Ας μιλήσουμε για tablets

Προβληματισμοί, απόψεις για επιστημονικά, τεχνολογικά θέματα και γεγονότα.
Forum rules
Σας υπενθυμίζουμε να μην δημοσιεύετε μηνύματα σε greeklish ή συνεχή ΚΕΦΑΛΑΙΑ! Τέτοια μηνύματα θα διαγράφονται.
User avatar
Adamaklas
Praetorian
Praetorian
Posts: 3929
Joined: Mon Nov 22, 2010 4:07 am
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male

Re: Ας μιλήσουμε για tablets

Post by Adamaklas »

παντως οποιος σκεφτηκε τοσα παιχνιδια για τα android ταμπλετς.... να παει να γαμηθει σου καει την ζωη.
GranitaapoPeponi
Second Lieutenant
Second Lieutenant
Posts: 67
Joined: Tue Oct 09, 2012 11:47 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male

Re: Ας μιλήσουμε για tablets

Post by GranitaapoPeponi »

$$$
Last edited by GranitaapoPeponi on Thu Apr 25, 2013 2:15 pm, edited 1 time in total.
Διάτανος
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 1607
Joined: Wed Jan 20, 2010 10:14 pm
Gender: Male

Re: Ας μιλήσουμε για tablets

Post by Διάτανος »

User avatar
Heihachi
Naval Seeder
Naval Seeder
Posts: 143
Joined: Thu Apr 19, 2012 4:39 pm
Σχολή: Ναυπηγός
Gender: Male

Re: Ας μιλήσουμε για tablets

Post by Heihachi »

η blackberyy λέει ότι τα tablets θα πεθανουν σε 5 χρόνια..
“In five years I don’t think there’ll be a reason to have a tablet anymore. Maybe a big screen in your workspace, but not a tablet as such. Tablets themselves are not a good business model.”
άρα ή κάνουν μεγάλο λάθος όλες οι άλλες εταιρείες, ή κάνουν μια αρπαχτή..
a_nikos
Praetorian
Praetorian
Posts: 1784
Joined: Thu Oct 25, 2012 2:10 pm
Gender: Male
Location: Athens

Ας μιλήσουμε για tablets

Post by a_nikos »

Είναι μια αγορά με μεγάλα περιθώρια. Μάλλον στην περίπτωση της Blackberry ισχύει πως ό,τι δν φτάνει η αλεπού τα κάνει κρεμασταρια. Δεν νομίζω πως η Apple και η Samsung, οι δυο κολοσσοί της τεχνολογίας, δν ξέρουν αν η αγορά έχει ψωμί κι αν αξίζει η επένδυση.

Βέβαια το tablet είναι κάτι που αλλάζεις δύσκολα. Δεν είναι σαν τα iPhone που τα fanboys αγοράζουν το ένα καπάκι στο άλλο. Εχοντας το new iPad, πριν την αναβάθμιση με lightning, είμαι υπερευχαριστημενος και για τη χρήση που του κάνω, και 3 συσκευές νέες να βγάλει η Apple δν το αλλάζω
User avatar
zke
Metallurgy Seeder
Metallurgy Seeder
Posts: 658
Joined: Wed Jul 13, 2011 5:10 pm
Σχολή: Μεταλλειολόγος
Gender: Male

Re: Ας μιλήσουμε για tablets

Post by zke »

a_nikos wrote:Είναι μια αγορά με μεγάλα περιθώρια. Μάλλον στην περίπτωση της Blackberry ισχύει πως ό,τι δν φτάνει η αλεπού τα κάνει κρεμασταρια. Δεν νομίζω πως η Apple και η Samsung, οι δυο κολοσσοί της τεχνολογίας, δν ξέρουν αν η αγορά έχει ψωμί κι αν αξίζει η επένδυση.
Κι εγώ σκέφτηκα ακριβώς το ίδιο. Εκτός αν η blackberry θέλει να πει ότι σε 5 χρόνια τα κινητά θα έχουν όλα τεράστιες οθόνες (5,5+ ίντσες) οπότε θα είναι σαν tablet.
a_nikos wrote:Βέβαια το tablet είναι κάτι που αλλάζεις δύσκολα. Δεν είναι σαν τα iPhone που τα fanboys αγοράζουν το ένα καπάκι στο άλλο. Εχοντας το new iPad, πριν την αναβάθμιση με lightning, είμαι υπερευχαριστημενος και για τη χρήση που του κάνω, και 3 συσκευές νέες να βγάλει η Apple δν το αλλάζω
Οι διαφορές στα 2 τελευταία ipad είναι αρκετά μικρές για να δικαιολογούν 500 (τουλάχιστον) ευρώ. Ούτε κι εγώ πιστεύω ότι θα το αλλάξω σύντομα, αλλά υπάρχει ακόμα η όλη μαλακία με τα fanboys.
a_nikos
Praetorian
Praetorian
Posts: 1784
Joined: Thu Oct 25, 2012 2:10 pm
Gender: Male
Location: Athens

