Σχεδιο-τοπογραφοι

Post Reply
User avatar
Facepalmed
Private First Class
Private First Class
Posts: 9
Joined: Mon Oct 17, 2011 12:47 pm
Σχολή: Τοπογράφος
Gender: Male

Σχεδιο-τοπογραφοι

Post by Facepalmed »

Ειμαι 1ο ετος τοπογραφους και εχουμε ενα μαθημα που λεγεται "Τοπογραφικες σχεδιασεις" . Απλα θλεω να ρωτησω αν στα επομενα εξαμηνα υπαρχουν αλλα τετοια μαθηματα (που εχουν να κανουν με σχεδιο δηλαδη) γιατι εγω που κοιταξα δεν βρηκα κατι. Αν ναι ποια ειναι αυτα. Ευχαριστω εκ των προτερων.
User avatar
Topofair
Corporal
Corporal
Posts: 14
Joined: Thu Sep 08, 2011 8:10 pm
Σχολή: Τοπογράφος
Gender: Female
Location: Athens

Re: Σχεδιο-τοπογραφοι

Post by Topofair »

Ουσιαστικά δεν υπάρχει κάποιο άλλο μάθημα που να σχετίζεται άμεσα με τις τοπογραφικές σχεδιάσεις!
Υπάρχουν όμως τα μαθήματα "Παραστατική και Προοπτική Γεωμετρία" και "Προβολική Γεωμετρία" που σου μαθαίνουν να σχεδιάζεις προοπτικές εικόνες πολυγωνικών, πολυεδρικών επίπεδων και στερεών σχημάτων σε φύλλα Α3 (είναι άπαιχτο εάν σου αρέσει γενικώς το σχέδιο και ειδικά σε 3 διαστάσεις! Βέβαια έχει αρκετό θεωρητικό στην αρχή :roll: ).
Επίσης η τεχνολογία κατασκευών, μάθημα 6ου εξαμήνου έχει σχέδιο, αλλά όχι τοπογραφικό. Μαθαίνεις να σχεδιάζεις τομές κτιρίων με τα σωστά υλικά δόμησης, σκάλες (!!), και σκεπές κτιρίων. (Προσωπικά μου άρεσε! Βέβαια η Άγα και ο Παπακωνσταντίνου έχουν διαφορετικό σύστημα διδασκαλίας, οπότε παίζει ρόλο και σε ποιο τμήμα θα επιλέξεις να μπεις! ) :D

Υ.Γ. Δεν έχω ιδέα για το 5ο έτος, τώρα τα μαθαίνω! ;)
User avatar
Topofair
Corporal
Corporal
Posts: 14
Joined: Thu Sep 08, 2011 8:10 pm
Σχολή: Τοπογράφος
Gender: Female
Location: Athens

Re: Σχεδιο-τοπογραφοι

Post by Topofair »

Ότι άλλο θες ρώτα!! Εδώ είμαστε :D
User avatar
Facepalmed
Private First Class
Private First Class
Posts: 9
Joined: Mon Oct 17, 2011 12:47 pm
Σχολή: Τοπογράφος
Gender: Male

Re: Σχεδιο-τοπογραφοι

Post by Facepalmed »

Χμμμ... μαλιστα. Ενδιαφερον.Ευχαριστω πολυ, σχεδιο θελω να κανω μωρε και ας μην ειναι τοπογραφικο. :D
User avatar
joanna tpgr
Sergeant
Sergeant
Posts: 22
Joined: Sun Oct 02, 2011 1:12 pm
Σχολή: Τοπογράφος
Gender: Female

Re: Σχεδιο-τοπογραφοι

Post by joanna tpgr »

θα ηθελα να ρωτησω αν τα προηγουμενα ετη τα υλικα που χρειαζονται γι αυτο το μαθημα τα εδινε η σχολη η τα αγοραζατε μονοι σας?!
εμαθα οτι πρεπει να τα αγορασουμε εμεις... επισης δν καταλαβα αυτο που ειπες πριν.. επιλεγουμε εμεις σ ποιανου καθηγητη τ τμημα θ ειμαστε? δν παει αλφαβητικα?
User avatar
Topofair
Corporal
Corporal
Posts: 14
Joined: Thu Sep 08, 2011 8:10 pm
Σχολή: Τοπογράφος
Gender: Female
Location: Athens

Re: Σχεδιο-τοπογραφοι

Post by Topofair »

joanna tpgr wrote:θα ηθελα να ρωτησω αν τα προηγουμενα ετη τα υλικα που χρειαζονται γι αυτο το μαθημα τα εδινε η σχολη η τα αγοραζατε μονοι σας?!
εμαθα οτι πρεπει να τα αγορασουμε εμεις... επισης δν καταλαβα αυτο που ειπες πριν.. επιλεγουμε εμεις σ ποιανου καθηγητη τ τμημα θ ειμαστε? δν παει αλφαβητικα?
Κάποιοι το 2007 που μπήκα εγώ κατάφεραν και τα πήραν από άλλους, συνεπώς δεν πλήρωσαν κάτι! Κάθε χρονιά γίνονται προσπάθειες να περιοριστούν τα έξοδα, μιας και τα υλικά αυτά δεν θα τα ξαναχρειαστείτε ουσιαστικά σε άλλο μάθημα. (Σημείωση ότι την Τεχνολογία Κατασκευών εγώ τα χρειάστηκα, μιας και έκαναν οι καθηγητές του σχεδίου μάθημα και είχαν τις ανάλογες απαιτήσεις στα σχέδια που παραδίνουμε.)

