Hitchhiker's Guide to the Metsovio

Ανοιχτό στους επισκέπτες! Οδηγίες Χρήσης & Βασικές Πληροφορίες. Ξεκινήστε από εδώ!
Forum rules
Σας υπενθυμίζουμε να μην δημοσιεύετε μηνύματα σε greeklish ή συνεχή ΚΕΦΑΛΑΙΑ! Τέτοια μηνύματα θα διαγράφονται.
Post Reply
User avatar
Λakedaimonas
Praetorian
Praetorian
Posts: 2086
Joined: Thu Jan 21, 2010 1:17 am
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male

Hitchhiker's Guide to the Metsovio

Post by Λakedaimonas »

Ανοίγω το εν λόγω θέμα με σκοπό να δώσει ο καθένας μας, προφανώς αναφέρομαι στους τριτοετείς και άνω, κάποιες συμβουλές στους πρωτοετείς και δευτεροετείς φοιτητές της σχολής μας, ώστε να μην κάνουν τα λάθη που εμείς κάναμε ή πολύ απλά να μην ζήσουν την δικιά μας ταλαιπωρία, είτε αυτό έχει να κάνει με συμβουλές για το πως να περάσουν μαθήματα, είτε της γενικότερης αντιμετώπισης του lifestyle ενός φοιτητή του Μετσοβίου.

Δεν το παίζω παντογνώστης απλά όσοι από εμάς έχουν κάποια χρόνια στην σχολή σίγουρα έχουν και την ανάλογη εμπειρία για το πως να αντιμετωπιστούν διάφορες καταστάσεις.

Παίδες βασική καθολική συμβουλή υψίστης σημασίας, είτε την εφαρμόσετε στα μαθήματα είτε στις παρέες :
ΝΑ ΕΧΕΤΕ ΑΝΟΙΧΤΟ ΜΥΑΛΟ! ΑΝΟΙΧΤΟ ΜΥΑΛΟ, να σκέφτεστε απίθανους τρόπους για να ξεπεράσετε κάθε δυσκολία!

ΜΑΘΗΜΑΤΑ. Πάντα υπάρχουν παραπάνω από ένας τρόποι να περάστε ένα μάθημα! Ξεχάστε τον λυκειακό τρόπο διαβάσματος και εκμάθησης! Αυτά δεν ισχύουν στο Μετσόβιο! Εδώ είναι ζούγκλα! Δεν υπάρχει περίπτωση να κατανοήσετε το 100% ενός μαθήματος, παρά μόνο αν το διαβάζετε όλο το εξάμηνο πράγμα που σημαίνει πως θα μείνετε πίσω στα άλλα μαθήματα. Όσο και να διαβάσετε πάντα υπάρχει η πιθανότητα, η οποία είναι τραγικά υψηλή, να γράψετε ένα ωραιότατο μηδενικό! ΑΝΟΙΧΤΟ ΜΥΑΛΟ παίδες, ψάξτε για οτιδήποτε μπορεί να κάνει την ζωή σας ευκολότερη, από καλογραμμένες σημειώσεις, παλαιά λυμένα θέματα μέχρι συνεννόηση με τα κολλητάρια για συνεργασία την ώρα της εξέτασης. Ξαναλέω ΑΝΟΙΧΤΟ ΜΥΑΛΟ, αναπτύξτε πνεύμα συνεργασίας με τους πάντες, το ένα χέρι νίβει το άλλο και τα δυο το πρόσωπο! Μην είστε ατομιστές γιατί έτσι για να βγάλετε την σχολή κυριολεκτικά θα λιώσετε, δεν θα έχετε προσωπική ζωή και το μόνο που θα θυμάστε από τα φοιτητικά σας χρόνια θα είναι ο εαυτός σας και τα βιβλία σας! Πιστέψτε με αυτό δεν είναι ωραίο, ξέρω πολλούς τέτοιους ατομιστές losers που έχουν βάλει τον εαυτό τους και την σκέψη τους σε ένα αεροστεγές κουτί φτάνοντας πλέον στα όρια του αυτισμού.

