Αγορά desktop PC

Ρωτήστε και ψάξτε οτιδήποτε έχει να κάνει με θέματα Hardware. Για επεξεργαστές, μνήμες, κάρτες & κουλεράκια εδώ!
Forum rules
Σας υπενθυμίζουμε να μην δημοσιεύετε μηνύματα σε greeklish ή συνεχή ΚΕΦΑΛΑΙΑ! Τέτοια μηνύματα θα διαγράφονται.
User avatar
Don Molina
Praetorian
Praetorian
Posts: 757
Joined: Wed Jan 20, 2010 11:11 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male
Location: Outer Heaven

Re: Αγορά desktop PC

Post by Don Molina »

Για την δουλειά που το θες, ότι PC και να πάρεις θα σε καλύωει με το παραπάνω.

Μείνε με 2GB DDR2 και C2D για να χαμηλώσεις το κόστος και από εκεί και πέρα μια χαρά θα είσαι...

Μην το σκέφτεσαι καθόλου ;)
Engineering is to physics and math what sex is to masturbation
User avatar
kopanosAE
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 362
Joined: Fri Jan 22, 2010 1:33 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male

Re: Αγορά desktop PC

Post by kopanosAE »

Δηλαδή πανω-κάτω μιλάμε για έναν pentium core2duo με μια φτηνή <100ευρώ κάρτα γραφικών και DDR2 2GB; χμμμ...
Εγώ είχα στο μυαλό μου έναν I5 με DDR3 (2GB), ώστε να τρέχει πολύ καλά windows 7 και να έχω ελπίδες να κρατήσω το ίδιο μηχάνημα και για τα επόμενα windows (με επέκταση ram).

Θέλω αν ξέρει κανείς, να μου προτείνει εταιρείες. Για μητρικές έχω ακούσει asus και gigabyte. Επίπλέον: για athlon να μην το σκέφτομαι;

@ShadowMech: δεν μου αρέσει η ιδέα του λαπτοπ χωρίς ένα επαρκές desktop...
@TiGinetai:
-με ~90-100ευρώ (νομίζω) παίρνω έναν 60άρι SSD μόνο για το λειτουργικό και τα προγράμματα, και έναν 0,5-1 TB συμβατικό δίσκο για data.
-οθόνη έχω μια 17άρα, δηλαδή είμαι ΟΚ για την ώρα, αλλά σχεδιάζω κάποια στιγμή στο μέλλον να πάρω μία με 20++ ίντσες για να βλέπω και ταινίες. Δηλαδή, πες μου όποιες ιδέες έχεις, και με, και χωρίς οθόνη.
..βγαίνει ο κόσμος τις Τρίτες;
User avatar
Mimo
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 447
Joined: Wed Jan 20, 2010 11:58 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Location: Lostallo Track@Switzerland

Re: Αγορά desktop PC

Post by Mimo »

kopanosAE wrote: -με ~90-100ευρώ (νομίζω) παίρνω έναν 60άρι SSD μόνο για το λειτουργικό και τα προγράμματα
Σκεφτομαι κι εγω να το κανω ετσι, στο πλαισιο εχει 40αρι 99 γιουρακια.

υ.σ BiG τι λεει ρε να το κανουμε ετσι? :P
User avatar
BiG
Praetorian
Praetorian
Posts: 324
Joined: Wed Jan 20, 2010 11:20 pm
Gender: Male
Location: Never Never Land

Re: Αγορά desktop PC

Post by BiG »

Ποπο... θα μπορούσα να μιλάω ώρες για το θέμα. Όχι για να πάρετε ένα PC τώρα, αλλά για να αποκτήσετε τη σωστή Νοοτροπία του αγοράζω και στήνω ένα Σωστό PC.

-Που δεν θα κολλάει..
-Που δεν θα ζεσταίνεται..
-Που δεν θα κάνει σαν μηχανή Ntizel Ταξί το καλοκαίρι..
-Που θα είναι αξιόπιστο...
-Που θα είναι Οικονομικό.. και εν τέλη Best Buy.

Αρχίζουμε..

