Κατάληψη στο χώρο του Παπασωτηρίου

Ανακοινώσεις, συζητήσεις και προβληματισμοί που αφορούν το Πολυτεχνείο γενικότερα.
Forum rules
Σας υπενθυμίζουμε να μην δημοσιεύετε μηνύματα σε greeklish ή συνεχή ΚΕΦΑΛΑΙΑ! Τέτοια μηνύματα θα διαγράφονται.
a_nikos
Praetorian
Praetorian
Posts: 1784
Joined: Thu Oct 25, 2012 2:10 pm
Gender: Male
Location: Athens

Re: Κατάληψη στο χώρο του Παπασωτηρίου

Post by a_nikos »

led wrote:λοιπον για να τελειωνουμε, και επειδη βαρεθηκα να ακουω τα τυπικα κλισε που αναπαραγονται απο μεγκα, τραγκα και πρετεντερη, η συζητηση εγινε σε λαθος βαση. Δεν θεωρησαμε οτι ειμαστε οι 'πεφωτισμενοι' η 'σωτηρες της κοινωνιας' απλα διεκδικουμε τη δικη μας ελευθερια . μια εννοια που αμφιβαλλω οτι εχετε στο μυαλο σας . ΕΙΜΑΣΤΕ ΜΙΑ ΟΜΟΡΦΗ ΕΙΚΟΝΑ ΑΠΟ ΤΟ ΜΕΛΛΟΝ , και θα μας βρειτε απεναντι σας , κι ας μην μας παιρνετε στα σοβαρα ,ακομα κ την ωρα που θα κανετε στοιχεια στο Α . Συγνωμη αν ενοχλησαμε το μαθηματακι σας, τη ζωουλα σας και τις σπουδουλες σας , αλλα για μας καποια πραγματα εχουν μεγαλυτερη βαρυτητα απο ενα ησυχο αμφιθεατρο. Ακομα λυπαμαι που εν ετη 2013 ακουω απο νεο ανθρωπο να επικαλειται ως αξιες εννοιες οπως "εθνος" κ "ελληνικη σημαια" τη στιγμη που βλεπουμε το φασισμο να ανθιζει στη βαση αυτων των εννοιων . Εγκληματια οριζω οποιον στερει ατομικες κ συλλογικες ελευθεριες , εσεις και το κρατος μπορειτε να με ονομασετε οπως θελετε . για μενα ειστε εχθροι . Τελος προτασεις οπως το να εκδιωκεται απ τη χωρα οποιος δεν υπακουει νομους και δεν συμβιβαζεται με το καθεστως , να τον "σωφρονιζουμε" και να τον "αφομιωνουμε" μου θυμιζουν εντονα καποιες αλλες εποχες..νομιζω καταλαβαινουμε ολοι που αναφερομαι .

[size=200ΣΕ ΑΥΤΟΥΣ ΤΟΥΣ ΔΡΟΜΟΥΣ ΣΕ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΚΟΙΝΩΝΙΑ ΜΙΑ ΜΕΡΑ Η ΕΞΕΓΕΡΣΗ ΔΕ ΘA ’ΝΑΙ ΟΥΤΟΠΙΑ

ΤΟ ΔΙΚΙΟ ΕΧΟΥΝ ΟΙ ΕΞΕΓΕΡΜΕΝΟΙ ΚΑΙ ΟΧΙ ΟΙ ΡΟΥΦΙΑΝΟΙ ΚΑΙ ΟΙ ΠΡΟΣΚΥΝΗΜΕΝΟΙ][/size]
Τι να πρωτοπεις? Οτι οποιος δεν συμφωνει με τις αποψεις της αναρχιας και εκφραζει διαφορετικη αποψη ειναι προσκυνημενο τσιρακι του συστηματος, παπαγαλακι του Mega και του Τραγκα(btw που τον θυμηθηκες)? Ενα απο αυτα που υποτιθεται εκφραζετε ειναι η ανοχη στη διαφορετικοτητα, στην αλλη αποψη. Η αντιδραση σας ομως σε οσα σας ειπαν τα παιδια παραπανω μαλλον δεν το δειχνει. Μαλλον το αντιθετο.

