Περί android

Προβληματισμοί, απόψεις για επιστημονικά, τεχνολογικά θέματα και γεγονότα.
Forum rules
Σας υπενθυμίζουμε να μην δημοσιεύετε μηνύματα σε greeklish ή συνεχή ΚΕΦΑΛΑΙΑ! Τέτοια μηνύματα θα διαγράφονται.
Post Reply
User avatar
rest_in_pieces
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 352
Joined: Fri Jan 29, 2010 10:18 pm
Σχολή: Μηχανολόγος

Περί android

Post by rest_in_pieces »

Έχω ένα θέμα με το android που δεν μπορώ να το λύσω. (Έχω htc desire x android 4.1.1) Μόλις είμαι με handsfree, αν τερματίσω την κλήση από το κουμπί του handsfree, ή κλείσει ο άλλος, η οθόνη ξεκλειδώνει και πάει στο μενού για να κάνω άλλη κλήση. Οπότε αν έχω το κινητό στην τσέπη και μιλάω με το handsfree και ο άλλος κλείσει, αμέσως ανοίγει η οθόνη και πατιούνται κουμπιά και παίρνει μόνο του άκυρα νούμερα ή επαφές. Συμβαίνει σε κανέναν άλλον;
Λογικό δεν είναι να παραμένει η οθόνη κλειδωμένη; O proximity sensor δεν θα έπρεπε να καταλαβαίνει ότι το κινητό είναι μέσα σε τσέπη; Το παλιό μου ΝΟΚΙΑ γιατί δεν ξεκλείδωνε όταν τερμάτιζε μία κλήση;
Υπάρχουν κάποιες εφαρμογές που βάζεις δικά σου triggers->actions όπως η AutomateIt, που έχει πλάκα γενικά και θα την κρατήσω, αλλά στο συγκεκριμένο δεν με έσωσε.
Έχει κανείς λύση; Σε όποιον βοηθήσει δίνεται συλλεκτική αφίσα Μάκη Δάρα με το κλαρίνο του.
try katsaro pirouni
User avatar
castiel
Praetorian
Praetorian
Posts: 6466
Joined: Tue Oct 05, 2010 8:08 pm
Σχολή: Ναυπηγός
Gender: Male
Location: 501 Not Implemented

Re: Περί android

Post by castiel »

δες στις ρυθμίσεις του dialer αν εχει καποια ρυθμιση για το τι να κανει μετα την κληση.
επίσης δοκιμασε να βάλεις αυτήν την εφαρμογή: https://play.google.com/store/apps/deta ... aler&hl=el ή αυτή: https://play.google.com/store/apps/deta ... rOne&hl=el
που ειναι καλυτερες απο τις stock εφαρμογές για κλήσεις, και εχουν τετοιες ρυθμισεις.
αν δεν λυθει ποσταρε ξανα ;
Now dance, fucker, dance | Man, I never had a chance | And no one even knew | It was really only you
And now you'll lead the way | Show the light of day | Nice work you did | You're gonna go far, kid..


___P.S.___

Έβαλε ο Θεός σημάδι
παλικάρι στα Σφακιά
κι ο πατέρας του στον Άδη
άκουσε μια τουφεκιά.
User avatar
rest_in_pieces
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 352
Joined: Fri Jan 29, 2010 10:18 pm
Σχολή: Μηχανολόγος

Re: Περί android

Post by rest_in_pieces »

Τα dialer apps δεν κάνουν δουλειά, αφού στην ουσία την κλήση την κάνει η built-in εφαρμογή. Βρήκα όμως αυτήν την εφαρμογή, που λύνει το μισό πρόβλημα:
https://play.google.com/store/apps/deta ... Lock&hl=el
Με αυτήν, αν η οθόνη είναι κλειδωμένη πριν την κλήση, παραμένει κλειδωμένη και μετά την κλήση. Αν κάνεις εσύ μία κλήση, μετά κλειδώσεις την οθόνη και μετά τερματίσεις την κλήση, η οθόνη ανοίγει και πατιούνται κουμπιά...
Μάλλον εκεί στην google όλοι έχουν iphone και κανένας δεν έχει παρατηρήσει αυτό το πρόβλημα. Μικρό αλλά απλό ρε γμτ...
try katsaro pirouni
User avatar
castiel
Praetorian
Praetorian
Posts: 6466
Joined: Tue Oct 05, 2010 8:08 pm
Σχολή: Ναυπηγός
Gender: Male
Location: 501 Not Implemented

Re: Περί android

Post by castiel »

δεν ειναι θεμα google, ειναι θεμα συσκευης/htc
εγω πχ δεν εχω τετοιο θεμα, και εχουν ποεράσει από τα χερια μου συσκευές από 2.1 μεχρι 4.1 με στοκ ή custom rom.

κριμα που δεν βοηθησα, ηθελα πολυ την αφίσα Μάκη Δάρα με το κλαρίνο του :/
Now dance, fucker, dance | Man, I never had a chance | And no one even knew | It was really only you
And now you'll lead the way | Show the light of day | Nice work you did | You're gonna go far, kid..


___P.S.___

Έβαλε ο Θεός σημάδι
παλικάρι στα Σφακιά
κι ο πατέρας του στον Άδη
άκουσε μια τουφεκιά.
User avatar
rest_in_pieces
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 352
Joined: Fri Jan 29, 2010 10:18 pm
Σχολή: Μηχανολόγος

Re: Περί android

Post by rest_in_pieces »

χμμ τότε την htc πρέπει να κράξω. Μέχρι να το ψάξω κ άλλο πάρτε Γιάννη Μποτζόβη για την καλή σας την καρδιά
Attachments
giannis mpotzovis 3.jpg
try katsaro pirouni
User avatar
palikari
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 55
Joined: Fri Apr 16, 2010 9:18 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male

Re: Περί android

Post by palikari »

rest_in_pieces wrote:χμμ τότε την htc πρέπει να κράξω. Μέχρι να το ψάξω κ άλλο πάρτε Γιάννη Μποτζόβη για την καλή σας την καρδιά

ΤΙΤΑΝΟΜΕΓΙΣΤΟΤΕΡΑΣΤΙΟΣ!!!! Πες μου ότι έχεις κανένα αυτόγραφο?!
Post Reply

Return to “Επιστήμη & Τεχνολογία”