η Νοοτροπία δίνω ένα σωρό σκασμό λεφτά για να μου κρατήσει 10 χρόνια, απλά δεν υφίσταται στους υπολογιστές. Δώσε τα μισά τώρα, και μετά από 2-2.5 χρόνια δώσε τα υπόλοιπα. Η τεχνολογία 2.5χρόνια μετά στα PC είναι χαοτικά καλύτερη από οποιοδήποτε Hi-End, MasterPiece του σήμερα.

Γαμώτο, μην, μα ΜΗ ΔΙΝΕΤΕ ΣΗΜΑΣΙΑ στον Επεξεργαστή.
Πάτε όλοι και μου κολλάτε, και το μόνο που κοιτάτε είναι ποιό έχει τον πιο γρήγορο επεξεσταστή, και άντε πόσα ΜΒ Ram και πόσα ΜΒ Κάρτα γραφικών.. Και έτσι κλασικά πέφτετε στην παγίδα των διαφημιστικών που σου βάζουν ένα γρήγορο επεξεργαστή για να τσιμπήσεις το δόλωμα και να πάρεις και τη σαβούρα μητρική, τροφοδοτικό, κουτί, etc που είναι η βάση του συστήματος και η πηγή των προβλημάτων..

Μα όποιον επεξεργαστή και να βάλεις πάνω θα κάθεται!! Γιατί πολύ απλά έχουνε ξεφύγει τόσο πολύ που οποιοσδήποτε για το λειτουργικό σου και για να συνμπιέσεις ταινίες και να τρέχεις και ένα AntiVirus ταυτόχρονα και ένα AutoCad είναι ύπεραρκετός, και πάλι θα περισσεύουνε και 1-2 πυρήνες στο 20% usage...

Ε, και μια και το έφερε η κουβέντα, Intel RuleZZZZZ.
AMD?? Που τη θυμηθήκατε αυτή? Πάνε οι εποχές που είχε κάνει breakthrough. Ναι, κάποτε οφείλω να ομολογήσω ήταν καλύτερη επιλογή ο AMD 64 etc, έναντι του Pentium 4, Prescott, και Pentium D, αλλά με την Άνοδο των Core 2 Duo, etc , απλά σβήσανε.
Plus αυτοί οι τριπύρηνοι της AMD είναι αρκετά προβληματικοί, και σε Win γενικότερα άστα να πάνε. Πάρτε το χαμπάρι, Microsoft και Intel είναι ίδια εταιρεία, θα πάτε κόντρα στο ρεύμα??

Ram: Είναι τόσο φτηνή πλέον που βάλτε 4GB. Αν και σε 32bit λειτουργικό θα βλέπετε μόνο τα 3,κάτι. Στα XP δεν έχει καμία μα καμία σημασία αν το μηχάνημα έχει 2Gb ή παραπάνω. Στα Vista (μα τι λέω Svista ta Vista Baby), μικρή η διαφορά, και μία από τα ίδια και στα Win 7.

Κάρτα Γραφικών: Εδώ παίζεται το παιχνίδι.. στην κυριολεξία.. αλλά και μεταφορικά!!! Για να παίξεις παιχνιδάκι, την διαφορά εν τέλη από το παίζω παιχνίδι σε High Graphs, ή σε Mid ή δεν παίζω καθόλου γιατί έχω Intel Integrated κάρτα γραφικών .. Ναι.. την κάνει η κάρτα γραφικών. Για αυτό βάλτε καλή, και προσωπική προτίμηση Nvidia. The way it is meant to be played.. :D :D
Best Buy αυτή την Εποχή: Nvidia 260GTX.
Τα μεγαλύτερα μοντέλα ακριβαίνουν λογαριθμικά σε σχέση με αυτό που προσφέρουν, και απλά δεν βρίσκω το λόγο.
Ati? Ναι, στα ίδια λεφτά ή και λιγότερα θα πάρετε καλύτερη κάρτα, αλλά τι να το κάνεις όταν θα κολλάει το παιχνίδι γιατί όλα τα παιχνίδια γράφονται σύμφωνα με τους Drivers της Nvidia?? Οεο? Όπως το βλέπω είναι μονοπώλιο και μονόδρομος.

