ΦΕΚ για την κρίση σωματικής ικανότητας των Στρατεύσιμων

Οδηγίες και συζητήσεις για τους τελειόφοιτους που ετοιμάζονται για την στρατιωτική τους θητεία
Forum rules
Σας υπενθυμίζουμε να μην δημοσιεύετε μηνύματα σε greeklish ή συνεχή ΚΕΦΑΛΑΙΑ! Τέτοια μηνύματα θα διαγράφονται.
User avatar
Λakedaimonas
Praetorian
Praetorian
Posts: 2086
Joined: Thu Jan 21, 2010 1:17 am
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male

ΦΕΚ για την κρίση σωματικής ικανότητας των Στρατεύσιμων

Post by Λakedaimonas »

Στο συγκεκριμένο ΦΕΚ μπορείτε να βρείτε στην περίπτωση που έχετε κάποια πάθηση τι ικανότητα-Ι θα σας αποδοθεί και αν μπορείτε να πάρετε κάποια αναβολή ή πλήρη απαλλαγή από τον στρατό. Ουσιαστικά σας ενδιαφέρει ο Γενικός Πίνακας Νοσημάτων Παθήσεων και Βλαβών από την 7 σελίδα και μετά. Με άλλα λόγια κοιτάξτε αν έχετε τπτ "μικροπαθήσεις" οι οποίες να σας δίνουν αντίστοιχο γιώτα, μήπως και την σκαπουλάρετε από ένοπλος.
Attachments
ΦΕΚ ικανότητας στον Στρατό.pdf
(249.37 KiB) Downloaded 1299 times
Introduce a little anarchy. Upset the established order and everything becomes chaos. I’m an agent of chaos. Oh, and you know the thing about chaos? It’s fair.
e-polytexneio.gr forum ntua all hail ntua
Trist4n
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 729
Joined: Sun Jan 31, 2010 3:13 am
Σχολή: Μηχανολόγος

Re: ΦΕΚ για την κρίση σωματικής ικανότητας των Στρατεύσιμων

Post by Trist4n »

Αν καταλαβα καλα, αν εχεις μυωπια και στα δυο ματια πανω απο 9 βαθμους, βγαινεις Ι4? Τι σκατα ειναι οι διοπτριες???

Μη σου πω οτι μου εχει διαγνωστει και υψηλη ταση για αποκολληση αμφιβληστροειδους οποτε ισως εμπιπτω στην κατηγορια 376: "παθολογικες αλλειωσεις που μπορει να συνδεονται με προοδευτικη απωλεια ορασης". Βγαινεις Ι5 μ' αυτο.

Καυλωσε με τωρα ρε Λακε και πες μου οτι ειμαι ο επομενος Τριανταφυλλοπουλος...
I am going according to plan.
User avatar
Λakedaimonas
Praetorian
Praetorian
Posts: 2086
Joined: Thu Jan 21, 2010 1:17 am
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male

Re: ΦΕΚ για την κρίση σωματικής ικανότητας των Στρατεύσιμων

Post by Λakedaimonas »

Trist4n wrote:Τι σκατα ειναι οι διοπτριες???
διόπτρες=οι βαθμοί της μυωπίας

Trist4n wrote:Μη σου πω οτι μου εχει διαγνωστει και υψηλη ταση για αποκολληση αμφιβληστροειδους οποτε ισως εμπιπτω στην κατηγορια 376: "παθολογικες αλλειωσεις που μπορει να συνδεονται με προοδευτικη απωλεια ορασης". Βγαινεις Ι5 μ' αυτο.

Καυλωσε με τωρα ρε Λακε και πες μου οτι ειμαι ο επομενος Τριανταφυλλοπουλος...
Φλερτάρεις τρελά το Ι5 ψάξε το και με τον οφθαλμίατρο σου μπας και σου κοτσάρει τπτ ακόμα ή σκεφτεί και κάτι άλλο. Να ξέρεις ότι την γνωμάτευση για το γιώτα την κάνει στρατιωτικός ιατρός οπότε να είσαι full ενημερωμένος για την κατάσταση σου.
Introduce a little anarchy. Upset the established order and everything becomes chaos. I’m an agent of chaos. Oh, and you know the thing about chaos? It’s fair.
e-polytexneio.gr forum ntua all hail ntua
Trist4n
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 729
Joined: Sun Jan 31, 2010 3:13 am
Σχολή: Μηχανολόγος

Re: ΦΕΚ για την κρίση σωματικής ικανότητας των Στρατεύσιμων

Post by Trist4n »

Αρα το Ι4 σιγουρο. Ι3 εισαι αοπλος, αρα Ι4 τι επιπλεον παιζει? Γενκα ειναι καλη φαση η οτι γλυτωνεις σε σκοπια το τρως σε καψονια?

