Δωρεάν online Μαθήματα (Udacity, Coursera, MITx, etc)

Προβληματισμοί, απόψεις για επιστημονικά, τεχνολογικά θέματα και γεγονότα.
Forum rules
Σας υπενθυμίζουμε να μην δημοσιεύετε μηνύματα σε greeklish ή συνεχή ΚΕΦΑΛΑΙΑ! Τέτοια μηνύματα θα διαγράφονται.
panosfcb
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 170
Joined: Wed Sep 22, 2010 5:16 pm

Re: Δωρεάν online Μαθήματα (Udacity, Coursera, MITx, etc)

Post by panosfcb »

Kuchiki_Byakuya wrote: αλλά αν κάποιο μάθημα δεν έχει πιστοποίηση φαντάζομαι ότι η καλύτερη τακτική είναι να γράφεις ότι έχεις πάρει το μάθημα στο βιογραφικό και αν τους ενδιαφέρει η αίτηση σου και ζητήσουν περισσότερες πληροφορίες μπορείς να πάρεις μία απλή snapshot από σάιτ της πλατφόρμας και του μαθήματος που έχει όλες τις βαθμολογίες των τεστ (συνήθως ανά εβδομάδα) και την τελική βαθμολογία.
Πρέπει να υπάρχουν courses που δεν έχουν πιστοποιητικά-βαθμολογίες κλπ. Απλά τα παρακολουθείς γιατί σ αρέσει το αντικείμενο και ασχολείσαι μόνος σου.

Νομίζω στο mitopencourseware έχω δει κάποια..Μπορεί να έχουν πχ το υλικό του μαθήματος για να ασχοληθείς (videos κλπ κλπ) αλλά όχι εργασίες, deadlines κοκ.
Εντάξει το ότι δεν έχουν πιστοποιητικό, φαντάζομαι δεν αναιρεί το ότι εσύ ασχολήθηκες αλλά κάποιος τρόπος να το δείξεις αυτό δεν νομίζω να υπάρχει, δυστυχώς.
Οπότε έχει νόημα να συμπεριλάβεις στο βιογραφικό σου μια λίστα τέτοιων μαθημάτων;;
User avatar
Kuchiki_Byakuya
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 6498
Joined: Fri Oct 22, 2010 6:55 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male
Location: Seireitei

Re: Δωρεάν online Μαθήματα (Udacity, Coursera, MITx, etc)

Post by Kuchiki_Byakuya »

panosfcb wrote:Νομίζω στο mitopencourseware έχω δει κάποια..Μπορεί να έχουν πχ το υλικό του μαθήματος για να ασχοληθείς (videos κλπ κλπ) αλλά όχι εργασίες, deadlines κοκ.
Εντάξει το ότι δεν έχουν πιστοποιητικό, φαντάζομαι δεν αναιρεί το ότι εσύ ασχολήθηκες αλλά κάποιος τρόπος να το δείξεις αυτό δεν νομίζω να υπάρχει, δυστυχώς.
Οπότε έχει νόημα να συμπεριλάβεις στο βιογραφικό σου μια λίστα τέτοιων μαθημάτων;;
καλά από το open courseware δεν ορίζονται ως μαθήματα που έχεις παρακολουθήσει. είναι σαν θα έχεις διαβάσει ένα βιβλίο μη γραμμικών διαφορικών εξισώσεων ή χάους. αν ήταν έτσι, θα βάζαμε στο βιογραφικό και στα τεχνικά προσόντα όλα τα βιβλία που έχουμε διαβάσει.

ως μαθήματα με πιστοποίηση μετράνε μόνο αυτά που έχουν μάθημα με βίντεο και εργασίες κάθε εβδομάδα με τελική εργασία και γενικά όλη την διαδικασία που έχουμε συνηθίσει, που όμως απλά είναι από το ίντερνετ. τώρα ότι σε κάποιο πανεπιστήμιο κάποιοι έχουν αφήσει χωρίς κωδικό τις διαφάνειες του μαθήματος τους δεν λέει κάτι, μπράβο σε όποιον τις διαβάσει αλλά δεν θα πας να βρεις δουλειά έτσι.
Be proud to die by my Bankai.
Bankai. Senbonsakura Kageyoshi
panosfcb
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 170
Joined: Wed Sep 22, 2010 5:16 pm

Re: Δωρεάν online Μαθήματα (Udacity, Coursera, MITx, etc)

Post by panosfcb »

Kuchiki_Byakuya wrote:
panosfcb wrote:Νομίζω στο mitopencourseware έχω δει κάποια..Μπορεί να έχουν πχ το υλικό του μαθήματος για να ασχοληθείς (videos κλπ κλπ) αλλά όχι εργασίες, deadlines κοκ.
Εντάξει το ότι δεν έχουν πιστοποιητικό, φαντάζομαι δεν αναιρεί το ότι εσύ ασχολήθηκες αλλά κάποιος τρόπος να το δείξεις αυτό δεν νομίζω να υπάρχει, δυστυχώς.
Οπότε έχει νόημα να συμπεριλάβεις στο βιογραφικό σου μια λίστα τέτοιων μαθημάτων;;
καλά από το open courseware δεν ορίζονται ως μαθήματα που έχεις παρακολουθήσει. είναι σαν θα έχεις διαβάσει ένα βιβλίο μη γραμμικών διαφορικών εξισώσεων ή χάους. αν ήταν έτσι, θα βάζαμε στο βιογραφικό και στα τεχνικά προσόντα όλα τα βιβλία που έχουμε διαβάσει.

