Φιλμάτες

Forum rules
Σας υπενθυμίζουμε να μην δημοσιεύετε μηνύματα σε greeklish ή συνεχή ΚΕΦΑΛΑΙΑ! Τέτοια μηνύματα θα διαγράφονται.
User avatar
sid
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 4031
Joined: Mon Jan 25, 2010 10:47 pm
Σχολή: Χημικός
Gender: Male
Location: 242
Contact:

Re: Φιλμάτες

Post by sid »

θα το έκανα αλλά
Όταν θέλετε να φωτογραφίσετε κάτι, μην το βάζετε ποτέ στο κέντρο της φωτογραφίας, είναι ερασιτεχνισμός. Δηλώνει άγχος και επιτήδευση
δεν θέλω να αποτυπωθώ αγχωμένος
Και μετά ορισμένοι παραπονιούνται ότι ντε και καλά η λέσχη χρησιμοποιεί κατεψυγμένα κρέατα. Τουναντίον λοιπόν.

- soti
User avatar
Fermat
Lieutenant Colonel
Lieutenant Colonel
Posts: 249
Joined: Wed Aug 31, 2011 9:11 pm
Σχολή: ΣΕΜΦΕ
Gender: Female

Re: Φιλμάτες

Post by Fermat »

HarisSukhoi wrote: Φταίει μάλλον πως έχουμε εμφανίσει δεκάδες χιλιάδες φωτό οικογενειακώς και βαρεθήκαμε. :P
Εγώ από τότε που έπιασα ψηφιακή στα χέρια μου δεν έχω εμφανίσει σχεδόν καμία!!!!----- ενω με τις αναλογικές δεν προλαβαίναμε να αγοράζουμε album! Χάρη είσαι ο πρώτος αν8ρωπος που ακούω να το ισχυρίζεται αυτό!! ---- Μπράβο!
Η ποίηση είναι η τέχνη του να δίνεις στο ίδιο πράγμα διαφορετικά ονόματα, ενώ τα μαθηματικά είναι η τέχνη του να δίνεις σε διαφορετικά πράγματα το ίδιο όνομα---Ανρί Πουανκαρέ
User avatar
Fermat
Lieutenant Colonel
Lieutenant Colonel
Posts: 249
Joined: Wed Aug 31, 2011 9:11 pm
Σχολή: ΣΕΜΦΕ
Gender: Female

Re: Φιλμάτες

Post by Fermat »

απόλυτα!!!___- εχω περάσει ατελείωτες ώρες μπροστα πό φωτογραφικά album κοιτάζοντας τις παλιες -καλες εποχες (αχ νοσταλγια! :P )+ παιζει να είναι & το μοναδικο πράγμα που κάνω πάντα όταν πηγαίνω σπίτι μου μετα από καιρό______ (ασχετο αλλα ερευνες εχουν δειξει οτι "το να γυρνας στα παλια" και ενας τρόπος είναι αυτος με τις φωτογραφίες, αναπτύσει τον εγκεφαλο σου)

οταν τις έχεις τον υπολογιστη δεν είναι το ίδιο (βασικα είμαι αισ8ηματιας σε αυτα τα 8έματα & προτιμω την απτή "επαφη" με τη φωτογραφια παρα απλα τη 8έαση της___ πιστευω οτι έτσι δένεσαι μαζι της περισσότερο & κατ επέκταση με την στιγμη-την εποχη-την κατασταση που επικρατούσε όταν βγήκαι η φώτο :)
Η ποίηση είναι η τέχνη του να δίνεις στο ίδιο πράγμα διαφορετικά ονόματα, ενώ τα μαθηματικά είναι η τέχνη του να δίνεις σε διαφορετικά πράγματα το ίδιο όνομα---Ανρί Πουανκαρέ
User avatar
Kuchiki_Byakuya
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 6498
Joined: Fri Oct 22, 2010 6:55 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male
Location: Seireitei

Re: Φιλμάτες

Post by Kuchiki_Byakuya »

all. koukoulofloros wrote:θα το έκανα αλλά
Όταν θέλετε να φωτογραφίσετε κάτι, μην το βάζετε ποτέ στο κέντρο της φωτογραφίας, είναι ερασιτεχνισμός. Δηλώνει άγχος και επιτήδευση
δεν θέλω να αποτυπωθώ αγχωμένος
Δεν είναι απαραίτητο να κάθεσαι στο κέντρο. μπορείς να κάτσεις στην άκρη και να φαίνεσαι εσύ σε άπειρες μικρές σμικρίνσεις. Επίσης μπορείς να βάλεις τη μηχανή πολύ κοντά δίπλα σου, 'έξω' από τους καθρέφτες και να μην φαίνεται καν. Φαντάσου πόσο καλλιτεχνικό θα ήταν.
HarisSukhoi wrote:Πότε θα βγούμε να βγάλουμε φωτογραφίες?

