ΛΑΟΣ: Μετακόμιση στην ...πράσινη πολυκατοικία

Συζητήσεις για πολιτικά και οικονομικά θέματα
Forum rules
Σας υπενθυμίζουμε να μην δημοσιεύετε μηνύματα σε greeklish ή συνεχή ΚΕΦΑΛΑΙΑ! Τέτοια μηνύματα θα διαγράφονται.
Διάτανος
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 1607
Joined: Wed Jan 20, 2010 10:14 pm
Gender: Male

ΛΑΟΣ: Μετακόμιση στην ...πράσινη πολυκατοικία

Post by Διάτανος »

Η κορύφωση της οικονομικής κρίσης τους τελευταίους μήνες έχει αναγκάσει τον Γ. Καρατζαφέρη να αναπροσαρμόσει την πολιτική τακτική του σε τέτοιο βαθμό που ακόμη και στελέχη του κόμματός του μιλούν για μετακόμιση στην«πράσινη» πολυκατοικία.
Ο πρόεδρος του ΛΑΟΣ στηρίζει την κυβέρνηση του Γ. Παπανδρέου στα περισσότερα οικονομικά μέτρα, με το επιχείρημα ότι ο πρωθυπουργός δίνει μάχη για όλη την Ελλάδα και δεν μπορεί να τον αφήσει να πάει σε αυτήν τραυματισμένος. Παράλληλα βρίσκεται σταθερά στην εμπροσθοφυλακή των επιθέσεων κατά της αριστεράς και καταδικάζει απερίφραστα τις εκδηλώσεις κοινωνικής διαμαρτυρίας.

Μέλη της κοινοβουλευτικής ομάδας εκφράζουν κατ' ιδίαν επιφυλάξεις για την πολιτική αυτή, αναγνωρίζουν ότι κανείς δεν ξέρει πού ακριβώς το πάει ο αρχηγός τους, αλλά αποφεύγουν να μιλήσουν δημοσίως για το θέμα αυτό. Χαρακτηρίζουν μάλιστα αμφιλεγόμενες πολλές από τις προτάσεις του προέδρου τους, όπως τη νομιμοποίηση των αυθαιρέτων ή την κατάργηση του μηχανισμού ελέγχου αδειών για νέες επενδύσεις και την αντικατάστασή του από τριμελή επιτροπή υπό τον υπουργό Επικρατείας, Χ. Παμπούκη.

Αρκετά είναι και τα στελέχη που θεωρούν ότι το κόμμα τους δεν πρέπει να απουσιάζει από τους λαϊκούς αγώνες σε μια τόσο δύσκολη οικονομική συγκυρία και εκτιμούν πως, παρά την πρόσκαιρη άνοδο στις δημοσκοπήσεις, ο ΛΑΟΣ μακροπρόθεσμα θα κληθεί να πληρώσει τον εκλογικό λογαριασμό.

Στη βάση του ΛΑΟΣ, όπως λένε άνθρωποι του κόμματος, υπάρχει αμηχανία και παγωμάρα, καθώς μέχρι πριν από μερικούς μήνες ο Γ. Καρατζαφέρης υποστήριζε ότι η άνοδος του ΠΑΣΟΚ στην εξουσία θα σημάνει αφελληνισμό της κοινωνίας και θα θέσει σε κίνδυνο τα εθνικά συμφέροντα της Ελλάδας. Τώρα, λένε, ακόμη και το θέμα του δημοψηφίσματος για το μεταναστευτικό έχει περάσει σε δεύτερο πλάνο.

«Τα απλά μέλη δεν έχουν καμία φωνή, το κόμμα απουσιάζει απ' όλους τους κοινωνικούς χώρους, ενώ οι βουλευτές εμφανίζονται μόνο στα τηλεοπτικά παράθυρα» τονίζει στέλεχος της περιφέρειας.

