρι 1954. Ο Αμερικανός αστυνόμος Τέντι Ντάνιελς κι ο νέος συνεργάτης του, ο Τσακ φτάνουν σ' ένα νησί κάπου στα ανοιχτά της Αμερικής, όπου βρίσκεται το Άσκλιφ, το ψυχιατρικό νοσοκομείο για ψυχασθενείς εγκληματίες, για να διεξάγουν έρευνα για μια ασθενή που φαίνεται να δραπέτευσε μυστηριωδώς. Όταν ξαφνικά ξεσπάει μια καταιγίδα, ο Ντάνιελς βρίσκεται αποκλεισμένος εκεί και η διακριτική γραμμή μεταξύ πραγματικότητας και παράνοιας αρχίζει να γίνεται επικίνδυνα δυσδιάκριτη. Στο νοσοκομείο Άσκλιφ, τίποτα δεν είναι τελικά όπως φαίνεται και ο Ντάνιελς βρίσκεται έρμαιο σε "απάνθρωπες", ριζοσπαστικές θεραπείες που περιλαμβάνουν μεταξύ άλλων πειράματα με φάρμακα, βάρβαρες χειρουργικές επεμβάσεις και πλύσεις εγκεφάλου… Όσο περισσότερο πλησιάζει στην αλήθεια, τόσο πιο θολή γίνεται αυτή, και τόσο περισσότερο αρχίζει να πιστεύει ότι μπορεί να μη φύγει ποτέ από εκεί… Τουλάχιστον όχι σώος, γιατί κάποιος εκεί μοιάζει να προσπαθεί να τον τρελάνει…
User avatar
GeoSpe69
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 112
Joined: Mon Jan 25, 2010 1:48 pm

Re: SHUTTER ISLAND

Post by GeoSpe69 »

Εγώ την είδα και δεν μου πολυάρεσε.. Καμία σχέση με το trailer.. :(
Master Chief

Re: SHUTTER ISLAND

Post by Master Chief »

Πολύ καλή, συστήνεται ανεπιφύλακτα.
User avatar
Λakedaimonas
Praetorian
Praetorian
Posts: 2086
Joined: Thu Jan 21, 2010 1:17 am
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male

Re: SHUTTER ISLAND

Post by Λakedaimonas »

Πριν λίγο γύρισα από το σινεμά. Μιλάμε για μια πάρα μα πάρα καλή ταινία, σε όσους άρεσε "η φωλιά του κούκου" με τον jack nicholson, απλά θα την λατρέψουν. Πολλοί είδαν το τρέιλερ και νόμιζαν ότι θα έβλεπαν κάποιο mainstream thriller ή καμιά σπλατερια, ε απλά ατύχησαν. Δεν πρόκειται για κάποιο φτηνό θρίλερ ή απλή ταινία τρόμου με φόντο ένα τρελοκομείο. Η ταινία είναι ένα καθαρόαιμο ψυχολογικό θρίλερ. Περιστρέφεται ουσιαστικά γύρω από τα πάθη που αναπτύσσει ο άνθρωπος που σε συνδυασμό με τραυματικές εμπειρίες μπορούν να σμηλεύσουν την πραγματικότητα και πως αυτή γίνεται αντιληπτή. Ταινία χωρίς φρουφρου και αρώματα.
Introduce a little anarchy. Upset the established order and everything becomes chaos. I’m an agent of chaos. Oh, and you know the thing about chaos? It’s fair.
e-polytexneio.gr forum ntua all hail ntua
Chriss78
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 71
Joined: Wed Mar 10, 2010 6:18 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male
Location: P I R E A S

Re: SHUTTER ISLAND

Post by Chriss78 »

Αποφασιστε ρε παιδια!! Πολυ καλη ή πολυ καλη μουφια????

Οπως και να εχει θα περιμενω ενα καλο DvdRip για να μπορω να εχω γνωμη...
Jimmy
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 65
Joined: Wed Jan 20, 2010 8:34 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male

Re: SHUTTER ISLAND

Post by Jimmy »

Πάρα πολύ καλή ταινία! Αν και δεν έχω δει πολλά ψυχολογικά θρίλερ, αυτό οπωσδήποτε ήταν το αγαπημένο μου!
Silencer
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 207
Joined: Sun Feb 07, 2010 12:25 pm
Σχολή: Ηλεκτρολόγος

Re: SHUTTER ISLAND

Post by Silencer »

ταινιάρα.Ντι Κάπριο θεός!
User avatar
BiG
Praetorian
Praetorian
Posts: 324
Joined: Wed Jan 20, 2010 11:20 pm
Gender: Male
Location: Never Never Land

Re: SHUTTER ISLAND

Post by BiG »

Αμφιλεγόμενες οι γνώμες.. κάπου μου είπαν ότι εμπλέκονται και οι Nazi στην όλη φάση, .. κάτι μου λέει ότι θα μου αρέσει.

To Mulholland Drive το έχει δει κανείς?
The Lost HighWay?
Το Crash του CronenBerg?

Φέρνει καθόλου? Γιατί από ότι λέτε, μια τέτοια ατμόσφαιρα μου ήρθε στο μυαλό..
Construction takes years. Destruction a few seconds. Preservation of accomplishments the most effort..
Image
User avatar
Λakedaimonas
Praetorian
Praetorian
Posts: 2086
Joined: Thu Jan 21, 2010 1:17 am
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male

Re: SHUTTER ISLAND

Post by Λakedaimonas »

Το crash είναι άλλη φάση.

όσο για τα άλλα δύο πιστεύω ότι είναι αρκετά καλύτερο.

όπως είπα και πιο πάνω θυμίζει στο γενικότερο feeling που βγάζει την φωλιά του κούκου με τον nicholson, από την πλευρά του ψυχασθενή όμως.
Introduce a little anarchy. Upset the established order and everything becomes chaos. I’m an agent of chaos. Oh, and you know the thing about chaos? It’s fair.
e-polytexneio.gr forum ntua all hail ntua
Chriss78
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 71
Joined: Wed Mar 10, 2010 6:18 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male
Location: P I R E A S

Re: SHUTTER ISLAND

Post by Chriss78 »

Ναι , εμπλεκονται οι Nazi's με σκηνες απο στρατοπεδο συγκεντρωσης (Arbeit Macht Frei...) και καποιον αξιωματικο που "δανειστηκαν" απο αυτο το στρατοπεδο για να χρησιμοποιησουν τις γνωσεις του πανω στο αντικειμενο των βασανισμων... (αν καταλαβα καλα)

Αξιζει η ταινια, δειτε τη...
Post Reply

Return to “Σινεμά - TV”