Επειδη καποιοι πατανε πανω στην εννοια του εθνους και των εθνικων συμβολων και τα καπηλευονται κατα καποιο τροπο, σημαινει οτι πρεπει να τα απορριψουμε και να τα αποβαλλουμε απο τη ζωη μας και την κοινωνια μας? Γιατι να φτασουμε στο αλλο ακρο? Μηπως θελετε να κατεβασουμε την ελληνικη σημαια απο το ΕΜΠ και να υψωσουμε αυτη με το σφυροδρεπανο ή με το συμβολο της αναρχιας?

Και ναι το πανεπιστημιο ειναι χωρος κυριως μορφωσης και παραγωγης νεων επιστημονων, αν δεν συμφωνεις με αυτο μπορεις να απορριψεις την ενταξη σου σε αυτο, να ξεγραφτεις και να πας να κανεις εξω την επανασταση σου. Φυσικα ομως επειδη το πανεπιστημιο ειναι δωρεαν, μαθαμε να το κανουμε ο,τι θελουμε. Το κλεινουμε οποτε θελουμε, το λερωνουμε, το καταστρεφουμε ενιοτε, καταλαμβανουμε με το ετσι θελω κτηρια του και πολλα αλλα.

Το οτι θεωρεις εσυ κατι σωστο, οπως για παραδειγμα οτι αφου ο ιδιοκτητης αυτου του χωρου δεν τον χρησιμοποιει, ας τον καταλαβουμε, δεν σημαινει οτι ειναι κιολας. Ζουμε σε μια κοινωνια που εχει νομους και κανονες. Αλλιως θα ζουσαμε σε μια ζουγκλα που θα επικρατουσε ο νομος του ισχυρου. Ο πιο δυνατος θα επιβιωνε. Το οτι κανεις ενα δικαιο αγωνα ειναι καθαρα δικια σου εκτιμηση, δεν γινεται η πλειοψηφια να ειναι αμυαλες μαζες. Δεν το εχεις σκεφτει ποτε?

Και εμας δεν μας αρεσουν πολλα απο αυτα που γινονται στην κοινωνια, κανενας δεν λεει οτι ζει στον επιγειο παραδεισο. Οποιος το λεει ειναι ψευτης. Αλλο ομως το να εχεις προβληματισμους και να θελεις να βελτιωσεις την κοινωνια που ζεις κι αλλο πραγμα η ασυδοσια.

Μπερδεψατε την ελευθερια με την ασυδοσια και χασατε το παιχνιδι...
http://www.travbuddy.com/maps/6761343
BinLaden
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 69
Joined: Sat Oct 08, 2011 5:32 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male

Re: Κατάληψη στο χώρο του Παπασωτηρίου

Post by BinLaden »

Δεν έχω την διάθεση να μπώ σε προσωπικό διάλογο, απλά ένα τελευταίο.

Ναι, το "Έθνος" και η "Ελληνική σημαία" που εσείς χλεβάζεται και κατεβάζεται από το Πολυτεχνείο στην Αθήνα, είναι αυτό το οποίο ένωσε κάποιους ανθρώπους πριν μερικές δεκαετίες και σήμερα δεν είμαστε Τούρκοι ή Γερμανο-Ιταλοί (προς Θεού, δεν έχω κάτι με τους ανθρώπους). Ο φασισμός έχει άλλες αιτίες, τις οποίες έχω αναλύσει ενδελεχώς, αν εσείς βγάζεται επιδερμικά συμπεράσματα επ'αυτού για να εξυπηρετήσετε τα δικά σας συμφέροντα (μια μορφή φασισμού, γιατί ο φασισμός δεν έχει ένα πρόσωπο), καλό θα είναι να την ξανασκεφτείτε αυτή την τακτική γιατί υποβιβάζεται το επίπεδο μας.