ΕΡΓΑΣΙΕΣ. Μην τρελαίνεστε και μην αγχώνεστε. Αλλά από την άλλη μην τρέχετε και την τελευταία στιγμή. Μπορείτε να βρείτε παλαιότερες εργασίες για να έχετε κάποιο μπούσουλα? Καλώς. Δεν μπορείτε? Δεν χάθηκε ο κόσμος, πιστέψτε με! Ρωτήστε τον καθηγητή μπορεί να κάνει το λάθος και να σας πει από μόνος του την λύση ή μέρος αυτής, μου έχει συμβεί αρκετές φορές. Ρωτήστε τους συμφοιτητές σας ή μαζευτείτε όλοι μαζί σε κάποιο μέρος (σπίτι καλύτερα είναι πιο cozy και χαλαρό) και προσπαθείστε να βγάλετε κάποια άκρη. Ρωτήστε τους παλιούς. Δεν είναι ανάγκη να δώσετε το 100% του εαυτού σας, μην το λιώσετε το θέμα εκτός και αν σας ενδιαφέρει τραγικά το αντικείμενο. Μου έχει τύχει να κάνω εργασία που κυριολεκτικά "το είχα λιώσει" και στο τέλος ο βαθμός μου ήταν ίδιος με κάποιου που είχε ασχοληθεί τις μισές ώρες από εμένα, μπορεί και λιγότερες.

ΠΑΡΑΔΟΣΕΙΣ ΜΑΘΗΜΑΤΩΝ. 60+ μαθήματα είναι πολλά, πααααρα πολλά και το χειρότερο είναι ότι για αρκετά από αυτά μπορεί κυριολεκτικά "να μην σας καίγεται καρφί". Δεν είναι ανάγκη να τα παρακολουθείτε όλα. Θα είμαι ειλικρινής, η συνεχής παρακολούθηση μαθηματικών, μηχανικών και φυσικών είναι απλά χάσιμο χρόνου (εκτός και αν την βρίσκετε με αυτά, τότε πάω πάσο, περί ορέξεως κολοκυθόπιτα). Αν απλά παρακολουθείτε τα πάντα δεν θα σας μένει καν χρόνος για διάβασμα, πόσο μάλλον για την υπόλοιπη ζωή σας, που είναι σίγουρα πιο ενδιαφέρουσα από τα μαθηματικά τις φυσικές και τις μηχανικές. Μπείτε στο μάθημα μια στο τόσο, απλά για να ξέρετε τι γίνεται και να έχετε επαφή με τον κόσμο. Αν μετά στο διάβασμα σκαλώσετε κάπου τραβάτε στο γραφείο του καθηγητή. Δεν ξέρω γιατί, αλλά στο γραφείο τους, όταν πήγαινα και τους έβρισκα για απορίες, κατανοούσα πολύ περισσότερα πράγματα απ' ότι στην αίθουσα διδασκαλίας. Παιδιά ζήστε την ζωή σας, γνωρίστε καμιά γκόμενα, γνωρίστε κάποιον γκόμενο, μην λιώνετε στα αμφιθέατρα. Κοινωνικοποιηθείτε! Υπάρχουν βέβαια και μαθήματα που πραγματικά η παρακολούθηση σε ανταμείβει, αλλά τα μόνα μαθήματα που μου έρχονται στο μυαλό αυτή την στιγμή είναι οι στροβιλομηχανές, τα μαθήματα του παπαδόπουλου, του ανδριανόπουλου και κάποιες διαλέξεις του μαρμαρά. Κρίνετε και από μόνοι σας, μπείτε στις παραδόσεις και άμα αυτές σας αρέσουν και τις καταλαβαίνετε, τότε μείνετε, διαφορετικά είναι καλύτερο να είστε σπίτι σας και απλά να κοιμάστε.