Moυ αρέσει έτσι όπως το θέτεις. Έχω και καιρό να πιάσω φίλμ. Στην αιχμή των εξελίξεων στο σπίτι τραβάμε πια με ψηφιακές εδώ και χρόνια.
Φταίει μάλλον πως έχουμε εμφανίσει δεκάδες χιλιάδες φωτό οικογενειακώς και βαρεθήκαμε.


Αλλά με ψήνεις την άλλη φορά να κατέβω με καμιά φιλμάτη από 'πάνω.
Tι σώμα/φακούς έχεις είπαμε?
Όποτε θες για φωτογραφίες. η Αθήνα είναι από τα αγαπημένα μου μέρη για φωτογραφίες, εξερεύνηση.

Στο σπίτι μας τις φωτογραφίες τις βγάζει η θεία μου, οπότε μέχρι πριν κάποια χρόνια όλες ήταν φιλμάτες, αλλά ο ξάδερφός μία ψηφιακή και από τότε όλες είναι στον υπολογιστή.

Τώρα το πιο περίεργο. Δεν έχω τίποτα. Το σώμα μου (Sony δεν θυμάμαι μοντέλο, αλλά ξέρεις ότι αυτά τα τεχνικά ποτέ δεν τα θυμάμαι) έσπασε όταν το έριξε κάτω η αδερφή μου, έμπαινα και τρίτη λυκείου και είπα 'γάμησε το, που να τρέχω'. Ένα καλό kit φακών και φίλτρων το έχω ξεχασμένο στον Άγιο Γεώργιο Λιχάδος, στην Εύβοια όπου κάνω διακοπές από όταν θυμάμαι τον εαυτό μου, ήταν το μοναδικό που δεν ήθελα να ξεχάσω και όπως ήταν φυσικό το ξέχασα.

Επίσης γιατί διάσπασες το forum με τις μηχανές με το τόπικ για τις φιλμάτες. Διασπαστή. Ακολουθείς τακτικές Βασίλη.

Μπορώ να βρω μηχανή όμως για μια βόλτα.

Σε μια εκδρομή στο CERN σε έξι μέρες είχα 1300 φωτογραφίες, επίσημος φωτογράφος της εκδρομής. Αν είναι θα βρω το βίντεο και θα το ποστάρω στο τόπικ με τις μηχανές. Παίζει να μην υπάρχω σε καμία.
Be proud to die by my Bankai.
Bankai. Senbonsakura Kageyoshi
User avatar
soultil
Naval Seeder
Naval Seeder
Posts: 83
Joined: Sat Mar 06, 2010 5:50 pm
Σχολή: Ναυπηγός

Re: Φιλμάτες

Post by soultil »

Χαιρετώ και γώ οψιμος φωτογράφος, την περέα σας,
εγώ ξεκίνησα σχετικά πρόσφατα και μαθαίνω ακόμα. πειραματίζομαι με την dslr μου, αλλά στο σπίτι υπάρχουν άλλες 2 φιλμάτες slrs που σκοπεύω να περιεργαστώ σύντομα. Όμως ρε παίδες στην ψηφιακή, τα RAW τα ψιλο-πειράζω μετά και νομίζω ότι με τα φίλμ μπορείς να κάνεις σπουδαία πράγματα στην εμφάνιση... και εδώ η ερώτηση: μπορεί κάποιος να εμφανίσει τα φιλμ του στο σπίτι; να φτιάξει ας πούμε ένα σπιτικό "σκοτεινό θάλαμο" και να πειραματιστεί...? από κόστος τι γίνεται τότε....
επίσης αν είμαστε αρκετοί, μπορούμε να κανονίζαμε κάτι (ανταλλαγή γνώσεων, φωτογράφηση κλπ...)
User avatar
fentayeen
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 232
Joined: Mon Feb 08, 2010 7:41 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male