Πολιτικό πρόβλημα στον Γ. Καρατζαφέρη αναμένεται να δημιουργήσει και η ανακοίνωση ίδρυσης του κόμματος «Νέα Εθνική Ελπίδα», η οποία επρόκειτο να γίνει χθες το βράδυ σε εκδήλωση στα Γιαννιτσά, με την παρουσίαση των πρώτων 500 υπογραφών από πρώην και νυν στελέχη και μέλη του ΛΑΟΣ, με έναν από τους πρωταγωνιστές να είναι ο φιλοβασιλικός Γ. Παπαδόπουλος. Πληροφορίες ήθελαν να δηλώνουν "παρών" στην κίνηση και ενεργά μέλη της Κεντρικής Επιτροπής του ΛΑΟΣ. Στην ιδρυτική διακήρυξη του νέου κόμματος αναφέρεται ότι «έφτασε η ώρα να απεγκλωβιστούν οι πατριώτες απ' αυτούς που καπηλεύονται τις αξίες του πατριωτικού χώρου».

http://www.enet.gr/?i=news.el.article&id=141027
“The oldest and strongest emotion of mankind is fear, and the oldest and strongest kind of fear is fear of the unknown”
User avatar
somekindofgrinder
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 406
Joined: Sun Feb 07, 2010 3:31 pm
Σχολή: Μεταπτυχιακός

Re: ΛΑΟΣ: Μετακόμιση στην ...πράσινη πολυκατοικία

Post by somekindofgrinder »

Τα ιδια 50-60.000 ατομα "υψηλης εθνικοφροσυνης" μετακινουνται απο κομμα σε κομμα...αυτο δεν αλλαζει το γεγονος οτι παραμενουν ασημαντα λιγοι...

Αν δεν υπηρχαν οι απογοητευμενοι Νεοδημοκρατες ολο αυτον τον καιρο,το ΛΑΟΣ θα ηταν κομμα του 1,5-2%.
"Το πρωί στα καβαλέτα και το βράδυ στα μπαλέτα..."-Λευτέρης Λαζάρου,Cooking Engineer.
User avatar
misfit
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 384
Joined: Thu Jan 21, 2010 11:30 pm
Σχολή: Μηχανολόγος

Re: ΛΑΟΣ: Μετακόμιση στην ...πράσινη πολυκατοικία

Post by misfit »

"φιλοβασιλικός Γ.Παπαδόπουλος" :shock:
γιατρέ μου είμαι κόκκαλοοοοοοο
User avatar
Adramelch
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 1730
Joined: Sun Jan 24, 2010 3:31 am
Σχολή: Υπ. Διδάκτορας
Gender: Male
Location: Βαρκελώνη

Re: ΛΑΟΣ: Μετακόμιση στην ...πράσινη πολυκατοικία

Post by Adramelch »

Ο άνθρωπος είναι λαϊκιστής του χειρίστου επιπέδου. Κάτι άλλοι του τύπου Γεωργιάδης και Πλεύρης είναι απλά βλαμμένοι (κυριολεκτικά) αλλά αυτός ξέρει τι κάνει. Είναι μακράν ο πιο αντιπαθητικός βουλευτής κατά τη γνώμη μου. Άσε που βγαίνει σε κάθε παραμικρή εκπομπή, από το κους κους στη Λαμπίρη και οτιδήποτε άλλο.
I'm a horny engineer Leonard. I never joke about maths or sex.
User avatar
Minus
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 2079
Joined: Wed Jan 20, 2010 8:56 pm
Gender: Male
Location: Mystic Goofyland

Re: ΛΑΟΣ: Μετακόμιση στην ...πράσινη πολυκατοικία

Post by Minus »

ρε με το ΛΑΟΣ μην την ψαχνετε και μην παθιαζεστε υπερ ή κατα.

ο Καρατζαφερης απλα ξεκινησε απο γαλατας και εχοντας περισσια καπατσοσυνη λοιπον απο το πανεπιστημιο της ζωης καταφερε το ονειρο πολλων.. να κανει δικο του κομμα, να το βαλει και να το εδραιωσει στη βουλη.. τωρα σε πια πολυκατοικια θα παει, ποιους θα βαλει στο κομμα, τι εκπομπες θα κανει ή τι θα πει ολα δεν εχουν αλλη λογικη παρα την εξης.. στις επομενες εκλογες να ειμαστε στη βουλη.

ειχε καθαρο στοχο και καπατσωσυνη και το κανε. τωρα οσοι νομιζτεαι οτι το ΛΑΟΣ ειναι κατι αλλο, παιδια ασχολειθειται με κατι αλλο. ερχετε και πασχα, ας μιλησουμε για αρνια.