ΚΟΜΜΑΤΙΚΕΣ ΠΑΡΑΤΑΞΕΙΣ, ΔΑΠ, ΠΑΣΠ, ΠΚΣ, ΕΑΑΚ, ΔΙΚΤΥΟ κλπ . ΜΑΚΡΙΑ! ΜΑΚΡΙΑ! ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΜΑΚΡΙΑ! Δεν έχει νόημα να ασχοληθείτε με την αφεντιά τους. Καλύτερα να παρακολουθείτε μαθηματικά εις τους αιώνες των αιώνων, παρά να γίνετε ενεργά μέλη του οποιουδήποτε κόμματος! Κάποιοι θα σας πούνε ότι με τις κινητοποιήσεις τους κατάφεραν το ένα το άλλο και το παράλλο. Π@Π@ΡΙ@ ΜΕΝΤΟΛΕΣ. Τόσα χρόνια μέσα στην σχολή ουδεμία βελτίωση στις σπουδές μου και στο κλάδο του μηχανολόγου μηχανικού είδα. Τόσα χρόνια εγώ ξέρω ότι το δημόσιο αναγνωρίζει το 5ετές πτυχίο μου σαν ένα απλό bachelor ασχέτως με το τι θεωρείτε στο εξωτερικό. Τόσα χρόνια δεν είδα κανέναν από τους κόπρους καρεκλοκένταυρους καθηγητές (δεν αναφέρομαι σε όλους) να κουνιέται από την καρέκλα τους. Κάτι ΕΑΑΚ, ΠΚΣ θυμούνταν να το παίξουν πορδόμαγκες επειδή πχ ο Σπέντζας δεν θεωρούσε το μάθημα του διδαχθέν, μιας και οι καταλήψεις διαρκούσαν σχεδόν όλο το εξάμηνο. Η ΔΑΠ σας θέλει γλάστρες, κουκιά για τις φοιτητικές εκλογές και έσοδα από τις διάφορες εκδηλώσεις της. Η ΠΑΣΠ το ίδιο. ΕΑΑΚ, ΠΚΣ κλπ σας θέλουν νοητικά καθυστερημένους paladin σκλάβους για να γεμίζουν τις "πορείες" τους και τα αμφιθέατρα των γενικών συνελεύσεων, σας θέλουν εκφραστές δεινοσαυρικών μεθόδων και ιδεών, αγώνα για τον αγώνα(όχι για κάποιον πραγματικό-επιτεύξιμο στόχο ή για το άμεσο συμφέρον σας), αριστεριστές του γλυκού νερού του σκισμένου παντελονιού και της κακομοίρικης laternative εμφάνισης, πιο συντηρητικοί και από την ίδια την θρησκεία. Παιδιά ΑΝΟΙΧΤΟ ΜΥΑΛΟ ΟΧΙ ΚΟΛΛΗΜΕΝΕΣ ΑΠΟΨΕΙΣ, κάντε γνωριμίες με όλα τα κόμματα εάν θέλετε ή με κάποιο συγκεκριμένο, αλλά ποτέ μα ποτέ μην γίνεται ενεργά κομματοκοπρόσκυλα. Μπορεί να σας πουν απολιτικ και χίλιες άλλες δυο ανοησίες, ε στα @ρχίδι@ σας και σας Κωνσταντίνος Παλαμάς.

Ανοιχτό μυαλό και κριτική σκέψη πάνω απ' όλα. Υπάρχουν παραπάνω από ένας τρόποι να περάστε κάποιο μάθημα, να κάνετε μια εργασία, να αντιμετωπίσετε μια κατάσταση.

Αυτά τα "ολίγα" προς το παρόν και θα επανέλθω κάποια στιγμή δριμύτερος.
Introduce a little anarchy. Upset the established order and everything becomes chaos. I’m an agent of chaos. Oh, and you know the thing about chaos? It’s fair.
e-polytexneio.gr forum ntua all hail ntua
User avatar
Λakedaimonas
Praetorian
Praetorian
Posts: 2086
Joined: Thu Jan 21, 2010 1:17 am
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male

Re: Οδηγίες προς ναυτιλομένους Μηχ.Μηχ.

Post by Λakedaimonas »

Ποστάρω επίσης μέρος του κειμένου του katsimitros που έχει γράψει σε άλλο topic γιατί πιστεύω ότι ταιριάζει γάντι.
katsimitros wrote: Προτείνω σε κάθε νέο στο ίδρυμα να μην παρακολουθεί πάνω από 2 μαθήματα εδώ μέσα,χωρίς αυτό να σημαίνει ότι πρέπει να το κάνει...η παρακολούθηση είναι σχεδόν άχρηστη στα περισσότερα μαθήματα και αυτό διότι η παράδοση των μαθημάτων θυμίζει παράδοση μαθήματος σε δημόσιο λύκειο.
Επίσης όσοι δεν μένουνε κοντά στη σχολή ή στις εστίες και κινούνται με συγκοινωνία να ξέρουν ότι χάνουνε κατά μέσο όρο γύρω στις 2 ώρες την ημέρα.
Το τελευταίο που έχω να πω σε όλους, είναι να κάνετε παρέες με άτομα σωστά που ξέρουν να δίνουν και να πέρνουν...αν στο λύκειο είσασταν οι πρώτοι και αυτό επειδή είχατε μάθει να δουλεύετε μόνοι σας εδώ δεν ισχύει...
Βλέπω πανέξυπνα παιδιά να είναι γεμάτα στο τάληρο, και άλλους που ήξεραν τα κόλπα της δικτύωσης, όντας καταφερτζήδες και λιγότερο έξυπνοι να έχουνε καλύτερους βαθμούς.
Τέλος,όταν διαβάζουμε για να δώσουμε ένα μάθημα, διαβάζουμε για να περάσουμε το μάθημα...όχι να μάθουμε για αυτό.
Άλλο ξέρω Εργαλειομηχανές πχ, και άλλο περνάω το μάθημα Εργαλειομηχανές(τυχαία το επέλεξα).

