Hunger Games (2012)

Forum rules
Σας υπενθυμίζουμε να μην δημοσιεύετε μηνύματα σε greeklish ή συνεχή ΚΕΦΑΛΑΙΑ! Τέτοια μηνύματα θα διαγράφονται.
User avatar
castiel
Praetorian
Praetorian
Posts: 6466
Joined: Tue Oct 05, 2010 8:08 pm
Σχολή: Ναυπηγός
Gender: Male
Location: 501 Not Implemented

Hunger Games (2012)

Post by castiel »


http://www.imdb.com/title/tt1392170/
Ratings: 7.9/10 from 42,595 users Metascore: 67/100

Πάνω στα ερείπια αυτού που κάποτε αποτελούσε τις ΗΠΑ, η κυβέρνηση του έθνους του Panem διεξάγει εδώ και δεκαετίες τα ετήσια Hunger Games, κατά τα οποία επιλέγει τυχαία ένα αγόρι κι ένα κορίτσι μεταξύ 12 και 18 χρονών από κάθε μία από τις δώδεκα φτωχές και αποκλεισμένες μεταξύ τους επαρχίες που ελέγχει η ηγεμονεύουσα επαρχία Capitol. Τα 24 παιδιά καλούνται να δώσουν μεταξύ τους μία μάχη στο δάσος από το οποίο μόνο ένα μπορεί να βγει ζωντανό. Ο θεσμός μεταδίδεται πανεθνικά και ζωντανά, ως μέσο επίδειξης δύναμης και τιμωρίας των υπηκόων για μία αποτυχημένη εξέγερση που κάποτε επιχείρησαν. Αυτή τη φορά, έχει έρθει η ώρα της Katniss Everdeen (Jennifer Lawrence) να μπει στη μάχη, για την οποία ορισμένοι διαγωνιζόμενοι προετοιμάζονται καθ’ όλη τη διάρκεια της νεαρής ζωής τους.

Πηγή: http://www.fimes.gr/2012/03/hunger-game ... z1qMMYU9Ef



Έχει δει κανείς την ταινία/έχει διαβάσει το βιβλίο?
Προσωπικά είχα διαβάσει παλιά για το βιβλίο και μου είχε κινήσει λίγο την περιέργεια, αλλά τελικά δεν το διάβασα...
Now dance, fucker, dance | Man, I never had a chance | And no one even knew | It was really only you
And now you'll lead the way | Show the light of day | Nice work you did | You're gonna go far, kid..


___P.S.___

Έβαλε ο Θεός σημάδι
παλικάρι στα Σφακιά
κι ο πατέρας του στον Άδη
άκουσε μια τουφεκιά.
MrHim
Chemical Seeder
Chemical Seeder
Posts: 51
Joined: Wed Oct 05, 2011 9:28 pm
Σχολή: Χημικός
Gender: Male

Re: Hunger Games (2012)

Post by MrHim »

Mια γνωστή μου που ήρθε απο Αμερική πρόσφατα μου είπε ότι αξίζει

Αν και τα δείγματα ποιοτικού σινεμά (κατά την άποψη της) που μου έχει προτείνει δεν είναι και πολυ ενθαρρυντικά... (καταλαβαίνεις τι εννοώ)

Εγώ πάντως θα την δω την ταινιούλα, όχι απαραιτήτως στο σινεμά , έτσι για να δω τι παίζει.
User avatar
notorius
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 141
Joined: Sat Jan 23, 2010 2:02 pm
Σχολή: Μηχανολόγος

Re: Hunger Games (2012)

Post by notorius »

Φιλε δεν εχω δει ουτε την ταινια ουτε εχω διαβασει το βιβλιο...παντως βλεποντας το trailer μου θυμισε πολυ μια ταινια που χα δει παλια, το Battle Royale (http://www.imdb.com/title/tt0266308/).....δεν ξερω αν ειναι αντιγραφη η οχι παντως οι ομοιοτητες ειναι παρα πολλες...
User avatar
castiel
Praetorian
Praetorian
Posts: 6466
Joined: Tue Oct 05, 2010 8:08 pm
Σχολή: Ναυπηγός
Gender: Male
Location: 501 Not Implemented

