5 χρόνια e-polytexneio.gr!!

Βοηθήστε μας να κάνουμε το e-polytexneio ακόμα καλύτερο!
Forum rules
Σας υπενθυμίζουμε να μην δημοσιεύετε μηνύματα σε greeklish ή συνεχή ΚΕΦΑΛΑΙΑ! Τέτοια μηνύματα θα διαγράφονται.
User avatar
BiG
Praetorian
Praetorian
Posts: 324
Joined: Wed Jan 20, 2010 11:20 pm
Gender: Male
Location: Never Never Land

Re: 5 χρόνια e-polytexneio.gr!!

Post by BiG »

Δεν ξέρω γιατί .. αλλά διαβάζοντας το κείμενο του Δημήτρη, το πρώτο πράγμα που μου ήρθε στο Μυαλό ήταν το κομμάτι των Πυξ Λαξ,
"Γιατί έπαψες αγάπη να θυμίζεις.."


Σαν χωρισμός μου φαίνεται, σαν κάτι να τελειώνει , και πάντα σε τέτοια αναπολείς. Τα πάντα.
Αναπολείς τις παλιές καλές μέρες με τα παρτάκια στο Divine, Dekko, EyeCon, Mirador, Flower, etc, τα gatherings, ποτάκια, paintball, κουβέντες επί ωρών, μλκίες που έχεις κάνει, και τις όλες δραστηριότητες..

Και τότε έχεις κάνει τον απολογισμό σου και λες, Ναι, Αυτά ήταν που έκαναν τα Φοιτητικά μου χρόνια να αξίζουν, κάθε ώρα και στιγμή γιατί πέρναγα καλά! Γιατί έκανα πράγματα που δεν θα μου δοθεί η ευκαιρία να ξανακάνω. Και Αυτά είναι που θα θυμάμαι. Παρά τις γ@μο εξεταστικές και τις π@π@ριές του καθενός εκεί μέσα. Και αυτά ήταν πράγματα που μου έδωσε αυτή η τρελοπαρέα, το e-polytexneio.gr. Και αυτό ήταν άλλωστε που με έδεσε, η κοινή μας προσπάθεια να αντιμετωπίσουμε το πρόβλημα, να βγάλουμε τη σχολή.

Θυμάμαι όμως και τα Σκοτεινά Χρόνια, γιατί δεν είμαι αγνώμων, προ-polytexeiou.gr εποχή, που για να βρεις μια εργασία έψαχνες, και χτένιζες τη σχολή,
ρωτούσες δεξιά και αριστερά σε όλα τα τραπεζάκια, και έτρεχες να βρεις κανένα παλιό ή συμφοιτητή σου που να είχε την εργασία, να πάτε στο PC-Lab να στην αντιγράψει στο zip ή στικάκι,
και μετά να πάμε όλοι μαζί για κανένα καφεδάκι, ή να μαζευτούμε όπως και όποτε μπορούμε να βρούμε κανένα μπούσουλα στο μάθημα γιατί δεν είχαμε ιδέα από θέμα, ούτε και κατευθυντήριες γραμμές.. και άντε και ξανα μανά μπας και το περάσουμε..

Και ναι, η Ιδέα στήθηκε και υλοποιήθηκε, και μετά ο Πυρφόρος "Eny" έφερε το πυρ, και τη φλόγα της γνώσης, και την έκανε τόσο εύκολη.. για να μπορεί ο καθένας από εμάς σήμερα να κάνει κλικ από το σπιτάκι του και να έχει ό,τι θέλει από εργασίες μέχρι και ανάδραση.


Και αυτός ο άνθρωπος σήμερα δηλώνει πως δεν πάει άλλο. Και πως αφήνει πίσω του ένα Έργο στο οποίο έχει αφιερώσει χιλιάδες ώρες προσωπικού χρόνου και κόπου.
Αναρωτήθηκε κανείς γιατί???

Σίγουρα ο ίδιος ξέρει καλύτερα το γιατί.. Ωστόσο το μόνο που μπορώ να ρωτήσω τον εαυτό μου είναι: " -Εμείς τι κάναμε για αυτό? "
Ρητορικό το ερώτημα, ας αναλογιστεί ο καθένας μόνος του, εκείνες τις ώρες της αλήθειας τι έκανε.


Μία εποχή τελειώνει, για να ξημερώσει η επόμενη.. στο δρόμο που χαράκτηκε.
Αντίο δεν μπορώ να πω, γιατί έχω προσωπικές σχέσεις με το Δημήτρη, μου είναι αναντικατάστατος Φίλος.
Αν και μου άρεσε να τον ακούω, και Ιντερνετικά..