ΥΓ. Κοιτα να δεις που θα κανω αυτα που κοροιδευω. Καλα πως δε μου ανεφερε ποτε κανεις οτι βγαινω aifour με μυωπια...?
I am going according to plan.
User avatar
eΝy
Community Founder
Community Founder
Posts: 6259
Joined: Mon Jan 18, 2010 12:07 pm
Gender: Male

Re: ΦΕΚ για την κρίση σωματικής ικανότητας των Στρατεύσιμων

Post by eΝy »

Ι3 δεν είναι απαραίτητα άοπλο. το Ι3-ψυχολογικό είναι.

Ι4 είναι όλα άοπλα εξαιτίας σωματικών λόγων, οι οποίοι όμως μπορεί να μην κρατάνε όπλο, αλλά μπορούν να υπηρετήσουν ως 'βοηθητικοί'.

τα μάτια είναι βασικότατος λόγος "σωματικής ανεπάρκειας" ώστε να μην κρατήσει κανείς όπλο.
Mechanical Engineering NTUA, 2010
MTEC ETH Zurich, 2013
Founder: https://polytexneio.gr
Founder: https://globalprep.gr
Trist4n
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 729
Joined: Sun Jan 31, 2010 3:13 am
Σχολή: Μηχανολόγος

Re: ΦΕΚ για την κρίση σωματικής ικανότητας των Στρατεύσιμων

Post by Trist4n »

Αοπλο=δεν εχει σκοπια, ναι? Αρα, εστω, κοιμασαι τις νυχτες. Κατα τα αλλα, τι? Γενικα ειναι ουσιαστικη λουφα η σε εχουνε στη μπουκα σε αλλα θεματα?

Παραγραφοι 438, 440. Νομιζω ειναι ακριβως η περιπτωση μου. Βγαζουν Ι5. Εχω 2 χρονια να κανω εξεταση αμφιβληστροειδους. Τρεχω :mrgreen:
Last edited by Trist4n on Wed May 12, 2010 6:30 pm, edited 1 time in total.
I am going according to plan.
User avatar
Spyrοs
Praetorian
Praetorian
Posts: 2274
Joined: Wed Feb 24, 2010 11:17 am
Gender: Male
Location: Ithaca, New York, USA
Contact:

Re: ΦΕΚ για την κρίση σωματικής ικανότητας των Στρατεύσιμων

Post by Spyrοs »

Γαμώτο με το ζόρι Ι2 βγένω ... Tristaaaan, μου δανείζεις το ένα μάτι σουυυυυ? :lol:
Image
Προετοιμασία για Μεταπτυχιακές Σπουδές
GRE - GMAT - TOEFL- IELTS
Κατεχάκη 17, Αθήνα - 210.6910882
website: https://globalprep.gr/
Facebook: https://www.facebook.com/globalprep
e-mail: info@globalprep.gr
User avatar
Λakedaimonas
Praetorian
Praetorian
Posts: 2086
Joined: Thu Jan 21, 2010 1:17 am
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male

Re: ΦΕΚ για την κρίση σωματικής ικανότητας των Στρατεύσιμων

Post by Λakedaimonas »

Trist4n wrote:Αρα το Ι4 σιγουρο. Ι3 εισαι αοπλος, αρα Ι4 τι επιπλεον παιζει? Γενκα ειναι καλη φαση η οτι γλυτωνεις σε σκοπια το τρως σε καψονια?
Θα είσαι άοπλος κανονικότατα. Οπότε θα λιώσεις θαλαμοφυλίκι=> θα λιώσεις στο διάβασμα, τα βιβλία επιτρέπονται, εγώ στο στρατό έβγαλα καμιά δεκαριά βιβλία και μια τεράστια εγκυκλοπαίδεια βιολογίας των 800 σελίδων. Τουλάχιστον δεν θα σαπίσει το μυαλό σου. Α θα κάνεις και τπτ μαγειρεία=> λάντζα σκούπισμα κλπ αλλά τουλάχιστον τότε δεν θα έχεις να ξυπνάς στα άγρια μεσάνυχτα για να κάνεις το νούμερο σου.

Κατα τ'άλλα μπορεί να περάσεις ζάχαρη αλλά μπορεί να φας και κανονικό χώσιμο σε καψόνια, αυτό εξαρτάται σε τι μονάδα θα πας. Πάντως άνετα μπορείς να επικαλείσαι την πάθηση σου αν "κολλάει" σαν δικαιολογία.