Re: Φιλμάτες

Post by fentayeen »

soultil wrote:Χαιρετώ και γώ οψιμος φωτογράφος, την περέα σας,
εγώ ξεκίνησα σχετικά πρόσφατα και μαθαίνω ακόμα. πειραματίζομαι με την dslr μου, αλλά στο σπίτι υπάρχουν άλλες 2 φιλμάτες slrs που σκοπεύω να περιεργαστώ σύντομα. Όμως ρε παίδες στην ψηφιακή, τα RAW τα ψιλο-πειράζω μετά και νομίζω ότι με τα φίλμ μπορείς να κάνεις σπουδαία πράγματα στην εμφάνιση... και εδώ η ερώτηση: μπορεί κάποιος να εμφανίσει τα φιλμ του στο σπίτι; να φτιάξει ας πούμε ένα σπιτικό "σκοτεινό θάλαμο" και να πειραματιστεί...? από κόστος τι γίνεται τότε....
επίσης αν είμαστε αρκετοί, μπορούμε να κανονίζαμε κάτι (ανταλλαγή γνώσεων, φωτογράφηση κλπ...)
βασικα να διαχωρισουμε λιγο τις εννοιες. αλλο το εμφανιζω το φιλμ, αλλο το τυπωνω.
εμφανιζω το φιλμ σημαινει πως κανω την διαδικασια με τα χημικα ωστε να γινει "φωτοστεγανο". να μην το καταστρεψει το φως δλδ.
τυπωνω το φιλμ σημαινει πως [αφου το εχω εμφανισει] τυπωνω το ειδωλο απο το αρνητικο του φιλμ σε φωτογραφικο χαρτι.

για την εμφανιση μπορω να σου πω οτι γινεται με μεγαλη ευκολια στο μπανιο του σπιτιου σου. τοχω κανει πααααρα πολλες φορες. το κοστος ειναι πολυ μικρο [δεδομενου οτι δεν θα πειραματιστεις απλα αλλα οτι θα ασχοληθεις λιγακι με το φιλμ]. αν θες περαιτερω πληροφοριες περι τουτου σου λεω μετεπειτα.επισης να αναφερω οτι μιλαω για α/μ μιας και σε αυτο εχω πειρα. το εγρωμο φιλμ εχει λιγο διαφορετικη διαδικασια. πιο μπελαλιδικη και με πολλη μεγαλη ακριβεια σε χρονους και θερμοκρασιες.
για το τυπωμα.. τυπωμα εγω σπτ μου δεν εχω κανει γτ πολυ απλα δεν εχω χωρο, χρονο κ χρημα για να στησω σκοτεινο θαλαμο.
θελεις μεγενθυντηρα, χρονομετρα, λεκανες [2 για α/μ] κτλ κτλ.
εγω αυτο που εκανα ηταν να εμφανιζω τα φιλμ σπτ μου και μετα να τα σκαναρω ωστε να τα εχω σε ψηφιακη μορφη.
μετα πηρα δσλρ. :Ρ
το σχολειο βεβαια του φιλμ για μενα ιεναι αναντικαταστατο!!!
User avatar
soultil
Naval Seeder
Naval Seeder
Posts: 83
Joined: Sat Mar 06, 2010 5:50 pm
Σχολή: Ναυπηγός

Re: Φιλμάτες

Post by soultil »

κατάλαβα...
fentayeen με ένα κλασσικό σκανερ (και για έγγραφα κλπ) ήσουν οκ, ή χρησιμοποιούσες κάτι πιο εξειδικευμένο...? ευχαριστώ για τις πληροφορίες, θα το ψάξω λίγο και θα επανέλθω. ανακάλυψα πρόσφατα στο σπίτι 3 μηχανές: 2 zenit (prime 50ρηδες φακοι) και μια minolta (ζουμ 18-105 φακός και με ένα σύστημα για εστίαση macro). Η μια zenit έχει ένα θέμα με το κλείστρο, πρέπει να έχει κολλήσει, λέτε να την άνοιγα, ή έχει μικρα μηχανικά μέρη και μπορεί να χαλάσω τιποτε...?
User avatar
fentayeen
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 232
Joined: Mon Feb 08, 2010 7:41 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male

