Απεργίες Ιούνιος 2014

Ανακοινώσεις, συζητήσεις και προβληματισμοί που αφορούν το Πολυτεχνείο γενικότερα.
Forum rules
Σας υπενθυμίζουμε να μην δημοσιεύετε μηνύματα σε greeklish ή συνεχή ΚΕΦΑΛΑΙΑ! Τέτοια μηνύματα θα διαγράφονται.
Post Reply
User avatar
Adamaklas
Praetorian
Praetorian
Posts: 3929
Joined: Mon Nov 22, 2010 4:07 am
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male

Re: Απεργίες 13/6-16/6

Post by Adamaklas »

Δικιο είχαμε τελικα οι παραπληροφορητές του e-polytexneio ε ? :)
Ολος ο κοσμος, ενα μεγαλο τασακι.

Αλλα δεν γαμιεται :)
stathis wrote: Εχει αδειες ξαπλωστρες πιο κατω,μακρια απο το ηχειο.
Onoffon
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 395
Joined: Tue Jun 25, 2013 10:06 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male

Απ: Απεργίες 13/6-16/6

Post by Onoffon »

kolpit wrote:
Onoffon wrote:Ψυχραιμία παιδιά...δε φαίνεται να είναι ίδια η κατάσταση με την προηγούμενη

Αυτό από που προκύπτει ακριβώς? Τι διαφοροποιεί την παρούσα κατάσταση από την κατάσταση που επικρατούσε το φθινόπωρο ? Να είμαστε ψύχραιμοι αλλά γιατί ?? ξέρετε κάτι και δεν μας το λέτε ? όταν ένας φοιτητης αγωνιά για το μέλλον του, για το εξάμηνο, για την εξεταστική, το να συνιστούμε απλά ψυχραιμία δεν βοηθάει... τουλάχιστον όχι εμάς τους ίδιους... για αυτό συνάδελφε αν έχεις την ευγενή καλοσύνη να μας εξηγήσεις γιατί η κατάσταση δεν φαίνεται να είναι η ίδια ?? έχουμε κάποια πληροφορία για το τι θα γίνει απο δευτέρα?
ξερω οσα γνωριζεις και συ ! το οτι προτείνω ψυχραιμια ειναι θεωρω το πλεον λογικο. οι κορώνες κανεναν δεν εξυπηρετουν ειτε εισαι φοιτητης ειτε εργαζομενος.

Στάλθηκε από το SM-N9005 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2
Δώς μοι πᾶ στῶ καὶ τὰν γᾶν κινάσω
User avatar
Adamaklas
Praetorian
Praetorian
Posts: 3929
Joined: Mon Nov 22, 2010 4:07 am
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male

Re: Απεργίες 13/6-16/6

Post by Adamaklas »

Η πραγματικότητα είναι πολύ απλή όμως :)
Δεν μπορούμε, εκ των πραγμάτων να κάνουμε τιποτα.
Θα περιμένουμε να περάσει το π/σ/κ και να δούμε τι θα ""αποφασισουν"" οι σαπιοι και πως θα κινηθούν οι διοικητικοι.

Ο πανικός και τα νευρα είναι τζάμπα εκτώνωση σε ένα σύστημα που συνεχώς βράζει :)

όποιος ειναι 3 ετος + σίγουρα ξέρει πως το ράβουν το μαντίλι και όποιος δεν είναι θα μάθει.

Σίγουρα πάντως οι 650 καθαρίστριες κάνουν καλύτερο πανικό απο τους 810 διοικητικούς και ~15000 φοιτητες!
Ολος ο κοσμος, ενα μεγαλο τασακι.