ετσι πιστευω εγω.
Senatus Populusque Romanus

Special effects by Loonatik and drinks
Freeze frame, screen kiss, hot heads, lights and power
User avatar
misfit
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 384
Joined: Thu Jan 21, 2010 11:30 pm
Σχολή: Μηχανολόγος

Re: ΛΑΟΣ: Μετακόμιση στην ...πράσινη πολυκατοικία

Post by misfit »

Το ότι είναι καπάτσας φαίνεται κι από τη σοβαρότητα με την οποία συνοδεύει την επιλογή των υποψηφίων του κόμματός του!
ΚΑΘΑΡΑ ΙΔΕΟΛΟΓΙΚΑ ΚΡΙΤΗΡΙΑ! :P
Ο άνθρωπος απλώς ποντάρισε στο τρίπτυχο θρησκεία-πατρίδα-οικογένεια και "πέτυχε" να τσιγκλήσει αρκετούς ηλικιωμένους ή και νεώτερους που, αφελώς κατά τη γνώμη μου, θέωρησαν ότι το κόμμα αυτό μπορεί να τα προασπίσει.Δε μηδενίζω τις 3 αξίες αυτές (κάθε άλλο), μηδενίζω το κόμμα ΛΑ.Ο.Σ.
γιατρέ μου είμαι κόκκαλοοοοοοο
TiGinetai
Major General
Major General
Posts: 405
Joined: Thu Jan 28, 2010 6:30 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male

Re: ΛΑΟΣ: Μετακόμιση στην ...πράσινη πολυκατοικία

Post by TiGinetai »

ΛΑΟΣ: όπου πάει ο γιαλός πάνε και αυτοί..ο καρατζαφύρερ από βασιλικούς και χρυσαυγίτες άρχισε και έφτασε στους "σοσιαλιστές" του γιωργάκη..το "υπεύθυνο" κόμμα μη χέσω.
glk wrote: «Τα απλά μέλη δεν έχουν καμία φωνή, το κόμμα απουσιάζει απ' όλους τους κοινωνικούς χώρους, ενώ οι βουλευτές εμφανίζονται μόνο στα τηλεοπτικά παράθυρα» τονίζει στέλεχος της περιφέρειας.

Και έχουν κάνει πλύση εγκεφάλου οι κάθε λογής παπάρες που βγαίνουν 24 ώρες το 24ωρο στα παράθυρα..από το πρωί ως το βράδυ ακούς τον πασόκο να λέει για την δύσκολη κατάσταση, για την οικονομική κρίση, μετά ακούς τον μαλάκα της νδ να λέει πως οι πασόκοι τα έχουν κάνει σκατά και ο πασόκος θα του απαντήσει ότι αυτοί ήταν κυβέρνηση πριν κτλ(κλασσικές μαλακίες. πετάνε το μπαλάκι ο ένας στον άλλο), σίγουρα θα ακούσουμε κανά μαλάκα άδωνη να μας πρίζει τα @@ για την πατρίδα και τις θυσίες που πρέπει να κάνουμε γι' αυτή και όλες τις μαλακίες που λένε κάθε φορά που θέλουν να πιάσουν κορόιδο τον Έλληνα(ε καλά τα περί πατρίδας, εθνικής κυριαρχίας, αναγκαιότητας κτλ είναι πάνω πάνω στη λίστα γιατί ξέρουν πόσο μλκες είμαστες..) και άντε να έχουν καλέσει κανά συριζαίο που μία θα το πηγαίνει λίγο προς φιλο-πασοκ και μια θα πηγαίνει λίγο πιο αριστερά. Ότι να ναι δηλαδή. Αει στο διάολο με τους μαλάκες.
misfit wrote:ποντάρισε στο τρίπτυχο θρησκεία-πατρίδα-οικογένεια ..Δε μηδενίζω τις 3 αξίες αυτές (κάθε άλλο)
Προσωπικά τις μηδενίζω όσο δεν πάει. Πλέον δεν τις θεωρώ καν αξίες. Ειδικά το πρώτο δίπτυχο είναι η λέρα του κόσμου. Ο ρόλος της θρησκείας είναι να υπάρχουν πρόβατα. Ότι διατάξει ο θεός και φυσικά θα μας το μεταφέρουν οι κάθε λογής παπάδες-φαρισαίοι είναι νόμος. Είτε αυτό είναι μην κάνεις το ένα, μην κάνεις το άλλο είτε αυτό είναι πόλεμος! Ειδικά τους δικούς "άγιους" τους έχω σιχαθεί. Ούτε τα προσχήματα δεν κρατάνε τα λαμόγια. Ο ρόλος της πατρίδας είναι ο διαχωρισμός των ανθρώπων. Λες και έχουν να χωρίσουν τίποτα. Όπως πάντα έτσι και τώρα αυτό το τρίπτυχο πιάνει γιατί ο κόσμος είτε είναι αμόρφωτος εν μέρη είτε παραπληροφορημένος.