Όμορφη ή όχι εικόνα, δε με απασχολεί. Ούτε τα "μαθηματάκια μας" με απασχολούν. Έχω πολύ πιο σημαντικά πράγματα να κάνω. Εσείς μιλάτε για ελευθερίες. Εγώ δε σας στέρησα το "δικαίωμα" (sic για να μην παρεξηγούμεθα) να κάνετε κατάληψη, εσείς μου στερείτε την μόρφωση μου, το μοναδικό μου όπλο. Μήπως έχει κάποιο απώτερο σκοπό αυτό, λέω εγώ ο κακόβουλος τώρα.. Εγκληματία μπορείς, φιλοσοφικά, να ορίζεις όποιον επιθυμείς. Μπορείς κάλιστα να επικαλεστείς ότι δεν αναγνωρίζεις την δικαιοδοσία της τρίτης εξουσίας και ότι είσαι ελεύθερος άνθρωπος. Ουδώλος με αφορά.

Μια μικρή παρατήρηση. Μάθε ανάγνωση ή μην προσπαθείς να δημιουργήσεις εντυπώσεις. Σχετικά με τα τελευταία που είπες.. Ντρέπομαι και μόνο για αυτό που έγραψες που πραγματικά δεν θέλω ούτε να σχολιάσω.

(ΥΓ. Fanaticism is overcompensation for doubt. Robertson Davies)
http://stats.tf2.gr/sig/2995_101.png
User avatar
soti
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 640
Joined: Wed Feb 23, 2011 12:47 am
Σχολή: Μηχανολόγος

Re: Κατάληψη στο χώρο του Παπασωτηρίου

Post by soti »

μια μορφή φασισμού, γιατί ο φασισμός δεν έχει ένα πρόσωπο
Κάποτε είχε βγει για τον Στάλιν το εξής ανέκδοτο: Ότι είναι τόσο αριστερός, εντελώς άκρα αριστερά, ώστε να "βγαίνει" εκτός βουλής και να ξαναμπαίνει από την άκρα δεξιά πτέρυγα της.

υ.γ.1 Τα ετερώνυμα έλκονται. Θα μπορούσε να πει κανείς ότι είναι οι δύο πλευρές του ίδιου νομίσματος.
υ.γ.2 Κουτσίκιε, πιστεύω να σου λύθηκε η απορία περί σαλαφιστών.
User avatar
Kuchiki_Byakuya
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 6498
Joined: Fri Oct 22, 2010 6:55 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male
Location: Seireitei

Re: Κατάληψη στο χώρο του Παπασωτηρίου

Post by Kuchiki_Byakuya »

led wrote:. Συγνωμη αν ενοχλησαμε το μαθηματακι σας, τη ζωουλα σας και τις σπουδουλες σας ,
Κατ' αρχάς είναι η ζωή μας και οι σπουδές μας αλλά εσύ που είσαι ελεύθερος τα ξέρεις καλύτερα. Και συγγνώμη που σας βλέπουμε σαν επαναστάτες της δεκάρας που απλά επειδή δεν αντιμίλησαν στη μάνα τους και στον πατέρα τους όταν ήταν γύρω στα 15 (ήταν απασχολημένοι με το να μπουν στο πολυτεχνείο τότε) είμαστε υποχρεωμένοι να τους ανεχόμαστε. Ειλικρινά λυπάμαι για αυτό.

led wrote:νεο ανθρωπο να επικαλειται ως αξιες εννοιες οπως "εθνος" κ "ελληνικη σημαια" τη στιγμη που βλεπουμε το φασισμο να ανθιζει στη βαση αυτων των εννοιων
τα εγκλήματα που έχουν γίνει στο όνομα της αναρχίας, της κοινωνίας και τόσων άλλων αξιών που ασπάζεσαι γιατί τα ξεχνάς; και αυτό γιατί σημαίνει ότι πρέπει να τα απαξιώσουμε εμείς, επειδή κάποιοι άλλοι τα καταχράστηκαν.

και μια ιστορική αναδρομή στην δημιουργία των φασιστικών κινημάτων θα ήταν καλή, μπορεί να βρεις πολλές ομοιότητες με την κατάληψη που κάνετε.
led wrote:ΤΟ ΔΙΚΙΟ ΕΧΟΥΝ ΟΙ ΕΞΕΓΕΡΜΕΝΟΙ ΚΑΙ ΟΧΙ ΟΙ ΡΟΥΦΙΑΝΟΙ ΚΑΙ ΟΙ ΠΡΟΣΚΥΝΗΜΕΝΟΙ
νόμος είναι το δίκιο του εργάτη.