Αλλα δεν γαμιεται :)
stathis wrote: Εχει αδειες ξαπλωστρες πιο κατω,μακρια απο το ηχειο.
kolpit
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 109
Joined: Thu Sep 30, 2010 2:03 pm

Re: Απεργίες 13/6-16/6

Post by kolpit »

Adamaklas wrote:Δικιο είχαμε τελικα οι παραπληροφορητές του e-polytexneio ε ? :)

Συνάδελφε ακόμα δεν έχεις καταλάβει γιατί διαφωνούσαμε χθες... δεν είπε κανείς ότι δεν θα είναι κλειστή η πύλη..αυτό που υποστηρίχθηκε όχι μόνο από εμένα αλλά και από άλλους είναι πως ο τρόπος με τον όποιο ανακοινώθηκε ήταν λανθασμένος,διότι παρουσίαζε το κλείσιμο της σχολής σαν απόφαση από κάποιο όργανο της σχολής ... πράγμα το οποίο δεν ίσχυε.....Επίσης την ανανακοίνωση του κλεισίματος της σχολής δεν συνόδευε καμία είδους ενημέρωση ή περεταίρω πληροφορία για την φύση της απόφασης..(από ποιους πάρθηκε η απόφαση, που, πότε κλπ. κλπ.) Μάλιστα αναγνωρίσθηκε και η ανακοίνωση άλλαξε το βράδυ... τώρα αν συνεχίζεις να μην καταλαβαίνει τι εννούσαμε όταν λέγαμε για παραπληροφόρηση... δεν νομίζω ότι μπορώ να σου εξηγήσω καλύτερα τι εννοώ...

Onoffon wrote:ξερω οσα γνωριζεις και συ ! το οτι προτείνω ψυχραιμια ειναι θεωρω το πλεον λογικο. οι κορώνες κανεναν δεν εξυπηρετουν ειτε εισαι φοιτητης ειτε εργαζομενος.
Θα μου επιτρέψεις να διαφωνήσω...νομίζω ότι ο "πανικός" θα βοηθήσει να καταλάβουν οι άμεσα εμπλεκόμενοι... φοιτητές-εργαζόμενοι ότι υπάρχουν άνθρωποι-φοιτητές που αγωνιούν, αντιμετωπίζουν σοβάρα προβλήματα και πιθανή επανάληψη των "φθινοπωρινών αγώνων" θα οξύνει τα ήδη υφιστάμενα προβλήματα ...και θα τους φέρει σε ακόμα πιο δύσκολη θέση...
LindemannWeierstrass
Captain
Captain
Posts: 124
Joined: Sun Sep 04, 2011 1:54 pm
Σχολή: ΣΕΜΦΕ
Gender: Male
Location: Oxford, United Kingdom

Re: Απεργίες 13/6-16/6

Post by LindemannWeierstrass »

Kyria_patatokeftou wrote:
kolpit wrote:
Onoffon wrote:Ψυχραιμία παιδιά...δε φαίνεται να είναι ίδια η κατάσταση με την προηγούμενη

Αυτό από που προκύπτει ακριβώς? Τι διαφοροποιεί την παρούσα κατάσταση από την κατάσταση που επικρατούσε το φθινόπωρο ? Να είμαστε ψύχραιμοι αλλά γιατί ?? ξέρετε κάτι και δεν μας το λέτε ? όταν ένας φοιτητης αγωνιά για το μέλλον του, για το εξάμηνο, για την εξεταστική, το να συνιστούμε απλά ψυχραιμία δεν βοηθάει... τουλάχιστον όχι εμάς τους ίδιους... για αυτό συνάδελφε αν έχεις την ευγενή καλοσύνη να μας εξηγήσεις γιατί η κατάσταση δεν φαίνεται να είναι η ίδια ?? έχουμε κάποια πληροφορία για το τι θα γίνει απο δευτέρα?