Υ.Γ ελπίζω να μην λογοκριθεί!
Η χώρα καταστρέφεται από την αδιαφορία, αλλά τι με νοιάζει εμένα;
User avatar
ShadowMech
Praetorian
Praetorian
Posts: 2118
Joined: Thu Jan 21, 2010 11:20 am

Re: ΛΑΟΣ: Μετακόμιση στην ...πράσινη πολυκατοικία

Post by ShadowMech »

λολ ρε σιγα μη λογοκριθει! Μονο προσωπικες προσβολες η τεσπα συμπεριφορα που ξεφευγει λογοκρινεται.

Εγω αλλωστε συμφωνω σε πολλα απο αυτα που λες.

Καλα το λαος εχει ηδη δειξει τελειως ακυρα δειγματα γραφης, ασχετως ιδεολογιας.

Και το τριπακι που παιζει στις ειδησεις ειναι γνωστη μεθοδος πλυσης εγκεφαλου και βασικα περιορισμου του "οπτικου πεδιου" του πολιτη...

Για μενα θρησκεια και πατριδα σε προσωπικο καθαρα επιπεδο δε μου λενε τιποτα. Αναγνωριζω ομως απο κοινωνιολογικης πλευρας την χρησιμοτητα τους για τη διατηρηση της κοινωνικης συνοχης, μιλοντας παντα για τη δεδομενη κοινωνια, οχι μια καποια-καπου-καποτε ιδανικη κοινωνια ;)
Ρώτα οποιονδήποτε ευτυχισμένο άνθρωπο και δεν θα σου πει για συστήματα, πολιτικές, δυνάμεις, αριστερά, κεφάλαιο. Δεν θα σου πει τίποτα πέρα από το "ήξερα τι ήθελα".

The Don
TiGinetai
Major General
Major General
Posts: 405
Joined: Thu Jan 28, 2010 6:30 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male

Re: ΛΑΟΣ: Μετακόμιση στην ...πράσινη πολυκατοικία

Post by TiGinetai »

Αν δεν υπήρχαν πατρίδες και θρησκείες δεν θα μπορούσαμε να συννενοηθούμε?

Στην σημερινή εποχή έτσι όπως έχει διαμορφωθεί η "κατάργηση" ας πούμε της πατρίδας και της θρησκείας(*) από τη μια μέρα στην άλλη φυσικά και είναι λάθος! Καταρχήν πρέπει να κατανοήσει ο πολίτης, ο άνθρωπος(είτε Έλληνας είτε Τούρκος είτε Κινέζος!) γιατί υπάρχουν αυτά και ποιο σκοπό εξυπηρετούν και στη συνέχεια να κάνει το βήμα. Αν μη τι άλλο κάτι τέτοιο δεν θα επέλθει μόνο του! Δεν θα φιλοτιμηθεί κανένας κυβερνών να πει "σκατά στα κράτη, στις πατρίδες και τις θρησκείες"!! Και θεωρώ πως αν κάτι τέτοιο γινόταν κάπου και τέλος πάντων άρχιζε ένα κίνημα τότε έχει ελπίδες η σχετική θεωρία.

