Hitchhiker's Guide to the Metsovio

Ανοιχτό στους επισκέπτες! Οδηγίες Χρήσης & Βασικές Πληροφορίες. Ξεκινήστε από εδώ!
Forum rules
Σας υπενθυμίζουμε να μην δημοσιεύετε μηνύματα σε greeklish ή συνεχή ΚΕΦΑΛΑΙΑ! Τέτοια μηνύματα θα διαγράφονται.
Post Reply
User avatar
ShadowMech
Praetorian
Praetorian
Posts: 2118
Joined: Thu Jan 21, 2010 11:20 am

Re: Hitchhiker's Guide to the Metsovio

Post by ShadowMech »

Μα καλα ποιος σε αυτη τη φωτο καθησε και προσεξε το ταμπελακι?!? Το focus point ειναι ξεκαθαρα αλλου! :D
Ρώτα οποιονδήποτε ευτυχισμένο άνθρωπο και δεν θα σου πει για συστήματα, πολιτικές, δυνάμεις, αριστερά, κεφάλαιο. Δεν θα σου πει τίποτα πέρα από το "ήξερα τι ήθελα".

The Don
User avatar
berge
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 221
Joined: Sun Feb 21, 2010 4:33 pm

Re: Hitchhiker's Guide to the Metsovio

Post by berge »

Πολύ σωστα οσα εχουν γραφτεί!!! Η παρακολούθηση δεν βοηθαει σε ολα τα μαθηματα. Σε καποια ναι, αξιζει, σε καποια αλλα απλα χανεται ασκοπα διωρα ενω θα μπορουσατε να ειχατε παει για καφε και χαβαλε με τους φιλους σας. Η σχολή εχει απειρες ωρες και το προγραμμα ειναι αρκετα κουραστικο. Μπορειτε να διαβασετε λιγο το Σ/Κ, χαλαρα παρακολουθηση μεσοβδομαδα σε οσα κρινεται εσεις (ή εχετε ακουσει απο εδω μεσα!) και κυριως αρκετο διαβασμα στην εξεταστικη! ΝΑ ΛΙΩΝΕΙ Ο ΚΩΛΟΣ ΣΤΗΝ ΚΑΡΕΚΛΑ! Νταξει, 3 εβδομαδες ειναι μονο. Α ναι, και τα σκονακια δεν βλαπτουν. :D Ψαχτε τροπους να τα περασετε και παντα να ακουτε τους μεγαλυτερους. Εχουν πειρα! Ακουστε τις συμβουλες τις προηγουμενες και μονο χαμενοι δεν θα βγειτε.
User avatar
Enositis
Praetorian
Praetorian
Posts: 3714
Joined: Wed Sep 22, 2010 11:47 pm
Σχολή: Ναυπηγός
Gender: Male

Re: Hitchhiker's Guide to the Metsovio

Post by Enositis »

Ρε παιδια...ειλικρινα εχω μπερδευτει...θυμιζει λιγο τριτη λυκειου η φαση...
Αλλοι λενε..εγω ρε φιλε;19.000 μορια και καθε σαββατο ξενυχτια γκομενες ποτα...και διαβασμα δυο ωρες τη μερα!Και αλλοι...φιλε πρεπει να διαβαζεισ καθε μερα 26 ωρες να κανεις διαλλειμα μονο για τουαλετα και φαι!

Ετσι και στο Μετσοβιο...Αλλους ακουω "ρε φιλε χαλαρα μην πατασ στη σχολη παιρνε σημειωσεις απο αλλους και θα τα παιρνας..." και αλλους "αμα δεν παρακολουθεις δεν περνας με τιποτα"...
Να πω την αληθεια ειμαι καυλωμενος με την ολη φαση οποτε θα παταω...τωρα αν αργοτερα ξενερωσω αλλο αυτο...
Γενικα και απο την Γ Λυκειου εμαθα οτι αμα θες μπορεις να συνδιασεις και εξοδο και γκομενα και μπαλιτσα και μουσικη και διαβασμα...ολα...απλα πρεπει να βρεις μια ισορροπια την οποια εγω καταφερα να βρω κατα τον Δεκεμβρη...
Οποτε οπως το χω στο μυαλο μου αυτο θα προσπαθησω να κανω και στο Μετσοβιο...



ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΙΣ ΣΥΜΒΟΥΛΕΣ:)
Last edited by Enositis on Thu Sep 11, 2014 11:09 am, edited 1 time in total.
User avatar
Spyrοs
Praetorian
Praetorian
Posts: 2274
Joined: Wed Feb 24, 2010 11:17 am
Gender: Male
Location: Ithaca, New York, USA
Contact:

Re: Hitchhiker's Guide to the Metsovio

Post by Spyrοs »

Εγώ είμαι της άποψης "μέτρον άριστον"!
Δηλαδή άμα λιώνεις πολύ στη Σχολή/διάβασμα πρέπει και να βγαίνεις πολύ για να το εξισορροπήσεις :shock: :lol:

Για παράδειγμα στις περιόδους γαμιστερών εργασιών (βλ. Στοιχεία 2) και εξεταστικών είμαι κάθε βράδυ έξω! Δε γίνεται αλλιώς, θα τρελαθούμε ή θα πέσουμε στα ναρκωτικά :roll: Ίσως δεν μπορείτε να πάτε club και να γυρίσετε στις 5-6 αλλά να βγαίνετε!!
Image
Προετοιμασία για Μεταπτυχιακές Σπουδές
GRE - GMAT - TOEFL- IELTS
Κατεχάκη 17, Αθήνα - 210.6910882
website: https://globalprep.gr/
Facebook: https://www.facebook.com/globalprep
e-mail: info@globalprep.gr
User avatar
Λakedaimonas
Praetorian
Praetorian
Posts: 2086
Joined: Thu Jan 21, 2010 1:17 am
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male

Re: Hitchhiker's Guide to the Metsovio

Post by Λakedaimonas »

Enositis21 wrote:Αλλοι λενε..εγω ρε φιλε;19.000 μορια και καθε σαββατο ξενυχτια γκομενες ποτα...και διαβασμα δυο ωρες τη μερα!
...Αληθινά Ψέματα...

Όποιος τα λέει αυτά λέει απλά ψέματα, αχαλίνωτη ζωή και 19.000 μόρια δεν συνδυάζονται με το υπάρχον σύστημα. Όποιοι τα λένε το πιο πιθανό είναι ότι το λένε από κόμπλεξ που γαμήθηκαν στο διάβασμα και δεν είχαν ζωή και για να δώσουν την εντύπωση σε άλλους ότι είναι cool μυαλά και κάνουν τα πάντα όλα ή απλά λένε μισές αλήθειες.

Μπορώ να δεχτώ ότι κάποιος μπορεί να έβγαλε 19.000 και να είχε μια x ζώη, αλλά αχαλίνωτη ζωή δεν παίζει. Αυτό που ίσως μπορεί να κάνει κάποιος είναι να βάλει ένα πρόγραμμα στην ζωή του που θα το ακολουθεί κατά γράμμα, πχ Δευτέρα-Παρασκευή γαμιέμαι στο διάβασμα, Παρασκευή βράδυ βγαίνω και τα καίω και Σάββατο Χαλαρά, μετά θα παίρνει εσένα τηλέφωνο που θα διαβάζεις Παρασκευή βράδυ και θα στο παίζει party animal...
Enositis21 wrote:Και αλλοι...φιλε πρεπει να διαβαζεισ καθε μερα 26 ωρες να κανεις διαλλειμα μονο για τουαλετα και φαι!
Εδώ περνάμε στο άλλο άκρο. Από προσωπική εμπειρία όποτε ακολούθησα το παραπάνω σύστημα από ένα σημείο και μετά έπηξα, δεν τράβαγα άλλο, υπερφόρτωση που λέμε. Το αποτέλεσμα ήταν να μην αποδώσω σωστά.

Enositis21 wrote:Εγω επελεξα μια μεση λυση...
Κατά την γνώμη μου επέλεξες και την πιο σωστή λυση.

Enositis21 wrote:"ρε φιλε χαλαρα μην πατασ στη σχολη παιρνε σημειωσεις απο αλλους και θα τα παιρνας..."
Εσένα ποιος σου εγγυάται ότι οι "άλλοι" θα σου δίνουν πάντα σημειώσεις?! Πως θα γνωρίσεις κόσμο αν δεν πατάς και μέσα στα αμφιθέατρα?! Εκτός αυτού στο τέλος θα τελειώσεις την σχολή και θα θες να πάρεις συστατικές και ο μόνος καθηγητής που θα σε ξέρει θα είναι αυτός της διπλωματικής σου. Ναι μόνο που μια συστατική επιστολή δεν είναι αρκετή. :twisted:

Enositis21 wrote:"αμα δεν παρακολουθεις δεν περνας με τιποτα"...
omg+3 lol. Ούτε αυτό ισχύει.


Enositis21 wrote:Απλα οπως μου την εσπαγε τον Φλεβαρη εγω να εχω πηξει 3 το βραδυ και να με παιρνουν τα μαλακισμενα απο το κλαμπ "ΕΛΑ ΡΕ ΜΑΛΑΚΑ ΕΧΟΥΜΕ ΧΩΣΕΙ ΚΑΤΙ ΓΚΟΜΕΝΑΚΙΑΑΑΑΑΑ" κι εγω μετα να λεω...ναι...θα κανουμε ΘΜΤ στο [χ,χ+1] και...
Ειλικρινά αυτά τα παιδιά σε τι σχολές πέρασαν?
Introduce a little anarchy. Upset the established order and everything becomes chaos. I’m an agent of chaos. Oh, and you know the thing about chaos? It’s fair.
e-polytexneio.gr forum ntua all hail ntua
User avatar
Enositis
Praetorian
Praetorian
Posts: 3714
Joined: Wed Sep 22, 2010 11:47 pm
Σχολή: Ναυπηγός
Gender: Male