συνάδελφε, σου συνιστώ αδικαιολόγητη ψυχραιμία. φοβερό πράγμα η αυθυποβολή ! αν πάλι κόπτεσαι τόσο πολύ, (όχι αρκετά βέβαια για να κάνεις ένα scroll προς τα πάνω) κυκλοφορεί ένα κάλεσμα στο fb για συγκέντρωση στην πύλη τη δευτέρα το πρωί ώστε "να ανοίξει με κάθε τρόπο η σχολή". αστεία πράγματα.
μην υποτιμούμε κι άλλο τη νοημοσύνη μας από όσο μας υποτιμούν οι άχρηστοι που μας ανακατεύουν..

Έχεις link για το κάλεσμα;;; Πρέπει να το διαδώσουμε αν υπάρχει...
Graduate student at: Centre for Doctoral Training in Partial Differential Equations (Analysis and Applications) - University of Oxford.
User avatar
Adamaklas
Praetorian
Praetorian
Posts: 3929
Joined: Mon Nov 22, 2010 4:07 am
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male

Re: Απεργίες 13/6-16/6

Post by Adamaklas »

Χαχαχα :)
Kolpit, ποτε δεν βγαινει καποια επισημη ανακοίνωση, αυτή είναι η μάχη του να προσπαθείς να πληροφορείς σωστά τους συμφοιτητές σου σκάβοντας σε μια χαοτική μάζα πληροφορίων :) αν εγώ περίμενα μεχρι τις 11.30 να μάθω ποιος υπέγραψε την απόφαση για το κλεισιμο, ωστε να βγαλω ανακοίνωση στις 12 οτι θα είναι κλειστά , εσύ σήμερα θα είχες παρει το λεωφοριο και θα είσουν στην σχολή :)

εγώ χθες ενημερώθηκα οτι θα είμαστε κλειστά, σήμερα, απο την πύλη του πολυτεχνείου :) και για αυτό έγραψα οτι < Θα ειμαιστε κλειστα !>

Και τα γράφω αυτά σημερα γιατι με στεναχωρεί να γράφει οποιοσδήποτε οτι τον παραπληροφόρησαμε.
Ολος ο κοσμος, ενα μεγαλο τασακι.

Αλλα δεν γαμιεται :)
stathis wrote: Εχει αδειες ξαπλωστρες πιο κατω,μακρια απο το ηχειο.
Onoffon
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 395
Joined: Tue Jun 25, 2013 10:06 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male

Απ: Απεργίες 13/6-16/6

Post by Onoffon »

εγω δεν καταλαβαινω γιατι πρεπει να βγει επισημη ανακοινωση...το πολυτεχνειο τελει υπο περιφρουρουμενη καταληψη απο τους εργαζομενους. κανενας πρυτανης ή κοσμητορας δεν εκλεισε το εμπ.

Στάλθηκε από το SM-N9005 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2
Δώς μοι πᾶ στῶ καὶ τὰν γᾶν κινάσω
User avatar
Adamaklas
Praetorian
Praetorian
Posts: 3929
Joined: Mon Nov 22, 2010 4:07 am
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male

Re: Απ: Απεργίες 13/6-16/6

Post by Adamaklas »

Onoffon wrote:εγω δεν καταλαβαινω γιατι πρεπει να βγει επισημη ανακοινωση...το πολυτεχνειο τελει υπο περιφρουρουμενη καταληψη απο τους εργαζομενους. κανενας πρυτανης ή κοσμητορας δεν εκλεισε το εμπ.
Ε ρε συ, αυτό ακριβώς ^^

Αυτό που δεν εχουν καταλάβει πολύ φοιτητές του πολυτεχνείου ειναι οτι ακομα και οι 4 τυποι που ελεγχουν τις πύλες του εμπ , αν θελήσουν να κλείσουν το ίδρυμα το κλείνουν. Και θα το κάνουν αν κινδυνευει η θέση τους, και δεν θα βγάλουν ανακοίνωση στον μέγκα@παραπληροφόρηση :)
Ολος ο κοσμος, ενα μεγαλο τασακι.

