Εuroleague 2012-2013

Αθλητικές συζητήσεις
Forum rules
Σας υπενθυμίζουμε να μην δημοσιεύετε μηνύματα σε greeklish ή συνεχή ΚΕΦΑΛΑΙΑ! Τέτοια μηνύματα θα διαγράφονται.
ιστορικός mech-eng
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 1249
Joined: Mon Jun 13, 2011 1:51 pm
Gender: Male

Εuroleague 2012-2013

Post by ιστορικός mech-eng »

ασχημα ξεκινησε ο παναθηναικος δυστυχως.
το χειροτερο ολων ειναι οτι ειχαμε 20 λαθη και ουσιαστικα χασαμε απο τον κακο μας εαυτο απεναντι σε μια ρεαλ που παιζει παντα το ιδιο μπασκετ εδω και αρκετα χρονια.
απειρια και πολλα λαθη ειναι ο απολογισμος ,που αν θελουμε να εχουμε ελπιδα στο τουρνουα πρεπει να τα διοθωσουμε αμεσα.αφαντοι ηταν οι armstrong ,ουκιτς,πανκο.

δυστυχως γ τους παιχτες ο κοσμος εχει πολλες απαιτησεις απο αυτους ,γιατι ηρθαν σε μια πολυ μεγαλη ομαδα ,και μου φαινεται οτι καποιοι δεν το εχουν συνειδητοποιησει αυτο.
User avatar
Kuchiki_Byakuya
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 6498
Joined: Fri Oct 22, 2010 6:55 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male
Location: Seireitei

Re: Εuroleague 2012-2013

Post by Kuchiki_Byakuya »

Δεν είδα το παιχνίδι, αλλά από ότι είπε ο κολλητός μου που είναι κάργα βάζελος και εμπιστεύομαι την άποψή του, ο παναθηναϊκός ήταν πολύ καλός, είχε σχέδιο και πλάνο σε σχεδόν όλες τις επιθέσεις του και η ομάδα έπαιξε τον Σοφοκλή πολύ σωστά όταν είδανε ότι έκανε τα πάντα. Αλλά οι παίχτες δεν είχαν συγκέντρωση και έκαναν πολλά λάθη, χώρια ότι χάσανε και πολλά ριμπάουντ. Ο παο μπορεί να μην άξιζε την νίκη αλλά ήταν πολύ λίγα αυτά που έπρεπε να συμβούν για να νικήσει.
Be proud to die by my Bankai.
Bankai. Senbonsakura Kageyoshi
jobo
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 220
Joined: Tue Nov 09, 2010 8:11 pm
Σχολή: Μηχανολόγος

Re: Εuroleague 2012-2013

Post by jobo »

οχι φιλε διαφωνω, ο παο πηγε πολυ καλα...επαιξε σε μια πολτ δυσκολη εδρα με μια ομαδα ετοιμη απο περυσι η οποια παει για final 4 βασει ροστερ...τα 20 λαθη δεν τα εκανε μονος του υπηρχε και αλλη ομαδα στο γηπεδο που εκμεταλλευτηκε την απουσια ομοιογενειας του (επαιζε παγιδες για 15 λεπτα στο τελος)...σκεψου το οτι εβαλε 20+ ποντος ο σοφο μονο και μονο ποσταροντας απο την αρχη της επιθεσης.που σημαινει οτι δεν λειτουργησαν ουτε αυτοματισμοι ουτε συστηματα..απο την αλλη ο διαμαντιδης σουταρε μονο 2 βολες (πρωτογνωρο!)...οσο για την κριτικη των νεων παιχτων ο πανκο πηγε αρκετα καλα νομιζω εκανε καποια λαθακια σε αμυνα και επιθεση αλλα ηταν θετικος, ο μπραμος και ο μασιουλης το ιδιο...ο κιτσεν μονο μπαλα κατεβαζε(στην αμυνα δεν τον προσεξα μπορει να τα πηγε καλα) ο αρμστρονγκ μαπα το καρπουζι, ο σκορδιλης ηταν ξεψαρωμενος και τον προδωσε η μπασκετα στο καρφωμα που επιχειρησε...ο ουκιτσ ειναι αληθεια οτι περιμενα να παρει λιγο το παιχνιδι πανω του οταν ελειπαν σοφο ή διαμαντιδης αλλα δεν το εκανε...θετικος ηταν και αμα βρει και ρολο θα τα παει ακομη καλυτερα...