και φίλε led, σου έχω κάνει την ερώτηση πολλές φορές, αλλά εσύ κοιτάς να πεις μόνο την προπαγάνδα σου, και θα στην κάνω μία τελευταία φορά όσο πιο καθαρά μπορώ. αν μπουν μπάτσοι στην κατάληψη σας τι θα κάνετε;
soti wrote:Κάποτε είχε βγει για τον Στάλιν το εξής ανέκδοτο: Ότι είναι τόσο αριστερός, εντελώς άκρα αριστερά, ώστε να "βγαίνει" εκτός βουλής και να ξαναμπαίνει από την άκρα δεξιά πτέρυγα της.
το αστείο σε αυτό είναι ότι δεν υπήρχε βουλή τότε.

soti wrote:υ.γ.2 Κουτσίκιε, πιστεύω να σου λύθηκε η απορία περί σαλαφιστών.
ναι, μου λύθηκε. μάλλον ήξερα την απάντηση αλλά μάλλον δεν ήθελα να την πιστέψω.
Be proud to die by my Bankai.
Bankai. Senbonsakura Kageyoshi
User avatar
Kyria_patatokeftou
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 697
Joined: Wed Nov 17, 2010 9:49 am
Σχολή: Μηχανολόγος

Re: Κατάληψη στο χώρο του Παπασωτηρίου

Post by Kyria_patatokeftou »

led wrote:λοιπον για να τελειωνουμε, και επειδη βαρεθηκα να ακουω τα τυπικα κλισε που αναπαραγονται απο μεγκα, τραγκα και πρετεντερη,

Πες μας ένα συγκεκριμένο. Θέλω και αντιπαραβολή όμως με μεγκα-τραγκα-πρετεντερη
Δεν θεωρησαμε οτι ειμαστε οι 'πεφωτισμενοι' η 'σωτηρες της κοινωνιας' απλα διεκδικουμε τη δικη μας ελευθερια . μια εννοια που αμφιβαλλω οτι εχετε στο μυαλο σας . ΕΙΜΑΣΤΕ ΜΙΑ ΟΜΟΡΦΗ ΕΙΚΟΝΑ ΑΠΟ ΤΟ ΜΕΛΛΟΝ , και θα μας βρειτε απεναντι σας , κι ας μην μας παιρνετε στα σοβαρα ,ακομα κ την ωρα που θα κανετε στοιχεια στο Α . Συγνωμη αν ενοχλησαμε το μαθηματακι σας, τη ζωουλα σας και τις σπουδουλες σας , αλλα για μας καποια πραγματα εχουν μεγαλυτερη βαρυτητα απο ενα ησυχο αμφιθεατρο.
Να ρωτήσω κάτι, εσείς που απαντάτε εδώ λογικά είστε φοιτητές, σωστά; Οι υπόλοιποι που συμμετέχουν στην κατάληψη τι είναι; Ειλικρινά ρωτάω. Και αν είστε φοιτητές, πραγματικά γιατί θέλετε και παραμένετε φοιτητές;
Εγκληματια οριζω οποιον στερει ατομικες κ συλλογικες ελευθεριες , εσεις και το κρατος μπορειτε να με ονομασετε οπως θελετε . για μενα ειστε εχθροι . Τελος προτασεις οπως το να εκδιωκεται απ τη χωρα οποιος δεν υπακουει νομους και δεν συμβιβαζεται με το καθεστως , να τον "σωφρονιζουμε" και να τον "αφομιωνουμε" μου θυμιζουν εντονα καποιες αλλες εποχες..νομιζω καταλαβαινουμε ολοι που αναφερομαι .
Δεν ξέρω τι δεινές εμπειρίες είχες εσύ και οι υπόλοιποι αυτών των πεποιθήσεων από την κρατική ή όποια άλλη εξουσία αλλά θα πρέπει πραγματικά να ήταν πολύ βίαιες για να τα πιστεύεις και να τα νιώθεις αυτά που λες. Έχω μεγάλο ενδιαφέρον να τις ακούσω.

