Μέθοδος Πεπερασμένων Στοιχείων

Προβληματισμοί, απόψεις για επιστημονικά, τεχνολογικά θέματα και γεγονότα.
Forum rules
Σας υπενθυμίζουμε να μην δημοσιεύετε μηνύματα σε greeklish ή συνεχή ΚΕΦΑΛΑΙΑ! Τέτοια μηνύματα θα διαγράφονται.
User avatar
Λakedaimonas
Praetorian
Praetorian
Posts: 2086
Joined: Thu Jan 21, 2010 1:17 am
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male

Re: Μέθοδος Πεπερασμένων Στοιχείων

Post by Λakedaimonas »

Trist4n wrote:1) Ναι, ειναι ΒΑΣΙΚΟΤΑΤΗ μηχανολογικη γνωση.
+1
Trist4n wrote:2) Δυστυχως, κανεις δεν τη διδασκεται σοβαρα σε αυτη τη σχολη, οχι μονο οι παραγωγης.
+10^n
Trist4n wrote:3) Οτι υπαρχουν και αλλα βασικοτατα που δεν τα διδασκονται οι, κατα τα αλλα συμπαθεις, παραγωγης, υπαρχουν. :mrgreen:
Δίκιο έχεις αλλά από την άλλη εσένα 64 μαθήματα δεν σου είναι αρκετά? Εκτός αυτού υπάρχουν αρκετά μαθήματα του παραγωγής που καλό θα ήταν να τα διδάσκονται και στις υπόλοιπες ροές, αλλά δεν έχει νόημα να ανοίξουμε τέτοια συζήτηση εδώ. Στην τελική για αυτό υπάρχουν οι κατευθύνσεις.
Trist4n wrote:Τωρα που το ξανασκεφτομαι, εσυ εισαι και μεγα τρολλακι, οποτε μαλλον στο ετσι ρωτησες :mrgreen:
+1
Introduce a little anarchy. Upset the established order and everything becomes chaos. I’m an agent of chaos. Oh, and you know the thing about chaos? It’s fair.
e-polytexneio.gr forum ntua all hail ntua
gabrielknight
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 157
Joined: Wed Jan 20, 2010 8:39 pm
Σχολή: Μηχανολόγος

Re: Μέθοδος Πεπερασμένων Στοιχείων

Post by gabrielknight »

Για να μπεις στη λογικη πρεπει να ψαξεις και να βρεις στη βιβλιοθηκη τα βιβλια του Τσαμασφυρου για τα πεπερασμενα στοιχεια.Απαραιτητο πρωτου μπεις στα βαθια (για μενα) σε κωδικες. Αφου καταλαβεις τι παιζει,θα κανεις αυτα που σου λεει ο don molinas.. :P
User avatar
tsag
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 696
Joined: Fri Jan 22, 2010 7:18 pm

Re: Μέθοδος Πεπερασμένων Στοιχείων

Post by tsag »

Λakedaimonas wrote:
dpunis wrote:(Στο τομέα κατασκευών τη χρησιμοποιείτε?)
Ελπίζω να μην αναφέρεσαι σε μένα διότι ουδεμία σχέση έχω με τον εν λόγω τομέα. Απλά έχουμε μάθημα στο Μεταπτυχιακό για τα Πεπερασμένα και έχω φάει τρελό ξενέρωμα!

@Kitharistas thnx dude αλλά ψάχνω κάτι που να εξηγεί τις μεθόδους που χρησιμοποιούνται και να έχει μέσα παραδείγματα. Έχω ένα βιβλίο Υπολογιστικές Μέθοδοι και Εφαρμογές σε Λεπτότοιχες Κατασκευές και έχω ξεκινήσει να το διαβάζω απλά ψάχνω και άλλες πηγές. thnx πάντως!

@dpunis ευχαριστώ ρε φίλε θα το κοιτάξω και αυτό επικουρικά.

προσεχε πολυ αυτο με τις λεπτοτοιχες κατασκευες !!!! δεν υπολογιζονται οι διατμητικες δυναμεις οπως πρεπει !!!! δηλαδη κανει απλοποιησεις στην μια διασταση !!!! οπως με την θεωρια λεπτων αεροτομων ;)

Να μην πω οτι δεν νοειται ΜΗΧΑΝΙΚΟΣ παντος ειδικοτητας που να μην χρειαζεται τα Πεπερασμενα Στοιχεια (ή Πεπερασμένους Όγκους που ειναι το alter ego ;) )

φαντασου να κανεις καποιον υπολογισμο σε οτιδηποτε και να λυσεις το προβλημα με τις αναλυτικες εξισωσεις (συνεχες προβλημα). ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ !!!!!!!!!!!!!