οπως και να εχει η ηττα αυτη ηταν εντος προγραμματος...με γενικα καλη παρουσια βαση σκορ δινει υποσχεσεις για το μελλον...αυτη ειναι η γνωμη μου δεκτες οι οποιες αντιρρησεις...
User avatar
Kuchiki_Byakuya
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 6498
Joined: Fri Oct 22, 2010 6:55 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male
Location: Seireitei

Re: Εuroleague 2012-2013

Post by Kuchiki_Byakuya »

jobo wrote:τα 20 λαθη δεν τα εκανε μονος του υπηρχε και αλλη ομαδα στο γηπεδο που εκμεταλλευτηκε την απουσια ομοιογενειας του (επαιζε παγιδες για 15 λεπτα στο τελος)
Και οι παγίδες ήταν σε όλο το γήπεδο και στο κατέβασμα και στην πρώτη πάσα της επίθεσης, που οι ισπανοί το κάνουν αυτό.
jobo wrote:σκεψου το οτι εβαλε 20+ ποντος ο σοφο μονο και μονο ποσταροντας απο την αρχη της επιθεσης.που σημαινει οτι δεν λειτουργησαν ουτε αυτοματισμοι ουτε συστηματα.
αυτοματισμοί μετά το γενάρη. όσο για τα συστήματα νομίζω ότι ήταν να ποστάρει ο σοφοκλής αλλά ήταν τόσο σίγουρος για τον εαυτό του που δεν έκανε μερικές προφανείς πάσες (σύστημα).
Be proud to die by my Bankai.
Bankai. Senbonsakura Kageyoshi
User avatar
kobe24
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 80
Joined: Sat May 15, 2010 1:47 pm
Gender: Male

Re: Εuroleague 2012-2013

Post by kobe24 »

Ειμαι Παναθηναικος, και αν ακι στο εξωτερικο που βρισκομαι τωρα εκατσα και ειδα το παιχνιδι επειδη ειχα μεγαλη περιεργια για τηννεα ομαδα. υπαηρχαν καλα μηνυματα οπως επισης και ασχημα. Ας ξεκινησω με τα κακως κειμενα. Η ομαδα εχει προβλημα στη θεση 4, καλοι οι Πανκο και Τσαρτσα οι οποιοι κανουν πολυ καλη δουλεια στην επιθεση αλλα χθες ελειπε ο παιχτης που θα κατεβαζε ολα τα ριμπαοθντ, θα πιεζε και θα εδινε βοηθειες σε ολο το γηπεδο θα ηταν φοβητρο μεσα στην ρακετα. Αυτος ο παιχτης ειναι ο Λασμε, ενα γρηγορο αθλητικο 4αρι που δενει την αμυνα και μαχεται σε καθε φαση. Δευτερον ο Αρμστρονκ ηταν εκτος τοπου και χρονου οποτε στην ουσια ηταν σαν να ειχαμε μονο ενα 5αρι, καθως και ο Σκορδιλης ηταν μετριος ( βεβαια δεν περιμενεις κατι παραπανω απο τον Σκορδιλη παρα μονο 5 λεπτα ξυλου). Επισης υπαρχει ενα θεμα με την ομοιογενεια αλλα αυτο ειναι απολυτα λογικο. Τωρα στα θετικα η ομαδα ειχε πλανο στις περισσοτερες επιθεσεις, ο Σχορτσιανιτης ειναι ασταματητος και δεν νομιζω οτι θα βρεθει παιχτης που θα τον περιορισει. Επισης η ομαδα εδειξε ψυχη αφου δεν παρατησε το ματσ σε κανενα σημειο και ιδιατερα μετα το 19-6 στα πρωτα 5.30 λεπτα, ο μπραμος αν και δεν μου αρεσει σαν παιχτης φαινεται οτι ταιριαζει στην ομαδα και ο Κιτσεν αν εξαιρεσεις καποια χαζα λαθακια λογω της απουσιας του απο τραμοατισμο ηταν θετικος.

