Εταιρείες τηλεφωνίας

Προβληματισμοί, απόψεις για επιστημονικά, τεχνολογικά θέματα και γεγονότα.
Forum rules
Σας υπενθυμίζουμε να μην δημοσιεύετε μηνύματα σε greeklish ή συνεχή ΚΕΦΑΛΑΙΑ! Τέτοια μηνύματα θα διαγράφονται.
Onoffon
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 395
Joined: Tue Jun 25, 2013 10:06 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male

Απ: Εταιρείες τηλεφωνίας

Post by Onoffon »

Για τον a_nikos
Ναι ολες τις γραμμες τις εχει ο οτε. Σκεψου οτι οταν κανεις αριθμοδοτηση σε εναλλακτικο παροχο τοτε πρωτα ο οτε δινει διαθεσιμες πορτες αν υπαρχουν στο καφαο της γειτονιας και μετα επιτρεπει την ζευξη του διπλου καλωδιου στο εσκαλιτ της οικοδομης σου απο τον τεχνικο του παροχου. Μεγαλος νταβας ο ΟΤΕ.


Στάλθηκε από το GT-I9300 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2
Δώς μοι πᾶ στῶ καὶ τὰν γᾶν κινάσω
User avatar
soti
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 640
Joined: Wed Feb 23, 2011 12:47 am
Σχολή: Μηχανολόγος

Re: Εταιρείες τηλεφωνίας

Post by soti »

Για να διακρίνουμε μεταξύ αριθμού τηλεφώνου και τηλεφωνικής γραμμής. Φανταστείτε μια τεράστια πολυκατοικία με ένα πελώριο συγκρότημα γραμματοκιβωτίων. Το συγκρότημα είναι το καφάο (διανομέας γραμμών, γκρι κουτί), το μεμονωμένο γραμματοκιβώτιο είναι η τηλ. γραμμή και το ταμπελάκι με το όνομα πάνω είναι ο τηλ. αριθμός. Αν αλλάξει ο ένοικος και έρθει καινούριος, τότε θ'αλλάξει το ταμπελάκι μόνο (αριθμός), το κιβώτιο(γραμμή) παραμένει το ίδιο. Αν προστεθεί τώρα και άλλος ένοικος χωρίς ν'αδειάσει άλλο κιβώτιο, τότε θα πρέπει να περιμένει μέχρι να απελευθερωθεί ένα, όπως συμβαίνει και με τις γραμμές του ΟΤΕ, όταν δεν υπάρχει διαθεσιμότητα.

Το εθνικό δίκτυο (του) είναι αξίας πολλών δις και έργο δεκαετιών. Καμία ιδιωτική εταιρία δεν πρόκειται να στήσει αντίστοιχο δίκτυο σε σύντομο χρονικό περιθώριο, απλά κοστίζει... πολύ, μα πάρα πολύ. Έτσι υποχρεώθηκε ο ΟΤΕ με την απελευθέρωση της αγοράς να διαθέτει ένα ποσοστό του δικτύο προς εκμετάλλευση από ιδιώτες. Το μόνο που φτιάχνουν οι υπόλοιπες εταιρίες, είναι να περνάνε οπτικές ίνες από κεντρικά σημεία και από εκεί να εμπλέκονται με το υπάρχον δίκτυο. Συνεπώς η κάθε σύνδεση είναι τόσο καλή όσο και το χειρότερο (αδύνατο) κομμάτι της. Αν από το καφάο μέχρι το σπίτι σας, έχετε χάλκινες γραμμές (παλιό δίκτυο), δεν πρόκειται να πιάσετε τρελές ταχύτητες. Ότι και να υπόσχεται ο παροχέας, γι'αυτό συνήθως γράφει π.χ. ΜΕΧΡΙ 24 mbps.

υ.γ. Ίσως να έγινε αντιληπτό γιατί ο ΟΤΕ δεν είναι ακριβώς "νταβάς" και για ποιο λόγο τον χαρίσαμε στην DT.
Onoffon
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 395
Joined: Tue Jun 25, 2013 10:06 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male

Απ: Εταιρείες τηλεφωνίας

Post by Onoffon »