ΛΥΝΕΤΑΙ ΜΟΝΟ ΤΟ ΔΙΑΚΡΙΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΣΕ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΕΣ ΚΑΤΑΣΤΑΣΕΙΣ .

το συνεχες υπαρχει μονο για εκπαιδευση !!!!
User avatar
Don Molina
Praetorian
Praetorian
Posts: 757
Joined: Wed Jan 20, 2010 11:11 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male
Location: Outer Heaven

Re: Μέθοδος Πεπερασμένων Στοιχείων

Post by Don Molina »

Κοίτα όπως το κόβω, θα φάτε λίγο πίνακες στην μάπα (μητρώα δυσκαμψίας κλπ παπαριές) και μετά ασκησούλες στο Abaqus.

Για το Abaqus, δεν είναι ότι είναι δύσκολο, απλά είναι πολύ εξειδικευμένο και ώρες ώρες σπάει @@.
Αλλά σιγά τώρα, λογικά απλές ασκησούλες θα κάνετε - δεν νομίζω να σας γαμάνε με multibody και υλικά sandwich.


Άμα νιώσεις την λογική θα την παλέψεις :mrgreen:
Engineering is to physics and math what sex is to masturbation
Διάτανος
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 1607
Joined: Wed Jan 20, 2010 10:14 pm
Gender: Male

Re: Μέθοδος Πεπερασμένων Στοιχείων

Post by Διάτανος »

Trist4n wrote: Τωρα που το ξανασκεφτομαι, εσυ εισαι και μεγα τρολλακι, οποτε μαλλον στο ετσι ρωτησες :mrgreen:

πώς με ξέρεις μπαγασάκο :D :D :D τα λέμε στο meeting :twisted:
“The oldest and strongest emotion of mankind is fear, and the oldest and strongest kind of fear is fear of the unknown”
User avatar
somekindofgrinder
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 406
Joined: Sun Feb 07, 2010 3:31 pm
Σχολή: Μεταπτυχιακός

Re: Μέθοδος Πεπερασμένων Στοιχείων

Post by somekindofgrinder »

Χμμ..κατι τετοια μου εκανε ο Βουτσινας στο μεταπτυχιακο.
Σε πολυ λαιτ εκδοχη βεβαια..κατι ασκησακια με διακριτοποιηση και αριθμητικη επιλυση παραγωγων.

Για τα υπολοιπα Σταυρακα,εγω θα επαιρνα τηλεφωνο στη Λυων..αμα δεν ξερουν εκει,ποιος ξερει?
"Το πρωί στα καβαλέτα και το βράδυ στα μπαλέτα..."-Λευτέρης Λαζάρου,Cooking Engineer.
Trist4n
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 729
Joined: Sun Jan 31, 2010 3:13 am
Σχολή: Μηχανολόγος

Re: Μέθοδος Πεπερασμένων Στοιχείων

Post by Trist4n »

"Εμπρος....Λυων εκει?" :mrgreen:
I am going according to plan.
User avatar
tsag
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 696
Joined: Fri Jan 22, 2010 7:18 pm

Re: Μέθοδος Πεπερασμένων Στοιχείων

Post by tsag »

somekindofgrinder wrote:Χμμ..κατι τετοια μου εκανε ο Βουτσινας στο μεταπτυχιακο.
Σε πολυ λαιτ εκδοχη βεβαια..κατι ασκησακια με διακριτοποιηση και αριθμητικη επιλυση παραγωγων.

Για τα υπολοιπα Σταυρακα,εγω θα επαιρνα τηλεφωνο στη Λυων..αμα δεν ξερουν εκει,ποιος ξερει?
για αυτα διαβασε το βιβλιο "υπολογιστικη ρευστομηχανικη" του Μπεργελε . τα λεει απλα μεσα......
nasioulas1371
Private
Private
Posts: 2
Joined: Mon Jun 16, 2014 2:53 pm
Σχολή: Μεταπτυχιακός
Gender: Male

Re: Μέθοδος Πεπερασμένων Στοιχείων

Post by nasioulas1371 »

ασκήσεις σε abaqus 2014
Attachments
Finite Elements-2013-2014.7z
(5.42 MiB) Downloaded 1079 times
Post Reply

Return to “Επιστήμη & Τεχνολογία”