Windows 7

Ρωτήστε και ψάξτε οτιδήποτε έχει να κάνει με θέματα Software. Λειτουργικά, Utilities, εφαρμογές εδώ!
Forum rules
Σας υπενθυμίζουμε να μην δημοσιεύετε μηνύματα σε greeklish ή συνεχή ΚΕΦΑΛΑΙΑ! Τέτοια μηνύματα θα διαγράφονται.
Post Reply
User avatar
Λakedaimonas
Praetorian
Praetorian
Posts: 2086
Joined: Thu Jan 21, 2010 1:17 am
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male

Windows 7

Post by Λakedaimonas »

Θα ήθελα να εγκαταστήσω στο παλιό μου pc τα Win7. Τα έχει δοκιμάσει κανείς? Είναι όντως τόσο καλά?
Το βασικότερο τα έχει κανείς αντεγραμένα να μου τα δανείσει για λίγο?
Introduce a little anarchy. Upset the established order and everything becomes chaos. I’m an agent of chaos. Oh, and you know the thing about chaos? It’s fair.
e-polytexneio.gr forum ntua all hail ntua
User avatar
BiG
Praetorian
Praetorian
Posts: 324
Joined: Wed Jan 20, 2010 11:20 pm
Gender: Male
Location: Never Never Land

Re: Windows 7

Post by BiG »

Τι να πω ρε παιδιά... Βελτιωμένα Vista είναι, Ναι είναι βελτιωμένα, πολλές μαλακίες δηλαδή των Vista τις έχουν φτιάξει, είναι πιο ελαφριά από τα Vista, δεν σε ρωτάνε κάθε τρεις και λίγο αν είσαι σίγουρος για αυτό που θες να κάνεις..

Αλλά προσωπικά δεν βλέπω ακόμα το λόγο να μεταβώ από τα παλιά καλά μου XP Pro SP3, σε Win7. Τα Vista δεν το συζητάω, τα προσπέρασα όπως ήρθαν...

Γενικά με Win7 και Vista ενθουσιάστηκαν χρήστες newbies, γιατί είναι όλα πολύ απλά και σε ρωτάει και έχει και χρωματάκια και bubbles, κτλ αλλά εμένα μου τη δίνει να πρέπει να κάνω 800klik για να κάνω την ίδια δουλειά που στα XP Prο την κάνω με πολύ λιγότερα..
Construction takes years. Destruction a few seconds. Preservation of accomplishments the most effort..
Image
User avatar
eΝy
Community Founder
Community Founder
Posts: 6260
Joined: Mon Jan 18, 2010 12:07 pm
Gender: Male

Re: Windows 7

Post by eΝy »

BiG wrote:Γενικά με Win7 και Vista ενθουσιάστηκαν χρήστες newbies, γιατί είναι όλα πολύ απλά και σε ρωτάει και έχει και χρωματάκια και bubbles, κτλ αλλά εμένα μου τη δίνει να πρέπει να κάνω 800klik για να κάνω την ίδια δουλειά που στα XP Prο την κάνω με πολύ λιγότερα..

Εξάλλου το χει ποστάρει και ο Don παραδίπλα:


Mechanical Engineering NTUA, 2010
MTEC ETH Zurich, 2013
Founder: https://polytexneio.gr
Founder: https://globalprep.gr
User avatar
Λakedaimonas
Praetorian
Praetorian
Posts: 2086
Joined: Thu Jan 21, 2010 1:17 am
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male

Re: Windows 7

Post by Λakedaimonas »

Μάγκες με καλύψατε XP και άγιος ο θεός.
Introduce a little anarchy. Upset the established order and everything becomes chaos. I’m an agent of chaos. Oh, and you know the thing about chaos? It’s fair.
e-polytexneio.gr forum ntua all hail ntua
User avatar
Λakedaimonas
Praetorian
Praetorian
Posts: 2086
Joined: Thu Jan 21, 2010 1:17 am
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male

Re: Windows 7

Post by Λakedaimonas »

Μετά από μια ατελείωτη μέρα όπου σετάριζα το λαπτοπ του bro(BiG ξέρεις ποιο... 8-) ) σε λειτουργικό σύστημα Win 7, μπορώ να πω ότι είναι αρκετά ομορφούλικα/

Αλλά χρειάζεσαι χρόνο να τα συνηθίσεις μιας και η εργονομία τους είναι αρκετά διαφορετική από τα XP, τα πολλά και ατελείωτα κλικ για να κάνεις κάτι μπορείς να τα εξαλείψεις αλλάζοντας τις αντίστοιχες παραμέτρους, απλά αυτό θέλει ψάξιμο και χάνεις πολύ χρόνο μέχρι να το φέρεις στα μέτρα σου.

Βέβαια παραμένω φαν των XP που θέλουν λιγότερους υπολογιστικούς πόρους.
Introduce a little anarchy. Upset the established order and everything becomes chaos. I’m an agent of chaos. Oh, and you know the thing about chaos? It’s fair.
e-polytexneio.gr forum ntua all hail ntua
Post Reply

Return to “Software”