Εταιρείες τηλεφωνίας

Προβληματισμοί, απόψεις για επιστημονικά, τεχνολογικά θέματα και γεγονότα.
Forum rules
Σας υπενθυμίζουμε να μην δημοσιεύετε μηνύματα σε greeklish ή συνεχή ΚΕΦΑΛΑΙΑ! Τέτοια μηνύματα θα διαγράφονται.
User avatar
castiel
Praetorian
Praetorian
Posts: 6466
Joined: Tue Oct 05, 2010 8:08 pm
Σχολή: Ναυπηγός
Gender: Male
Location: 501 Not Implemented

Εταιρείες τηλεφωνίας

Post by castiel »

Είμαι χρόνια πελάτης στη Fortnet. Πέρσι τέτοιο καιρό περίπου, ενεργοποίησα μια προσφορά, με 25€ double play απεριόριστο και 30 λεπτά κινητά. Η προσφορά ήταν για ένα χρόνο και μόλις ολοκληρώνοταν σύμφωνα με τα τότε προγράμματα θα πήγαινα στα 30€ χωρίς τα κινητά, ενώ επειδή άλλαξαν προγράμματα κλπ τώρα προκύπτει ότι θα έμενα στα 25 χωρίς κινητά.
Τώρα έχει βγάλει η wind προσφορά, το ίδιο πακέτο αλλά με 20€ για ένα χρόνο, οποτε είπα να πάω εκεί. Επειδή λοιπόν είμαι χρόνια στη Fortnet και βαριόμουν να μπω στην διαδικασία αλλαγής, είπα να κάνω από εκεί ένα τηλέφωνο, μήπως κάνουν κάτι καλύτερο. Όταν τους πήρα και τους εξήγησα ότι η άλλη εταιρεία έχει καλύτερη προσφορά, και αν γίνεται να μου κάνουν και αυτοί κάποια καλύτερη τιμή ή να μου δώσουν στα ίδια λεφτά καλύτερο πρόγραμμα μου είπαν ξεκάθαρα όχι. Ίσα που δεν μου είπε τράβα στη wind δηλαδή.
Οκ λέω εγώ, παίρνω wind, κάνω αίτηση, μου την στέλνουν, την υπογραφω.. Μετά από 4-5 ώρες με παίρνουν τηλέφωνο από Fortnet να μάθουν γιατί έκανα αίτηση για άλλη εταιρεία, αν είναι για τεχνικό λόγο ή κάτι άλλο. Τους λέω ότι είναι οικονομικό και ότι η άλλη εταιρεία είναι πιο φτηνή στο ίδιο πακέτο. Μου λένε ότι δεν τους ενημέρωσα και τους λέω ότι εγώ πήρα και μου είπαν ότι δεν γίνεται τίποτα. Τεσπα, αυτός μου ειπε ότι έχουν το ίδιο πακέτο, 20€, αλλά για πάντα, όχι για ένα χρόνο. Τους είπα να το σκεφτώ και να μου δώσουν και τα 30λεπτα για κινητά που έχω τώρα και να με πάρουν ξανά το βράδυ.

Γιατί τα γράφω όλα αυτά;
Γιατί οι εταιρείες είναι γτπ!! Γ
Γιατί είναι 7 χρόνια στην εταιρεία, χωρίς καθυστετησεις πληρωμών και σε 10 μέρες λήγει το συμβόλαιο μου και δεν με πήραν να με ενημερώσουν ότι μπορώ να πάω σε φτηνότερο πάγιο ή έστω για την αλλαγή του προγράμματος , ενώ όταν τους πήρα εγώ μου είπαν ότι δεν γίνεται τίποτα!

Τι γίνεται εδώ;
Όταν παίρνεις τηλέφωνο σε μια εταιρεία τηλεφωνίας, η κλήση σου δεν πάει στην εταιρεία, αλλά σε κάποιο call center που συνεργάζεται. Αυτοί υπάρχουν για να δίνουν πληροφορίες και να παίρνουν τηλέφωνα να σε ρωτάνε αν θες να πας στην εταιρεία τους με κάποια πακέτα που τρέχουν την περίοδο. Έτσι δεν έρχεσαι σε επαφή με κάποιον υπεύθυνο αλλά με έναν υπάλληλο που έχει μάθει 5 προγράμματα και έχει πρόσβαση στο συμβόλαιο σου και στο πρόγραμμα σου αν χρειαστεί να ρωτήσεις κάτι για αυτό.
Έτσι αν θέλετε να ζητήσετε κάτι ανάλογο, να ζητάτε να σας συνδέσουν με κάποιον υπεύθυνο ή με το τμήμα προσφορών. Με πήραν από το τμήμα προσφορών για να μην φύγω, και νόμιζαν ότι δεν έχω επικοινωνησει με Fortnet πριν κάνω αίτηση!
Με παρόμοιο τρόπο μπορείτε να πετύχετε καλύτερη επιδότηση στα κινητά, χωρίς να είναι απαραίτητο σίγουρο, μιας και στην κινητή έχουν κόψει πολύ τις επιδοτήσεις! Πάντως με μια αίτηση φορητοτητας ένα τηλεφωνακι θα το λάβετε ;-)