Ε, και κλασικά, στις κάρτες γραφικών δεν δίνουμε σημασία στα πόσα ΜΒ RAM έχει η κάρτα γραφικών, αλλά στο πιο τσιπάκι φοράει, Ε!!!

SSD: Ναι, καλή φάση, αλλά μωρουδιακή τεχνολογία με προβλήματα. Μετά από καιρό πέφτει η απόδοση τους. Αναλυτικότερα εδώ: http://www.e-polytexneio.gr/viewtopic.php?f=30&t=104
Αν θέλετε επειδόσεις, μια και ο δίσκος πλέον είναι το BottleNeck του συστήματος βάλτε WD VelociRaptors σε Raid O Stripping. Και κρατάμε και που και που ένα BackUp σε external Drive ε?

Ε μα επιτέλους που πρέπει να δώσω σημασία φτιάχνοντας ένα PC??

-Στη Μητρική! Να φοράει οπωσδήποτε Intel Chipset, προτεινόμενες μάρκες: ASUS, μαμά Intel, και Gigabyte. Για τις υπόλοιπες διατηρώ τις επιφυλάξεις μου..
Ωστόσο τη μεγαλύτερη διαφορά την κάνει επαναλαμβάνω το CHIPSET! Καλύτερα να φοράει INTEL και ας είναι και Sapphire!
Μακριά από Sis, Via, Uli, etc chipsets. Ευχή και Κατάρα σας το δίνω!!!
Μητρικές με Nvidia Chipsets τρώγονται. Είναι και που θα πέσεις.
Επίσης εδώ ισχύει ο κανόνας ότι μητρική πληρώσεις παίρνεις...

-Στο τροφοδοτικό.. Ναι.. γιατί με τις διακυμάνσεις της ΔΕΗ, τα φορτία στο PC κτλ ένα καλό τροφοδοτικό θα σε προστατέψει από πολλά. Δεν είναι Πανάκεια, Γι'αυτό θα χρειαστείτε UPS, και όχι απλά OnLine, αλλά Line Interactive, αλλά όρεξη να έχεις..
Σημείωση, Και αν αργότερα θες να βάλεις μια καλύτερη κάρτα γραφικών, προϋπόθεση είναι να έχεις καλό τροφοδοτικό γιατί πλέον τα Watt τα πολλά τα τρώνε τα γραφικά. 600Watt τουλάχιστον!!
Προτεινόμενες μάρκες: HEC, PC Power & Cooling, TAGAN, Etasis, Enermax,..
Δεν συμπαθώ την Thermaltake, και μακριά από ανώνυμες Κινεζικούρες, και κάτι Chieftec, innovator, κτλ. Τα τελευταία είναι απλά τροφοδοτικά πυρκαγιάς!!! Στην πυρά στην πυρά με τις ξενέρωτες!!

-Στο κουτί!! Ένα καλό κουτί σημαίνει χαμηλά επίπεδα θορύβου, σημαίνει εργονομία σε θύρες USB, etc, σημαίνει χώρος, και καλή απαγωγή θερμότητος. Vital για το σύστημά σας! Προτεινόμενη μάρκα: Coolermaster!!! Συνήθως είναι Full Αλουμινίου, έχουν μποστινές θύρες εύκολα προσβάσιμες, και το πιο σημαντικό από όλα: 2x 12cm ανεμιστήρες, πίσω και ειδικά μπροστά για την ψύξη των σκληρών δίσκων!!!!

Ουφ.. αυτά τα λίγα.. Κανονικά πρέπει να γίνουν Topics με Reviews για το κάθε part αναλυτικά. Προσεχώς..
Construction takes years. Destruction a few seconds. Preservation of accomplishments the most effort..
Image
User avatar
kopanosAE
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 362
Joined: Fri Jan 22, 2010 1:33 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male

Re: Αγορά desktop PC

Post by kopanosAE »

SUM-UP:

Επεξεργαστής:
Core2duo:
Intel Core 2 Duo 7500 (s775, 2.93 GHz, Cache 3MB, Box) 100euro
Intel Core 2 Duo 7600 (s775, 3.06 GHz, Cache 3MB, Box) 120euro
Intel Core 2 Duo 8400 (s775, 3.00 GHz, Cache 6MB, Box) 145euro ***
Intel Core 2 Duo 8500 (s775, 3.16 GHz, Cache 6MB, Box) 170euro
Intel Core 2 Duo 8600 (s775, 3.33 GHz, Cache 6MB, Box) 240euro
I5:
Intel Core i5 650 (1156, 3,20GHz, Cache 4MB, Box) 160euro
Intel Core i5 660 (1156, 3.33GHz, Cache 4MB, Box) 175euro
Intel Core i5 661 (s1156, 3.33GHz, Cache 4MB, Box) 180euro
Intel Core i5 -750 (s1156, 2.66 MHz, Cache 8MB, Box) 180euro
Intel Core i5 670 (1156, 3.46GHz, Cache 4MB, Box) 250euro

Κάρτα γραφικών:
Nvidia 260GTX:
Palit GTX 260 (896 MB, 216SP, PCI Express) 160euro
Gainward 0025 GTX260 Golden Sample SVGA (PCI-Express, 896MB) 175euro
Gigabyte GV-N26OC-896I SVGA (PCI-Express) 180euro
Sparkle Calibre X265 896MB SVGA 200euro

Σκληρός δίσκος:
Λειτουργικό: VelociRaptor 150GB *160ευρώ* (230ευρώ κάνει ο 300GB)
DATA: Western Digital 1TB *90ευρώ*

Μητρική Κάρτα για socket(775):
Chipset: Intel G45
Asus P5Q-EM (s775, G45, DDR2, VGA) 100euro
Chipset: Intel P45
Asus P5QD Turbo (s775, DDR2,P45) 105euro
Asus P5Q Deluxe (s775, DDR2, P45) 150euro
Gigabyte EP45 UD3LR (s775, DDR2, P45) 90euro
Asus P5Q Premium (P5, DDR2, P45) 160euro
Asus Maximus II Gene (S775, DDR2, P45) 160euro
Asus P5Q Pro Turbo (s775, DDR2, P45) 115euro
Gigabyte GA-EP45T-UD3LR (s775, DDR3, P45) 95euro
Chipset: Intel X48
Asus P5E3 Pro (s775, X48, DDR3) 125euro
Asus Rampage Formula (s775, DDR2, X48) 235euro

Μητρική Κάρτα για socket(1156):
Chipset: Intel H55
Asus P7H55D-M EVO (s1156, DDR3, H55) 130euro
Gigabyte GA-H55-UD3H (s1156, H55, DDR3) 110euro
Gigabyte GA-H55M-USB3 (s1156, H55, DDR3) 105euro
Chipset: Intel H57
Gigabyte GA-H57M-USB3 (s1156, H57, DDR3) 120euro
Asus P7H57D V EVO (s1156, DDR3, H57, VGA) 185euro
Chipset: Intel P55
Πάρα πολλές κάρτες σε αυτό το chipset από 80-280euro
Chipset: Intel Q57
Asus P7Q57-M Do (s1156, DDR3, Q57, VGA) 120euro

Κουτί:
CoolerMaster Elite 333 Black Case (RC-333-KKN1-GP) 35euro

Τροφοδοτικό:
CoolerMaster Silent Pro M600 600W PSU (RS-600-AMBA-D3) 85euro
Enermax Liberty Eco ELT500AWT-ECO PSU (500W) 85euro

περιμένω σχόλια
..βγαίνει ο κόσμος τις Τρίτες;
User avatar
BiG
Praetorian
Praetorian
Posts: 324
Joined: Wed Jan 20, 2010 11:20 pm
Gender: Male
Location: Never Never Land

Re: Αγορά desktop PC

Post by BiG »

Στην περίπτωσή σου λοιπόν θα πήγαινα για το παλιό socket 775, για να πάρω το απόγειο αυτού του socket.
Οπότε

CPU Core2Duo 6500, γιατί είναι στα ίδια Ghz με τον 7500 αλλά 35euro φτηνότερος, και δεν έχουν ουσιαστική διαφορά.