Re: Hunger Games (2012)

Post by castiel »

δεν την εχω δει ουτε αυτη που λες, αλλά στα πρωτα αποτελεσματα στο google σχετικα με το θεμα:

http://io9.com/5888124/did-the-hunger-g ... tle-royale
Did The Hunger Games really rip off Battle Royale?
...
The Final Verdict:

It's undeniable, there are a hell of a lot of similarities between the two. But even after listing off all of the parallels (and there are a lot), Battle Royale doesn't own the thunderdome (even if BR did have the brilliant idea to put kids in it). The Japanese original owes a debt of gratitude to Lord of the Flies, Mad Max, The Running Man — and oh yeah, the Romans, who started Bread and Circuses, before there were even movies. There is no such thing as an original idea in Hollywood, and lets not forget The Hunger Games takes place in a post apocalyptic landscape with cat people. Different.
αλλά χωρίς να έχω δει καμία από τις δύο δεν μπορώ προφανώς να έχω άποψη :P
Now dance, fucker, dance | Man, I never had a chance | And no one even knew | It was really only you
And now you'll lead the way | Show the light of day | Nice work you did | You're gonna go far, kid..


___P.S.___

Έβαλε ο Θεός σημάδι
παλικάρι στα Σφακιά
κι ο πατέρας του στον Άδη
άκουσε μια τουφεκιά.
faethon
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 27
Joined: Tue Oct 04, 2011 4:46 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male

Re: Hunger Games (2012)

Post by faethon »

Ελα βγηκε σε ταινια?!

Τα 2 πρωτα βιβλια που χω διαβασει απο την τριλογια ηταν ωραια...το 3ο γινοταν λιγο βαρετο και το παρατησα...
Το 1ο παντως μου ειχε αρεσει πολυ! Για την ταινια δεν ξερω, δεν την εχω δει...απο το τραιλερ παντως http://www.youtube.com/watch?v=4S9a5V9ODuY καλη μου φαινεται, ωραιες ερμηνειες και ανταποκρινεται αρκετα στο βιβλιο! :) Οταν βγει θα τη κατεβασω σγρα!
Όριο μας μόνο η φαντασία μας!
User avatar
crouch
Brigadier General
Brigadier General
Posts: 395
Joined: Fri Jan 22, 2010 6:52 pm

Re: Hunger Games (2012)

Post by crouch »

Την είδα, αξίζει. Σινεμά ή σπίτι δεν κάνει διαφορά. Δεν είναι η σούπερ wow ταινία, αλλά είναι πολύ καλά γυρισμένη, κυλάει με αμείωτο ενδιαφέρον, και έχει πολύ καλές ερμηνείες. Βγαίνουν και νοήματα-προεκτάσεις για τον πολιτισμό, την πάλη των τάξεων κλπ, οπότε...αξίζει.

Αν και δεν μπορώ να ξεπεράσω ένα σημείο (χωρίς να αποτελεί σπόιλερ): Πώς είναι δυνατόν παιδιά που παίζουν υποχρεωτικό death match μεταξύ τους να σχηματίζουν ομάδες; Δε στέκει με τίποτα, απορώ πώς το δικαιολογεί στα βιβλία, κάποιος που τα διάβασε ας με διαφωτίσει
User avatar
Spyrοs
Praetorian
Praetorian
Posts: 2274
Joined: Wed Feb 24, 2010 11:17 am
Gender: Male
Location: Ithaca, New York, USA
Contact:

Re: Hunger Games (2012)

Post by Spyrοs »

Την είδα χθες στο cinema. Δε μου πολυάρεσε.