Αυτά ;)
Introduce a little anarchy. Upset the established order and everything becomes chaos. I’m an agent of chaos. Oh, and you know the thing about chaos? It’s fair.
e-polytexneio.gr forum ntua all hail ntua
User avatar
Mimo
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 447
Joined: Wed Jan 20, 2010 11:58 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Location: Lostallo Track@Switzerland

Re: Οδηγίες προς ναυτιλομένους Μηχ.Μηχ.

Post by Mimo »

Αυτα που εγραψες Λακεδαιμονα ειναι κανονικα για ΑΦΙΣΑ να την εχεις στο δωματιο!! Συμφωνω και καραεπαυξανω.

+οο
User avatar
Minus
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 2079
Joined: Wed Jan 20, 2010 8:56 pm
Gender: Male
Location: Mystic Goofyland

Re: Οδηγίες προς ναυτιλομένους Μηχ.Μηχ.

Post by Minus »

αφισα στη σχολη πρεπει να γινει αυτο!

το εν λογω κειμενο αποτελει πιστευω ανεκτιμιτης αξιας προσφορα!
η διοικηση να επιληφθει παρακαλω..

+ για τα κομματα οτι αναφερθηκε ^Ν! Μ Α Κ Ρ Ι Α (επενδυστε τα λεφτα σας και το χρονο σας αλλου) ενα θα σας πω ακομα: αν νομιζεται οτι η δαπ εκανε σαματα και σουπερ καταστασεις με τα παρτυ και τις εκδρομες, τοτε κοπιαστε να δειτε πως περνανε οι πρωτοετεις στην αγγλια (και φερτε και ενα καφασι καποτες)..

+ το πτυχιο στο εξωτερικο ειναι οτι το πλασαρεις. οποιος σας πει για μαστερ ειναι ψευτης. καθηγηταρας που βλογαει τα γενια του, χωρις πραγματικα να θελει να δουλεψει για ποιοτητα μαστερ. εξ'αλλου η μεταφραση diploma (νετο σκετο, τα ψευδη περι διπλωμα προχωρημενων σπουδων δεν ισχυουν) ευνοει μονο σε χωρες που εχουν γερμανικο συστημα στα πανεπιστημια (γερμανια και ανατολικοτερα δηλαδη)

τα οπλα μας εδω ειναι ο αξιοπρεπεις βαθμος, η αναλυτικη με τα 64 μαθηματα και το ποσο καλοι ειστε στην παρλα και να πλασαρετε τον εαυτο σας.
Senatus Populusque Romanus

Special effects by Loonatik and drinks
Freeze frame, screen kiss, hot heads, lights and power
User avatar
eΝy
Community Founder
Community Founder
Posts: 6259
Joined: Mon Jan 18, 2010 12:07 pm
Gender: Male

Re: Οδηγίες προς ναυτιλομένους Μηχ.Μηχ.

Post by eΝy »

Κρατάμε φυσικά κατά νου και κάτι ακόμα:

Μην ψάχνετε στο Πολυτεχνείο για γκόμενα.

Όσο αστείο βέβαια και αν ακούγεται, το λέω σοβαρά.
Όχι γιατί έχουν κάτι οι συμφοιτήτριές μας (ίσα ίσα τόσα χρόνια έχω γνωριστεί με πολλές και κάποιες είναι πολύ γαμάτες, τα ίδια ποσοστά που βρίσκεις πάνω κάτω παντού), απλά γιατί είναι πολύ λίγες.

Και το ότι είναι λίγες έχει επιπτώσεις αν δεν κρατάει κανείς ΑΝΟΙΧΤΟ ΜΥΑΛΟ (που λέει και ο Λακ) και δεν βλέπει τον μικρόκοσμο του ΕΜΠ ως υποσύνολο της κοινωνίας. Έχω δει κωμικοτραγικά σκηνικά να συμβαίνουν και παρέες να διαλύονται από ηλίθιες bigbangtheorιστικές καταστάσεις, που δημιουργούνται ανάμεσα στους 5 ανταγωνιστικούς απουσιολόγους που προσπαθούν να μονοπωλήσουν το ενδιαφέρον της 1 συμφοιτήτριας της παρέας τους.