Τα τμήματα στις τοπογραφικές σχεδιάσεις συμπληρώνονται αλφαβητικά. Στο "Τεχνολογία Κατασκευών" δεν μαζεύεται κόσμος, διότι είναι μάθημα επιλογής. Στο έτος μου ήμασταν περίπου 9 άτομα, εκ των οποίων μόνο οι 4 ήμασταν του έτους. Επομένως καταλαβαίνεις ότι το μάθημα το διαμορφώσαμε όπως μας βόλευε. Υπήρχαν δυο τμήματα, ένα του Παπακωνσταντίνου που το έκανε πχ Τρίτη απόγευμα, κι ένα της Άγα που το έκανε πχ Πέμπτη. Οπότε έβλεπες το πρόγραμμα σου και επέλεγες ποιο σε βόλευε να παρακολουθήσεις! Κάποιοι αντί να διαλέγουν μέρα διάλεγαν καθηγητή! :P
User avatar
G_TSIRAS
Sergeant
Sergeant
Posts: 20
Joined: Thu Jan 27, 2011 10:24 pm
Σχολή: Τοπογράφος

Re: Σχεδιο-τοπογραφοι

Post by G_TSIRAS »

Facepalmed wrote:Ειμαι 1ο ετος τοπογραφους και εχουμε ενα μαθημα που λεγεται "Τοπογραφικες σχεδιασεις" . Απλα θλεω να ρωτησω αν στα επομενα εξαμηνα υπαρχουν αλλα τετοια μαθηματα (που εχουν να κανουν με σχεδιο δηλαδη) γιατι εγω που κοιταξα δεν βρηκα κατι. Αν ναι ποια ειναι αυτα. Ευχαριστω εκ των προτερων.
@Facepalmed :
Γειά χαρά. Κοίταξε να δεις, όσον αφορά το ερώτημά σου, θα πρέπει να σου πω το εξής. Απ'ότι καταλαβαίνω μέσα από την ερώτησή σου εκφράζεις μια απορία για το αν επαρκεί αυτό το μάθημα για να μάθεις να σχεδιάζεις ,για να μάθεις σχέδιο. Στην πορεία των σπουδών σου θα διαπιστώσεις ότι η διαδικασία σχεδίασης είναι παρούσα στα περισσότερα μαθήματα, ιδίως στα μαθήματα της Γεωδαισίας,ιδίως στις Γεωδαισίες Ι-ΙΙΙ, στις Μεγάλες Γεωδαιτικές ΑσκήσειςΙ&ΙΙ-όπου και θα κληθείτε να συντάξετε "επαγγελματικά" τοπογραφικά σχέδια, στα Ειδικά Θέματα Γεωδαισίας. Επίσης στις Μεγάλες Θερινές Ασκήσεις Φωτογραμμετρίας, όπου θα κληθείτε να αποτυπώσετε κάποιον αρχαιολογικό χώρο-τουλάχιστον ως τα τώρα.Αυτά όσον αφορά τα τοπογραφικά.
Η σχολή προσφέρει και μαθήματα που ασχολούνται με τη μελέτη και διαστασιολόγηση τεχνικών έργων-όπως είναι έργα οδοποιίας ή τοίχοι αντιστήριξης ή μια απλή κτιριακή κατασκευή οπότε και στοιχεία τεχνικού σχεδίου θα έχεις την ευκαιρία να μάθεις.
Συμπέρασμα: Μην αγχώνεσαι για το σχέδιο από τώρα. Θα έχεις την ευκαιρία να σχεδιάσεις αρκετά-όχι υπερβολικά-πράγματα στην πορεία των σπουδών σου. Η συμβουλή μου είναι να ασχοληθείς ίσως λίγο παραπάνω με τους υπολογιστές-γιατί τα μαθήματα θα σου μάθουν τι να σχεδιάζεις και γιατί- οι υπολογιστές όμως θα σου μάθουν πως να το σχεδιάζεις& και πως να σχεδιάζεις με το βέλτιστο για σένα και τη δουλειά σου τρόπο. Όπως λένε και οι αγγλοσάξωνες"Program or be Programmed"
User avatar
Facepalmed
Private First Class
Private First Class
Posts: 9
Joined: Mon Oct 17, 2011 12:47 pm
Σχολή: Τοπογράφος
Gender: Male

Re: Σχεδιο-τοπογραφοι

Post by Facepalmed »

Ευχαριστω πολυ, μου εδωσες μια ολοκληρωμενη εικονα. Απλα παντα μαρεσε το σχεδιο και γιαυτο και ρωτησα.
Post Reply

Return to “Γενικές Συζητήσεις & Νέα Σχολής Τοπογράφων”