Χρόνια Πολλά E-Polytexneio.gr!!!
Construction takes years. Destruction a few seconds. Preservation of accomplishments the most effort..
Image
User avatar
ShadowMech
Praetorian
Praetorian
Posts: 2118
Joined: Thu Jan 21, 2010 11:20 am

Re: 5 χρόνια e-polytexneio.gr!!

Post by ShadowMech »

Ο ενας εφυγε για αμερικη, ο αλλος τελειωνει και την κανει να γινει εκατομυριουχος (:P), σημερα ολοι ελεγαν ποσα εχουν για πτυχιο και τι θα κανουν με διπλωματικη, ποτε θα τελειωσουν.

Πραγματικα ολα τα ωραια καποτε τελειωνουν, και αυτο που τελικα μενει ειναι αναμνησεις, στιγμες, πραγματα που εκανες και το χαρηκες, πραγματα που μετανιωσες, πραγματα που μετανιωσες που δεν εκανες, ολα αυτα τα κομματια του παζλ που σε κανουν αυτος που εισαι σημερα.
Και για μενα τουλαχιστον, αρκετα απο αυτα τα κομματια ξεκινουν απο εδω μεσα.

Πραγματα που τελειωνουν χωρις να το θελεις...

Αλλα καθε τελος ειναι παντα και μια καινουργια αρχη..!

Τη βλεπω τη δουλεια... θα γινω emo(tional) στα φοιτητικα μου γεραματα :P
Ρώτα οποιονδήποτε ευτυχισμένο άνθρωπο και δεν θα σου πει για συστήματα, πολιτικές, δυνάμεις, αριστερά, κεφάλαιο. Δεν θα σου πει τίποτα πέρα από το "ήξερα τι ήθελα".

The Don
User avatar
megaloetis
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 76
Joined: Thu Jul 08, 2010 6:45 pm
Location: Νίκαια

Re: 5 χρόνια e-polytexneio.gr!!

Post by megaloetis »

Χρόνια μας πολλά παιδιά!!! Μακάρι να τα εκατοστήσουμε!

Ένα ευχαριστώ από εμένα τόσο στον eNy που δημιούργησε το site και το έτρεξε, οι παλιοί ξέρουμε πολύ καλά τι έχεις περάσει, όσο και σε όσα παιδιά συμμετέχουν στην ιστοσελίδα! Παιδιά με έχετε βοηθήσει πολλές φορές και σας ευχαριστώ για αυτό. Προσπαθώ και 'γω με την σειρά μου να προσφέρω ότι γνώση και όποια πληροφορία μπορεί να φανεί χρήσιμη. Στην τελική αν δεν προσφέρουμε όλοι από κάτι τότε κανείς μας δεν θα έχει να λάβει κάτι.

ΧΡΟΝΙΑ ΜΑΣ ΠΟΛΛΑ!!!!!!!!!

Άντε και το πρωτάθλημα στον γαύρο να μην ξεχνιόμαστε!
User avatar
maraki19
Chemical Seeder
Chemical Seeder
Posts: 74
Joined: Fri Sep 03, 2010 8:22 pm

Re: 5 χρόνια e-polytexneio.gr!!

Post by maraki19 »

ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ!!!

Image
User avatar
tsag
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 696
Joined: Fri Jan 22, 2010 7:18 pm

Re: 5 χρόνια e-polytexneio.gr!!

Post by tsag »

χρονια πολλα !!!!

Image
User avatar
Doublecore
Praetorian
Praetorian
Posts: 1950
Joined: Thu Jan 21, 2010 2:58 pm
Σχολή: Μηχανολόγος
Location: Top Secret

Re: 5 χρόνια e-polytexneio.gr!!

Post by Doublecore »

Χρονια μας πολλα!!!

Image
Information learned is more valuable than information given.
φορουμ εμπ e-polytexneio.gr forum ntua


Remember, it's just a ride
tsadreas
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 108
Joined: Wed Jan 20, 2010 9:28 pm
Gender: Male

Re: 5 χρόνια e-polytexneio.gr!!

Post by tsadreas »

Χρόνια πολλά στο site και ένα ευχαριστώ στον Eny γιατί χωρίς τη βοήθεια του φόρουμ έγω προσωπικά τη σχολή δε την έβγαζα.
User avatar
somekindofgrinder
MechEng Seeder
MechEng Seeder
Posts: 406
Joined: Sun Feb 07, 2010 3:31 pm
Σχολή: Μεταπτυχιακός

Re: 5 χρόνια e-polytexneio.gr!!

Post by somekindofgrinder »

Εγω περα απο τα χρονια πολλα,οφειλω να ευχαριστησω τον Eny για ολα οσα εχει προσφερει με αυτον τον προσωπικο κοπο του.