Καλά, τι λέω κι εγώ τώρα... :roll:
Mechanical Engineering NTUA, 2010
MTEC ETH Zurich, 2013
Founder: https://polytexneio.gr
Founder: https://globalprep.gr
User avatar
katsimitros
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 135
Joined: Thu Jan 21, 2010 6:48 pm

Re: Οδηγίες προς ναυτιλομένους Μηχ.Μηχ.

Post by katsimitros »

bigbangtheorιστικές καταστάσεις

Καλά μας πέθανες...LOL!!!
User avatar
somekindofgrinder
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 406
Joined: Sun Feb 07, 2010 3:31 pm
Σχολή: Μεταπτυχιακός

Re: Οδηγίες προς ναυτιλομένους Μηχ.Μηχ.

Post by somekindofgrinder »

Sticky...!!!

Ευαγγελιο αυτα που λεει ο Λακ,συμφωνω μεχρι κεραιας.
"Το πρωί στα καβαλέτα και το βράδυ στα μπαλέτα..."-Λευτέρης Λαζάρου,Cooking Engineer.
User avatar
Don Molina
Praetorian
Praetorian
Posts: 757
Joined: Wed Jan 20, 2010 11:11 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male
Location: Outer Heaven

Re: Οδηγίες προς ναυτιλομένους Μηχ.Μηχ.

Post by Don Molina »

Για να βάλω κι εγώ το πετραδάκι μου σας λέω το εξής από προσωπική εμπειρία:

Μην περιμένετε τίποτα από το ΕΜΠ.
Κάντε ότι θέλετε να κάνετε μόνοι σας και απλά χρησιμοποιήστε το ΕΜΠ για να σας βοηθήσει να το επιτύχετε. Αν παίξετε τα χαρτιά σας σωστά θα σας βοηθήσει και πολύ.

Δεν θα σας μάθει τίποτα αν δεν το μάθετε μόνοι σας, δεν θα καταφέρετε τίποτα γενικότερα αν περιμένετε να βρείτε το Λύκειο σε μεγαλύτερη κλίμακα. Βρείτε τρόπους να περάσετε ότι μάθημα θεωρείτε σαβούρα (για τα κριτήρια του καθενός προφανώς διαφέρει ο ορισμός) και αν θέλετε να μάθετε κάτι, τραβάτε βιβλιοθήκη και πάρτε ένα post-it με τα σωστά ράφια από τις πληροφορίες. Μπείτε στο VPN και χτυπάτε papers, ρωτήστε καθηγητές για κατευθύνσεις, ρωτήστε εδώ στο e-polytexneio.gr, google it for fuck's sake!


:!: Μην περιμένετε τίποτα έτοιμο :!:

Γίνατε 18 χρονών και πλέον είστε μεγάλοι άνθρωποι. Το ΕΜΠ έτσι λειτουργεί κι έτσι λειτουργεί και η ζωή. Καλά θα κάνετε να το πάρετε χαμπάρι νωρίς και όλα θα πάνε καλά. Όσο περισσότερο κρατάτε την νοοτροπία "ο μπαμπάς κι ο καθηγητής είναι εδώ, εγώ απλά θα ενώνω τις τελείες και θ' ακολουθήσω το manual" την γαμήσατε.
Engineering is to physics and math what sex is to masturbation
Guest

Re: Hitchhiker's Guide to the Metsovio

Post by Guest »

Τόσο άσχημα είναι? Μήπως πρέπει να προστεθούν και μερικά posts για τα (ανεπήσιμα) θετικά της σχολής για να μην ξενερώνουμε οι πρωτοετείς? :P
User avatar
kopanosAE
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 362
Joined: Fri Jan 22, 2010 1:33 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male

Re: Hitchhiker's Guide to the Metsovio

Post by kopanosAE »

Χρειάζεται;;; Δεν έχεις μπουχτίσει από τα κλασσικά σχόλια των γονιών των φίλων σου, αλλά και των φίλων των γονιών σου;;; Δεν μπορεί... δεν μπορεί να τα λέγαν μόνο σε μένα...
..βγαίνει ο κόσμος τις Τρίτες;
Post Reply

Return to “ΞΕΚΙΝΗΜΑ στο Polytexneio.gr!”