Μητρική εννοείται ASUS P5QD TURBO,

Κάρτα γραφικών την Palit GTX 260 (ίδιο chipset έχουν όλες)

Στα δισκάκια σε βρίσκω ύπερκομπλέ, αν έχεις τα φράγκα βάλε τον 300άρη Velociraptor,
γιατί με τα Games που πλέον το καθένα είναι 7Gb τα γιγόπουλα φεύγουν για πλάκα..
Απλά να θυμάσαι να κάνεις BackUp τα σημαντικά Data του 1Tb γιατί αν σκάσει θα κλαις.
Εκτός και αν πάρεις 2x1Tb και τους στήσεις σεRaid 1 Mirroringοπότε και να σκάσει ένα δισκάκι no prob.
Υποστηρίζεται από τη μητρική σου.

Για κουτί δώσε κάτι ακόμα και βάλε αυτό:
Coolermaster RC-534 RC-534-KKNA-GP CENTURION 534 BLACK

Για Τροφοδοτικό θα πήγαινα εδώ:
HEROICHI HC600TE 600W GREEN 80PLUS RETAIL
ή εδώ:
TAGAN TG600-U33II SUPERROCK 600W

Βάζεις και 4Gb DDR2 που είναι φτηνές, optical, Floppy (χρειάζεται), card reader πάρτο εξωτερικό usb όχι εσωτερικό)
και έφτιαξες μηχάνημα.


Ναι, αν έφτιαχνα μηχάνημα αυτό θα έφτιαχνα.
Τι Budget βγάλαμε??
Construction takes years. Destruction a few seconds. Preservation of accomplishments the most effort..
Image
TiGinetai
Major General
Major General
Posts: 405
Joined: Thu Jan 28, 2010 6:30 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male

Re: Αγορά desktop PC

Post by TiGinetai »

Εγώ πάντως Ati θα διάλεγα!
Διάβασα που είπες τα περί μονοπωλίου!Αυτό ίσχυε κυρίως παλιότερα(όχι πως τώρα δεν βγαίνουν παιχνίδια είτε για τη μια είτε για την άλλη εταιρεία..ναι κυρίως για την Nvidia παρότι η Ati και best buy κάρτες γραφικών έχει, και καλύτερες) οπότε θα πήγαινα σε Ati.
Για επεξεργαστή intel εκτός και αν κάποιος θέλει να κάνει οικονομία οπότε μπορεί να πάρει AMD(βέβαια ακόμα και εκεί έχει μπει η Intel. Έχει κάνει κάτι σαν αυτό που επιχειρεί η Ati στην Nvidia!Να μονοπωλήσει σε όλες τις κατηγορίες!)..άντε ρε amdara κάνε ένα come back!!! :)
Επιμένεις για SSD ε?Πολλά λεφτά ρε παιδιά..


Ο Core2Duo 6500 στα ονλινε καταστήματα(πλαίσιο,e-shop) δεν υπάρχει.
Θα ψηνόμουν και γι' αυτόν άμα ήταν για μένα!(δεν έχω ψάξει γιατί είναι ανώτεροι και κατά πόσο οι επεξεργαστές της κατηγορίας i..)
Αυτόν
Βέβαια συνεπάγεται άλλο socket-->άλλη μητρική. Και ddr3 θα μπορούσε να βάλει.
Δεν ξέρω αν φτάνουν τα λεφτά αλλά χωρίς ssd νομίζω ότι θα σου φτάσουν!
Η χώρα καταστρέφεται από την αδιαφορία, αλλά τι με νοιάζει εμένα;
User avatar
kopanosAE
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 362
Joined: Fri Jan 22, 2010 1:33 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male

Re: Αγορά desktop PC

Post by kopanosAE »

6500?? δεν θα είναι αργός; εγώ νόμιζα ότι η καλύτερη επιλογή θα ήταν ο 8400 για +3MB cache (για +45ευρώ αξίζει όμως;).
@BiG:
είπες να βάλω τον VelociRaptor σε raid0. Αυτό σημαίνει ότι υποδιπλασιάζεται ο χώρος και διπλασιάζεται η ταχύτητα;