Αλλα δεν γαμιεται :)
stathis wrote: Εχει αδειες ξαπλωστρες πιο κατω,μακρια απο το ηχειο.
kolpit
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 109
Joined: Thu Sep 30, 2010 2:03 pm

Re: Απεργίες 13/6-16/6

Post by kolpit »

Adamaklas wrote:Χαχαχα :)
Kolpit, ποτε δεν βγαινει καποια επισημη ανακοίνωση, αυτή είναι η μάχη του να προσπαθείς να πληροφορείς σωστά τους συμφοιτητές σου σκάβοντας σε μια χαοτική μάζα πληροφορίων :) αν εγώ περίμενα μεχρι τις 11.30 να μάθω ποιος υπέγραψε την απόφαση για το κλεισιμο, ωστε να βγαλω ανακοίνωση στις 12 οτι θα είναι κλειστά , εσύ σήμερα θα είχες παρει το λεωφοριο και θα είσουν στην σχολή :)

εγώ χθες ενημερώθηκα οτι θα είμαστε κλειστά, σήμερα, απο την πύλη του πολυτεχνείου :) και για αυτό έγραψα οτι < Θα ειμαιστε κλειστα !>

Και τα γράφω αυτά σημερα γιατι με στεναχωρεί να γράφει οποιοσδήποτε οτι τον παραπληροφόρησαμε.

Χαίρομαι που προσπαθείς να με γλυτώσεις από τον κόπο της ταλαιπωρίας ...Χαίρομαι επίσης που προσπαθείς να ενημερώσεις και γενικά όσα χρόνια παρακολουθώ το φόρουμ και δεν είναι λίγα...ήδη από τότε που υπήρχε το παλιό site, η κοινότητα έχει σταθεί πολύ σωστά απέναντι σε όλους... εγώ προσωπικά θα προτιμούσα όλοι όσοι ήταν στη σχολή την Πεμπτη να ήταν και σήμερα. Δυστυχώς όμως όταν στην κεντρική σελίδα υπάρχει αυτη η ανακοίνωση είναι επόμενο να μην πάει κανείς ... και έτσι να επιτραπεί στους λίγους που βρέθηκαν σε αυτή τη "ανοιχτή" γενική συνέλευση να δρουν νομίζωντας πως το ΕΜΠ ειναι το τσιφλίκι τους και όποτε θέλουν να το κλείνουν , όποτε θέλουν να το ανοίγουν... Θα προτιμούσα λοιπόν να υπήρχε η ανακοίνωση που βγήκε από αυτην γενική συνέλευση την ώρα που βγήκε και όχι νωρίτερα δηλαδή γύρω στις 16.30 και μάλιστα με λινκ ώστε να μπορεί ο καθένας να κρίνει μόνος του .... με το να λες είναι κλειστά..κρίνεις εσύ για όλους τους άλλους..."νομιμοποιείς" αυτούς που κλείνουν τις πύλες....
User avatar
Adamaklas
Praetorian
Praetorian
Posts: 3929
Joined: Mon Nov 22, 2010 4:07 am
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male

Re: Απεργίες 13/6-16/6

Post by Adamaklas »

Καταλαβαίνω ακριβώς τι εννοείς, έχεις δίκιο.

όποιος μάθει με οποιονδήποτε τρόπο την επόμενη ημερομηνία διεξαγωγής ανοιχτης συνελευσης των διοικητικών, για επικείμενο κλεισιμο της σχολής ας στείλει ενα μνμα στο staff του e-pol. Θα αναρτήσουμε καλεσμα σε όλους τους φοιτητές για αυτήν την συνελευση, ούτως ή άλλος πρέπει να ξέρουμε τι γίνεται.
Ολος ο κοσμος, ενα μεγαλο τασακι.

Αλλα δεν γαμιεται :)
stathis wrote: Εχει αδειες ξαπλωστρες πιο κατω,μακρια απο το ηχειο.
Post Reply

Return to “Τα Πολυτεχνειακά”