Ας μιλήσουμε για tablets

Post by a_nikos »

Τα phablets εγώ πιστεύω πως θα εξαφανιστούν γιατί δεν είναι σε τπτ καλά. Ούτε βολικά για τηλέφωνα είναι, ούτε μεγάλα σαν tablet για ταινίες κλπ. Είναι μια βλακεία κατ´εμε που δεν χωράει σε τσέπη κανονικού ανθρώπου και κοστίζει ένα κάρο λεφτά. Βέβαια αν κάποιος σκεφτεί: να δώσω 400€ για ταμπλετ και αλλα τόσα για τηλέφωνο, παίρνω με 600€ το Note και καθαρίζω. Εγώ δεν θα το έκανα. Το τηλέφωνο πρέπει να είναι μέχρι 4,5" βαριά, ενώ η ταμπλετα πάνω απο 8"

Αλλωστε τα tablet εξαφάνισαν τα netbooks. Ηδη νίκησαν έναν αντίπαλο
a_nikos
Praetorian
Praetorian
Posts: 1784
Joined: Thu Oct 25, 2012 2:10 pm
Gender: Male
Location: Athens

Ας μιλήσουμε για tablets

Post by a_nikos »

Υποτίθεται ότι η λογική των fanboys είναι: πουλάς το παλιό και βάζεις 100-200€ να πάρεις το καινούριο. Ομως αλήθεια αν το tapatalk στο iPad ανοίγει 1,5" νωρίτερα στο iPad "4" απο ότι στο iPad "3" που έχω εγώ και κάποιος το αγοράσει για τον "ταχύτερο" επεξεργαστή, χρήζει ιατρικής παρακολούθησης. Και άμεσα μάλιστα
User avatar
castiel
Praetorian
Praetorian
Posts: 6466
Joined: Tue Oct 05, 2010 8:08 pm
Σχολή: Ναυπηγός
Gender: Male
Location: 501 Not Implemented

Re: Ας μιλήσουμε για tablets

Post by castiel »

a_nikos wrote:Τα phablets εγώ πιστεύω πως θα εξαφανιστούν γιατί δεν είναι σε τπτ καλά. Ούτε βολικά για τηλέφωνα είναι, ούτε μεγάλα σαν tablet για ταινίες κλπ. Είναι μια βλακεία κατ´εμε που δεν χωράει σε τσέπη κανονικού ανθρώπου και κοστίζει ένα κάρο λεφτά. Βέβαια αν κάποιος σκεφτεί: να δώσω 400€ για ταμπλετ και αλλα τόσα για τηλέφωνο, παίρνω με 600€ το Note και καθαρίζω. Εγώ δεν θα το έκανα. Το τηλέφωνο πρέπει να είναι μέχρι 4,5" βαριά, ενώ η ταμπλετα πάνω απο 8"

Αλλωστε τα tablet εξαφάνισαν τα netbooks. Ηδη νίκησαν έναν αντίπαλο
οι επαγγελματίες κάνουν πολύ καλή δουλειά με τα phablets, δεν κουβαλάνε ούτε tablet(too big) ούτε αναγκάζονται να δουλεύουν σε οθόνη 3,5-4 ιντσών.
το κλασσικό που λένε ότι ειναι μεγαλύτερο από το κεφάλι σου, μπορεί μεν να ισχύει, αλλά δεν μιλάς με αυτό.. έχεις handsfree ή bluetooth...
προσωπικά θα μου άρεσε σαν gadget, όχι σαν τηλέφωνο για καθημερινή χρήση. όμως για κάποιον που πρέπει να εχει άμεση πρόσβαση σε επαγγελματικά αρχεία και να τα επεξεργάζεται κλπ, νομίζω είναι μια καλή λύση!
a_nikos
Praetorian
Praetorian
Posts: 1784
Joined: Thu Oct 25, 2012 2:10 pm
Gender: Male
Location: Athens

Ας μιλήσουμε για tablets

Post by a_nikos »

Φήμες λένε ότι η Apple ετοιμάζει τέτοια συσκευή καθώς δν παράγει κινητά τέρατα αλά Samsung με 5" οθόνη. Πολλοι τα χαρακτηρίζουν ως multimedia devices αν και νομίζω ότι χάνουν αρκετα συγκριτικά με ένα κανονικό tablet
Post Reply

Return to “Επιστήμη & Τεχνολογία”