ως μαθήματα με πιστοποίηση μετράνε μόνο αυτά που έχουν μάθημα με βίντεο και εργασίες κάθε εβδομάδα με τελική εργασία και γενικά όλη την διαδικασία που έχουμε συνηθίσει, που όμως απλά είναι από το ίντερνετ. τώρα ότι σε κάποιο πανεπιστήμιο κάποιοι έχουν αφήσει χωρίς κωδικό τις διαφάνειες του μαθήματος τους δεν λέει κάτι, μπράβο σε όποιον τις διαβάσει αλλά δεν θα πας να βρεις δουλειά έτσι.
Κάπως έτσι το σκέφτηκα αλλά δυστυχώς δεν μπόρεσα να βρω μαθήματα με βίντεο-εργασίες κλπ κλπ στον τομέα του mechanical. Αν έχει κανείς τίποτα υπόψιν του ας ενημερώσει.
User avatar
Adramelch
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 1730
Joined: Sun Jan 24, 2010 3:31 am
Σχολή: Υπ. Διδάκτορας
Gender: Male
Location: Βαρκελώνη

Re: Δωρεάν online Μαθήματα (Udacity, Coursera, MITx, etc)

Post by Adramelch »

Ακόμα κι αυτά θα μπορούσες να τα βάλεις σαν κάτι του τύπου "Scientific skills". Καλό είναι να μπορείς να πιστοποιήσεις τις γνώσεις σου κάπως, αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι γνώσεις που δεν μπορείς να τις πιστοποιήσεις, δεν τις βάζεις ντε και καλά στο βιογραφικό. Πχ εγώ δεν έχω κάποια πιστοποίηση σε LaTeX αλλά γράφω ολόκληρη διπλωματική σ'αυτήν. Οπότε σε τελική ανάλυση, αν κάποιο μάθημα σε ενδιαφέρει, κάντο, απόκτησε ότι γνώση είναι να αποκτήσεις και μετά το σκέφτεσαι πως το πλασάρεις.
I'm a horny engineer Leonard. I never joke about maths or sex.
User avatar
zke
Metallurgy Seeder
Metallurgy Seeder
Posts: 658
Joined: Wed Jul 13, 2011 5:10 pm
Σχολή: Μεταλλειολόγος
Gender: Male

Re: Δωρεάν online Μαθήματα (Udacity, Coursera, MITx, etc)

Post by zke »

Έτυχε και συζητούσα για online μαθήματα πρόσφατα και μου είπαν ότι κάποια site βγάζουν και πιστοποιητικό πάντως. Μπορώ να ρωτήσω και πιο συγκεκριμένα αν είναι!
Adramelch wrote:Πχ εγώ δεν έχω κάποια πιστοποίηση σε LaTeX αλλά γράφω ολόκληρη διπλωματική σ'αυτήν.
Έκανες κάποιο online course ή μόνος σου το πάλεψες;
User avatar
Adramelch
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 1730
Joined: Sun Jan 24, 2010 3:31 am
Σχολή: Υπ. Διδάκτορας
Gender: Male
Location: Βαρκελώνη

Re: Δωρεάν online Μαθήματα (Udacity, Coursera, MITx, etc)

Post by Adramelch »

Διάβασα ένα βιβλίο και μετά απλά άρχισα το γράψιμο και με googlarisma έλυσα ότι πρόβλημα είχα. Περίμενα να έχει μεγαλύτερο learning curve, αλλά μπορώ να πω ότι ήδη έχω εξοικονομήσει χρόνο σε σχέση με το να την έγραφα στο Word, οπότε περιμένω τα επόμενα κείμενά μου να είναι αισθητά πιο γρήγορα. Το βιβλίο ενδεχομένως να μην χρειάζεται, απλά υποθέτω μου έδωσε μια αίσθηση του πως λειτουργεί το όλο πράγμα.
I'm a horny engineer Leonard. I never joke about maths or sex.
User avatar
rest_in_pieces
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 352
Joined: Fri Jan 29, 2010 10:18 pm
Σχολή: Μηχανολόγος

Re: Δωρεάν online Μαθήματα (Udacity, Coursera, MITx, etc)

Post by rest_in_pieces »

Υπαρχει πρόβλεψη πιστοποίησης από μαθήματα του coursera, ξεκίνησα εγώ ένα σήμερα, αλλά ζητάνε 50 ευρώ. Δεν ξέρω ποιος ακριβώς φορέας πιστοποιεί (μετά τα 50€ χάσανε την προσοχή μου) αλλά πιστοποιείται με 2 τρόπους:
Έχεις ανοιχτή webcam συνέχεια όταν παρακολουθείς κ όταν λύνεις ασκήσεις, ενώ δειχνεις ταυτότητα κάθε φορά που συνδέεσαι, και δεύτερον αναπτύσσει αλγόριθμο για τον τρόπο με τον οποίο πληκτρολογεις.
Πάντως ξενέρωσα γιατί είχε ερωτήσεις σύντομης απάντησης στις οποίες και μπινελίκια greeklish να έγραφες στο έπιανε σωστό
try katsaro pirouni
Post Reply

Return to “Επιστήμη & Τεχνολογία”