Re: Φιλμάτες

Post by fentayeen »

soultil wrote:κατάλαβα...
fentayeen με ένα κλασσικό σκανερ (και για έγγραφα κλπ) ήσουν οκ, ή χρησιμοποιούσες κάτι πιο εξειδικευμένο...? ευχαριστώ για τις πληροφορίες, θα το ψάξω λίγο και θα επανέλθω. ανακάλυψα πρόσφατα στο σπίτι 3 μηχανές: 2 zenit (prime 50ρηδες φακοι) και μια minolta (ζουμ 18-105 φακός και με ένα σύστημα για εστίαση macro). Η μια zenit έχει ένα θέμα με το κλείστρο, πρέπει να έχει κολλήσει, λέτε να την άνοιγα, ή έχει μικρα μηχανικά μέρη και μπορεί να χαλάσω τιποτε...?
αν ψαξεις στο νετ [γουγλης, γιουτουπ] θα βρεις πληθωρα πληροφοριων για το πως να της κανεις "εγχειρηση", ειδικα αν πιανουν τα χερια σου κ εχεις κ τα καταλληλα εργαλεια. εγω παντως δεν θα το εκανα στις δικες μου. ιτς γιορ κολ!!!
ποια μινολτα εχεις? εγω με μινολτα ξεκινησα τα φιλμ και με μινολτα συνεχιζω οταν τραβαω φιλμ. παρα πολυ τιμιες μηχανες. οι φακοι τους ειδικα ειναι πολυ καλοι.
αυτο που πρεπει να τσεκαρεις [εφοσον κατα τα αλλα ειναι λειτουργικη η οποια μηχανη διαλεξεις να τραβας] ειναι το φωτομετρο. επειδη οι μηχανες αυτες ειναι παλιες, οι τεχνολογιες των φωτομετρων ειναι επισης παλιες. οποτε μπορει να εχουν ξε-καλυμπραριστει ή ακομα και χαλασει.
συγκρινε την φωτομετρηση της αναλογικης με την φωτομετρηση της δλσρ σου και κινησου αναλογα. συνηθως καποιο στοπ - ή + θα το χρειαστει η αναλογικη σου.
για σκανερ... με ενα κλασσικο σκανερ [με ειδικο ανταπτορακι για τα φιλμ, των 6 καρε ειναι συνηθως] και το ειδικο προγραμμα σαρωσης φιλμ θα κανεις την δουλεια σου. το αποτελεσμα βεβαια θα ειναι αναλογο του σκανερ. υπαρχουν ειδικα σκανερ μονον για φιλμ τα οποια αν κοιταξεις και στο dpgr.gr που πουλανε μεταχειρισμενα θα δεις οτι ξεκινανε απο 120~150 ευρα και ανεβαινουν. εγω μετα απο ψαξιμο κ παζαρια σε πολλα μαγαζια τελικα κατεληξα στον φωτογραφο της γειτονιας οπου μου επαιρνε 2.5~3 ευρο το καθε φιλμ για να μου το σκαναρει και να το περασει σε δβδ.
eb164
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 121
Joined: Tue Jun 29, 2010 8:49 pm

Re: Φιλμάτες

Post by eb164 »

απο scaners υπαρχουν τα τελειως εξειδικευμενα και τα flatbed. με flatbed που εχω χρησιμοποιησει βαζεις καλα αποτελεσματα για νορμαλ εφαρμογες (μια χαρα τυπωσα σε Α3 απο φιλμ 35mm). πρακτικα μπορεις να παρεις αρχεια 31megapixel σε .tiff η .jpg. εγω εχω ενα epson v330. ΥΠΟΨΗΝ βασικοτερο ολων ειναι το φιλμ, μην περιμενεις 31 αποδεκτα MP με φιλμ του 1,5 ευρο.

περι εμφανισης: σε α/μ που ξερω, για να εμφανισεις (οχι τυπωσεις) το φιλμ πρακτικα θελεις καποιο εξοπλισμο συνολικου κοστους 70-75 ευρο μαζι με την χημεια. ο εξοπλισμος ειναι γενικα: tank, ογκομετρικα, εξωλκεας,θερμομετρο, χρονομετρο, dark bag, 2-3 μπουκαλια και τα χημικα (developer, stopbath, fixer). μετα το ψαχνεις σε google και youtube και τα βρισκεις τα υπολοιπα.
pyramidas

Re: Φιλμάτες

Post by pyramidas »

Και μία φιλμάτη από εμένα
Attachments
5437432428_f9d72ecd01_z.jpg
Post Reply

Return to “Φωτογραφία”