Ας μιλήσουμε για tablets

Προβληματισμοί, απόψεις για επιστημονικά, τεχνολογικά θέματα και γεγονότα.
Forum rules
Σας υπενθυμίζουμε να μην δημοσιεύετε μηνύματα σε greeklish ή συνεχή ΚΕΦΑΛΑΙΑ! Τέτοια μηνύματα θα διαγράφονται.
User avatar
zke
Metallurgy Seeder
Metallurgy Seeder
Posts: 658
Joined: Wed Jul 13, 2011 5:10 pm
Σχολή: Μεταλλειολόγος
Gender: Male

Re: Ας μιλήσουμε για tablets

Post by zke »

Υπάρχουν και μικρά tablets (ipad mini και τα αντίστοιχα από άλλες εταιρίες). Μην κρυβόμαστε πίσω από το δάχτυλο μας, το note και τα άλλα είναι απλά πιο μικρά tablets με λειτουργία κινητού.
Ελπίζω απλά κάποια εταιρία να συνεχίσει να βγάζει "μικρά" κινητά με 3.5, άντε 4 ίντσες..
User avatar
castiel
Praetorian
Praetorian
Posts: 6466
Joined: Tue Oct 05, 2010 8:08 pm
Σχολή: Ναυπηγός
Gender: Male
Location: 501 Not Implemented

Re: Ας μιλήσουμε για tablets

Post by castiel »

zke wrote:Υπάρχουν και μικρά tablets (ipad mini και τα αντίστοιχα από άλλες εταιρίες). Μην κρυβόμαστε πίσω από το δάχτυλο μας, το note και τα άλλα είναι απλά πιο μικρά tablets με λειτουργία κινητού.
Ελπίζω απλά κάποια εταιρία να συνεχίσει να βγάζει "μικρά" κινητά με 3.5, άντε 4 ίντσες..
γι'αυτό και τα λένε phablets :P (phone + tablet)

η google σε συνεργασία με τη motorola δεν θα βγάλει τόσο μεγάλες οθόνες.. τουλάχιστον έτσι δείχνουν οι δηλώσεις, ότι δεν θα κάνουν τα κινητά μεγαλύτερα, αλλά καλύτερα
User avatar
zke
Metallurgy Seeder
Metallurgy Seeder
Posts: 658
Joined: Wed Jul 13, 2011 5:10 pm
Σχολή: Μεταλλειολόγος
Gender: Male

Re: Ας μιλήσουμε για tablets

Post by zke »

castiel wrote:
zke wrote:Υπάρχουν και μικρά tablets (ipad mini και τα αντίστοιχα από άλλες εταιρίες). Μην κρυβόμαστε πίσω από το δάχτυλο μας, το note και τα άλλα είναι απλά πιο μικρά tablets με λειτουργία κινητού.
Ελπίζω απλά κάποια εταιρία να συνεχίσει να βγάζει "μικρά" κινητά με 3.5, άντε 4 ίντσες..
γι'αυτό και τα λένε phablets :P (phone + tablet)
I know. Was stating the obvious!
castiel wrote:η google σε συνεργασία με τη motorola δεν θα βγάλει τόσο μεγάλες οθόνες.. τουλάχιστον έτσι δείχνουν οι δηλώσεις, ότι δεν θα κάνουν τα κινητά μεγαλύτερα, αλλά καλύτερα
Τέτοια θέλω να ακούω!
User avatar
eΝy
Community Founder
Community Founder
Posts: 6259
Joined: Mon Jan 18, 2010 12:07 pm
Gender: Male

Re: Ας μιλήσουμε για tablets

Post by eΝy »

Εγώ επιμένω σε desktop PC με ΑΝΑΛΟΓΙΚΗ οθόνη. Όλα τα άλλα είναι GTP. Αν δεν κουβαλάς το full tower μαζί σου στη μια μασχάλη και την κτηνώδη CRT οθόνη στην άλλη κάθε φορά που θες να παίξεις LAN με φίλο, δεν είσαι σοβαρός gadgetάκιας.
User avatar
nagas
Praetorian
Praetorian
Posts: 940
Joined: Tue Oct 02, 2012 2:29 pm
Σχολή: Ναυπηγός
Gender: Male
Location: Berlin, Germany

Re: Ας μιλήσουμε για tablets

Post by nagas »

Tablet απο tablet διαφερει.... Μην κανετε το λαθος να παρετε iPad.
Με τοσα λεφτα παιρνεις laptop. Όσο για το note, εχω ακουσει τα καλυτερα.

eny αν το gaming δεν εχει τετοια hardcoreιλα δεν το ευχαριστιεσαι.... :P
User avatar
zke
Metallurgy Seeder
Metallurgy Seeder
Posts: 658
Joined: Wed Jul 13, 2011 5:10 pm
Σχολή: Μεταλλειολόγος
Gender: Male