Οσο σκεφτομαι οτι ο πρωτος μπουσουλας εργασιων που ειχαμε ολοι για τα πρωτα εργαστηρια του μηχανουργειου (καπου εκει,στο σκοτεινο 2004) εγραφαν πανω το ονομα του (τοτε ουτε που ηξερα ποιος ειναι) καταλαβαινω πως και ποσο ηταν απαραιτητη η δικη του παρουσια ή εστω η παρουσια καποιου σαν και αυτον.

Αυτο που πρεπει να μεινει σαν ουσια απο ολα τα λεγομενα πιστευω οτι ειναι το εξης:

Το φορουμ δεν ειναι οι admins.
Ουτε οι Moderators.
Το φορουμ ειμαστε εμεις,οι απλοι χρηστες,που φαγαμε το σκατο με το κουταλι και θελουμε με την καρδια μας και με χαρα να βοηθησουμε τους μελλοντικους συναδελφους μας να κανουν την ζωη τους λιγο πιο ευκολη.

Περα απο αυτο,ειμαι ευτυχης που ειμαι σε εναν τοπο με προσωπικοτητες ετεροκλητες μεν,αλλα με ηθος και κλαση,που σεβονται τον συνομιλητη τους.
Γι'αυτο αρχισα απο περσι το Φλεβαρη να βαζω και εγω το λιθαρακι μου στο να γινει αυτο το φορουμ ενα λιγο καλυτερο μερος...και κατεληξε καθημερινο στεκι.
Τωρα που το βλεπω,ειναι στη κορυφη των ιστοσελιδων μου στο firefox (!) κι αυτο γιατι μου αρεσει το κλιμα και η παρεα.

ΥΓ.Εχουν περασει 5 χρονια και η δυναμικη του σαιτ μολις τωρα εχει αρχισει να φαινεται..στο χερι μας ειναι να το φτασουμε ως εκει που αξιζει.
"Το πρωί στα καβαλέτα και το βράδυ στα μπαλέτα..."-Λευτέρης Λαζάρου,Cooking Engineer.
User avatar
Λakedaimonas
Praetorian
Praetorian
Posts: 2086
Joined: Thu Jan 21, 2010 1:17 am
Σχολή: Μηχανολόγος
Gender: Male

Re: 5 χρόνια e-polytexneio.gr!!

Post by Λakedaimonas »

Χρόνια μας πολλά μάγκες να χαιρόμαστε το site, την σχολή, τις ατομάρες μας όλα!

Δημήτρη εμείς τα λέμε καθημερινά δεν έχει νόημα να γράψω κάτι ή να προσθέσω!!

Έπονται πολλές εκπλήξεις και πολλά όμορφα πράγματα! Δεν λέω περισσότερα οι trusted ξέρουν οι υπόλοιποι θα μάθουν σύντομα.
Introduce a little anarchy. Upset the established order and everything becomes chaos. I’m an agent of chaos. Oh, and you know the thing about chaos? It’s fair.
e-polytexneio.gr forum ntua all hail ntua
User avatar
Vasilis
Second Lieutenant
Second Lieutenant
Posts: 71
Joined: Mon Mar 22, 2010 9:03 pm
Σχολή: Υπ. Διδάκτορας
Gender: Male
Location: Leicester

Re: 5 χρόνια e-polytexneio.gr!!

Post by Vasilis »

Καταρχήν, χρόνια πολλά στο φόρουμ! Έχει βοηθήσει ΑΠΕΙΡΟ κόσμο και μερικοί τείνουν να το ξεχάσουν αυτό. Όχι μόνο με τις εργασίες αλλά και με πληροφορίες για τις οποίες, στην προ φόρουμ εποχή, έπρεπε να πάρεις 2-3 τηλέφωνα για να τις μάθεις (καταλήψεις, αναπληρώσεις μαθημάτων, κλπ). Όσοι ήταν στη σχολή το ακ. έτος 04-05 και πριν, θα καταλάβουν τι εννοώ.

Προσωπικά είχα πάντα το φόρουμ (και αυτό και το παλιό) ως μία μορφή εφημερίδας, όπως λέει και ο Don. Έμπαινα και μάθαινα τι γινόταν στο πολυτεχνείο, όπως νέα από συνελεύσεις (που ευτυχώς ποτέ δεν πάτησα), κανά μπουνίδι μεταξύ παραταξιακών, καμία καμμένη ιστόρια, κλπ.

Επίσης, καταλαβαίνω απόλυτα την απόφαση του eny (όχι αυτή με τα εκατομμύρια :P ). Όταν κλείνεις έναν κύκλο δεν γίνεται να λοξοκοιτάς προς τα πίσω. Αν το κάνεις αυτό, μπαίνεις σε ένα loop και ουσιαστικά δεν προχωράς ποτέ μπροστά.
Post Reply

Return to “Λειτουργία & Feedback για την Ιστοσελίδα”