Sent from my MT27i using Tapatalk 4
Now dance, fucker, dance | Man, I never had a chance | And no one even knew | It was really only you
And now you'll lead the way | Show the light of day | Nice work you did | You're gonna go far, kid..


___P.S.___

Έβαλε ο Θεός σημάδι
παλικάρι στα Σφακιά
κι ο πατέρας του στον Άδη
άκουσε μια τουφεκιά.
a_nikos
Praetorian
Praetorian
Posts: 1784
Joined: Thu Oct 25, 2012 2:10 pm
Gender: Male
Location: Athens

Re: Εταιρείες τηλεφωνίας

Post by a_nikos »

Οσο ελειπα στο εξωτερικο αποφασισα να βαλω εδω ενα μικρο πακετο της Cyta, ισα για να εχουμε σταθερο νουμερο (ειχε καποια λεπτα δωρεαν) και κυριως Ιντερνετ, το παγιο ηταν στα 16-17€ αν θυμαμαι καλα και ηταν το οικονομικοτερο που κυκλοφορουσε, οταν γυρισα μονιμα το εκανα Double Play με απεριοριστα σταθερα. Τελος παντων καποια στιγμη το φθινοπωρο υπηρχαν σοβαρα προβληματα με τη γραμμη, μια κοβοταν το τηλεφωνο, μια το ιντερνετ, μια και τα δυο. Στο κεντρο εξυπηρετησης μου ειχαν πει 20,000 πιθανους λογους που δν δουλευε, εκαναν reset στο reset, εφτιαχναν το τηλεφωνο, εκοβαν το ιντερνετ, μετα μου ελεγαν οτι εφταιγε ο υπολογιστης και οχι η γραμμη ή το μοντεμ (Σημειωση οτι εχουμε 9 συσκευες που συνδεονται στο WLAN και καμια δν μπορουσε να συνδεθει). Μου ειπαν μεχρι να παω να αγορασω καινουριο στικακι για τον υπολογιστη, ενω για να αντικαταστησουν το μοντεμ ζηταγαν λεφτα και παλι ηταν δυσκοιλιοι, αν θα μπορεσει ο τεχνικος και αν του βγει στο προγραμμα του και τριχες.

Ε αφου ακρη βρισκαμε τους λεμε μιας και εχουμε περασει τους 12 μηνες το σταματαμε, ενταξει λεει ο υπαλληλος. Σε 10' χτυπαει το τηλεφωνο απο καποια υπευθυνη. Μας ρωταει το κλασικο γιατι το κοβουμε και τελικα προθυμοποιειται να αλλαξει το μοντεμ ΔΩΡΕΑΝ οσες φορες χρειαστει, μας εκανε εκπτωση απο 30 στα 24€ και μας προσεφερε και ενα δωρο, εμεις θελαμε ιντερνετ αλλα μας ειπε οτι η περιοχη μας δν υποστηριζει πανω απο 8αρι οποτε μας εδωσε μιση ωρα για κινητα για νεο 12μηνο συμβολαιο. Και μας ειπε και χιλια ευχαριστω. Ολοι φοβερα θελουν. Σημειωση οτι απο τοτε ολα δουλευουν ρολοι.

Τωρα σκεφτομαι να κανω αιτηση στη Forthnet για το πακετο με τα 30€ που δινει και το Start Pack της Nova αλλα εχω ακουσει οτι στο θεμα φορητοτητα οι εταιριες ειναι πολυ ζορικες, μαλιστα διαβασα οτι εχουν κληθει απο την επιτροπη τηλεπικοινωνιων για εξηγησεις επειδη καθυστερουν αδικαιολογητα αιτησεις φορητοτητας. Καινουριο νουμερο δν θελω, μονο για το παλιο κλασικο που ειχα θα αλλαζα, τωρα εχω με 215 κατι παρομοιο θα δινει και η Forthnet
http://www.travbuddy.com/maps/6761343
User avatar
castiel
Praetorian
Praetorian
Posts: 6466
Joined: Tue Oct 05, 2010 8:08 pm
Σχολή: Ναυπηγός
Gender: Male
Location: 501 Not Implemented

