Την παλεύει η σύνδεσή σας?

Προβληματισμοί, απόψεις για επιστημονικά, τεχνολογικά θέματα και γεγονότα.
Forum rules
Σας υπενθυμίζουμε να μην δημοσιεύετε μηνύματα σε greeklish ή συνεχή ΚΕΦΑΛΑΙΑ! Τέτοια μηνύματα θα διαγράφονται.
User avatar
Don Molina
Praetorian
Praetorian
Posts: 757
Joined: Wed Jan 20, 2010 11:11 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male
Location: Outer Heaven

Re: Την παλεύει η σύνδεσή σας?

Post by Don Molina »

Enositis21 wrote:
dpunis wrote:
ballas38 wrote:Το θεμα ειναι τα pings .

Με 74ms στο google που πας?
google έχει server στο αμέρικα, οπότε 74ms είναι τέλειο, όχι απλά καλό..

Κατα τ' άλλα, όλοι conn-x ρε σεις? ντροπή! :D

mamamafia, γιατί powerline? υπάρχουν και τ ασύρματα... :roll:
ναι αλλα ειναι καρκινος...κι εγω ασυρματο εχω αλλα σκετομαι να το αλλαξω...

WTF dude?

Ο φούρνος μικροκυμάτων είναι πολύ περισσότερο καρκίνος. Είναι υψηλής συχνότητας κύμα (2.4Ghz & 5Ghz), αλλά πολύ χαμηλής ισχύος και γι' αυτό έχουν μικρή εμβέλεια.

Από την άλλη τα κινητά είναι περίπου 3 φορές κάτω σε ενέργεια κύματος, αλλά έχουν εμβέλεια κοντά στο χιλιόμετρο. Άρα αν θες να φοβάσαι κάτι, να φοβάσαι τα κινητά.



Αν και με το να αρχίσουμε να φοβόμαστε την η/μ ακτινοβολία, θα πρέπει να πιάσουμε τα βουνά και τα λαγκάδια όλοι μας και πάλι δεν γλιτώνουμε. Δεν νομίζω ότι είναι βλαβερή, αν ήταν θα είχαμε ψοφήσει όλοι.

Νομίζω ότι όπως και το "global warming" είναι απλά μαλακίες που μάζεψαν κόσμο ο οποίος τα κατεβάζει αμάσητα.
Engineering is to physics and math what sex is to masturbation
ball38
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 381
Joined: Mon Feb 08, 2010 8:19 pm

Re: Την παλεύει η σύνδεσή σας?

Post by ball38 »

Aμα δειτε ενα χαρτη με τις κεραιες που υπαρχουν σε διαφορες πολεις θα πεισθειτε για τα λεγομενα του Don :P

Για τον σερβερ της 4νετ, 30ms ειναι καλα??? Τα αντιστοιχα Conn-x εχουν γυρω στα 15ms.
User avatar
dpunis
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 486
Joined: Wed Apr 14, 2010 8:50 pm
Σχολή: Μηχανολόγος

Re: Την παλεύει η σύνδεσή σας?

Post by dpunis »

ballas38 wrote:Aμα δειτε ενα χαρτη με τις κεραιες που υπαρχουν σε διαφορες πολεις θα πεισθειτε για τα λεγομενα του Don :P

Για τον σερβερ της 4νετ, 30ms ειναι καλα??? Τα αντιστοιχα Conn-x εχουν γυρω στα 15ms.
Σχετικό είναι.. Κι εγώ που έχω φορθνετ παίζω από 14 ως 32. Γενικά πάντως το Conn-x έχει πολύ χαμηλά ping απ' ό,τι έχω παρατηρήσει. Αλλά τι να το κάνεις το ping, αν μετά κατεβάζεις με 100kpbs :p
User avatar
Kitharistas
Praetorian
Praetorian
Posts: 5760
Joined: Sun May 16, 2010 2:31 am
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male

Re: Την παλεύει η σύνδεσή σας?

Post by Kitharistas »

dpunis wrote:
ballas38 wrote:Aμα δειτε ενα χαρτη με τις κεραιες που υπαρχουν σε διαφορες πολεις θα πεισθειτε για τα λεγομενα του Don :P

Για τον σερβερ της 4νετ, 30ms ειναι καλα??? Τα αντιστοιχα Conn-x εχουν γυρω στα 15ms.
Σχετικό είναι.. Κι εγώ που έχω φορθνετ παίζω από 14 ως 32. Γενικά πάντως το Conn-x έχει πολύ χαμηλά ping απ' ό,τι έχω παρατηρήσει. Αλλά τι να το κάνεις το ping, αν μετά κατεβάζεις με 100kpbs :p
100 δύσκολο.. ή θα παίζει 500+ ή 50- :P
Rock on buddies...
User avatar
mama mafia
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 1717
Joined: Fri Dec 17, 2010 12:40 am
Σχολή: Μηχανολόγος

Re: Την παλεύει η σύνδεσή σας?

Post by mama mafia »

Συμφωνώ απόλυτα με τον don αλλά το ασύρματο θα πιάσει σε μένα μόνο αν βάλω κάποιο ενδιάμεσο router.
Leave the gun. Take the cannoli
User avatar
vAs
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 565
Joined: Wed Jan 20, 2010 10:58 pm

Re: Την παλεύει η σύνδεσή σας?

Post by vAs »

Την παλεύει η σύνδεσή σας?
ΟΧΙ.

Tellas, και καλά μου 10mbps, πιάνω με το ζόρι 2,5 - 3 mbps.
Όσο το έχω ψάξει έχω καταλάβει ότι φταίει η κωλοπεριοχή μου.
Από disconnect είναι με τις μέρες της. Είναι κάποιες μέρες (συνήθως όταν έχω ΑΝΑΓΚΗ το internet) που γ@μιέτ@ι ο Δίας!
Είναι άλλες (συνήθως όταν δε με πολυνοιάζει να κάτσω στο internet) που έχω και γ@μώ τις συνδέσεις και πιάνω και γ@μώ τις ταχύτητες.

Murphy, γ@μώ εσένα και τους νόμους σου.
PERFECTION is my DIRECTION


╭∩╮(︶︿︶)╭∩╮
Post Reply

Return to “Επιστήμη & Τεχνολογία”