Βελτίωση βαθμών

Γενικές Συνελεύσεις και Ανακοινώσεις της Γραμματείας
Forum rules
Σας υπενθυμίζουμε να μην δημοσιεύετε μηνύματα σε greeklish ή συνεχή ΚΕΦΑΛΑΙΑ! Τέτοια μηνύματα θα διαγράφονται.
User avatar
tsag
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 696
Joined: Fri Jan 22, 2010 7:18 pm

Re: Βελτίωση βαθμών

Post by tsag »

Trist4n wrote:Δε χρειαζεται να "ασχοληθεις". To μυστικο ειναι να μη χρωστας, ωστε να εχεις σωστες βασεις ανα πασα στιγμη και να δινεις 5-6 μαθηματα ανα εξεταστικη, οχι παραπανω. Οσοι πανε για πολλα χανουν και τα λιγα. Απο εκει και περα, οι 4-5 βδομαδες των 3 εξεταστικων συν μια βδομαδα πριν αρχισουν, φτανουν και περισσευουν για να προετοιμαστεις σωστα για τοσα μαθηματα.

Δεν χρειαζεται καν να κυνηγας τους βαθμους. Αν προετοιμαζεσαι αρκετα καλα για τα μαθηματα που δινεις και δεν κανεις τον καμικαζι, οι βαθμοι θα ερθουν.
+1 ;)
User avatar
Spyrοs
Praetorian
Praetorian
Posts: 2274
Joined: Wed Feb 24, 2010 11:17 am
Gender: Male
Location: Ithaca, New York, USA
Contact:

Re: Βελτίωση βαθμών

Post by Spyrοs »

Δε τα λέτε άσχημα, αλλά γενικά μιλώντας το να λες σε κάποιον που χρωστάει ήδη "Το μυστικό είναι να μη χρωστάς" είναι σα να του λες "Δεν έχεις ελπίδα! :lol: "

Εγώ χρώσταγα τραγικά πολλά μαθήματα αλλά με ένα συνδυασμό σκούπας και σωστού διαβάσματος τα τελείωσα στην ώρα μου (μάλλον πέρασα και Φιλοσοφία σήμερα!! :mrgreen: ) και με αξιοπρεπή GPA. Ντάξει δεν έχω όσο πχ. ο Trist4n αλλά με δεδομένο το πόσα χρώσταγα είναι καλός.

Συμπέρασμα? ΟΡΓΑΝΩΣΗ! Ούτε ράμπο σε 15 μαθήματα/εξεταστική, ούτε να δίνετε 1 μάθημα και 7 βελτιώσεις. Καλώς ή κακώς δεν είναι μόνο θέμα γνώσεων/διαβάσματος, η σχολή θέλει στρατηγική :idea:
Image
Προετοιμασία για Μεταπτυχιακές Σπουδές
GRE - GMAT - TOEFL- IELTS
Κατεχάκη 17, Αθήνα - 210.6910882
website: https://globalprep.gr/
Facebook: https://www.facebook.com/globalprep
e-mail: info@globalprep.gr
Trist4n
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 729
Joined: Sun Jan 31, 2010 3:13 am
Σχολή: Μηχανολόγος

Re: Βελτίωση βαθμών

Post by Trist4n »

Μπορω να δωσω ως συμβουλη μονο κατι που ξερω οτι λειτουργει.... Συμφωνοι, αν καποιος εχει μπει στο 5ο και χρωσταει 30 μαθηματα, εκ των οποιων τα 15 ειναι απο 4ο εξαμηνο και κατω, ε δεν εχει κατι να παρει απο μενα, ΔΕΝ ΞΕΡΩ τι να προτεινω.

Αλλα διαβαζουν και μικροι, και καλα θα κανουν να καταλαβουν οτι το να μην αφηνεις πανω απο 5-6 χρωστουμενα ειναι κομβικο για να εχεις υγιες περασμα απο το ιδρυμα.
I am going according to plan.
User avatar
boutsi
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 354
Joined: Mon Mar 22, 2010 7:40 pm
Σχολή: Μηχανολόγος

Re: Βελτίωση βαθμών

Post by boutsi »

tsag wrote:
Trist4n wrote:Δε χρειαζεται να "ασχοληθεις". To μυστικο ειναι να μη χρωστας, ωστε να εχεις σωστες βασεις ανα πασα στιγμη και να δινεις 5-6 μαθηματα ανα εξεταστικη, οχι παραπανω. Οσοι πανε για πολλα χανουν και τα λιγα. Απο εκει και περα, οι 4-5 βδομαδες των 3 εξεταστικων συν μια βδομαδα πριν αρχισουν, φτανουν και περισσευουν για να προετοιμαστεις σωστα για τοσα μαθηματα.