However, still not as gay as Twilight :!:
Image
Προετοιμασία για Μεταπτυχιακές Σπουδές
GRE - GMAT - TOEFL- IELTS
Κατεχάκη 17, Αθήνα - 210.6910882
website: https://globalprep.gr/
Facebook: https://www.facebook.com/globalprep
e-mail: info@globalprep.gr
User avatar
Kuchiki_Byakuya
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 6498
Joined: Fri Oct 22, 2010 6:55 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male
Location: Seireitei

Re: Hunger Games (2012)

Post by Kuchiki_Byakuya »

Spyrοs wrote:Την είδα χθες στο cinema. Δε μου πολυάρεσε.
Νομίζω ότι θα περιμένω την τριλογία για να κρίνω, γιατί είναι μια συνέχεια. Το έχω και εγώ στα σχέδια να τη δω.
crouch wrote:Αν και δεν μπορώ να ξεπεράσω ένα σημείο (χωρίς να αποτελεί σπόιλερ): Πώς είναι δυνατόν παιδιά που παίζουν υποχρεωτικό death match μεταξύ τους να σχηματίζουν ομάδες; Δε στέκει με τίποτα, απορώ πώς το δικαιολογεί στα βιβλία, κάποιος που τα διάβασε ας με διαφωτίσει
Ούτε εγώ έχω διαβάσει το βιβλίο, αλλά πιθανότατα είναι φάση 'καρότο και μαστίγιο'. Τα παιδιά είναι υποχρεωμένα αλλιώς τα σκοτώνουν, έτσι διεκδικούν τις πιθανότητές τους. Επίσης ένας τέτοιος αγώνας είναι μεγάλο καρότο για τους υποδουλωμένους.
Be proud to die by my Bankai.
Bankai. Senbonsakura Kageyoshi
User avatar
spot54
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 289
Joined: Sun Mar 13, 2011 11:22 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male
Location: Fishman Island

Re: Hunger Games (2012)

Post by spot54 »

crouch wrote:Αν και δεν μπορώ να ξεπεράσω ένα σημείο (χωρίς να αποτελεί σπόιλερ): Πώς είναι δυνατόν παιδιά που παίζουν υποχρεωτικό death match μεταξύ τους να σχηματίζουν ομάδες; Δε στέκει με τίποτα, απορώ πώς το δικαιολογεί στα βιβλία, κάποιος που τα διάβασε ας με διαφωτίσει
Ούτε εγώ έχω διαβάσει το βιβλίο αλλά η ιδέα είναι λογικά η εξής:
-Φίλε μέχρι να σφαχτούμε δεν κάνουμε ομάδα για να μην μας φάνε οι άλλοι? Και όταν μείνουμε με το καλό οι δυο μας σκοτωνόμαστε...
Spoiler: show
Να που χρησίμευσαν κάπου τα Manga που διάβαζα
It seems that common sense, is not so common after all...
User avatar
crouch
Brigadier General
Brigadier General
Posts: 395
Joined: Fri Jan 22, 2010 6:52 pm

Re: Hunger Games (2012)

Post by crouch »

spot54 wrote:Ούτε εγώ έχω διαβάσει το βιβλίο αλλά η ιδέα είναι λογικά η εξής:
-Φίλε μέχρι να σφαχτούμε δεν κάνουμε ομάδα για να μην μας φάνε οι άλλοι? Και όταν μείνουμε με το καλό οι δυο μας σκοτωνόμαστε...
Αυτή ακριβώς είναι η ιδέα που δε μου κάθεται καλά. Εσύ στη θέση τους θα έκανες κάτι τέτοιο; Γιατί να μη με προσεγγίσει κάποιος και μετά να με σκοτώσει στον ύπνο μου; Γιατί να μη το κάνω εγώ σε αυτόν; Και μόνο η μόνιμη υποψία να σκοτώσω ή να σκοτωθώ πισώπλατα θα με εξουθένωνε.
Post Reply

Return to “Σινεμά - TV”