Re: Εταιρείες τηλεφωνίας

Post by castiel »

από wind μου είπαν 15 εργάσιμες για την φορητότητα, και μια εβδομάδα για ενεργοποίηση..
αν σου κάνει τερτίπια ο παροχος σου, τους απειλείς με καταγγελία στην ΕΕΤ. αν συνεχίσει, κάνεις την καταγγελία και ως δια μαγείας λύνονται όλα τα προβλήματα :)

Υ.Γ. η τηλεφωνία της cyta βγάζει συνήθως προβλήματα γιατί ειναι voip, ολες οι κλησεις δρομολογούνται μέσω του ρούτερ σου δηλαδή.
θεωρητικά πρέπει να έχει καλύτερη ποιοτητα, αλλά λόγω των εδώ υποδομών δημιουργεί θέματα που και που.
Now dance, fucker, dance | Man, I never had a chance | And no one even knew | It was really only you
And now you'll lead the way | Show the light of day | Nice work you did | You're gonna go far, kid..


___P.S.___

Έβαλε ο Θεός σημάδι
παλικάρι στα Σφακιά
κι ο πατέρας του στον Άδη
άκουσε μια τουφεκιά.
BinLaden
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 69
Joined: Sat Oct 08, 2011 5:32 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male

Re: Εταιρείες τηλεφωνίας

Post by BinLaden »

Εγώ πάντως έχω κάνει αίτηση από 23 Ιουνίου στη Forthnet (χρόνια πελάτης του ΟΤΕ) και ακόμα περιμένω. Όταν έκανα φασαρία πριν κανά μήνα μου είπαν ότι είχαν χάσει την αίτηση μου (!) και με ξαναστείλαν στο κατάστημα. Anyway, τώρα γύρισα από τις διακοπές, μάλλον θα κάνω έγγραφη καταγγελία σύμβασης για να ιδρώσει λίγο το αυτάκι τους. Η κατάσταση με τους παρόχους δεν περιγράφεται ώρες ώρες. Κυρίως από πλευράς υποστήριξης, γιατί από ποιότητα υπηρεσιών λίγο πολύ τα ίδια είναι τα τελευταία χρόνια.

Το ηθικό δίδαγμα είναι ότι αν δεν τους ζορίσεις, δουλεία σου δε κάνεις.
http://stats.tf2.gr/sig/2995_101.png
a_nikos
Praetorian
Praetorian
Posts: 1784
Joined: Thu Oct 25, 2012 2:10 pm
Gender: Male
Location: Athens

Εταιρείες τηλεφωνίας

Post by a_nikos »

Καλα ο ΟΤΕ πρέπει να ειναι η χειρότερη εταιρία σε εξυπηρέτηση. Πέρυσι πριν το σκηνικό με τη Cyta είχα παει στον ΟΤΕ με διαθεση να κάνω εκει συμβόλαιο και να πάρω το παλιό μου νούμερο. Πριν πάω, περνάω απο ενα μαγαζι Vodafone και ρωτάω αν το νούμερο έχει επιστραφεί στον ΟΤΕ, γιατί όταν το έκοψα είχα HOL. Ο υπάλληλος μου λέει εμείς σε 60 μέρες τα επιστρέφουμε και όντως το κοίταξε στο σύστημα και του έβγαλε οτι γύρισε στον ΟΤΕ.