Re: Hitchhiker's Guide to the Metsovio

Post by Enositis »

Λakedaimonas wrote:
Enositis21 wrote:Απλα οπως μου την εσπαγε τον Φλεβαρη εγω να εχω πηξει 3 το βραδυ και να με παιρνουν τα μαλακισμενα απο το κλαμπ "ΕΛΑ ΡΕ ΜΑΛΑΚΑ ΕΧΟΥΜΕ ΧΩΣΕΙ ΚΑΤΙ ΓΚΟΜΕΝΑΚΙΑΑΑΑΑΑ" κι εγω μετα να λεω...ναι...θα κανουμε ΘΜΤ στο [χ,χ+1] και...
Ειλικρινά αυτά τα παιδιά σε τι σχολές πέρασαν?
Ο ένας φιλολογια Γιαννενα...ο αλλος παπει....
User avatar
Λakedaimonas
Praetorian
Praetorian
Posts: 2086
Joined: Thu Jan 21, 2010 1:17 am
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male

Re: Hitchhiker's Guide to the Metsovio

Post by Λakedaimonas »

Enositis21 wrote:Ο ένας φιλολογια Γιαννενα...ο αλλος παπει....
Α εντάξει λογικό, αν μου έλεγες ότι είχαν περάσει ιατρική, ΕΜΠ, νομική κλπ θα σου έλεγα απλά ότι δεν παίζει...
Introduce a little anarchy. Upset the established order and everything becomes chaos. I’m an agent of chaos. Oh, and you know the thing about chaos? It’s fair.
e-polytexneio.gr forum ntua all hail ntua
User avatar
Enositis
Praetorian
Praetorian
Posts: 3714
Joined: Wed Sep 22, 2010 11:47 pm
Σχολή: Ναυπηγός
Gender: Male

Re: Hitchhiker's Guide to the Metsovio

Post by Enositis »

Οχι ρε...απλα εναν μηνα πριν Παν/νιες που εγω ξεφυλλιζα κι εκανα επαναληψεις αυτοι χτυπαγαν τα δεκαωρα και τα 11ωρα που εγω χτυπουσα κατα τη διαρκεια της χρονιας...
kitsos777
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 123
Joined: Wed Jan 20, 2010 9:43 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male

Re: Hitchhiker's Guide to the Metsovio

Post by kitsos777 »

Να ρωτησω κι εγω λοιπον ρε παιδια???Μολις τελειωσα 1ο ετος.κι εχω περασει 12/16 με προοπτικη για 13...Υπαρχει κανενας λογος να ανησυχω για τα χρωστουμενα μαθηματα...Εχω τους δικους μου να με πρηζουν κι εκνευριζομαι!!!Ξερω κι εγω,πως ειναι θεμα "στρατηγικης" ο σωσρος τροπος για να βγαλεις τη σχολη,αλλα θα ηθελα τα φωτα σας για την κατασταση που βρισκομαι...Thnx in advance!!! ;)
User avatar
Spyrοs
Praetorian
Praetorian
Posts: 2274
Joined: Wed Feb 24, 2010 11:17 am
Gender: Male
Location: Ithaca, New York, USA
Contact:

Re: Hitchhiker's Guide to the Metsovio

Post by Spyrοs »

kitsos777 wrote:Να ρωτησω κι εγω λοιπον ρε παιδια???Μολις τελειωσα 1ο ετος.κι εχω περασει 12/16 με προοπτικη για 13...Υπαρχει κανενας λογος να ανησυχω για τα χρωστουμενα μαθηματα...Εχω τους δικους μου να με πρηζουν κι εκνευριζομαι!!!Ξερω κι εγω,πως ειναι θεμα "στρατηγικης" ο σωσρος τροπος για να βγαλεις τη σχολη,αλλα θα ηθελα τα φωτα σας για την κατασταση που βρισκομαι...Thnx in advance!!! ;)
Είσαι πολύ καλά αγορίνα.
Οι γονείς σου απλά δεν καταλαβαίνουν πώς δουλεύει το πράμα στο ΕΜΠ και ειδικότερα στη Σχολή μας!

Ακόμη κι αν χρωστάς τα 3-4 πιο δύσκολα του 1ου έτους είσαι αρκετά καλά.
Μπορείς να τελειώσεις στα 5 χρόνια με βαθμό αρκεί να μη χαλαρώσεις μόλις διαβάσεις αυτό μου το post! :lol:
Image
Προετοιμασία για Μεταπτυχιακές Σπουδές
GRE - GMAT - TOEFL- IELTS
Κατεχάκη 17, Αθήνα - 210.6910882
website: https://globalprep.gr/
Facebook: https://www.facebook.com/globalprep
e-mail: info@globalprep.gr
Post Reply

Return to “ΞΕΚΙΝΗΜΑ στο Polytexneio.gr!”