Συμπερασματικα η ομαδα θελει δουλεια για να βρει ρυθμο και ομοιογενεια να ενταχθουν ολοι οι παιχτες να αφομοιωσουν και να κατανοησουν την θεση τους και τον ρολο τους και αν δεν υπαρξει γκρινια απο τους φιλαθλους αλλα στηριξη και πιστη τοτε νομιζει οτι θα συνεχισει να πρωταγωνιστει. Δεν μου αρεσουν οι προβλεψεις αλλα νομιζω οτι αν δεν υπαρξουν παρατραγουδα η ομαδα αυτη ειναι ικανη να γινει καλυτερη απο την περσυνι...
ιστορικός mech-eng
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 1249
Joined: Mon Jun 13, 2011 1:51 pm
Gender: Male

Re: Εuroleague 2012-2013

Post by ιστορικός mech-eng »

μακαρι να δουλεψουν και να τα πανε ακομα καλυτερα απο περσυ,παντως πονεσε πολυ η χθεσινη ηττα γιατι χασαμε καθαρα απο τον κακο μας εαυτο.δεχομαι απολυτα οτι μια ομαδα αρχιζοντας απο το 0 ουσιαστικα δεν μπορει να εχει την ευκαιρια απο το πρωτο επισημο παιχνιδι να τα παει πολυ καλα,αλλα ειτε θελουμε ειτε οχι ο παναθηναικος εχει 6 ευρωπαικα και πρεπει να παιζει καθε παιχνιδι σαν να ειναι το τελευταιο του,δηλαδη εγω δεν θα χαρω αν ο παναθηναικος περασει στους τελικους του κυπελου γτ το θεωρω δεδομενο αυτο,οποτε οι παιχτες θα δεχτουν μια αυστηρη κριτικη ειτε το θελουν ειτε οχι ,κ αυτο δν σημαινει οτι ειμαστε απογοητευμενοι απ αυτους,αλλα οτι περιμενουμε πολλα(πραγμα απολυτα λογικο αν ξερεις τι φανελα φορας)

για τσαρτσαρη παντως να πω οτι ειναι απο τους παιχτες που μια παιζουν και μια οχι,δηλαδη αυτο που ειδατε την παρασκευη ηταν οτι καλυτερο μπορει να δειξει πιστευω,απο την αλλη ο λασμε δεν εχει κανει προετοιμασια και ειλικρινα ευχομαι να αποδοσει οτι καλυτερο εχει...
User avatar
castiel
Praetorian
Praetorian
Posts: 6466
Joined: Tue Oct 05, 2010 8:08 pm
Σχολή: Ναυπηγός
Gender: Male
Location: 501 Not Implemented

Re: Εuroleague 2012-2013

Post by castiel »

μεγάλη νίκη χθες ο ΠΑΟ, μακάρι να έχει αντίστοιχη συνέχεια...
ιστορικός mech-eng
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 1249
Joined: Mon Jun 13, 2011 1:51 pm
Gender: Male

Re: Εuroleague 2012-2013

Post by ιστορικός mech-eng »

castiel wrote:μεγάλη νίκη χθες ο ΠΑΟ, μακάρι να έχει αντίστοιχη συνέχεια...