Τέλος πάντων πάω στον ΟΤΕ, ρωτάω για τα προγράμματα (που κατα μο βγαίνουν ενα 10αρικο παραπάνω απο όλες τις άλλες εταιρίες) και μετά τόλμησα να αναφέρω και το θεμα του αριθμού. Η υπάλληλος μου πέταξε ενα: αφού πήγατε στη HOL καλα να πάθετε καινούριο νούμερο κι αν σας αρέσει. (Σημείωση οτι οι υπάλληλοι ήταν λες και τους έβγαλε απο ίδρυμα ένας προς έναν. Ενας καημενος πελάτης ήθελε να κάνει αλλαγή προγράμματος, τον είχε καμία ώρα και τελικά άκρη δν έβγαλε και τα άφησε όπως ήταν). Λέω της πωλητριας μπορω να μιλήσω με κάποιον υπεύθυνο? Μου λέει πάρε την εξυπηρέτηση. Οκ λοιπόν ο τύπος στην εξυπηρέτηση που λέει ναι γίνεται να πάρετε το νούμερο σας, απλα πείτε στον υπάλληλο να σας φτιάξει την αίτηση. Η αντίδραση της υπαλλήλου ήταν: να έρθει αυτός να το κάνει. Μετά απο ένταση με παει στον διευθυντή καταστήματος με στυλ: Πεστα του κι εσυ γτ δν μπορεί να το καταλάβει. Τα ακούει κι αυτός και τελικά μου δίνει ενα τηλέφωνο και μου λέει: αυτός θα σου δώσει οδηγίες για να κανεις την αίτηση. Γυρναω σπιτι, τον καλώ και μου λέει αυτός με ενα στυλ: Εσένα αγοράκι μου ποιος σου έδωσε το νούμερο μου? Να πας να του πεις οτι ειναι ηλίθιος. Εγω δν έχω χρονο να εξυπηρετω καθενα σας ξεχωριστά. Νέο νούμερο κι αν σ αρέσει.


Φυσικα αποφάσισα να μην ξαναδωσω ούτε ευρώ στον ΟΤΕ γιατί ειναι αναγωγοι και καθόλου εξυπηρετικοι. Θυμίζουν υπαλλήλους σε Υπουργεία και εφορίες που ειναι αδιάφοροι μέχρι αηδίας. Πας σε μια άλλη εταιρία και κάθονται ασχολούνται πόση ώρα να σε εξυπηρετήσουν ακόμα και αν απλα ρωτησες. Και ευγενικοί και φιλικοί. Πας στον ΟΤΕ και νομίζεις οτι σου κάνουν χάρη.

Τους εύχομαι να πάρει το 100% του ΟΤΕ η Deutsche Telekom να τους στρώσει.


Sent from my iPad using Tapatalk - now Free
http://www.travbuddy.com/maps/6761343
Onoffon
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 395
Joined: Tue Jun 25, 2013 10:06 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male

Re: Εταιρείες τηλεφωνίας

Post by Onoffon »

Εχοντας δουλεψει σχεδον σε ολες τις εταιρειες σταθερης τηλεφωνιας-ιντερνετ , αντιμετωπισα τα ιδια παραπονα καταναλωτων σχετικα με τον ΟΤΕ , αρνειται να δωσει τις γραμμες ,σαμποταζ στο ιντερνετ κλπ. Το προβλημα με τον πΟΤΕ ξεκινα απο το γεγονος οτι ενω πλεον ειναι ιδιωτικη εταιρεια εξακολουθει να ειναι διαχειριστης του εθνικου δικτυου τηλεπικοιν. γραμμων δηλαδη μας γραφει ολους στα @@ γιατι πολυ απλα ολες οι γραμμες του ανηκουν ειτε ξεκινουν απο 210 ειτε 213 ή 215
Δώς μοι πᾶ στῶ καὶ τὰν γᾶν κινάσω
User avatar
soti
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 640
Joined: Wed Feb 23, 2011 12:47 am
Σχολή: Μηχανολόγος

Re: Εταιρείες τηλεφωνίας

Post by soti »

a_nikos wrote: Τους εύχομαι να πάρει το 100% του ΟΤΕ η Deutsche Telekom να τους στρώσει.

Τον ΟΤΕ τον ελέγχει πλέον ΑΠΟΛΥΤΑ η DT, δεν χρειάζεται να αποκτήσει και την τελευταία μετοχή του. Δεν τους ενδιαφέρει και τόσο η κερδοφορία όσο το δίκτυο (του), ελέγχουν τα πάντα μέσω αυτού. Από την απλή τηλεφωνική κλήση μέχρι ευαίσθητες στρατιωτικές λειτουργίες. Μην χαρακτηρίσω τώρα τι ήταν η πώληση του ΟΤΕ. Οι λόγοι εξαγοράς ήταν πρωτίστως γεωστρατηγικοί για τους Γερμανούς και μετά οικονομικοί, αλλά ξεφεύγει από τα όρια του θέματος.
Όσο για τιμές και προσφορές, όπως προείπαν και αρκετοί συνάδελφοι "και ο άγιος φοβέρα θέλει". Αν σε θεωρούν σίγουρο, σε γράφουν. Αν τους γράψεις και 'συ, τότε δημιουργείται κινητικότητα. Θα έλεγα ότι αυτό ισχύει σχεδόν στα πάντα στην ζωή. Ιδιαίτερα όταν πρόκειται για το έτερον ήμισυ.
a_nikos
Praetorian
Praetorian
Posts: 1784
Joined: Thu Oct 25, 2012 2:10 pm
Gender: Male
Location: Athens

Εταιρείες τηλεφωνίας

Post by a_nikos »

soti wrote:
a_nikos wrote: Τους εύχομαι να πάρει το 100% του ΟΤΕ η Deutsche Telekom να τους στρώσει.