θα σου δωσω ενα παραδειγμα για να δεις οτι εχει νταβατζιλικι ο οτε σαν εταιρεια. Εχω hol πανω απο 5 χρονια οταν και αξιωθηκα να φυγω απο τον οτε. Χτυπαει τον φλεβαρη κεραυνος το αστικο κεντρο στο περιστερι και μενω χωρις τηλεφωνο και ιντερνετ. Απεθυνομαι στη χολ και τα παιδια πολυ ευγενικα μου ειπαν οτι επειδη οι γραμμες ανηκουν στον οτε θα πρεπει να περιμενουμε τεχνικο του οτε. Παω και γω στο καταστημα του οτε στο ιλιον να κανω αναφορα εκ νεου μπας και το επιταχυνω . Οταν εξηγω την κατασταση στην εξυπηρετηση τους με υφος μου λεει : ειδατε τι παθαινει οποιος φευγει
Απο τον οτε; μενω μαλακας και τη ρωταω με υφος δεν το αρνουμαι τι εννοει.και γυρναει και λου πεταει την ατακα!! Δεν μπορουμε να κανουμε κατι κυριε να μην φευγατε εξαρχης απο τον οτε! Αυτη την συμπεριφορα απο την ιδια την εταιρεια δεν την πηρε? Αναρωτιεμαι απλα


Στάλθηκε από το GT-I9300 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2
Δώς μοι πᾶ στῶ καὶ τὰν γᾶν κινάσω
User avatar
soti
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 640
Joined: Wed Feb 23, 2011 12:47 am
Σχολή: Μηχανολόγος

Re: Εταιρείες τηλεφωνίας

Post by soti »

Onoffon wrote:θα σου δωσω ενα παραδειγμα για να δεις οτι εχει νταβατζιλικι ο οτε σαν εταιρεια. Εχω hol πανω απο 5 χρονια οταν και αξιωθηκα να φυγω απο τον οτε. Χτυπαει τον φλεβαρη κεραυνος το αστικο κεντρο στο περιστερι και μενω χωρις τηλεφωνο και ιντερνετ. Απεθυνομαι στη χολ και τα παιδια πολυ ευγενικα μου ειπαν οτι επειδη οι γραμμες ανηκουν στον οτε θα πρεπει να περιμενουμε τεχνικο του οτε. Παω και γω στο καταστημα του οτε στο ιλιον να κανω αναφορα εκ νεου μπας και το επιταχυνω . Οταν εξηγω την κατασταση στην εξυπηρετηση τους με υφος μου λεει : ειδατε τι παθαινει οποιος φευγει
Απο τον οτε; μενω μαλακας και τη ρωταω με υφος δεν το αρνουμαι τι εννοει.και γυρναει και λου πεταει την ατακα!! Δεν μπορουμε να κανουμε κατι κυριε να μην φευγατε εξαρχης απο τον οτε! Αυτη την συμπεριφορα απο την ιδια την εταιρεια δεν την πηρε? Αναρωτιεμαι απλα


Στάλθηκε από το GT-I9300 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2
Μάλλον είσαι λάθος φίλε και θα σου εξηγήσω γιατί. Πέρα από το γεγονός ότι έπεσες σε μαλακισμένη, νούμερο ή και τα δύο σε συμπυκνωμένη μορφή μαζί, δεν έχει καμία υποχρέωση το ΟΤΕshop να λύσει πρόβλημα άλλον παροχέων, όπως και το αντίθετο. Εφ'όσον χτύπησε το αστικό κέντρο, θα πρέπει να είχαν και άλλοι το ίδιο πρόβλημα με σένα. Αν έχεις ενδείξεις ότι αποκατέστησαν κατά προτίμηση συντομότερα βλάβες από πελάτες του ΟΤΕ, τότε πάω πάσο, αλλά δεν νομίζω. Αυτό που έπρεπε ίσως να κάνεις ήταν να απευθυνθείς στην αρμόδια ΤΕΧΝΙΚΗ υπηρεσία του ΟΤΕ για την περιοχή σου και να ρωτήσεις. Τώρα το ότι η άλλη σου πέταξε εξυπνάδα, νταααξξ, άλλα ας της έκανες και εσύ καμία τρίπλα μήπως έφτανες στον στόχο σου. Πίεση θα έπρεπε να ασκήσει η HOL και όχι εσύ, δεν είναι δουλειά σου και μου κατ'επέκταση. Εκτός και αν είναι και αυτοί στ'αρχίδια τους. Μην βλέπουμε μόνο τα χαμόγελα και τα ωραία λόγια.
User avatar
castiel
Praetorian
Praetorian
Posts: 6466
Joined: Tue Oct 05, 2010 8:08 pm
Σχολή: Ναυπηγός
Gender: Male
Location: 501 Not Implemented

Post by castiel »

Όπως λέει ο soti καμιά εταιρεία δεν θα χτίσει δικό της δίκτυο, δεν συμφέρει οικονομικά. Αυτή τη στιγμή νοικιάζουν το δίκτυο του ΟΤΕ 7-8€ τον μήνα ανά γραμμή. Η forthnet φτιάχνει πιλοτικά δίκτυο fth (fiber to home) στη Νέα Σμύρνη, αλλά δεν ξέρω αν εξαρτάται ή όχι και από το δίκτυο του ΟΤΕ.
Ο ΟΤΕ επίσης δεν μπορεί να βάλει τις τιμές που θέλει, γιατί του το απαγορεύει η επιτροπή ανταγωνισμού (or something) γιατί θεωρεί ότι είναι σε πλεονεκτική θέση σε σχέση με τις άλλες εταιρείες επειδή έχει το δικό του δίκτυο. Εκεί πατάνε οι άλλες και έχουν πολύ πιο χαμηλές τιμές, τις οποίες θα μπορούσε να έχει και ο ΟΤΕ αλλά δεν τον αφήνουν.