Σου εγγυώμαι 100% ότι είμαι ανοιχτή σε οποιαδήποτε είδους συζήτηση πάνω σε οποιεσδήποτε απόψεις και αυτό σημαίνει ότι δεν έχω κανένα μα κανένα κώλυμα να παραδεχτώ ότι κάνω λάθος ή ότι δεν ξέρω κάτι. Αν μπήκες σε αυτή τη συζήτηση για να μας πείσεις ότι έχετε κάποιο δίκιο, θα απαντήσεις σε αυτό που σε ρώτησα παραπάνω. Αν πάλι ακόμα προσπαθείς να πείσεις τον εαυτό σου ότι έχετε κάποιο δίκιο, θα συνεχίσεις να βρίζεις.
Λοιπόν;
I'm fine, as long as my buddha smiles to me..!
User avatar
led
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 26
Joined: Thu Oct 14, 2010 10:01 pm

Re: Κατάληψη στο χώρο του Παπασωτηρίου

Post by led »

kyria_patatokeftou θα απαντησω συντομα στην ερωτηση σου , ναι ειμαστε φοιτητες/φοιτητριες, τωρα δεν δινω περαιτερω ααναλυση απο εδω γιατι δεν με εκφραζει αυτο το μεσο επικοινωνιας, για προφανεις λογους προτιμαμε την αμεση συζητηση.. αν οντως θες να μαθεις παραπανω για εμας και οχι να μας κρινεις απλως τοτε ξερεις που να μας βρεις και να συζητησουμε κατα προσωπο οτιδηποτε . στο κειμενο το αναφεραμε ξεκαθαρα αλλωστε το ποιοι ειμαστε, σε περιμενουμε λοιπον ,και οποιον θελει οντως να συζητησει και να μαθει, οχι απλως να κραζει ,πισω απ την βολη της οθονης του .
Vallian
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 190
Joined: Thu Jun 03, 2010 12:04 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Female

Re: Κατάληψη στο χώρο του Παπασωτηρίου

Post by Vallian »

Δέκα , εκατό , χιλιάδες καταλήψεις , ενάντια σ' ένα κόσμο οργανωμένης σήψης !

Image
Η τεχνητή νοημοσύνη δεν μπορεί να υπερνικήσει την φυσική ηλιθιότητα
User avatar
crouch
Brigadier General
Brigadier General
Posts: 395
Joined: Fri Jan 22, 2010 6:52 pm

Re: Κατάληψη στο χώρο του Παπασωτηρίου

Post by crouch »

Nad wrote:Και επειδή και εσύ "δικαιούσαι μια ευκαιρία πριν σε κρίνει κανείς εμπαθη με άτομα συγκεκριμένων πολιτικών ιδεολογιών" (πάμε καλά που θα "δώσεις ευκαιρία" κιόλας εσύ;) είναι απλοί φοιτητές φοιτήτριες που θα παλέψουν ενάντια σε κάποια πράματα. Και ξέρεις κάτι;;; Ποτέ κανείς τους δεν είπε ότι είναι "ειδικοί" και "φωτισμένοι" που τα ξέρουν όλα.