Δεν χρειαζεται καν να κυνηγας τους βαθμους. Αν προετοιμαζεσαι αρκετα καλα για τα μαθηματα που δινεις και δεν κανεις τον καμικαζι, οι βαθμοι θα ερθουν.
+1 ;)
Βλεπεις γιατι εβαλα την παρενθεση (ο,τι και αν σημαινει αυτο για τον καθενα) διπλα στο "ασχοληθεις".
Αυτο που περιγραφεις εσυ ειναι αυτο που σημαινει για εσενα το "ασχοληθεις". Για αλλον μπορει να σημαινει να διαβαζει μερα-νυχτα μεχρι να πεθανει, για αλλον να παει καμικαζι μια μερα πριν την εξεταση...Ο,τι λοιπον δουλευει για τον καθε ενα και τον οδηγει στο πτυχιο η στους βαθμους (η τελοσπαντων οπουδηποτε) αυτο πρεπει να κανει.
Δεν υπαρχει συνταγη επιτυχιας για τη σωστη φοιτηση στη σχολη, δεν υπαρχει καποιο μυστικο...υπαρχουν σιγουρα καποιοι βασικοι κανονες και βοηθειες οπως πχ. το e-polytexneio.gr αλλα πιστευω οτι ο καθε ενας εχει και πρεπει να εχει τον τροπο του στην σχολη...

Ξερω πολλα ατομα στη σχολη που δεν βολευονται απο αυτο που γραφεις παραπανω (και προφανως βολευει εσενα) αλλα και μερικους που με ΜΟ >7.5 που πιστευουν ακριβως αυτο που περιγραφεις.
Wir müssen wissen, wir werden wissen!
User avatar
tsag
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 696
Joined: Fri Jan 22, 2010 7:18 pm

Re: Βελτίωση βαθμών

Post by tsag »

εγω παντως δεν ξερω καμικαζι με καλο Μ.Ο.
User avatar
boutsi
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 354
Joined: Mon Mar 22, 2010 7:40 pm
Σχολή: Μηχανολόγος

Re: Βελτίωση βαθμών

Post by boutsi »

Προφανως δεν ξερεις γιατι ο "καλος" ΜΟ για αυτους δεν ειναι καλος για εσενα...
Wir müssen wissen, wir werden wissen!
User avatar
tsag
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 696
Joined: Fri Jan 22, 2010 7:18 pm

Re: Βελτίωση βαθμών

Post by tsag »

boutsi wrote:Προφανως δεν ξερεις γιατι ο "καλος" ΜΟ για αυτους δεν ειναι καλος για εσενα...
οταν λεμε καλος προφανως εννοουμε να εισαι στο πρωτο 10% . μην ασχολεισαι με τους επομενους.....
ChildInTime
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 153
Joined: Tue Mar 02, 2010 11:08 pm

Re: Βελτίωση βαθμών

Post by ChildInTime »

Παιδια για πείτε κανα μ.ο. ενδεικτικό (δικό σας η άλλων) . Τις προάλλες σε συζήτηση μου είπαν για ηλεκτρολογους εμπ οτι παιζει 9+ αρκετα και μου φανηκε παράξενο . Στη δική μας σχολή μου φαίνεται ακατόρθωτο :roll:
εγώ δεν έχει νόημα να αναφέρω γιατι είμαι μικρος ακόμα...
User avatar
tsag
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 696
Joined: Fri Jan 22, 2010 7:18 pm

Re: Βελτίωση βαθμών

Post by tsag »

στους φοιτητες που θα μπουν στο 5ο έτος είναι τουλαχιστον 2 στο 9......
Trist4n
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 729
Joined: Sun Jan 31, 2010 3:13 am
Σχολή: Μηχανολόγος

Re: Βελτίωση βαθμών

Post by Trist4n »

Στους ηλεκτρολογους ειναι κοινος τοπος το 9 διοτι αφενος ειναι ζομπι οι τυποι, αφετερου υπαρχει πολυς ανταγωνισμος λυκειακου στυλ και υπαρχουν και οι κανονικοποιησεις που τους δινουν στην ουσια ενα +1 στα 10 απο τις υπολοιπες σχολες.

Στους μηχμηχ νομιζω οτι αν εισαι καλος, δουλευταρας και αλανθαστος (κι εχεις τη γαιδουρινη υπομονη να διαβασεις εξαντλητικα και 10-15 μαθηματα που δεν παλευονται με τιποτα) μπορειιιιιιι να ακουμπησεις το 9.

Θεωρω οτι ενας μ.ο. μαθηματων μετα το 7 σε καθιστα αρκετα δυνατο. Οτιδηποτε παραπανω δεν δινει πρακτικα ανταλλαγματα. Τωρα, αν κουβαλατε μπολικο εγωισμο...

ΥΓ. Βασικα, τωρα που το ξανασκεφτομαι, το κλειδι ειναι τα πρωτα 2 ετη. Αν κυνηγας συστηματικα βαθμους απο το 1ο εξαμηνο, το 9 ειναι απολυτως εφικτο. Οι πιο πολλοι απο μας δεν εδιναν δεκαρα τα πρωτα ετη και περναγαν μαθηματικα και μηχανικες με 5-6 και λεγαμε "ωραια" (και καλα καναμε).
I am going according to plan.
Post Reply

Return to “Γενικές Συζητήσεις & Νέα Σχολής Μηχανολόγων”