Εγώ που πήγα Χίο στο 96 ΛΜΧΕΘ σαν Ι4 που ήμουν απλά δεν έκανα σκοπιές. Σε όλα τα άλλα έφαγα μια πούτσα από εδώ μέχρι την Τουρκία. Είναι όλα θέμα διοικητή. Στον 96 ΛΜΧΕΘ τρώγαμε φούτσα άοπλοι και ένοπλοι μαζί και στο 96 ΤΥΠΕΘ ακριβώς δίπλα μας, μονάδα που ήταν στο ίδιο στρατόπεδο με μας, οι άοπλοι ήταν πασάδες.
Trist4n wrote:ΥΓ. Κοιτα να δεις που θα κανω αυτα που κοροιδευω. Καλα πως δε μου ανεφερε ποτε κανεις οτι βγαινω aifour με μυωπια...?
Περίεργο εγώ το ήξερα από πάντα. Ο μοναδικός λόγος που δεν έκανα laser στα μάτια μου δύο χρόνια πριν ήταν για να βγω άοπλος και να μην βαράω σαν μαλάκας σκοπιές μέσα στο πουθενά.
Introduce a little anarchy. Upset the established order and everything becomes chaos. I’m an agent of chaos. Oh, and you know the thing about chaos? It’s fair.
e-polytexneio.gr forum ntua all hail ntua
User avatar
Λakedaimonas
Praetorian
Praetorian
Posts: 2086
Joined: Thu Jan 21, 2010 1:17 am
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male

Re: ΦΕΚ για την κρίση σωματικής ικανότητας των Στρατεύσιμων

Post by Λakedaimonas »

Trist4n wrote:Αοπλο=δεν εχει σκοπια, ναι? Αρα, εστω, κοιμασαι τις νυχτες. Κατα τα αλλα, τι?
Λάθος. Σαν θαλαμοφύλακας έχεις και βραδινά νούμερα, οπότε ύπνο δεν γλιτώνεις που να χτυπάς το κώλο σου κάτω, απλά αυτή η υπηρεσία είναι πιο παλέψιμη από το να είσαι όρθιος μέσα στο κρύο.
Trist4n wrote:Γενικα ειναι ουσιαστικη λουφα η σε εχουνε στη μπουκα σε αλλα θεματα?
Αν είσαι τρελός λουφαδόρος και χώνεις φαντάρους με δικαιολογία την πάθηση σου ενώ δεν υπάρχει λόγος τότε να ξέρεις πως η φαντάροι θα σε έχουν στην μπούκα, κάτι που δεν θες να συμβεί.
Introduce a little anarchy. Upset the established order and everything becomes chaos. I’m an agent of chaos. Oh, and you know the thing about chaos? It’s fair.
e-polytexneio.gr forum ntua all hail ntua
User avatar
eΝy
Community Founder
Community Founder
Posts: 6259
Joined: Mon Jan 18, 2010 12:07 pm
Gender: Male

Re: ΦΕΚ για την κρίση σωματικής ικανότητας των Στρατεύσιμων

Post by eΝy »

Γενικά Ι4 είναι καλύτερα από Ι1, κατά κύριο λόγο επειδή δεν κάνεις εκπαίδευση.

Αυτό σημαίνει πως όταν οι άλλοι θα βαράνε 10ωρα σερί ορθοστασίας σε κάτι κορφοβούνια στη μέση του πουθενά, ή θα τρώνε 5ωρες πορείες με πλήρη φόρτο ή θα τρέχουνε για βολές μέσα στη βροχή και τη λάσπη, εσύ σαν άοπλος "θα φυλάς τον θάλαμο" ή "θα κάνεις καθαριότητες".

Από κει και μετά οι υπηρεσίες είναι όπως βγουν. Δηλαδή πόσοι άλλοι σαν εσένα είναι για να βγαίνουν οι ένοπλες και οι άοπλες υπηρεσίες. πχ εδώ στην αθήνα που είμαι έχουμε έναν άοπλο και 3 ενόπλους. Εμάς μας πάει 2 μέσα - 1 έξω, αυτόν τον πάει κάθε μέρα μέσα και καμιά φορά καταδεχόμαστε να κάνουμε και καμιά δική του υπηρεσία για να μην πιάσει μούχλα ο τύπος.
Mechanical Engineering NTUA, 2010
MTEC ETH Zurich, 2013
Founder: https://polytexneio.gr
Founder: https://globalprep.gr
Post Reply

Return to “Οδηγός Στράτευσης για Μηχανικούς”