Τώρα κατάληψη, εάν δεν έχεις καταλάβει, γίνεται σε δημόσιους χώρους μέχρι τώρα. Ο κατηλλημένος χώρος αυτός έχει πάλι χαρακτήρα δημόσιο, ανήκει σε όλους (π.χ. το Παπασωτηρίου στα μέλη της πολυτεχνειακής κοινότητας, η βίλα Ζωγράφου στους κατοίκους της περιοχής κλπ ). Όμως αυτόν τον χώρος τον διαχειρίζεται η δημαρχεία ή όποιος είναι ο κρατικός φορέας στον οποίο υπάγεται το κτίσμα (πρυτανεία στην προκειμένη περίπτωση) αλλά οι ίδιοι οι κάτοικοι, οι ίδιοι οι φοιτητές, οι εργαζόμενοι κλπ. μέσα από συνελεύσεις, αμεσοδημοκρατικά (δηλαδή όλες οι αποφάσεις για εφαρμογή βγαίνουν από μιά συνέλευση), αντιιεραρχικά, οριζόντια και ισότομα!
Κάθε άλλο παρά εμπαθής δεν είμαι, πίστεψέ με. Με καμία πολιτική ή άλλη ιδεολογία. Ούτε την αναρχία ούτε το φασισμό, και ας είμαι πιο θετικά διακείμενος προς την πρώτη.
Δεν είσαι ανόητος τελικά, αλλά σίγουρα για αυτό μας περνάς όλους τους υπόλοιπους . Επειδή, μετά από τόση συζήτηση, ακόμα δεν έχεις εξηγήσει εσύ και ο led πώς αυτή η κατάληψη βοηθάει σε οτιδήποτε. Και μη με παραπέμψεις στην ανακοίνωση, δε λέει τίποτα ουσιαστικό. Θέλεις να βρεθείς ως συλλογικότητα να συζητήσεις; Υπάρχουν τόσοι διαθέσιμοι χώροι στο πολυτεχνείο, δε χρειάζεται να το κάνεις καταλαμβάνοντας μόνιμα έναν χώρο που δε σου ανήκει. Και προφανώς έχουν δίκιο οι υπόλοιποι, αν δε σας εκφράζει η παιδεία μέσω του ΕΜΠ, μπορείτε να φύγετε και να αρχίσετε το δικό σας εναλλακτικό τρόπο.
Η αμεσοδημοκρατία είναι ενδιαφέρουσα ιδέα, αλλά έχει τόσα αν όχι πιο πολλά προβλήματα από αυτά της τωρινής δημοκρατίας. Μερικά από αυτά φαίνονται μόνο και μόνο από τις προηγούμενες αντιπαραθέσεις.
User avatar
Kyria_patatokeftou
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 697
Joined: Wed Nov 17, 2010 9:49 am
Σχολή: Μηχανολόγος

Re: Κατάληψη στο χώρο του Παπασωτηρίου

Post by Kyria_patatokeftou »

led wrote:kyria_patatokeftou θα απαντησω συντομα στην ερωτηση σου , ναι ειμαστε φοιτητες/φοιτητριες, τωρα δεν δινω περαιτερω ααναλυση απο εδω γιατι δεν με εκφραζει αυτο το μεσο επικοινωνιας, για προφανεις λογους προτιμαμε την αμεση συζητηση.. αν οντως θες να μαθεις παραπανω για εμας και οχι να μας κρινεις απλως τοτε ξερεις που να μας βρεις και να συζητησουμε κατα προσωπο οτιδηποτε . στο κειμενο το αναφεραμε ξεκαθαρα αλλωστε το ποιοι ειμαστε, σε περιμενουμε λοιπον ,και οποιον θελει οντως να συζητησει και να μαθει, οχι απλως να κραζει ,πισω απ την βολη της οθονης του .
Αυτή η βολή της οθόνης και αυτό το μέσο επικοινωνίας όμως έκανε έναν άνθρωπο (τουλάχιστον εμένα) να θέλει να κάνει συζήτηση μαζί σου χωρίς προκαταλήψεις. Αν όντως θες να επικοινωνήσεις τις ιδέες σου και όχι να επιβεβαιώσεις το ανέκδοτο-κλισέ "γνώρισα έναν αναρχικό που δεν θεωρούσε πως είναι ο πιο ευαίσθητος άνθρωπος στον κόσμο" , μίλα από εδώ.
I'm fine, as long as my buddha smiles to me..!
User avatar
panepistimonas
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 176
Joined: Thu Apr 15, 2010 4:45 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male
Location: ΧΑΛΑΝΔΡΙ

Re: Κατάληψη στο χώρο του Παπασωτηρίου

Post by panepistimonas »

Κατάλειψη

Κομπλέ
Προκοπίου Ιωάννης
Post Reply

Return to “Τα Πολυτεχνειακά”