Βοηθεια με κατευθυνσεις

Γενικές Συνελεύσεις και Ανακοινώσεις της Γραμματείας
Forum rules
Σας υπενθυμίζουμε να μην δημοσιεύετε μηνύματα σε greeklish ή συνεχή ΚΕΦΑΛΑΙΑ! Τέτοια μηνύματα θα διαγράφονται.
Post Reply
User avatar
elenitrevlo
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 30
Joined: Sun Dec 28, 2014 1:19 am
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Female

Βοηθεια με κατευθυνσεις

Post by elenitrevlo »

Για καποιον που θέλει απλά να τελειώσει τη σχολή όσο πιο γρήγορα και κυρίως εύκολα γίνεται, ποια πιστεύετε ότι είναι η πιο εύκολη κατεύθυνση; Δεδομένου ότι δεν έχω τις καλύτερες βάσεις και ότι θα προτιμούσα να περάσω όλα τα μαθήματα κατεύθυνσης με όσο πιο εύκολες απαλλακτικές εργασίες γίνεται! Ευχαριστώ εκ των προτέρων :|
Iä! Iä! Cthulhu fhtagn! Ph'nglui mglw'nfah Cthulhu R'lyeh wgah'nagl fhtagn!
User avatar
panepistimonas
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 176
Joined: Thu Apr 15, 2010 4:45 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male
Location: ΧΑΛΑΝΔΡΙ

Re: Βοηθεια με κατευθυνσεις

Post by panepistimonas »

elenitrevlo wrote:Για καποιον που θέλει απλά να τελειώσει τη σχολή όσο πιο γρήγορα και κυρίως εύκολα γίνεται, ποια πιστεύετε ότι είναι η πιο εύκολη κατεύθυνση; Δεδομένου ότι δεν έχω τις καλύτερες βάσεις και ότι θα προτιμούσα να περάσω όλα τα μαθήματα κατεύθυνσης με όσο πιο εύκολες απαλλακτικές εργασίες γίνεται! Ευχαριστώ εκ των προτέρων :|
Πιστεύω ότι είναι μια κατεύθυνση
που μπορεί να κρατήσει λίγο τουλάχιστον από το ενδιαφέρον σου, μια και νομίζω ότι έχει επίπτωση στις σπουδές, ίσως αν δεις την περιγραφή των
μαθημάτων να σχηματίσεις κάποια γνώμη για αυτό,
που να έχεις συνεργάτες, μια και είναι απαραίτητοι, ειδικά στις ομαδικές εργασίες.
Όσον αφορά τις εύκολες και απαλλακτικές εργασίες, το ευχάριστο είναι ότι αυξάνονται όσο περνάνε τα χρόνια σε πλήθος και ποσοστό βαρύτητας στο τελικό βαθμό τουλάχιστον. Μια φήμη που άκουσα για την κατεύθυνση παραγωγής που βρίσκομαι, είναι ότι έχει τις περισσότερες εργασίες, ωστόσο δεν έχω μεγάλη εικόνα για τις άλλες κατευθύνσεις.
Κάτι ακόμα που ίσως φανεί χρήσιμη γνώμη, είναι να διαλέγεις μαθήματα επιλογής, με κριτήριο τις εργασίες σε επίπεδο ευκολίας, ανεξάρτητα κατεύθυνσης.
Η μαλακία είναι, ότι αυτό είναι ένα εύλογο, ανθρώπινο ερώτημα που θέτεις, που μου φαίνεται taboo.
Συγνώμη που δεν απάντησα ξεκάθαρα με ένα όνομα κατεύθυνσης, that was all I could do. :D
Προκοπίου Ιωάννης
Post Reply

Return to “Γενικές Συζητήσεις & Νέα Σχολής Μηχανολόγων”