Καταλήγω(;) στα εξής:
Intel Core 2 Duo 7500 (s775, 2.93 GHz, Cache 3MB, Box) *100euro* (;;;)
Palit GTX 260 (896 MB, 216SP, PCI Express) *160euro*
VelociRaptor 150GB *160ευρώ* (+80euro για 300GB ;;;)
Western Digital 1TB *90ευρώ*
Asus P5QD Turbo (s775, DDR2,P45) *105euro*
CoolerMaster Centurion RC-590-KKN1-GP Black Case *65ευρώ*
HEROICHI HC600TE 600W GREEN 80PLUS RETAIL *80ευρώ* <e-shop> (;;;)
Sony AD7240S/BL DVDRW +/- Sata Black Bulk *20ευρώ* (;;;)
Transcend 4GB DDR2-800 Ram Kit (2 x 2GB, PC2 6400, 5-5-5-15, JM4GDDR2-8K) *80ευρώ* (;;;)
FLOPPY DISK DRIVE 3.5' BLACK *5ευρώ* <e-shop>

SUM: 865euro.
Όλες οι τιμές είναι από το πλαίσιο.

Από που κόβουμε είπαμε;
..βγαίνει ο κόσμος τις Τρίτες;
User avatar
Don Molina
Praetorian
Praetorian
Posts: 757
Joined: Wed Jan 20, 2010 11:11 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male
Location: Outer Heaven

Re: Αγορά desktop PC

Post by Don Molina »

kopanosAE wrote:@BiG:
είπες να βάλω τον VelociRaptor σε raid0. Αυτό σημαίνει ότι υποδιπλασιάζεται ο χώρος και διπλασιάζεται η ταχύτητα;
Όταν μιλάμε για RAID μιλάμε για συστοιχία δίσκων. Αν βάλεις 2 Raptors σε RAID0 θα έχεις έναν λογικό δίσκο (δηλαδή το λειτουργικό θα βλέπει έναν δίσκο) με χωρητικότητα το άθροισμα των φυσικών δίσκων που το αποτελούν.
Σε RAID0 το λειτουργικό γράφει όπου βρει κομματιάζοντας (stripping) τα αρχεία σε κομμάτια συγκεκριμένου μεγέθους (που το ορίζεις όταν φτιάχνεις το RAID - με μικρά strips για γενική χρήση και μεγάλα strips για επεξεργασία μεγάλων αρχείων, συνήθως video). Έτσι έχεις Νx ταχύτητα εγγραφής κι ανάγνωσης από τους Ν δίσκους σου χωρίς να χάνεις χωρητικότητα. Αλλά αν κλάσει ο ένας, χάνεις τα πάντα.

Το άλλο ευρεώς χρησιμοποιούμενο είναι το RAID1 που απλά ότι γράφεις στον έναν δίσκο το κάνει στεγνή αντιγραφή στον άλλο (άλλους). Έτσι έχεις όσο χωρητικότητα έχει ο ένας δίσκος μόνο (ακόμα κι αν έχει συνδέσει 10) και δεν κερδίζεις τίποτα σε ταχύτητα εγγραφής, αλλά έχεις Nx ταχύτητα ανάγνωσης από Nx δίσκους και την ασφάλεια ότι έχεις ακριβές αντίγραφο του δίσκου σου σε περίπτωση που αυτός παραδώσει πνεύμα.


Γενικά οι γρήγοροι δίσκοι είναι μόνο για performance junkies, και εγώ προσωπικά δεν νομίζω ότι λέει και πολύ να βάλεις Raptors. Δηλαδή να πληρώσεις χρυσά λεφτά για δίσκος που γυρνάνε 10.000rpm και μπορεί να κλάσουν πολύ πιο εύκολα από όλους τους άλλους.

Πάρε εκεί πέρα τους τελευταίους Seagate Baracuda, κι άραξε. Μια χαρά γρήγοροι είναι. Άντε πες ότι θ' ανοίγει το Matlab 1" πιο γρήγορα με τον Raptor, αξίζει τα λεφτά του?