Tapatalked!
Now dance, fucker, dance | Man, I never had a chance | And no one even knew | It was really only you
And now you'll lead the way | Show the light of day | Nice work you did | You're gonna go far, kid..


___P.S.___

Έβαλε ο Θεός σημάδι
παλικάρι στα Σφακιά
κι ο πατέρας του στον Άδη
άκουσε μια τουφεκιά.
Onoffon
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 395
Joined: Tue Jun 25, 2013 10:06 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male

Απ: Εταιρείες τηλεφωνίας

Post by Onoffon »

Φυσικα και μπορεις σε οποιοδηποτε οτεσοπ να κανεις αναφορα βλαβης. Οσο για την hol που ειπες soti τα ακουσαν αλλα δν μπορουσαν να κανουν πολλα καθως τον τελευταιο λογο εχει ο οτε.βεβαια διμηνη πιστωση λογαριασμου και εκπτωση επιπλεον 5 ευρω μεχρι ληξης συμβολαιου λογω ταλαιπωριας δεν μου κακοπεσαν :grin:

Στάλθηκε από το GT-I9300 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2
Δώς μοι πᾶ στῶ καὶ τὰν γᾶν κινάσω
User avatar
soti
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 640
Joined: Wed Feb 23, 2011 12:47 am
Σχολή: Μηχανολόγος

Re: Εταιρείες τηλεφωνίας

Post by soti »

Onoffon wrote:Φυσικα και μπορεις σε οποιοδηποτε οτεσοπ να κανεις αναφορα βλαβης. Οσο για την hol που ειπες soti τα ακουσαν αλλα δν μπορουσαν να κανουν πολλα καθως τον τελευταιο λογο εχει ο οτε.βεβαια διμηνη πιστωση λογαριασμου και εκπτωση επιπλεον 5 ευρω μεχρι ληξης συμβολαιου λογω ταλαιπωριας δεν μου κακοπεσαν :grin:

Στάλθηκε από το GT-I9300 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2
Όπως απεφάνθη και η Λαίδη Άντζελα, ουδέν κακόν αμπιγιέζ καλού. Αλλά γιατί δεν επέμενες τότε να κάνεις την αναφορά βλάβης; Δεν νομίζω να ισχύει κάτι τέτοιο. Το λογικό είναι η αναφορά να γίνεται στον δικό σου παροχέα και μετά να πάει ενδοϋπηρεσιακά το θέμα. Αναφορές βλάβες μόνο για τους δικούς τους πελάτες. Αυτό μπορεί να εξηγεί και το υφάκι της υπαλλήλου (εκ του ασφαλούς). Γι'αυτό σου είπα, να ζήταγες την τεχνική υπηρεσία, ώστε να παρακάμψεις αυτό το εμπόδιο.

castiel wrote: Η forthnet φτιάχνει πιλοτικά δίκτυο fth (fiber to home) στη Νέα Σμύρνη, αλλά δεν ξέρω αν εξαρτάται ή όχι και από το δίκτυο του ΟΤΕ.
Μάλλον είναι 100% δικό τους. Το πρόβλημα είναι τα τοπικά δίκτυα, γειτονιές και έτσι. Σ'αυτά χρησιμοποιούν τις υποδομές του ΟΤΕ κυρίως.
a_nikos
Praetorian
Praetorian
Posts: 1784
Joined: Thu Oct 25, 2012 2:10 pm
Gender: Male
Location: Athens

Εταιρείες τηλεφωνίας

Post by a_nikos »

Πάντως μπορω να επιβεβαιωσω το σκηνικό με τον ΟΤΕ το χειμώνα καθώς είχε πρόβλημα και στην περιοχή που μείνει η γιαγιά μου και όλες οι ιδιωτικές εταιρείες τους είπαν να πανε στον ΟΤΕ να διαμαρτυρηθούν για την καθυστέρηση επιδιορθωσης της βλάβης. Και η απάντηση ήταν ακριβώς η ίδια με αυτή που παρέθεσε ο φίλος παραπάνω. Αφού φύγατε καλα να πάθετε.


Sent from my iPad using Tapatalk - now Free
http://www.travbuddy.com/maps/6761343
Post Reply

Return to “Επιστήμη & Τεχνολογία”