με μια ρεαλ που δεν κατεβηκε ποτε στο γηπεδο ,η οποια δεν ειχε κανει ηττα μεχρι εχθες ,που ετσι και αλλιως θα βγει πρωτη στον ομιλο...να τα λεμε ολα ,και επειδη ο παναθηναικος οφειλει να παιξει σε πολυ υψηλο επιπεδο ,ας αφησουμε σχολια του τυπου ''ας ελπισουμε να συνεχισει ετσι'' .

μεγιστο προβλημα τα τριποντα ,ο σοφο νοθρος ,ο ουκιτς στην κοσμαρα του ,αμυνα δεν μπορουμε να παιξουμε ακομα υπο πιεση ,κατι μου θυμιζει ...χμ,μαλλον τον περσινο ολυμπιλαγο ,μονο που ειχαν εναν ιβκοβιτς στο παγκο και οχι εναν πεδουλακη.


χαρηκα που νικησε ο παο ,αλλα βαρεθηκα με μια νικη να ανεβαζουμε στον θεο τους παιχτες και με μια ηττα να τους βριζουμε.ουτε οι ηττες ουτες οι νικες ερχονται ξαφνικα...
User avatar
castiel
Praetorian
Praetorian
Posts: 6466
Joined: Tue Oct 05, 2010 8:08 pm
Σχολή: Ναυπηγός
Gender: Male
Location: 501 Not Implemented

Re: Εuroleague 2012-2013

Post by castiel »

εγώ δεν είμαι ΠΑΟ, οπότε δεν με νοιάζει να θεοποιήσω την ομάδα.... ήταν αν όχι μεγάλη, σημαντική νίκη πάντως, παρά τα προβλήματα...
δεν παρακολουθώ πολύ μπάσκετ, αλλά όπως έχουν έρθει πάντως τα πράγματα φέτος, νομίζω ότι για τον Παναθηναϊκό πρέπει να ελπίζουμε σε ανάλογη συνέχεια.. δεν είναι δεδομένη, όπως άλλες χρονιές... ετσι δεν ειναι?
ιστορικός mech-eng
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 1249
Joined: Mon Jun 13, 2011 1:51 pm
Gender: Male

Re: Εuroleague 2012-2013

Post by ιστορικός mech-eng »

castiel wrote:εγώ δεν είμαι ΠΑΟ, οπότε δεν με νοιάζει να θεοποιήσω την ομάδα.... ήταν αν όχι μεγάλη, σημαντική νίκη πάντως, παρά τα προβλήματα...
δεν παρακολουθώ πολύ μπάσκετ, αλλά όπως έχουν έρθει πάντως τα πράγματα φέτος, νομίζω ότι για τον Παναθηναϊκό πρέπει να ελπίζουμε σε ανάλογη συνέχεια.. δεν είναι δεδομένη, όπως άλλες χρονιές... ετσι δεν ειναι?

καλα ουτε και το 2011 ηταν δεδομενο το ευρωπαικο.η μονη σταθερα που ειχε ο παναθηναικος ηταν ο ζοτς,κατα τ αλλα ισως ειχαμε την χειροτερη ομαδα απο το 2000, περσυ.και ομως αυτα τα παιδια οχι μονο τα εκανε παιχτες αλλα τους εδωσε και προστιθεμενη αξια ,σε σημειο ο βουγιουκας (!) να γινει περιζητητος.φετος τα πραγματα ειναι δυσκολα κυριως γιατι στον παγκο εχουμε εναν σχετικα νεο προπονητη που δυστυχως καποιοι παιχτες (διαμαντιδης) εχουν περισσοτερη εμπειρια και πιο πολλες κουπες απ αυτον.και αυτο παιζει ρολο ,γιατι αλλιως ειναι να μιλαει ο ζοτς και αλλιως ο πεδουλακης.ο ενας εχει 8 ευρωπαικα ,ο αλλος δεν εχει ταξιδεψει ουτε σε διακοπες στην ευρωπη.

αν φτασει final four παντως φετος εγω θα ειμαι υπερ-ευχαριστημενος
Post Reply

Return to “Αθλητικά”