Εγώ έχω 2 300άρηδες σε RAID 0 και μια χαρά πάει. Πέραν της χωρητικότητας, πραγματικά δεν σκέφτομαι τίποτ' άλλο όσον αφορά στους δίσκους. Κι αν προσθέσω μάλλον θα πάω για NAS δίπλα στο router...


Μια απ' τα ίδια και με τους CPU. Μην τρελένεσαι. Εδώ εγώ τρέχω solvers και renderings 4 μέρες την βδομάδα, και πάλι δεν αλλάζω τον Ε6600 μου. Ούτε καν τον κλοκάρω... Για να κερδίσω τι? Από 2" σε 10 solvers την μέρα? Για 20 γαμημένα δευτερόλεπτα? Και 100 solvers να είναι μιλάμε για 3.5'. Δεν βλέπω τρελό νόημα στο να πετάξω λεφτά εκεί πέρα.

Στο κάτω κάτω αν είναι να ασχοληθείς με πολύ CPU-intensive θέματα (όπως τα δικά μου, ή με συμπιέσεις ταινιών κλπ) κάντο καλά. Χτύπα έναν τετραπύρηνο Xeon και ανατίναξε τα benchmarks. :twisted:



Επίσης, 160€ για να μην παίζεις παιχνίδια? Η 260 είναι τερατάκι, αν παίζεις ένα τους δύο μήνες, τι να την κάνεις? Ειδικά αν δεν έχεις οθόνη για να σηκώσεις αναλύσεις? Εδώ εγώ παίζω άνετα με 8800 που είναι τόσες γενιές πίσω τα πάντα στο full (χωρίς full AA κ Anisotropic μόνο) σε 1440x900. Και δεν την αλλάζω ενώ παίζω 2-3 παιχνιδάκια τον μήνα...


Μην τρελένεσαι ρε. Οι απαιτήσεις στο software έχουν παραμείνει στάσιμες λίγο πολύ τα τελευταία 2-3 χρόνια. Αν δεν είσαι frame-junky και δεν σε απασχολούν τα bragging rights, μην πετάξεις τόσα λεφτά σε πράγματα που δεν θα δουλέψεις. Γιατί να έχεις ένα μηχάνημα που θα το δουλεύεις στο 3% συνέχεια ενώ μπορείς με αρκετά λιγότερα λεφτά να έχεις ένα που θα δουλεύει στο 10%?

Εκτός αν σου περισσεύουν. Στην οποία περίπτωση κάντα όλα πουτάνα με τις ευχές μου :mrgreen:
Engineering is to physics and math what sex is to masturbation
User avatar
kopanosAE
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 362
Joined: Fri Jan 22, 2010 1:33 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male

Re: Αγορά desktop PC

Post by kopanosAE »

1) αν αντικαταστήσω τον raptor για 4 western digital 160GB στις 7200 σε RAID1 θα μου κοστίσει 120 ευρώ (δηλαδή 40 ευρώ λιγότερο) και θα διαβάζει πιο γρήγορα(ε;;). Χωράνε όμως 5 σκληροί στο κουτί;;

2) ξαναρωτάω: αξίζουν +45ευρώ στον επεξεργαστή για +3MB cache;;;

3) την κάρτα γραφικών ας την υποβαθμίσω τελευταία ποτέ δεν ξέρεις για τα παιχνίδια :P

edit: το κουτί έχει 4 εσωτερικές θέσεις για 3,5"
όμως εκτός από τους δίσκους, μετράμε και cd-rom??
εναλλακτικές για κουτία:
5x3,5" CoolerMaster Case RC-690-KKN1-GP Black Case 75euro (+10euro)
6x3,5" CoolerMaster 690 II Advanced Black Case (RC-692-KKN2) 90euro (+25euro)

νομίζω θα καταλήξω στο κουτί με 5 θέσεις, 1 για τον DATA σκληρό, και 3 ή 4 σκληρούς σε RAID1, ανάλογα αν πιάνει χώρο το cd-rom ή όχι.

...πείτε μου τις σκέψεις σας...
..βγαίνει ο κόσμος τις Τρίτες;
Post Reply

Return to “Hardware”