Re: Ας μιλήσουμε για tablets

Post by zke »

eΝy wrote:Εγώ επιμένω σε desktop PC με ΑΝΑΛΟΓΙΚΗ οθόνη. Όλα τα άλλα είναι GTP. Αν δεν κουβαλάς το full tower μαζί σου στη μια μασχάλη και την κτηνώδη CRT οθόνη στην άλλη κάθε φορά που θες να παίξεις LAN με φίλο, δεν είσαι σοβαρός gadgetάκιας.
Καλά προφανώς PC >>> all, δε νομίζω να (τολμάει να) διαφωνεί κάποιος με αυτό!
nagas94 wrote:Tablet απο tablet διαφερει.... Μην κανετε το λαθος να παρετε iPad.
Με τοσα λεφτα παιρνεις laptop. Όσο για το note, εχω ακουσει τα καλυτερα.
Τα αντίστοιχα tablet από άλλες εταιρίες έχουν τα ίδια λεφτά. Επίσης, μπορεί να έχεις ήδη laptop :D
Αν λες για το note tab, κάτι πάει να κάνει (η ιδέα του να γράφεις πάνω στην οθόνη και να στα κάνει ψηφιακά μετράει, αλλά θέλει δουλειά ακόμα). Αν λες για το "τηλέφωνο", συμφωνώ. Εκπληκτικό ως μυγοσκοτώστρα λόγω μεγέθους (ok, υπερβολή είναι)
User avatar
eΝy
Community Founder
Community Founder
Posts: 6259
Joined: Mon Jan 18, 2010 12:07 pm
Gender: Male

Re: Ας μιλήσουμε για tablets

Post by eΝy »

Επίσης το PC πρέπει να είναι 386, η οθόνη πράσινο-μαύρο και το παιχνίδι Prince of Persia.
Και ο σκληρός δίσκος 64 MB.
User avatar
nagas
Praetorian
Praetorian
Posts: 940
Joined: Tue Oct 02, 2012 2:29 pm
Σχολή: Ναυπηγός
Gender: Male
Location: Berlin, Germany

Re: Ας μιλήσουμε για tablets

Post by nagas »

eΝy wrote:Επίσης το PC πρέπει να είναι 386, η οθόνη πράσινο-μαύρο και το παιχνίδι Prince of Persia.
Και ο σκληρός δίσκος 64 MB.
Ειπαμε vintage και σκληροπηρυνικο αλλα εσυ το τερματισες....

Το pop δεν ειχα τυχη να το παιξω σε καμια κονσολα, εκτος απο ενα παλιο κινητο siemens (φυσικα οθονη 2 χρωματων)εν ετει 2002..... It's something
User avatar
eΝy
Community Founder
Community Founder
Posts: 6259
Joined: Mon Jan 18, 2010 12:07 pm
Gender: Male

Re: Ας μιλήσουμε για tablets

Post by eΝy »

Όσον αφορά τα μεγέθη πάντως έχω δουλέψει με 3", 4", 7" και 10". Η αλήθεια είναι πως η 10" είναι ΠΟΛΥ μεγάλη και άβολη. Το 4" ειναι καλό για κινητό, αλλά όπως έγραψαν και οι προλαλήσαντες υπάρχουν δουλειές που δεν μπορείς να θες να κάνεις όπως πχ επεξεργασία αρχείων αλλά είναι πολύ μικρή η οθόνη 4" του κινητού για να τα καταφέρεις. Πχ στο ETH οι σημειώσεις είναι όλες ηλεκτρονικές και πας στο μάθημα με laptop ή tablet. Ε το 10" δεν βολεύει. Το 10" δεν βολεύει ούτε για παιχνίδια, ούτε για διάβασμα βιβλίων. Είναι αμπλαούμπλικο και μεγάλο και βαρύ και άβολο.
Το 7" ειναι το σωστο μεγεθος για tablet. Χωράει κωλότσεπη, δεν βαραίνει πολύ ώστε να το κρατάς στο ένα χέρι μόνο (το Xoom μου θέλει υποχρεωτικά 2 χέρια) και έχει αρκετά μεγάλη οθόνη για να γράψεις ή να σημειώσεις σε αρχεία pdf/doc κτλ.
Διάτανος
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 1607
Joined: Wed Jan 20, 2010 10:14 pm
Gender: Male

Re: Ας μιλήσουμε για tablets

Post by Διάτανος »

Άρα παίρνεις ένα samsung galaxy note που συνδυάζει portability με 4πύρηνο επεξεργαστή και είσαι τσίφτης. Και ας την apple να κουρευεται
Post Reply

Return to “Επιστήμη & Τεχνολογία”