Hitchhiker's Guide to the Metsovio

Ανοιχτό στους επισκέπτες! Οδηγίες Χρήσης & Βασικές Πληροφορίες. Ξεκινήστε από εδώ!
Forum rules
Σας υπενθυμίζουμε να μην δημοσιεύετε μηνύματα σε greeklish ή συνεχή ΚΕΦΑΛΑΙΑ! Τέτοια μηνύματα θα διαγράφονται.
kitsos777
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 123
Joined: Wed Jan 20, 2010 9:43 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male

Re: Hitchhiker's Guide to the Metsovio

Post by kitsos777 »

Spyrοs wrote:
kitsos777 wrote:Να ρωτησω κι εγω λοιπον ρε παιδια???Μολις τελειωσα 1ο ετος.κι εχω περασει 12/16 με προοπτικη για 13...Υπαρχει κανενας λογος να ανησυχω για τα χρωστουμενα μαθηματα...Εχω τους δικους μου να με πρηζουν κι εκνευριζομαι!!!Ξερω κι εγω,πως ειναι θεμα "στρατηγικης" ο σωσρος τροπος για να βγαλεις τη σχολη,αλλα θα ηθελα τα φωτα σας για την κατασταση που βρισκομαι...Thnx in advance!!! ;)
Είσαι πολύ καλά αγορίνα.
Οι γονείς σου απλά δεν καταλαβαίνουν πώς δουλεύει το πράμα στο ΕΜΠ και ειδικότερα στη Σχολή μας!

Ακόμη κι αν χρωστάς τα 3-4 πιο δύσκολα του 1ου έτους είσαι αρκετά καλά.
Μπορείς να τελειώσεις στα 5 χρόνια με βαθμό αρκεί να μη χαλαρώσεις μόλις διαβάσεις αυτό μου το post! :lol:
Hehe...Οχι,τωρα λεω να αρχισω...Ξερεις,γενικοτερα μπορω να καταλαβω και ο ιδιος πως ειμαι ενταξει,αλλα η συνεχομενη πιεση δημιουργει ανασφαλειες...Ναι χρωσταω τα πιο δυσκολα,αλλα και παλι,θεωρω πως ολα ειναι θεμα οργανωσης,οπως προειπατε ολοι εσεις και θελησης....Σ ευχαειστω πολυ ρε Σπυρο!!! ;)
User avatar
Minus
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 2079
Joined: Wed Jan 20, 2010 8:56 pm
Gender: Male
Location: Mystic Goofyland

Re: Hitchhiker's Guide to the Metsovio

Post by Minus »

ΕΜΠ= ενας μαλακας παραπανω. Fuck as much as you can. It will work fine.
Senatus Populusque Romanus

Special effects by Loonatik and drinks
Freeze frame, screen kiss, hot heads, lights and power
User avatar
tsag
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 696
Joined: Fri Jan 22, 2010 7:18 pm

Re: Hitchhiker's Guide to the Metsovio

Post by tsag »

Minus wrote:ΕΜΠ= ενας μαλακας παραπανω. Fuck as much as you can. It will work fine.

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
User avatar
Don Molina
Praetorian
Praetorian
Posts: 757
Joined: Wed Jan 20, 2010 11:11 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male
Location: Outer Heaven

Re: Hitchhiker's Guide to the Metsovio

Post by Don Molina »

Επίσης όταν φτάσεις πια στο 4ο έτος, θα δεις ότι μπορείς πλέον να διώξεις περισσότερα μαθήματα και με λιγότερο προσπάθεια.
Ακόμα και αν χάσεις έδαφος, θα το ανακτήσεις άνετα στα 2 τελευταία χρόνια

Επίσης μην τρελαίνεσαι, καλύτερα ένας μηχανικός του 8 με εμπειρίες και κοινωνικό κύκλο παρά ένας του 8.3 που δεν άγγιξε γκόμενα ούτε όταν έπεσε πάνω της στο μετρό...

Όχι καλύτερα γιατί είναι πιο cool, καλύτερα γιατί μπορεί να σταθεί σε μια δουλειά πολύ καλύτερα.
Μην ξεχνάτε ότι ένα επάγγελμα απαιτεί πολλά περισσότερα από την "κατάρτιση". Ειδικά ένα επάγγελμα σαν του μηχανικού που είναι όλο συντονισμό ομάδων κι αξιοποίηση πόρων (ανθρώπινων και υλικών).



Get a life (με την καλή την έννοια) και όλα θα πάνε καλά.
Engineering is to physics and math what sex is to masturbation
User avatar
zapinio
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 13
Joined: Wed Jan 12, 2011 6:39 pm
Σχολή: Μηχανολόγος

Re: Hitchhiker's Guide to the Metsovio

Post by zapinio »