Αν κάτι τέτοιο είναι εφικτό αυτή τη στιγμή? Θεωρώ πως όχι! Γιατί πολύ απλά τα μέσα μαζικής εξημέρωσης κάνουν πάρα μα πάρα πολύ καλά τη δουλειά τους και ο κόσμος είναι ανίκανος όχι για κάτι τέτοιο που είναι ένα τεράστιο βήμα αλλά ακόμα και για να ψηφίσει! Αν και ξέρω ότι θα προσβάλλω πολλούς θεωρώ ολική μαλακία και μαζοχιστικό επί όχι 30 αλλά σχεδόν ένα αιώνα(οκ λιγότερο :P ) στην πολιτική σκηνή να κυριαρχούν οι ίδιες οικογένειες και κάθε φορά να ακούμε τα ίδια λες και έχουν βάλει μαγνητόφωνο(προκαλώ όποιον θέλει να ακούσει τον ανδρέα το 81, το 85 κτλ, τον καραμανλή το 04 και τον γιωργάκη τώρα..) και κάθε φορά να πιστεύουμε ότι θα φέρουν την...αλλαγή! Είναι μαζοχιστικότατο!!! Ρίχτο μαύρο ρε άνθρωπε μου!
Οπότε προς το παρόν όχι. Αλλά δεν θεωρώ πως είναι ουτοπικό κάτι τέτοιο. Απλά η μάχη εξαρχής γέρνει προς την μια πλευρά. Ίσως όταν η κοινωνία θα είναι έτοιμη για να περάσει σε αυτό το στάδιο και ο καθένας αναλογιστεί τις ευθύνες του..

Είμαι λίγο οφφτοπικ τώρα αφού θεωρητικά μιλάμε για το ΛΑΟΣ. Πάντως εγώ ΛΑΟΣ(και τα συναφή..) δεν το έριχνα ποτέ που να με έκλειναν φυλακή..

* τουλάχιστον έτσι όπως μας την παρουσιάζουν..δεν θέλω να προσβάλλω όποιον πιστεύει σε κάποια ανώτερη δύναμη. Να πω την αλήθεια και καλά κάνει. Θεωρώ πως οι περισσότεροι πιστεύουν σε κάτι τέτοιο λόγω του ότι κάποια στιγμή πεθαίνουμε άρα ποιο το νόημα της ζωής(!) αλλά τουλάχιστον όχι με την σημερινή μορφή!
Η χώρα καταστρέφεται από την αδιαφορία, αλλά τι με νοιάζει εμένα;
User avatar
eΝy
Community Founder
Community Founder
Posts: 6260
Joined: Mon Jan 18, 2010 12:07 pm
Gender: Male

Re: ΛΑΟΣ: Μετακόμιση στην ...πράσινη πολυκατοικία

Post by eΝy »

TiGinetai wrote:Αν δεν υπήρχαν πατρίδες και θρησκείες δεν θα μπορούσαμε να συννενοηθούμε?
Λογικά όχι. Το ανθρώπινό είδος δεν είναι σχεδιασμένο έτσι. Υπάρχει βιολογική ανάγκη να σπάει ένα σύνολο σε μικρότερα μέρη και αυτά να πλακώνονται μεταξύ τους για το ποιος έχει το μακρύτερο μικρόφωνο.

Εάν δεν υπήρχαν οι εμφανισιακές διαφορές που χωρίζουν τους ανθρώπους σε "πατρίδες", πιθανότατα θα σφαζόντουσαν οι fans των Beetles με αυτούς των Rolling Stones.


Όσον αφορά το ΛΑΟΣ (αλλά και γενικότερα το δεξιό χώρο στην Ελλάδα) είναι προφανώς για τον πούτσο, διότι πολύ απλά ελάχιστοι Έλληνες "δεξιοί" έχουν την ουσιαστική αστική-φιλελεύθερη παιδεία, που ορίζεται παγκοσμίως ως "δεξιά". Οι περισσότεροι "δεξιοί" είναι κάτι ψωμιάδηδες κλπ. Αντιστοίχως βεβαίως και για τα γελάδια του ΚΚΕ, που εν συγκρίσει με την ευρωπαϊκή "αριστερά" είναι παντελώς προλετάριοι και ανθρακωρύχοι.
Mechanical Engineering NTUA, 2010
MTEC ETH Zurich, 2013
Founder: https://polytexneio.gr
Founder: https://globalprep.gr
Post Reply

Return to “Πολιτική-Οικονομία”