Τον ΟΤΕ τον ελέγχει πλέον ΑΠΟΛΥΤΑ η DT, δεν χρειάζεται να αποκτήσει και την τελευταία μετοχή του. Δεν τους ενδιαφέρει και τόσο η κερδοφορία όσο το δίκτυο (του), ελέγχουν τα πάντα μέσω αυτού. Από την απλή τηλεφωνική κλήση μέχρι ευαίσθητες στρατιωτικές λειτουργίες. Μην χαρακτηρίσω τώρα τι ήταν η πώληση του ΟΤΕ. Οι λόγοι εξαγοράς ήταν πρωτίστως γεωστρατηγικοί για τους Γερμανούς και μετά οικονομικοί, αλλά ξεφεύγει από τα όρια του θέματος.
Όσο για τιμές και προσφορές, όπως προείπαν και αρκετοί συνάδελφοι "και ο άγιος φοβέρα θέλει". Αν σε θεωρούν σίγουρο, σε γράφουν. Αν τους γράψεις και 'συ, τότε δημιουργείται κινητικότητα. Θα έλεγα ότι αυτό ισχύει σχεδόν στα πάντα στην ζωή. Ιδιαίτερα όταν πρόκειται για το έτερον ήμισυ.
Βασικα δν ήξερα οτι ισχύει αυτο που έγραψε ο φίλος πάνω οτι δηλαδή ο ΟΤΕ ελέγχει όλες τις τηλεφωνικες γραμμές ανεξαρτήτως κωδικού. Πίστευα πως του ανήκαν μονο οι γραμμές του 210.

Πάντως αν τον ελέγχει απόλυτα η Telekom φαίνεται να ισχύει αυτο που λες καθώς παραμένει πολυ πίσω απο τις υπόλοιπες ιδιωτικές εταιρίες και το δημοσιουπαλληλικι ζει και βασιλευει.

Βέβαια η Telekom ειναι ανωνυμη εταιρεία εισηγμένη στο χρηματιστήριο της Φρανκφουρτης στην οποία το γερμανικό κράτος έχει ενα 15% και μια κρατική τράπεζα ενα παρόμοιο ποσοστό. Η σημερινή εταιρία προήλθε απο την ιδιωτικοποίηση της παλιάς κρατικής το 1996


Sent from my iPad using Tapatalk - now Free
http://www.travbuddy.com/maps/6761343
User avatar
Adamaklas
Praetorian
Praetorian
Posts: 3929
Joined: Mon Nov 22, 2010 4:07 am
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male

Re: Εταιρείες τηλεφωνίας

Post by Adamaklas »

Η Forthnet , ενώ σκεφτόμουν να παω αλλού, χωρις να την παρω τηλέφωνο ή να κάνω καποια κίνηση, υπέκλεψε ( ΣΤΑΝΤΑΡ) τηλέφωνο μου με τον Admin, Castiel, και απο 5 mbps που μ εδινε τωρα μ δινει απο 10-15mbps .
Αυτο.
Ολος ο κοσμος, ενα μεγαλο τασακι.

Αλλα δεν γαμιεται :)
stathis wrote: Εχει αδειες ξαπλωστρες πιο κατω,μακρια απο το ηχειο.
User avatar
castiel
Praetorian
Praetorian
Posts: 6466
Joined: Tue Oct 05, 2010 8:08 pm
Σχολή: Ναυπηγός
Gender: Male
Location: 501 Not Implemented

Re: Εταιρείες τηλεφωνίας

Post by castiel »

το skype ειναι κωδικοποιημένο ή δεν το έχουν κοιτάξει ακόμα? γιατί εγώ στην ίδια ταχύτητα έχω μείνει παρά τις απειλές που έγραψα στη συζήτησή μας :P
Attachments
182951_547596431979447_278000352_n.jpg
Now dance, fucker, dance | Man, I never had a chance | And no one even knew | It was really only you
And now you'll lead the way | Show the light of day | Nice work you did | You're gonna go far, kid..


___P.S.___

Έβαλε ο Θεός σημάδι
παλικάρι στα Σφακιά
κι ο πατέρας του στον Άδη
άκουσε μια τουφεκιά.
Post Reply

Return to “Επιστήμη & Τεχνολογία”