Μόλις τελείωσα το πρώτο εξάμηνο..Δεν ξέρω γιατί όλοι λένε εδωμέσα ότι η παρακολούθηση δεν βοηθάει. Σαφώς η εμπειρία μου δεν συγκρίνετε με αυτήν των φοιτητών των μεγαλύτερων ετων αλλά ειδικά οπως εχει γινει το προγραμμα σπουδων με καταληψεις απεργιες και μαλακίες τουμπανα ειναι ουσιαστικα βδομαδα on - βδομάδα off.. παρακολουθούσα όλα τα μαθήματα μέχρι τη μέση του εξαμήνου (εκτος από ιστορια) και στη συνέχεια έκοψα τον μπεργελε και τον κυριακοπουλο..Έβγαινα 3-4 φορές την εβδομάδα (δεν με επαιρνε οικονομικά να βγαίνω παραπάνω) ενώ στην εξεταστική το διάβασμα που έριξα ήταν λίγο και μπορω να πω με σχετική σιγουριά οτι εχω περάσει 6/8 εκτός ιστορίας και h/v... εντάξει δν λέω ώρες-ώρες ήθελα να φύγω πετώντας για παντειο αλλά την επόμενη εβδομάδα είχε κατάληψη και ερχόμουν στα ίσα μου...
User avatar
Don Molina
Praetorian
Praetorian
Posts: 757
Joined: Wed Jan 20, 2010 11:11 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male
Location: Outer Heaven

Re: Hitchhiker's Guide to the Metsovio

Post by Don Molina »

Πολλά από τα μαθήματα περνιούνται χωρίς παρακολούθηση, αλλά όπως και να το κάνεις, αν παρακαλουθείς βοηθάει πολύ γιατί έχεις επαφή, βλέπεις με τι ασχολείται ο καθηγητής κλπ

Αν έχεις παρέα και περνάς καλά στην σχολή να πηγαίνεις.
Αν έχεις πολύ καλύτερα πράγματα να κάνεις (πολύ καλύτερα όμως) θυσίασε κάποιες παρακολουθήσεις και φρόντισε να βρίσκεις σημειώσεις ή τουλάχιστον να έχεις κόσμο που έχει επαφή για να σου δώσει 2-3 guidlines.


Ότι και να κάνεις πάντως 2 βασικά πράγματα:

Διώχνε τα εργαστήρια με την μία και μην τα αφήνεις για αργότερα
Πρόσεχε το 3ο έτος, όλους αυτό στοιχειώνει
Engineering is to physics and math what sex is to masturbation
User avatar
soultil
Naval Seeder
Naval Seeder
Posts: 83
Joined: Sat Mar 06, 2010 5:50 pm
Σχολή: Ναυπηγός

Re: Hitchhiker's Guide to the Metsovio

Post by soultil »

Don Molina wrote: Πρόσεχε το 3ο έτος, όλους αυτό στοιχειώνει
σωστός!!
δεν ήξερα οτι το 3ο έτος είναι εφιάλτης πολλών,
εγώ τωρα παω για 6ο εξαμηνο και νομιζω οτι το 5ο ηταν το χειροτερο ως τωρα για μενα,
αλήθεια λες να εμφανίζεται "κουρασμένος" ο κόσμος μετά από 2 χρόνια?
εγώ το εχασα και λογω δουλειας (μεταξυ άλλων), τελικά δε νομίζω οτι συνδυάζονται χωρις να χανεις τη μπαλα (τουλάχιστον οχι από 3ο έτος και πανω-στο 2ο κυλούσε πιο ομαλά το πράγμα)
User avatar
Enositis
Praetorian
Praetorian
Posts: 3714
Joined: Wed Sep 22, 2010 11:47 pm
Σχολή: Ναυπηγός
Gender: Male

Re: Hitchhiker's Guide to the Metsovio

Post by Enositis »

Κοίτα υπάρχουν μαθήματα που νιώθω ΑΠΕΙΡΑ μαλακας που τα παρακολουθησα(π.χ. στατικη) γιατι μπορουσα ανετα να τα περασω χωρις να παρακολουθω απλα κανοντας το διαβασμα που εκανα στην εξεταστικη.
Last edited by Enositis on Thu Sep 11, 2014 11:08 am, edited 1 time in total.
User avatar
Vladimir
Praetorian
Praetorian
Posts: 383
Joined: Mon Oct 11, 2010 8:17 pm
Gender: Male

Re: Hitchhiker's Guide to the Metsovio

Post by Vladimir »

.
Last edited by Vladimir on Wed Jan 18, 2023 12:38 am, edited 1 time in total.
mysterious wrote:Από ένα πορνόγερο ως και του λόγου σας, περίμενα να αποφεύγατε αυτή την στενωπό! Όμως, αν και ραμολί, επιδίδεστε, λίαν επιτυχώς, στο κασκαντεριλίκιον!!! Γι'αυτό σας αρμόζει ένα ΕΥΓΕ για το κοινωνικόν έργον που επιτελείτε! RESPECT, βοήθειά μας!!!!
cookis1
Private
Private
Posts: 3
Joined: Mon Oct 17, 2011 10:55 pm
Σχολή: Πολιτικός
Gender: Male

Re: Hitchhiker's Guide to the Metsovio

Post by cookis1 »

απ οτι φαινεται οι συζητησεις σ αυτο το φορουμ ειναι ποιοτητας 5 αστερων, συνεχιστε να μοιραζετε εμπειρια! σαν πρωτοετης λεω πωσ για αρχη δεν εχω παραπονο απο τη σχολη (μονο οι αποστασεις ειναι εκνευριστικες γαμω τις θερμιδες μ!) η απο την αναλογια μαθηματων-προσωπικης ζωης αλλα θα μου πειτε ειναι νωρις για να κρινω 8-) και φανταζομαι ολοι οι ομοιοι της χρονιας μ ετσι θα πιστευοθν! ο οποιος εχει κατι να πει ελευθερα
Post Reply

Return to “ΞΕΚΙΝΗΜΑ στο Polytexneio.gr!”